Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 декември 2018
Мислења
314
Поени од реакции
168
Маркетинг трик е А+++ тој SCOP 5,1 е за Warm Zone иначе е SCOP 4.0 Average Zone за овај C&H
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.131
Поени од реакции
1.504
Relativitet...... Kaj drugar sum na gosti, zivee vo nova zgrada vekje 3 godini, so odlichna izolacija i normalno PVC prozori i site tertipi. Si praime neshto muabet, za klimi, ama opshto onaka, chovekot pojma nema normalno, i mi vika "Pojako od Beko nema. Stoplen sum, mali smetki za struja, si raboti imata perfekt." Nishto ne mu rekov...... Relativitet. Nie gagjaj se ovde so pDesigni.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
457
Поени од реакции
193
Relativitet...... Kaj drugar sum na gosti, zivee vo nova zgrada vekje 3 godini, so odlichna izolacija i normalno PVC prozori i site tertipi. Si praime neshto muabet, za klimi, ama opshto onaka, chovekot pojma nema normalno, i mi vika "Pojako od Beko nema. Stoplen sum, mali smetki za struja, si raboti imata perfekt." Nishto ne mu rekov...... Relativitet. Nie gagjaj se ovde so pDesigni.
Koj model na beko inverter klima go ima drugar ti daj stavi sliki od klimata i dalecinskoto da vidime sto midel e rebrendirana da ne e rebrendirana LG.
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
879
Поени од реакции
288
Барам последен совет...
Значи сакам да го исфрлам дрвото како средство за греење, досега имав камин на дрва ама многу обврски со него, сечење, цепење, секој ден потпала, па чадење, пепел...едноставно доста е, а и да придонесам контра загадувањето на воздухот.

Инфо:
Просторот што сакам да го загреам е со површина од 30-ина квадрати.

Куќата е со 30цм дебел зид од полна тула, ПВЦ дограма Саламандер, нови внатрешни врати, таван од Кнауф а над него трска.

Пошто куќата е постара и кога го ставав Кнауфот мајсторите ми препорачаа да не ја вадам трската, идела како изолација на таванот па ја оставив над него, па сметам дека и таванот е некако изолиран.

Мислам по мое дека 3,5-ка е доволна за овој простор, 5-ката да не е многу јака па да делува како on-off клима.

Да ме грее и до -25ц оти фаќа зима по неколку дена или една недела.

Gree Fairy LCLH
Daikin Sensira или сл.
Mitsubishi
Fujitsu?
или предлог...

Буџетот до 50.000 ден.

П.С. Од тоа што досега гледав само Gree декларира работа на температури под -20ц, додека и најскапите модели на Mitsubishi, Daikin, Fujitsu се до -15ц.
Сепак мислам дека би грееле добро и на -25 само со намален капацитет, ако некој има искуство со вакви клими до -15, пишете. Гледав доста Daikin корисници има па добро би дошло мислење од нив а секако и од Gree.

Климата нормално нема да исклучувам во зима од веќе прочитаното тука. :)
 

Attachments

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.902
Поени од реакции
3.926
Kade se naoga toj aluminski panel na samiot izmenuvac na nadvoresnata edinica ili ?
Panel se znae sto e....a toa ne e sigurno daljinskoto :)
Slicno kako onaa konzolnata na Daikin sto imase limen panel (a ne plasticen) Nexura?
pa limot se zagreval pa toj zracel toplina i greela kako radijator em duva em i mereva temperatura na vnatresnata na limot ;)
Автоматски споено мислење:

Ако е под 60К ич нека не проверва никој за никоја клима :)

Прегледај го приврзокот 219548

btw, ја видовте понудата? :)
Koga 100 dusi ke kupat FTXF-35A so Pdesignh=2.8kw i edvaj izmereni 2,48kw @-7C e klima sto nevredi za cena od 38k(voa Daikince za 38k ne e ni Feri a ne pa Hansol).....a dali i 30 dusi ke kupat FTXF-50A onda popustot ke go izvadat na racun na skapata...khm 3,5 ka ;)

A i klimite im se negde u Ceska Italija ili Belgija pa za isporaka i montaza ke si pricekate....pisuva negde za kolku vreme e isporaka na online shopot ?
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.131
Поени од реакции
1.504
Барам последен совет...
Значи сакам да го исфрлам дрвото како средство за греење, досега имав камин на дрва ама многу обврски со него, сечење, цепење, секој ден потпала, па чадење, пепел...едноставно доста е, а и да придонесам контра загадувањето на воздухот.

Инфо:
Просторот што сакам да го загреам е со површина од 30-ина квадрати.

Куќата е со 30цм дебел зид од полна тула, ПВЦ дограма Саламандер, нови внатрешни врати, таван од Кнауф а над него трска.

Пошто куќата е постара и кога го ставав Кнауфот мајсторите ми препорачаа да не ја вадам трската, идела како изолација на таванот па ја оставив над него, па сметам дека и таванот е некако изолиран.

Мислам по мое дека 3,5-ка е доволна за овој простор, 5-ката да не е многу јака па да делува како on-off клима.

Да ме грее и до -25ц оти фаќа зима по неколку дена или една недела.

Gree Fairy LCLH
Daikin Sensira или сл.
Mitsubishi
Fujitsu?
или предлог...

Буџетот до 50.000 ден.

П.С. Од тоа што досега гледав само Gree декларира работа на температури под -20ц, додека и најскапите модели на Mitsubishi, Daikin, Fujitsu се до -15ц.
Сепак мислам дека би грееле добро и на -25 само со намален капацитет, ако некој има искуство со вакви клими до -15, пишете. Гледав доста Daikin корисници има па добро би дошло мислење од нив а секако и од Gree.

Климата нормално нема да исклучувам во зима од веќе прочитаното тука. :)
5,5ka ke ti raboti kako on off samo ako epten ja predimenzionirash, ama ako zemes predvid deka "5,5ki" do 50000 denari se u stvari 3ki/3,5ki/3,9ki na -7, a velish sakas da se spremis za najladnoto, ondak ne gledam nikakov problem da stavis 5,5ka od 50000 denari vo 30m2 prostor, kukja, bez izolacija so otprilika 100w/m2 toplotni gubitoci. Pojakoto mozit da rabotit kako poslabo, ama poslaboto nikogas ne mozit da rabotit kako pojako. A toa -15/-25 neka ne te sekira mnogu, cist marketinshki trik e, site inverter klimi rabotat i do -20/-25 samo ke imaat dosta smalen kapacitet.
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
879
Поени од реакции
288
5,5ka ke ti raboti kako on off samo ako epten ja predimenzionirash, ama ako zemes predvid deka "5,5ki" do 50000 denari se u stvari 3ki/3,5ki/3,9ki na -7, a velish sakas da se spremis za najladnoto, ondak ne gledam nikakov problem da stavis 5,5ka od 50000 denari vo 30m2 prostor, kukja, bez izolacija so otprilika 100w/m2 toplotni gubitoci. Pojakoto mozit da rabotit kako poslabo, ama poslaboto nikogas ne mozit da rabotit kako pojako. A toa -15/-25 neka ne te sekira mnogu, cist marketinshki trik e, site inverter klimi rabotat i do -20/-25 samo ke imaat dosta smalen kapacitet.
Фала за мислењето.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
457
Поени од реакции
193
Panel se znae sto e....a toa ne e sigurno daljinskoto :)
Slicno kako onaa konzolnata na Daikin sto imase limen panel (a ne plasticen) Nexura?
pa limot se zagreval pa toj zracel toplina i greela kako radijator em duva em i mereva temperatura na vnatresnata na limot ;)
Znaci po tvoevo kazuvanje Gree U-CROWN vo vnatresnata edinica ima limen panel koj sto se zagreva na topol freon od izmenuvacot na vnatresnata edinica i dodatno topli zaedno so duvanje na turbinata ( ventilator ) na vnatresnata edinica taka.
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
7
Поени од реакции
9
Panel se znae sto e....a toa ne e sigurno daljinskoto :)
Slicno kako onaa konzolnata na Daikin sto imase limen panel (a ne plasticen) Nexura?
pa limot se zagreval pa toj zracel toplina i greela kako radijator em duva em i mereva temperatura na vnatresnata na limot ;)
Автоматски споено мислење:


Koga 100 dusi ke kupat FTXF-35A so Pdesignh=2.8kw i edvaj izmereni 2,48kw @-7C e klima sto nevredi za cena od 38k(voa Daikince za 38k ne e ni Feri a ne pa Hansol).....a dali i 30 dusi ke kupat FTXF-50A onda popustot ke go izvadat na racun na skapata...khm 3,5 ka ;)

A i klimite im se negde u Ceska Italija ili Belgija pa za isporaka i montaza ke si pricekate....pisuva negde za kolku vreme e isporaka na online shopot ?
Значи боље да земеме 5.0? Пошто јас искрено сакав 3.5ка да земам за 40м2 ама сега некако повеќе ми оди да земам 5.0 и да не се замарам зимоска.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
30
Znaci po tvoevo kazuvanje Gree U-CROWN vo vnatresnata edinica ima limen panel koj sto se zagreva na topol freon od izmenuvacot na vnatresnata edinica i dodatno topli zaedno so duvanje na turbinata ( ventilator ) na vnatresnata edinica taka.

Panel dali znaes stoe toa , aj vaka po naski na prost jazik panel ti e kapakot preden na vnatresnata edinica eve ovoj na slikava ke go vidis Panel ili Kapak aluminiumski a ne ti kako sto mislis vo vnatresnosta ima nekoj si dodatoci kapaci cuda besove. 378943127.gree-gwh18uc-k3dna4f-u-crown-outdoor-unit.jpg
 
На врв Bottom