Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
3
Поени од реакции
2
По ова ENERG налепнициве, ние ко да сне во најладна зона, зошто тогаш не се увезуваат уредите за таа зона, ги имам гледано Toshiba DSK9 моделите
RAS-25 и RAS-35 кои се со греачи во надворешната единица како Nordic modelite na GREE.
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
64
Поени од реакции
89
Компанија која произведува струја субвенционира со уреди кои трошат струја која пак е произведена со помош на лигнит во РЕК Битола и ТЦ Осломеј.

За mdeni, конечно, да подише чист воздух. Нема везе што треба да се погуби Битола. Битно во Скопје да биде чисто..
Градот кој е завладеан од урбана мафија, кој е сместен во котлина и кој отсекогаш бил загаден.
Но..хеј! Битно mdeni-вци ќе дишат чист воздух.

Пошто 50% од населението живее во Скопје нека оди јабана Битола.

И сега наместо тие милион евра да завршат кај трговците можеше да завршат во ветерници ама нека тера работата.
Затоа “mdeni“ уште долго ќе диши чад од дрва (и тоа се повеќе) затоа што напредните и самосвесните се иселија или допрва ќе се иселуваат во Германија.
Ќе останеме со старци, кои..ела убеди ги да се префрлат на клима.

btw
Еве некое грејно ќе земе Амбер или ватевер кинезарија, така? Кој ќе гарантира дека истиот тој нема запали ќумбе? Никој!

Дрвата ниту се забранети ниту пак можат да ги забранат. Никаде не се (во Европа никаде. Буквално!)

[edit]
Ах, да!
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.011
Поени од реакции
1.335
Затоа покрај рек секоја зима станицата е почиста од таа на центар.

Да не се лажеме.
 

Паланчански

ГРЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
939
Поени од реакции
530
Не сум бил никогаш во РЕК, не знам ни каде се наоѓа. Но...
Ако се наоѓа на поголема надморска висина, изложена на воздушни струења, тогаш е нормално таму воздухот да е помалку загаден. Во Битола преку зима секогаш залегнува воздухот.
Инаку при толкава потрошувачка на (неквалитетен) јаглен не може да биде мал загадувач.
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
667
Поени од реакции
152
namalena cena tie Gree u-crown18ka 60k ista cena tie i suzumi ras16, isto i mirai ras18 ,nekoja iljadarka + daikin i amber 18ka 70k.
imas povejke izbor za cena pomejgu 60 ~ 70k
Ја видов таа Gree u-Crown дали е добра видов од 90к е симната
Исто од која продавница е најдобро да се земе.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
726
Поени од реакции
657
Затоа покрај рек секоја зима станицата е почиста од таа на центар.

Да не се лажеме.
10km e odlecena stanicata od Rek Bitola I e na periferija od gradot I merit dali grobistata zagaduvaat. :) :) Taa sto e vo centar e uste 2km odalecena od prvata.

@FlegmaFX vo Bitola ima luge vo Juli I Avgust I za 5 God Ke bidi stama.
Spored eden neoficjalen podatok vo Bt ima momentalno 40000ziteli.
Tuku Daj kazi kako raboti taa FH50ve sto ja Imas?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
1.808
Поени од реакции
821
Ја видов таа Gree u-Crown дали е добра видов од 90к е симната
Исто од која продавница е најдобро да се земе.
Spored mene od uvoznikot e najdobro ili od ovlasteni prodazni saloni koi se vo sorabotka so uviznikot.site ostanati se preprodavaci.....a znaes kako odi toa ...preprodavajne.2/3raka...
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
249
Поени од реакции
128
Ако може мала помош моментално се грееме на дрва камин,сакам да земам инвертер но не сум сигурен кој модел делот што се грее е околу 60 квадрати,имам само внатрешна изолација тервол и нови прозори,дали инвертерот би завршил работа од многу луѓе слушнав ако нема фасада надворешна не давај џабе пари и сл и ако може предлог за инвертер за оваа квадратура.
Ви благодарам однапред.
60m2 со една клима не ми се верува дека ќе бидеш загреан ... ако не тие тешко нарцтај скицата од просторот има овде корисици ќе ти помогнат .. за 60м2 мислам 2 клими ќе ти требаат ...
 
Член од
10 декември 2018
Мислења
64
Поени од реакции
89
Tuku Daj kazi kako raboti taa FH50ve sto ja Imas?
Како работи...
1.5 степен на издув наместена на 16 степени во соба со 29 степени = 1500W

Што се однесува до модулација: 330W ги држеше околу еден час. Наместена на 25 степени и quiet вентилатор
Рано е уште. Кога ќе залади ќе видиме

Иначе во поглед на бука, квалитет и сл. климава е перфекција. Особено тивка надворешна единица без никакви вибрации. Спие! :)
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
249
Поени од реакции
128
Како работи...
1.5 степен на издув наместена на 16 степени во соба со 29 степени = 1500W

Што се однесува до модулација: 330W ги држеше околу еден час. Наместена на 25 степени и quiet вентилатор
Рано е уште. Кога ќе залади ќе видиме

Иначе во поглед на бука, квалитет и сл. климава е перфекција. Особено тивка надворешна единица без никакви вибрации. Спие! :)
Колку м2 ладеше/грееш ?
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.753
Поени од реакции
3.731
Ne tie tuku Greestore
Автоматски споено мислење:

60000 денари буџет макс 70 да отворен простор е нема врати ништо.
Amber18 ke baras za 70m2 otvoren prostor. Taa ti e asolna 24ka na greenje do 8kw e na -30 sto bi rekol @Лепотанот
AmberNordic18_EnergyLabel.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
На врв Bottom