Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
a sto pravime so tie inverter klimi sto nemaat eurovent kako da znaeme na-7 kolku isporacuva toplina klimata ?
eve mojata Haier Tide Green 12-ka po enetgetska nalepnica na-7 stepeni dava 2.8kw toplina
Прегледај го приврзокот 216989
SAKAS DA KAZES DEKA ENERGETSKITE NALEPNICI SE NEMERODAVNI BEZKORISNI ?
Ako ovie nalepnici-informacii ne se merodavni ne bitno koj proizvoditel (jas imam Gree nema eurovent ima energetska nalepnica).! i togas zosto voopsto bi gi stavale ..? I vo labaratoriski uslovi da e testirana klimata ili vo ne znam kakvi ....i priblizno da e do ova sto e napisano toa mora nekade da pomine na kontrola...pogotovo za vlez vo Eu. Sega kolku e tocno ne znam... eu ,donesla regulativa da se uvezuvaat klimi samo so r32 freon.
 

Attachments

Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Ako ovie nalepnici-informacii ne se merodavni ne bitno koj proizvoditel (jas imam Gree nema eurovent ima energetska nalepnica).! i togas zosto voopsto bi gi stavale ..? I vo labaratoriski uslovi da e testirana klimata ili vo ne znam kakvi ....i priblizno da e do ova sto e napisano toa mora nekade da pomine na kontrola...pogotovo za vlez vo Eu. Sega kolku e tocno ne znam... eu ,donesla regulativa da se uvezuvaat klimi samo so r32 freon.
Moe mislenje e deka energetskata nalepnica e tocna bidejki za da se dobie taa energetska nalepnica sepak klimata treba da pomine na testiranje mozebi toa testiranje ne e sofisticirano kako eurovent no sepak podatocite od energetska nalepnica se tocni logicki nemoze od rakav da se istreseni tie podatoci.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Moe mislenje e deka energetskata nalepnica e tocna bidejki za da se dobie taa energetska nalepnica sepak klimata treba da pomine na testiranje mozebi toa testiranje ne e sofisticirano kako eurovent no sepak podatocite od energetska nalepnica se tocni logicki nemoze od rakav da se istreseni tie podatoci.
Самите производители/увозници ги прават, нема некои тестирања, затоа постои еуровент.

И еве ти линк да си направиш сам оригинал налепница.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Самите производители/увозници ги прават, нема некои тестирања, затоа постои еуровент.

И еве ти линк да си направиш сам оригинал налепница.
Vidi sepak pak mora da ima nekoja kontrola za ovie nalepnici inace ako nema nekakva kontrola samite uvoznici proizvoditeli ke si pisuvaat od rakav sto ke im tekne a ne mi se veruva deka e taka.
Sepak ovie nalepnici se preporacani od EU.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Самите производители/увозници ги прават, нема некои тестирања, затоа постои еуровент.

И еве ти линк да си направиш сам оригинал налепница.
Pa dajte stom e vaka rabotava da si ispecatime lepenki koj sto saka za Mk..!
nebe batica jas ne veruvam deka koj sto saka toa pisuva pecati i lepi po proizvodite nezavisno dali e klima,masina za perejne/za sadovi ....ili bilo sto ....
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Pa dajte stom e vaka rabotava da si ispecatime lepenki koj sto saka za Mk..!
nebe batica jas ne veruvam deka koj sto saka toa pisuva pecati i lepi po proizvodite nezavisno dali e klima,masina za perejne/za sadovi ....ili bilo sto ....
Ovie https://www.bestprice.gr/item/2154832794/crown-cdci-09fo38.html Crown bugarska klima (neznam kakov kompresor koristat ili na sto lepat nalepnici... no sepak od EU) si ispecatile lepenki! Klima od 230 Evra po nalepnicava u zelena zona 3.5kW.... fino neli?! I tocno!?
1568140002198.png
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Кешки толку домаќинства да се префрлат од дрва на инвертери. Струја има колку сакаш, а и инфраструктура. А ако некаде нема ќе ја зајакнат веднаш.
енергетскиот сектор ни е крш. За 10 дена 2017 божиќ биле потрошени 4-5 милиони евра за струја. За увоз за 10 години дадени се 1 милијарда евра девизи. Рек Битола работи не работи, Осломеј пола функционира пола не, Неготино којзнае дали е рестартирано. Имаме голем мањак на струја со чести испади и кварови, така да не би рекол дека добро стоиме со струјата.
Башка загадувањето со канцерогени честички пример кај РЕК Битола. Инаку ги споменав гасификација и централно греење така да не е само дрвото во прашање.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Дрвото моментално е проблемот во градовите.

Мора да се забрани, зошто не им иде памет.

Најголем дел канцерогени честички кај нас се од греење на дрва.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Дрвото моментално е проблемот во градовите.

Мора да се забрани, зошто не им иде памет.

Најголем дел канцерогени честички кај нас се од греење на дрва.
А што да правиме со дрвото што скапува по шумите?
Ќе скапува и пак ќе ги ослободува истите канцерогени честички (ако навистина ги ослободува). Разликата е што во градовите ги ослободува за еднаа зима, а во шумите ќе ги ослободува во период од 10-20 години континуирано.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.550
Дрвото моментално е проблемот во градовите.

Мора да се забрани, зошто не им иде памет.

Најголем дел канцерогени честички кај нас се од греење на дрва.
Drvoto e problem vo gradovite .... no uste pogolem problem e Diskriminacijata da ima subvencii samo vo 3 gradovi a ostanatite koj gi ...demek samo tie 3 zagaduvaat ovie ostanative se a+++ ili za site ili za nikoj ili druga strategija protiv zagaduvajneto vaka ne moze...
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
А што да правиме со дрвото што скапува по шумите?
Ќе скапува и пак ќе ги ослободува истите канцерогени честички (ако навистина ги ослободува). Разликата е што во градовите ги ослободува за еднаа зима, а во шумите ќе ги ослободува во период од 10-20 години континуирано.
Загадувањето е во градовите. На село нема никаков проблем со горење дрво и греење на дрво. Во главен град е крајно ретардирано, моронско и умоболно да гориш дрва за греење кога има многу понезагадувачки решенија.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Загадувањето е во градовите. На село нема никаков проблем со горење дрво и греење на дрво. Во главен град е крајно ретардирано, моронско и умоболно да гориш дрва за греење кога има многу понезагадувачки решенија.
Не е баш така едноставно. Ти гледаш за градовите, јас гледам во глобала. За да се грее Битола на струја треба да се зголеми производството на електрична енергија. РЕК Битола треба да троши повеќе јаглен и пак му доаѓа исто. Кога ќе мора да го зголеми производството и за Скопје, Битола ќе биде позагадена отколку што е сега. Значи дека не е тоа решението. Всушност целосно решение нема. Одамна се испуштени конците. Уште во времето на СФРЈ. Ги принудија луѓето од селата да мигрираат во градовите, потоа ги принудија од помалите градови да мигрираат во поголемите. Во поново време на сите зелени површини се изградија згради. Се уништува зеленилото, истовремено се зголемувга потребата за греење. Затоа Скопје е толку загадено.
Можеби наместо субвенции за клима уреди треба да се даваат субвенции за енергетски фасади. Тоа е единствено што може барем малку да ја ублажи загаденоста. Инаку во Скопје ќе ја ублажи, но на друго место ќе ја зголеми.
Мислам дека автомобилите се многу поголеми загадувачи од греењето. Премногу автомобили има во Скопје, а улиците не се проектирани за таков сообраќај. Постојано застанување на семафори, возење во колона. Огромно загадување од издувните гасови.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ако може мала помош моментално се грееме на дрва камин,сакам да земам инвертер но не сум сигурен кој модел делот што се грее е околу 60 квадрати,имам само внатрешна изолација тервол и нови прозори,дали инвертерот би завршил работа од многу луѓе слушнав ако нема фасада надворешна не давај џабе пари и сл и ако може предлог за инвертер за оваа квадратура.
Ви благодарам однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom