Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
друго што мислиш како им е на останатите членови кои од било која причина ќе одберат бренд што тука не е одобрен од "стручњациве за клими" (претопставуваш исто е и нивното чуство).
Знам, јасно ми е се. Дури и повеќе отколку што треба
Јас и самиот сум корисник на секакви клими од разни брендови. Има тука Galanz-и, Yetu-a, Fonko, Mitsubishi, Panasonic, VIVAX(Gree), VIVAX (MIdea)
Пропагирам од лично искуство. Стручњаците не ги зарезавам
Кога видам галичка клима која дебело завлегла во ценовен ранг на бренд нејм тогаш давам совет за бренд нејм. Исто така јасна ми е ситуацијата и куповната моќ на луѓето па не советувам да се купува скапо по секоја цена.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Моабетот е што ако климата ја згрее собата како од шала па се исклучи и се така on off нон стоп дали ќе потроши така повеќе од правилно димензионирана клима
Toa moze da pravi jaka klima vo mala kvadratura ...ili nadvor da e sega +15 a vnatre tie podesena +25 postignuva za 20/30min.i isklucuva ....
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Дечки , ај за малку помош оти за клима инвертер сум дудук, планирам да си купам инвертер деновиве за моето собиче околу 13м2 со висок покрив скоро 2,4м и кои модел инвертер да одбирам за буџет околу 500 евра +/- со ефикасно греење и да не влече струја и да е добар бренд ? Знам дека Даикин е добар бренд ама изгор скап и кое е втор по него и трет?? Инаку куќата ми е стар 20год . со двојни цигли и малтер без стиропор и со ПВЦ прозори??? Кое да одбирам асален инвертер??? Секое помош е добродојден.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Дечки , ај за малку помош оти за клима инвертер сум дудук, планирам да си купам инвертер деновиве за моето собиче околу 13м2 со висок покрив скоро 2,4м и кои модел инвертер да одбирам за буџет околу 500 евра +/- со ефикасно греење и да не влече струја и да е добар бренд ? Знам дека Даикин е добар бренд ама изгор скап и кое е втор по него и трет?? Инаку куќата ми е стар 20год . со двојни цигли и малтер без стиропор и со ПВЦ прозори??? Кое да одбирам асален инвертер??? Секое помош е добродојден.
погледни го овој модел
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Дечки , ај за малку помош оти за клима инвертер сум дудук, планирам да си купам инвертер деновиве за моето собиче околу 13м2 со висок покрив скоро 2,4м и кои модел инвертер да одбирам за буџет околу 500 евра +/- со ефикасно греење и да не влече струја и да е добар бренд ? Знам дека Даикин е добар бренд ама изгор скап и кое е втор по него и трет?? Инаку куќата ми е стар 20год . со двојни цигли и малтер без стиропор и со ПВЦ прозори??? Кое да одбирам асален инвертер??? Секое помош е добродојден.
Имаш панасоник за таа цена
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Edno info. Iam 5.5ka inverter Vivax Aeri, postignuva toplina za20 min povrsina od 45 m2 od 19° na 22°... E sea po postignuvanjeto na toplinata kako da se isklucuva, ali pred isklucuvanjeto prae nekoi vibracii koi gi snemuva vo rok od 5 min i taka ciklicno..??? Pravilno e ova ili ne?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Edno info. Iam 5.5ka inverter Vivax Aeri, postignuva toplina za20 min povrsina od 45 m2 od 19° na 22°... E sea po postignuvanjeto na toplinata kako da se isklucuva, ali pred isklucuvanjeto prae nekoi vibracii koi gi snemuva vo rok od 5 min i taka ciklicno..??? Pravilno e ova ili ne?
Prasaj nekoj sto ima takva aeri....
Ako.ima.nekoj.neka se javi tuka....
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Имаш панасоник за таа цена
Помислував за Панасоник ,но ми се чини дека веќе не е тоа како што беше , си мислам за Тошиба,Даикин (ако има за околу 500евра) или Мицубиши или некои четвро??


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
А што мислете за парапетни инвертери и дали се исти ефекти како оните горните поставени??


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
почитувани ред е да кажеме дека има можност за поврат до 20% но сепак треба да бидеме реални и отворено да си кажеме дека тоа е сепак кредит за кој е потребно да се плаќа годишна камата од 6% плус 2% на сумата на име одобрување, трошок за аплицирање, меници... со што процентот на заштеда значително се намалува.
Tocno taka. Nekade realniot povrat za edna tehnologija e okolu 12-13%, dodeka za dve i poveke e 17-18% dokolku po prvite nekolku rati odnosno po povratot na subvencijata kompletno se zatvori kreditot. E sega imajte vo predvid deka ima poprilicen zastoj za subvencijata. Jas podnesov vo juni i seuste nemam dobieno povrat, a racunajte deka za 1 do 2 meseci ja isplakale subvencijata, po sto slobodno mozelo da se zatvori kreditot.

Inace togas iako klimite bea izlistani kako prifatlivi tehnologii, se barase A++ klasa, ne podlezea na subvencija.

Inace Daikinot 5.5ka FTXF-A+RXF-B voopsto ne mi izgleda za WOW ponuda, pobrzo bi rekol prosecna ponuda za cenata od 55.000 ili kolku i da e.
Ako ne gresam so deklarirani 4.12KW na -10, i backup greenje od 0.48KW, izleguva deka na -10 Daikinot ke isporaca 3.64KW. Premalku za 5.5ka. Nastrana i SCOP e 4.
Mislam deka duri i starite Toshibi na R410 koi generalno se mnogu poslabi na greenje ke isporacaat slicna toplina.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Утре ќе има соопштение од влада за субвенциите од државата за инвертерите

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Malce ve udaviv izborot padna na "Gree Viola" od ona sto citnav e EEV i doaga so greac na nadvoresna edinica,belkim ne zgresivme
 

Kajgana Shop

На врв Bottom