Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
koja jacina e i za kolku kvadrati ke ja koristis? i ocekuvame iskustva vasi licni za nea... potrosuvacka i dali ke ste zadovolen sekako... pozz
Автоматски споено мислење:

i

inaku so sreka da si ja koristis
Fala. Inace e 3.5 kw pa ko ke dojdi zimata i iskustvata, aza merenje takvi raboti slbo deka ke pram
Автоматски споено мислење:

Здраво на сите
Гледам дека многу членови тука имаат големо познавање од клими па сакав да прашам ако можит некој дда ми помогнит за избор на клима
Се работит за соба од 22м2 можам да си дозволам 30к ден
Грее виола 3.5,Грее фаиру 3.5, или некој модел од ЛГ до 30к ден
Jas zedov u-crown 5,5kw i viola 3.5kw. Violata bi trebalo okolu 30.000 da te fati so se montaza
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Fala. Inace e 3.5 kw pa ko ke dojdi zimata i iskustvata, aza merenje takvi raboti slbo deka ke pram
Автоматски споено мислење:


Jas zedov u-crown 5,5kw i viola 3.5kw. Violata bi trebalo okolu 30.000 da te fati so se montaza
So zdravje da se koristat i dolgo da sluzat ...pusti po nekoja slika posle montaza od 2te:)
Автоматски споено мислење:

Здраво на сите
Гледам дека многу членови тука имаат големо познавање од клими па сакав да прашам ако можит некој дда ми помогнит за избор на клима
Се работит за соба од 22м2 можам да си дозволам 30к ден
Грее виола 3.5,Грее фаиру 3.5, или некој модел од ЛГ до 30к ден
Daj opis na sobata ...lokacija ,izolacija,prozori i slicno ....
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Затоа и викам дека на местото на електричниот котел со задоволство би ставил слаба ТП.
Koga veke imas podno sto ne probas so Bafer i mesacki ventil, Baferot bi go greel samo preku nokj na eftina. Investicija od nekoi 700evra
Primer so 500L bafer...500kg voda 24kw kotel za 90min ke go napuni od pocetni 20C na 80C. Ke potrosis 36Kw za toa koi ke te kostaat upola zasto vo eftina tarifa ke se polni.
500L zagreani na 80c imaat 46,5kw akumulirana toplina, megutoa ako podnoto go teras so 30C iskoristlivo ti e samo ona megju 30C~80C ili ke imas realni 29kw za trosenje.
Sega prasanjeto e za kolku vreme/casovi ovie 29Kw ke bidat dovolni no koga ja imas i klimata koja pomaga nad 50W/m2 ne bi trebalo da imas zagubi.
Za 50m2 toa se 2500w * 12h=30kwh....znaci bi ti zadovol baferot za nekoi 12casa greenje i toa nonstop da vrti vodava neovisno od T vnatre....ako imas i temperaturna reculacija moze i podolgo da ti trae akumulacijata vo baferot.
COPot bi ti bil 2 namesto 1 a bafer sekako ke ti treba u idnina ako mislis TP da stavas.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Јас и претходно го палев парното, и сеуште го палам за тестирање ден-два сосе подното, да испуштам воздух и притисок да нагодам.

Ако го упалам подното од 22ч до сабајле до 7, подот си седи загреан без проблем до следниот 22ч. Особено во комбинација со инвертер. Не ми треба бафер воопшто, само тајмер ми треба реално. Ама пак ќе дреме само и не давам ни денар за него моментално зошто се од тоа е фрлена пара.

Сепак и тоа е баснословно скапо во споредба со инвертер.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Така е, подобро инвестирај еднаш како што треба за после да немаш баснословни сметки за струја, скапи пелети, чад и цепење дрва.
Еве слики од 4-5 монтажи од Грее Версати3 ТоплинскиПумпи Воздух-Вода А+++ Енергетска класа и Еуровент сертифицирани.
 

Attachments

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ова изгледа супер, особено што личи мала надворешната единица. Што пари фаќа ваква конверзија сосе работна рака? Иако јас би сакал многу помал бафер од овој.

Реално ОВА е она за кое вреди да се дискутира за парно и слично. А НЕ електричен котел. Вакво некое, плус по еден инвертер и така и така има во просторот - решено и ладење и греење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom