Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
To je do politike distributera. U odnosu na ceo Balkan, Daikin je najpovoljniji u BiH (u odnosu na druge klime i uporedne cene), u Srbiji Fujitsu, u Hrvatskoj Toshiba i Mitsubishi. U Makedoniji kad se pogleda cena i kvalitet (i snaga) to je Gree Amber Nordic. Vidim da spominje se i Haier Tundra 18. Nisam stručnjak niti prodajem klime, samo zapažam šta se piše po forumima u regionu.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Mr Joza, citaju i drugi forume iz regiona
1570901570332.png
pa izgleda da se dobro razumes u klime... ako je tako, mozda imas odgovor na pitanje, sto nije Amber najbolji izbor po kvaliteti i ceni u BiH Srbiji Hrvatskoj... vec su to japanci!? Vi ste bogatiji, a Amber Nordik je jevtina klima, jel da!?.... moze li jos jedan vic!?
А бе батки патриоти, нешто не ви пречи што Јоза шпреха на српски!? А ZZoranpetrovic, ќе го потепавте да можевте.... го теравте на гугл тренслејт а? МА ПРЕКРАСНИ СТЕ..! И РЕАЛНИ ЕПТЕН РЕАЛНИ! Од странство почнавте со герила маркетинг а? а-хахахахах
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ова се вика Autofan против глупи корисници кои не знаат како работи Аутофан на Митсубиши
Него Аутофанот не му работел и не му задоволувал. Нит квадратура, нит подесена температура ниту постигната.
Битно него Аутофанот не му засилува како на кинезарија па сега кукњава. А тебе гледам ова ти иде како кец на десетка.

Јас како корисник на FH50 најодговорно тврдам дека Аутофанот работи супер и спрема очекувањата.
Јас ставам 10.000 евра ти стави 1000. Со докази со све

А доказите вклучуваат гледање на моменталната потрошувачка, моментален издув и постигната температура.
Аутофанот ќе биде мерен со стробоскоп. Океј е ова?

За неупатените! Внатрешните единици на FH25,35 i 50 се потполно идентични.


И еднаш за секогаш за да немаме „Џабе купувате јапанци, купете кинеско“ прочитајте и сами.


We get this question quite often: what is the difference between Autofan and manual fan 5.
In Automatic fan the unit is concentrated on supplying the energy in a as quiet operation as possible for the user = sound comfort.
In manual fanspeed the unit operates in the desired fan setting if indoor HEX border temperature is reached. If the compressor reduces the frequency, the fan continues in this setting until critical temperature (cold draft protection activates) and then the fan stops = XR logic.
OR:
Fan operates with desired setting when indoor HEX border temperature is reached. If compressor reduces the frequency, the fan automatically reduces fan speed with one step at a time in order to supply warmer air out of the unit = XRH logic.
Difference between Automatic fan and manual fan in XRH models: Automatic reduces sooner while manual reduces later.

If you set manual operation and fan speed 3 f.ex. then the unit operates only up to 3 and below range (quiet operation included)


И јавете кога ќе сретнете кинеска клима со ваква логика!
Дали ова се однесува на Мицубуши или на Тошиба ???


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Mr Joza, citaju i drugi forume iz regiona
Прегледај го приврзокот 219377
pa izgleda da se dobro razumes u klime... ako je tako, mozda imas odgovor na pitanje, sto nije Amber najbolji izbor po kvaliteti i ceni u BiH Srbiji Hrvatskoj... vec su to japanci!? Vi ste bogatiji, a Amber Nordik je jevtina klima, jel da!?.... moze li jos jedan vic!?
А бе батки патриоти, нешто не ви пречи што Јоза шпреха на српски!? А ZZoranpetrovic, ќе го потепавте да можевте.... го теравте на гугл тренслејт а? МА ПРЕКРАСНИ СТЕ..! И РЕАЛНИ ЕПТЕН РЕАЛНИ! Од странство почнавте со герила маркетинг а? а-хахахахах
Amber Nordik je u Srbiji skuplji od Fujitsu 12LT, pa ga preporučujem SAMO kome treba grejač spoljne jedinice i malo veća snaga nego što 12LT ima. Kod vas u Makedoniji je povoljniji nego u Srbiji tu nema polemike, to može svako da vidi. Gree je najjeftiniji u Makedoniji. A Fujitsu je kod vas skuplji nego u Srbiji. A za kineske klime, nemam ništa protiv, svako nek kupi šta mu je volja. Ja ih u svoju kuću neću, imao sam problem sa tri komada NOVIH Midea Mission 18, vratio klime i montirao Fujitsu. Pisao sam na onom forumu, sve može da se pročita. Gree Amber Nordik ima prijatelj, i uverio sam se da radi dobro, pa SAMO taj model mogu da preporučim, za ostale NE ZNAM kako rade. Inače, u Srbiji za 55.000RSD (to je oko 27.500DEN) može da se kupi ulazni model Fujitsu ili Daikin invertera, pa nema puno smisla kupovati kinesku klimu za slične pare, zar ne? Nije stvar bogatsva, već zdravog razuma. Na forumima sam jer volim da saznam iskustva u grejanju na klime, šta valja, šta ne. A na kraju nek kupi svako šta mu se sviđa. Pozdrav!

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.157
Поени од реакции
3.546
Mr Joza, citaju i drugi forume iz regiona
Прегледај го приврзокот 219377
pa izgleda da se dobro razumes u klime... ako je tako, mozda imas odgovor na pitanje, sto nije Amber najbolji izbor po kvaliteti i ceni u BiH Srbiji Hrvatskoj... vec su to japanci!? Vi ste bogatiji, a Amber Nordik je jevtina klima, jel da!?.... moze li jos jedan vic!?
А бе батки патриоти, нешто не ви пречи што Јоза шпреха на српски!? А ZZoranpetrovic, ќе го потепавте да можевте.... го теравте на гугл тренслејт а? МА ПРЕКРАСНИ СТЕ..! И РЕАЛНИ ЕПТЕН РЕАЛНИ! Од странство почнавте со герила маркетинг а? а-хахахахах
Teskiot makedonski sindrom .....sekoj pluka po toa sto smeta deka ne cini ....odnosno ne po toa sto ima nekoj iskustvo ili ja ima istata klima ....
i postojano se mesaat japonci/ kinezi cini ne cini ....:tapp::lut:
Автоматски споено мислење:

Amber Nordik je u Srbiji skuplji od Fujitsu 12LT, pa ga preporučujem SAMO kome treba grejač spoljne jedinice i malo veća snaga nego što 12LT ima. Kod vas u Makedoniji je povoljniji nego u Srbiji tu nema polemike, to može svako da vidi. Gree je najjeftiniji u Makedoniji. A Fujitsu je kod vas skuplji nego u Srbiji. A za kineske klime, nemam ništa protiv, svako nek kupi šta mu je volja. Ja ih u svoju kuću neću, imao sam problem sa tri komada NOVIH Midea Mission 18, vratio klime i montirao Fujitsu. Pisao sam na onom forumu, sve može da se pročita. Gree Amber Nordik ima prijatelj, i uverio sam se da radi dobro, pa SAMO taj model mogu da preporučim, za ostale NE ZNAM kako rade. Inače, u Srbiji za 55.000RSD (to je oko 27.500DEN) može da se kupi ulazni model Fujitsu ili Daikin invertera, pa nema puno smisla kupovati kinesku klimu za slične pare, zar ne? Nije stvar bogatsva, već zdravog razuma. Na forumima sam jer volim da saznam iskustva u grejanju na klime, šta valja, šta ne. A na kraju nek kupi svako šta mu se sviđa. Pozdrav!

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Pa ovde imase polemika za taa midea mission * kobajagi bila super*
daj spodeli iskustvo od tvojot prijatel za Amberot * ?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.052
Поени од реакции
1.175
Okolu Vivax Vox Fox modelite realnosta e ovaa na fin nacin objasneto zasto Vivax Fox Mox se poeftini od Gree ili Midea.
стручњаков што објаснил гледам доста ценет член е на посочениот форум има дури 37 (со букви триесет и седум) мислења и дури 2 (две) допаѓања на мислењата.

п.с не дека кажал лага или ја открил америка ама изворот е тотално нелегитимен нешто налик на нашиот климе
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Ponapred se od nas, tamu sekoj si ja kazuva prvin izolacijata a ne kako kaj nas povrsinata vo m2 nebare tepisi kupuvame. Toj moment e odamna nadminat kaj niv.
Za Mitsu FH i nefikasniot AutoFan imas odma na 4tiot post od linkot.

No ima i mnogu sto drugo da se nauci primeri za peckite na drva/peleti za koi se misli deka ke traat podolgo od 5god... ta imale tenki limovi te gi jade korozija....

Forumot e dosta aktiven i vredi da se sledi.
Okolu Vivax Vox Fox modelite realnosta e ovaa na fin nacin objasneto zasto Vivax Fox Mox se poeftini od Gree ili Midea.
Прегледај го приврзокот 219368
Plus na Elite temata za klimatizacija ima i moderator koj povremeno prakja i vakvi predupreduvanja koga nekoj ke prekardasi sto pisuva...sto ovde kaj nas go nemame.
Прегледај го приврзокот 219369
Bas si kazuvat kako treba ovaa amber ne moze da spusti pomalku od 500w bas super ekonomicna :))) Screenshot_20191012_230711.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Ова се вика Autofan против глупи корисници кои не знаат како работи Аутофан на Митсубиши
Него Аутофанот не му работел и не му задоволувал. Нит квадратура, нит подесена температура ниту постигната.
Битно него Аутофанот не му засилува како на кинезарија па сега кукњава. А тебе гледам ова ти иде како кец на десетка.

Јас како корисник на FH50 најодговорно тврдам дека Аутофанот работи супер и спрема очекувањата.
Јас ставам 10.000 евра ти стави 1000. Со докази со све

А доказите вклучуваат гледање на моменталната потрошувачка, моментален издув и постигната температура.
Аутофанот ќе биде мерен со стробоскоп. Океј е ова?

За неупатените! Внатрешните единици на FH25,35 i 50 се потполно идентични.


И еднаш за секогаш за да немаме „Џабе купувате јапанци, купете кинеско“ прочитајте и сами.


We get this question quite often: what is the difference between Autofan and manual fan 5.
In Automatic fan the unit is concentrated on supplying the energy in a as quiet operation as possible for the user = sound comfort.
In manual fanspeed the unit operates in the desired fan setting if indoor HEX border temperature is reached. If the compressor reduces the frequency, the fan continues in this setting until critical temperature (cold draft protection activates) and then the fan stops = XR logic.
OR:
Fan operates with desired setting when indoor HEX border temperature is reached. If compressor reduces the frequency, the fan automatically reduces fan speed with one step at a time in order to supply warmer air out of the unit = XRH logic.
Difference between Automatic fan and manual fan in XRH models: Automatic reduces sooner while manual reduces later.

If you set manual operation and fan speed 3 f.ex. then the unit operates only up to 3 and below range (quiet operation included)


И јавете кога ќе сретнете кинеска клима со ваква логика!
"In Automatic fan the unit is concentrated on supplying the energy in a as quiet operation as possible for the user = sound comfort."
Со кој COP ?

Логиката што ја постираш негледам дека ја зема во обзир Амбиенталната температура туку само онаа од HEX сензорот....што баш и не е некоја логика.
Ако изменувачот дигне одредена температура фанот се намалува до Quiet?....а собата се лади или не се лади?
Мое лично искуство со аутофанот на FH35VE е ова.
Се враќаме после 10дена негреено проведени надвор од дома за Нова година, значи негде 11/12јануар....влагаме во станот температурата едвај 12C...таман ситуација за тест на Аутофанот на FH35VE, ама за жал во таква ситуација 12C Амбиентална температура и зададена 30C фанот на FH35 немрдна појше од втора евентуално трета Фан, во четврта недигна ниеднаш иако зададена беше 30Ц а внатре беше кочан ладно 12Ц, башка дефрости чести.
Во оваква реално пробана ситуација не ти важи текстот од Митсу од погоре...и логиката.

Можда во тест процедура важи ова што си го напишал, но за тоа отом потом ;)
Реално во домашни услови на користење работи вака како што опишав, дали за во 38м2 сум требал да ставам FH50 наместо FH35 никој не ми кажал од теткицине во Митсу. Ако ти имаш таква препорака сподели ја да бидеме на чисто, ама 600евра повеќе или 95к за 38м2 не би дал за клима, за тие пари доволно сум начитан да имам многу повеќе опции па и цел стан да го греам а не само една соба.
Автоматски споено мислење:

Bas si kazuvat kako treba ovaa amber ne moze da spusti pomalku od 500w bas super ekonomicna :))) Прегледај го приврзокот 219385
Ako trosi 500W a dava 40c na izduv e teoretski najmalce COP=5.3 ako samo u prva ako duva so 530m3....soberi 2 i 2 pred da napises nesto
Matematika.jpg
Citaj ja prvata recenica...za Racunot(Racun=Smetka)...bonus sto nema nikad da duva ladno....ako sakas ladno i 250w imas drugi opcii, poskapi.
Amber-heroj.jpg
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Ова се вика Autofan против глупи корисници кои не знаат како работи Аутофан на Митсубиши
Него Аутофанот не му работел и не му задоволувал. Нит квадратура, нит подесена температура ниту постигната.
Битно него Аутофанот не му засилува како на кинезарија па сега кукњава. А тебе гледам ова ти иде како кец на десетка.

Јас како корисник на FH50 најодговорно тврдам дека Аутофанот работи супер и спрема очекувањата.
Јас ставам 10.000 евра ти стави 1000. Со докази со све

А доказите вклучуваат гледање на моменталната потрошувачка, моментален издув и постигната температура.
Аутофанот ќе биде мерен со стробоскоп. Океј е ова?

За неупатените! Внатрешните единици на FH25,35 i 50 се потполно идентични.


И еднаш за секогаш за да немаме „Џабе купувате јапанци, купете кинеско“ прочитајте и сами.


We get this question quite often: what is the difference between Autofan and manual fan 5.
In Automatic fan the unit is concentrated on supplying the energy in a as quiet operation as possible for the user = sound comfort.
In manual fanspeed the unit operates in the desired fan setting if indoor HEX border temperature is reached. If the compressor reduces the frequency, the fan continues in this setting until critical temperature (cold draft protection activates) and then the fan stops = XR logic.
OR:
Fan operates with desired setting when indoor HEX border temperature is reached. If compressor reduces the frequency, the fan automatically reduces fan speed with one step at a time in order to supply warmer air out of the unit = XRH logic.
Difference between Automatic fan and manual fan in XRH models: Automatic reduces sooner while manual reduces later.

If you set manual operation and fan speed 3 f.ex. then the unit operates only up to 3 and below range (quiet operation included)


И јавете кога ќе сретнете кинеска клима со ваква логика!
Шо трошиш енергија бре.
Батали го.

Го одгатнавме митот со неговите видеа.
Има ставено видео за макс аутуп топлина на надворешни -4 степени, каде на усис од 23 така нешо дава 57-58 степени на издув амберот, што е супер но троши 2.7kw у тој момент.
Исто видео и од тој дечкото михај а и од мене поставивме каде, на истите надворешни од -6 а и стрелчно сам имаше ставено лд неговата fh35 на -12 надворешни на усис 22 на ексост дава 58 стспени. Но fh35 на мерачот и кај мене и кај стрелчо и кај дечкото михај во тој момент трошеше макс 1.8kw.
Па сеа прави споредба амбер на -4 споредба со фх на -12, амбер троши 2.7 kw fh троши 1.8kw. Јасен ти е cop.
Тој шо има малку мозок ќе ги сфати работите... тоа е.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Мое лично искуство со аутофанот на FH35VE е ова.
Се враќаме после 10дена негреено проведени надвор од дома за Нова година, значи негде 11/12јануар....влагаме во станот температурата едвај 12C...таман ситуација за тест на Аутофанот на FH35VE, ама за жал во таква ситуација 12C Амбиентална температура и зададена 30C фанот на FH35 немрдна појше од втора евентуално трета Фан, во четврта недигна ниеднаш иако зададена беше 30Ц а внатре беше кочан ладно 12Ц, башка дефрости чести.
Во оваква реално пробана ситуација не ти важи текстот од Митсу од погоре...и логиката.
Сега да не глумиме лудило и да не се „пишаме“ врзи сите оние силни графици на кои се наведени амбиентална температура од 20 степени со надворешна „од толку и толку“ има “толку и толку COP“
Ниедна клима нема да се опорави во толку ладна просторија со саати.

Згора на се ако имаше лично искуство ќе знаеше дека може да се зададе 31 степен на Mitsubishi.

И не, тест процедурата врши работа 30 минути а потоа се префрла на 24 (или 25, не се сеќавам) на 2-3 фан.

Пошто не можат да знаат Перо од Прилеп колку висока просторија има, колку квадрати ќе грее и што изолација има Аутофан со внатрешен сензор има таква логика.
Со надворешен сензор од Mitsubishi аутофанот е далеку поагилен.

Но јас знам а и ти знаеш дека џабе е брз вентилатор кога оваа може да ти дува со 40-ина степени издув кој на 3 метри далечина всушност паѓа на 20-ина степени и тоа го перципираме како ладен воздух во зима.


А ти или јас, сеедно, дали би дал 90.000 за клима ич не е битно. Правилото вели колку соби толку грејни тела
Освен во случај да си ставил забрана за проветрување, отворање на врати и доаѓање на гости.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
И не, тест процедурата врши работа 30 минути а потоа се префрла на 24 (или 25, не се сеќавам) на 2-3 фан.
Можеш да го објасниш овој болдираниов дел или ја прв да почнам?
Тест процедура хммм...за на Тест како се пушта Митсу еве ти напиши пошто имаш документација....како се пушта Митсу на тест на греење за пример Топла зона и како за Умерена.
И на кој Фан ке дува на тест а како ке дува со логиката кај обичен корисник
Ако си толку наивен напиши им како да ја стартаат на тест процедурата...
Или да ти преведам, Тест процедурата е само за мерење на Тест(Еуровент) но реално дома ке добијат друго
Ајде баш да слушнеме како треба да го подесат даљинското со кои сетирања за да Митсу климата започне тест процедура и работи како за мерење на тест(Еуровент или било која друга лабораторија).
Ајде кажи на колку треба да се сетира тајмер Он/ОФФ....на 12:34 мин или 16:32? температурата на 30 или 31 и мод ваљда греење за да почне тестот
ЕN-14511 е стандард како се стартува тест за клима уред....обучен персонал софтвераш од производителот е тој што ја старта процедурата за тест...ајде кажи како се старта тест за Митсу да ја решиме дилемата за АутоФанот и SCOP.
TestProcedura.jpg
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Decki ajde malku pojasnuvanje.

Najcesto kaj specifikaciite ima min-nom-max kapacitet. Dali nominalniot kapacitet se odnesuva na +7, bideki do sega dobiv takva predstava? Dali ova e odnesuva na podesena temperatura od +20 ili maksimalna temperatura koja moze da se postavi?

Posle to ako klimata ima da receme 60% kapacitet na -7, toa znaci deka dava 60% od nominalniot kapacitet na +7?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Decki ajde malku pojasnuvanje.

Najcesto kaj specifikaciite ima min-nom-max kapacitet. Dali nominalniot kapacitet se odnesuva na +7, bideki do sega dobiv takva predstava? Dali ova e odnesuva na podesena temperatura od +20 ili maksimalna temperatura koja moze da se postavi?

Posle to ako klimata ima da receme 60% kapacitet na -7, toa znaci deka dava 60% od nominalniot kapacitet na +7?
За номиналниот до скоро важеше како што си го уочил...на +7 надворешна мереа со зададена +30Ц и усис 20Ц и тоа го кажуваа како номинала.
Кој дома на +7 надвор би задал +30Ц за да тоа биде некоја номинала?
Па овие мерења им беа контрадикторни со поимот SCOP кој кажува дека на +7 просторот би имал топлински загуби само 35% од избраниот PdesignH (Pdesignh производителот го одредува произволно)
Затоа и податоците на Еуровент од скоро пред некој месец се сменива....за Сузуми16 и за Fh35VE нејбрзо ке најдеш стари податоци постирани по форумов и спореди ги со сегашните на Еуровент.

А да не луташ еве ти excel таблица па мењај си во C1 PdesignH колку мислиш дека ти треба за собата/просторот.
Таблицата е за Умерена зона, за Ладна zona се други проценти од PdesignH
Za PdesignH =4kw(@-10) на +7 ке ти треба само 1,4kw...филозофија голема нема тука
Задади си PdesignH за твојот простор и ке видиш колку ти треба на +7 (35% од PdesignH) све остало е маркетинг пропаганда да ти шитнат наводни 5.5ки на +7C кои не се ни 3,5ки на -7C и тоа мерено по Тест Процедура зададеана од производителот.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
8 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
13
Mnogu brojki za obicniot covek. Edno poednostavno prasanje.vo soba od 15 kvadrati so dobra izolacija Inverter od 3.5 kw koja veke postignala temperatura a nadvor e - 5 stepeni so kolkava potrosuvacka(wati) ke raboti za odrzuvanje na temperaturata koja e postavena na 20 stepeni.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Teskiot makedonski sindrom .....sekoj pluka po toa sto smeta deka ne cini ....odnosno ne po toa sto ima nekoj iskustvo ili ja ima istata klima ....
i postojano se mesaat japonci/ kinezi cini ne cini ....:tapp::lut:
Автоматски споено мислење:


Pa ovde imase polemika za taa midea mission * kobajagi bila super*
daj spodeli iskustvo od tvojot prijatel za Amberot * ?
Во кој дел виде дека плукам!? Јас како и сите си кажувам свое мислење и прашувам, зошто тука би била најдобар избор некоја клима, која во соседството воопшто не е тоа .... и помалку разоткривам, разбивам митови! :LOL:
А за Мидеата (за 12ка) можеш да погледнеш овде https://www.youtube.com/watch?v=XYXAbNTbYkE&t=8s клима од 24,000 Денари како работи и каква модулација има... ОДЛИЧНА! Или не мораш цело YT видео, крајот погледни (или побарај вториот дел) вели: ќе спушти на 250-260W и така ќе држи со саати! Во Србија е многу популарна клима (особено Мишн), овде никој сериозно не се зафати со увоз на Мидеа...
“Кобајаги“.... што е? Македонски синдром? :tapp:
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Strelec Po nikoja logika ne si trebel na AutoFan da ja stavish FHto vo taa situacija shto ja opishuvash. Zatoa postojat kopcinja Turbo/Powerful i slichno, za vo takvi situacii kako tvojata vo koja shto si se nashol, da moze brzo, bez mnogu filmanje, da se stopli sobata, a koga ke postigneshe temperatura, ke si ja namaleshe i ke si ja staveshe na AutoFan. Po nikoja logika ne si trebel na AutoFan da ja stavish klimata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom