Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Druze jas i ti mozebi taka mislime bidejki sme.ograniceni da platime do 50k Max. A nekoj so ima 90k ne se zamara niso.forumi ni so nisto ....odi so srpskata pogovorka prasaj sto e poskapo 100% e podobro.....a nie tukaa ke klimcime.i ke ispravame politiki trosi/topli....itn...
Автоматски споено мислење:


Violata na greejne e 4.4kw i malce pojak izduv a haerot e 4.2kw
Mene ne mi e problem parite ko kupvev klimi, pa pak dojdov na forumov da se informiram i kupiv Mitsubishi. I dosta tuka korisnici shto se rasprashuvale kupija Mitsubishi/Daikin/Toshiba, a tuka bi ja stavil i Amberot kako skapa klima.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
390
Поени од реакции
664
Mod na klima, od ladenje na greenje i obratno kako se menuva? Pokonkreten da bidam, znam toxhno kako, no prashanjeto mi e dali prvo ja uklucuvash klimata pa menuvas odma mod ili dodeka e iskluchen i recimo bila prethodno na ladenje namestena, pa go peikrivash infrared sensorot podesuvash parametri, menuvash mod, pa ja uklucuvash klimata. Prashuvam bidejki vo upatstvata pishuva deka ja uklucuvash klimata, pa ja stavash na koj sakas mod, ama neli e toa nekakov shok za klimata? Ja uklucuvas, na ladenje ti bila, pa menuvash odma na greenje.
Уклучуваш па ставаш на мод кој сакаш. Шалташ низ модовите и толку
Компресорот си има заштита од 3 минути. Ова значи дека компресорот ќе започне после 3 минути откако си сменил мод.
Нема потреба од никакви хемии со покривање на сензорот со рака.

Форва е да не се прават глупи работи како константно шалтање или слично. Или далечинското да допадне во раце на дете.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
I ti si vo pravo ..... Za sk. I nee tolku problem ...ostanatite mesta se mn.po slabi so finansii i poradi toa se bara haier,vivax,midea,st ... itn
Автоматски споено мислење:


3.5kw vo 15m2,ke raboti kako on/off a za toplejne bilo koja inverter kete topli samo da neja isklucuvas ....odnosno ja ostavas 24/7 On.! Samo podesuvas temperatura +/- Primer : ja stavas 21° ako tie malce pokacuvas ako e mnogu namaluvas na.19 itn....
koga se interesirav za klima moeto mislenje bese deka ke pominam so 30k+montaza i zatoa listajki po internetov naletav na ovaa tema tuka... si prasav kulturno i citajki gi mislenjata svativ deka nema bas da pominam tolku evtino kako sto mislev...i mene ne mi e do parite ama od planirano do realizirano ima ogromna finansiska razlika...sega visokot sto gi lupnav mi bea planirani za drugo...
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ne bi se slozil vo celost so vasiot post. Da tocno e deka Skopje ekonomski e vo prednost pred site gradovi, no sto da se pravi so tipovi koi cela godina odat da tovaraat drva, po dva do tri kamioni dnevno utovar rastovar, za da soberat pari, za vo cela kuka parno na drva da naredat. Zavisno od kvadratura, parnoto kosta od 1800e pa nagore i plus od 15m3 do 20m3 vo sezona drva. Toa se plus 45 000 do 60 000 denari za da ko ke pojdel vo wc da mu bilo toplo. Alo vo wc se pominuva 2 min. Znaci mi se slucilo ova da mu objasnuvam na prijatel poznanik, deka so klima e podobro i pak ke bide stoplen, mi vika ne be bate drvo ko sto ke te stoplit nisto. Epa neka raboti za drva. Nekoi lugje ednostavno nemozes da im smenis mislenje, iako ona sto mu go kazuvas e provereno i zasega najekonomicno greenje.
Taka da toj sto saka ke najde nacin. Jas ne mozev da stavam mitsubishi heavi industries hyper inverter, no najdov odlicna klima za budzetot sto go imav planirano.
DAIKIN FTXF50A Sensira. Znaete sto imam.
Prezadovolen sum.
P.S: I da nemav 58 230 plus 90e montaza, ke najdev nacin da ja zemam.
Pozdrav

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
ja najde @Strelec:) relano da recime.

Mene ne mi e problem parite ko kupvev klimi, pa pak dojdov na forumov da se informiram i kupiv Mitsubishi. I dosta tuka korisnici shto se rasprashuvale kupija Mitsubishi/Daikin/Toshiba, a tuka bi ja stavil i Amberot kako skapa klima.
i so mitsu WN malce te podzafrkana monterot sto ti gi preporaca
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Деновиве има некоја промоција од 20% грант преку програма на GEFF и EBRD од ЕУ, за инвертери со COP >=4.3
Го забележав кај Енергија и 2-3 други места, не запазив кои ама битно не е единствено од кај Енергија.

Очекував тука да најдам дискусија околу тоа но глеам појче сакате да си ги мерите...
Некој да има инфо!?
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Најверојатно иде преку банкиве гледам охридска само и спаркасе ја имаат таа опција.Спаркасе сега пресметуев 5.7% фиксна каматна стапка што не е лошо на 36000ден кредит камата е 16тина евра за 10 месеци
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ам ко стари да им се моделиве, Даисекаи 8 генерација ко пред 2 години да беше....
Нишо ако мора да се плати фулл цена па после може ќе ти ги вратат може не.....
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Denes cistenje na perkite.
Primetiv imase malku crni damki(muvla...) nalepeni na plastikata
Po Moe,treba da se cisti ednas godisno.
Jas lani gi cistev sega imase pak gjubre.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
29 август 2008
Мислења
5.195
Поени од реакции
3.578
Оваа поговорка повеќе не важи. Се научија купувачите, се научија и продавачите. И на неквалитетни работи удираат „квалитетни“ цени.
E ne vazi za kogo/kako ... Sto go prodava Haier.? Toa sto prodavacite im kazuvaat deka ima mitsu-kompeesor.Ostanatite sto.imaat hitachi,Sanyo,gmcc kompresori itn....
Sekoj sto.nema.budzet 1000€ si vika a super (za 35k)stom ima mitsubusi kompresor ...mora da e ok.ako e vo P.r.c pravena.....Kapis.......!
Автоматски споено мислење:

Оваа поговорка повеќе не важи. Се научија купувачите, се научија и продавачите. И на неквалитетни работи удираат „квалитетни“ цени.
Nekvalitetni raboti a kvalitetni ceni ...?na koj mislis....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom