Најекономично греење (затоплување)

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.141
Поени од реакции
4.297

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.141
Поени од реакции
4.297
100.000 den za 45m2 nema logika i ekonomska opravdanost....reklama vi pravat....40m2 srbinot greese neizolirani si Amber12 od 50.000den....pazite na korisnicki iskustva tie se najbitni i kako se obiduvaat da ve shaltaat deka miljarda den vi treba za 45m2.
 
Последно уредено:

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.141
Поени од реакции
4.297
I ovaa klima od 24.990 den ima solidni rezultati proizvedena vo AUX so Toshiba ( GMCC ) Compresor na -7°C dava 2,7kw toplina LINK
Toa 2,7kw e такозван PdesignH кој не се мери или тестира за да ти дилетантски заклучуваш на -7 колку дава некоја клима........PsesignH се топлински загуби ба просторот што го грееш....може тој простор да има 15цм надворешна иџолација или да нема никаква изолацијс....па така и Pdedigb го одредува производотелот ама некогап бара и бекап грејач....производителот може да медто 2,7kw да напише и 102,7kw Ама тогаш Биваленцијата ке му почне на +25C...
Би е различно од Моно ако разбираш грчки.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
2.153
Поени од реакции
1.059
I ovaa klima od 24.990 den ima solidni rezultati proizvedena vo AUX so Toshiba ( GMCC ) Compresor na -7°C dava 2,7kw toplina LINK
druze ako ovoj vivax e ist so aux od sto maka da plajkam 3000mkd,povejke za vivax pa za uste nekoja stotka ke si ja namestes klimata 60.70eu,

 
Член од
16 март 2019
Мислења
766
Поени од реакции
362
Toa 2,7kw e такозван PdesignH кој не се мери или тестира за да ти дилетантски заклучуваш на -7 колку дава некоја клима........PsesignH се топлински загуби ба просторот што го грееш....може тој простор да има 15цм надворешна иџолација или да нема никаква изолацијс....па така и Pdedigb го одредува производотелот ама некогап бара и бекап грејач....производителот може да медто 2,7kw да напише и 102,7kw Ама тогаш Биваленцијата ке му почне на +25C...
Би е различно од Моно ако разбираш грчки.
Edno prasanje do tebe kako da znaeme edna klima koja nema eurovent sertifikat kolku kw toplina dava na odredena nadvoresna temperatura po energetska nalepnica ?
Znaci ne gubitoci na toplina na prostorot tuku kolku dava nekoja klima toplina spored energetskata nalepnica a nema eurovent eve primer Gree nema eurovent AUX nema TCL nema eurovent
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.141
Поени од реакции
4.297
За тие што се крстеа во Еуровент а 909% овде незнаат да го толкуваат, за сите вас има статија напишана како Финална верзија па читајте тука што она со години сум го кажувал....кој се маните на податоците прикажани на Еуровент и која забуна се, зашто на енергетските фали бекап грејачот што е битен податок, и вела Еуровент измишљотина со цел збунување....дунстери уште неразбираат што е бекап грејач....документот е одлична анализа за сите мани пропусти и грешки на Еуровент....веруам дека за брзо време ке се сменат правилата и податоците што ке се објавуваат ке се сменат тотално.
https://hal-mines-paristech.archives-ouvertes.fr/hal-01796759/document&ved=2ahUKEwjF8tKJ2cnkAhXGs4sKHVB-CM0QFjADegQIBhAB&usg=AOvVaw1PzBB_cPdff36QdeIFZfo7&cshid=1568236804516
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 март 2019
Мислења
766
Поени од реакции
362
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.245
Поени од реакции
1.691
100.000 den za 45m2 nema logika i ekonomska opravdanost....reklama vi pravat....40m2 srbinot greese neizolirani si Amber12 od 50.000den....pazite na korisnicki iskustva tie se najbitni i kako se obiduvaat da ve shaltaat deka miljarda den vi treba za 45m2.
Za tebe ak nemat logika, za nekoj imat. Dosta im prajs matematiki na drugi.
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.141
Поени од реакции
4.297
Za tebe ak nemat logika, za nekoj imat. Dosta im prajs matematiki na drugi.
Ак имаш подобра математика од мојава покажи се бре Охриѓанец....кај другарти у то кафичот под најлоните што му препорача? Амбер18 или ко твојана утка на годината Митсу WN18?
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.245
Поени од реакции
1.691
Ак имаш подобра математика од мојава покажи се бре Охриѓанец....кај другарти у то кафичот под најлоните што му препорача? Амбер18 или ко твојана утка на годината Митсу WN18?
WN18ka nemat, a to deka se zaebaja so Amberot, se zaebaja, ama to vashiov monter, ne jas.
Автоматски споено мислење:

Dokaz deka prodavach za procent da zemit e spremen se zivo i divo da zaebit.
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
4.141
Поени од реакции
4.297
WN18ka nemat, a to deka se zaebaja so Amberot, se zaebaja, ama to vashiov monter, ne jas.
Автоматски споено мислење:

Dokaz deka prodavach za procent da zemit e spremen se zivo i divo da zaebit.
Со кратки ракави сред зима ак седат во кафичон не би рекол дека се заебале....ти ако си се заебал со WNto во 15м2 нормално сите заебани ке ги праиш.....а да ти велев убо Wn35 за Hansol да ти го смеиме....ама глупо дете си. Сеа ке кажуеш прикаски ти дојде Номче и со тоа кнауфот на WN to ке им појача дупло издув и Cop.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.245
Поени од реакции
1.691
Со кратки ракави сред зима ак седат во кафичон не би рекол дека се заебале....ти ако си се заебал со WNto во 15м2 нормално сите заебани ке ги праиш.....а да ти велев убо Wn35 за Hansol да ти го смеиме....ама глупо дете си. Сеа ке кажуеш прикаски ти дојде Номче и со тоа кнауфот на WN to ке им појача дупло издув и Cop.
WN35 e vo 25m2, ne vo 15. Zoshto bi go menvel WNot koga sum prezadovolen? I koj e toj Nomche i za koj knauf prajs muabet?
 
На врв Bottom