Најекономично греење (затоплување)

Член од
5 август 2019
Мислења
8
Поени од реакции
2
Update: Сега за сега остануваме на системот на дрва оваа зима, а во меѓувреме ќе земеме 2 инвертер една за дневен престој, една за спална. Корисник овде ми предложи добар избор, малце скапички, ама ако се инвестира еднаш мислам се исплаќа.
@petna палети нема шанси едно треба да зимаме нов систем (котел и сл.) друго многу се поскапи од дрвата. Ако за дрва за оваа зима дадовме 52000 ден.за палети стави плус 20000 на тоа.
Од системот на дрва има линија до спратот кој го реновираме, треба само да набавиме радиатори и цевки. Мислам дека ова е сега за сега најдобро решение за нашиот случај.
Ви благодарам на советите и помошта.
 
Член од
2 ноември 2018
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво
Ке ве молам да ми помогнете во изборот на клима..
Просторот е околу 20м2 дневна плус кујна 10 м2 отворен простор , јужна страна изолација 5см стиропор само од таа страна има изолација,дограма леснина дрвена термопан стакло, долниот спрат карабина (преградено без дограма) горниот спрат поткровје не се грее.
Лани ставив инвертер gree fairy 3.5kw собата е околу 18м2 северна страна само таа страна изолација 10 см стиропр, под и над не се грее и сум презадоволен на - 20 во јануари месец внатрешна тем +26. Се работи за Битола со оглед на температурите шо ѓи имаме.
Дилемата ми е дали ке задоволува 3.5kw или 5.5 kw и која фирма дали gree или нешто друго
Фала многу
Поздрав
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.195
Поени од реакции
3.578
Здраво
Ке ве молам да ми помогнете во изборот на клима..
Просторот е околу 20м2 дневна плус кујна 10 м2 отворен простор , јужна страна изолација 5см стиропор само од таа страна има изолација,дограма леснина дрвена термопан стакло, долниот спрат карабина (преградено без дограма) горниот спрат поткровје не се грее.
Лани ставив инвертер gree fairy 3.5kw собата е околу 18м2 северна страна само таа страна изолација 10 см стиропр, под и над не се грее и сум презадоволен на - 20 во јануари месец внатрешна тем +26. Се работи за Битола со оглед на температурите шо ѓи имаме.
Дилемата ми е дали ке задоволува 3.5kw или 5.5 kw и која фирма дали gree или нешто друго
Фала многу
Поздрав
Ako si zadovolen od gree zosto da menuvas provereno ti e mozes so hansol da odis.....ili najavuvaat nesto naskoro novo od gree ...zavisi i so budzet kako si so izolacija si 50/50,imas i drug izbor.....a +26 vo zimo spored mene e mnogu na nadvoresna -20 toa e epten mnogu! za mene vo zimo idealno e +21/22/23 ..spored mene jaka 3.5kw tie podobro otkolku slaba i loso sto modulira 5.5kw.
 
Член од
2 ноември 2018
Мислења
6
Поени од реакции
1
Ako si zadovolen od gree zosto da menuvas provereno ti e mozes so hansol da odis.....ili najavuvaat nesto naskoro novo od gree ...zavisi i so budzet kako si so izolacija si 50/50,imas i drug izbor.....a +26 vo zimo spored mene e mnogu na nadvoresna -20 toa e epten mnogu! za mene vo zimo idealno e +21/22/23 ..spored mene jaka 3.5kw tie podobro otkolku slaba i loso sto modulira 5.5kw.
Во ред тоа е мала соба а плус муабетот ми е дали ке задоволува пример hansolot таја е 4kw ако не грешам и горе долу не се грее
Автоматски споено мислење:

Во ред тоа е мала соба а плус муабетот ми е дали ке задоволува пример hansolot таја е 4kw ако не грешам и горе долу не се грее
Јас пример сум за оваа
Дали ке задоволува 30м2
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.195
Поени од реакции
3.578
Во ред тоа е мала соба а плус муабетот ми е дали ке задоволува пример hansolot таја е 4kw ако не грешам и горе долу не се грее
Автоматски споено мислење:


Јас пример сум за оваа
Дали ке задоволува 30м2
Ako si za Gree Prasajgo @Strelec ke ti objasni podobro.....
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
127
Поени од реакции
265
Член од
1 март 2012
Мислења
18
Поени од реакции
3
Во принцип за различни простории треба различно грејно тело. Освен ако не е отворен простор. Планирај дека воздухот треба да врти за да се згрее ефикасно другата просторија. Јас имам во секоја просторија клима уред. Не би знаел да ти препорачам еден уред за две простории. Има тука поупатени,јас зборувам од искуство.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Во принцип за различни простории треба различно грејно тело. Освен ако не е отворен простор. Планирај дека воздухот треба да врти за да се згрее ефикасно другата просторија. Јас имам во секоја просторија клима уред. Не би знаел да ти препорачам еден уред за две простории. Има тука поупатени,јас зборувам од искуство.

Sent from my Mi

Еве поискусните нека дадат предлог .Вака изгледа спратот од куќата.Цртежот го нацртав некако не ги зимајте во предвид квадратите битно ми е дали би се загреала спалната соба доколку инвертерот се стави во дневната соба и на кое место во дневната да се монтира .Ѕидовите со прозор на нив се надворешни на јужна страна другите се сите внатрешни . Значи станува збор за 46 квадрати .вратата од ходникот ќе биде затворена во зимскиот период. 2019-08-12 13.33.40.jpg 2019-08-12 13.32.32.jpg
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Здраво во план ми е да купам инвертер, просторот е 30 м2 дневна плус 16 м2 спална соба,изолација нема само цигла 30цм.Ми го препорачаа овој модел па ако може да ми кажете дали ќе заврши работа за 46м2 .Прегледај го приврзокот 214898
Nema da ti zavrshi rabota. Kukja bez izolacija e zaebana rabota, od lichno iskustvo ti kazuvam. Ovaa ke ti e dovolna samo za vo dnevna. Vo tvojov slucaj ili ti treba nekoja prejaka 3,5ka za vo dnevna ili poslaba 5,5ka, a za vo spalna ili jaka 2,5ka ili poslaba 3,5ka. Budzet kolkav imas?
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Vo vrska so ovo stan, spored menei moeto iskustvo, najdobro mesto za klima e obelezanoto so crveno na slikata. Kaj mene doma e na ova mesto postavena. Razlikata e vo ostanatiot del od prostorot. Gream okolu 60tina m2. vo kuka.
DAIKIN FTXF50A so pesna ke zatopluva vo ovoj prostor.
Vo odnos na potrosuvackata za 230 dena mene mi potrosi 12 897 denari.


Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Vo vrska so ovo stan, spored menei moeto iskustvo, najdobro mesto za klima e obelezanoto so crveno na slikata. Kaj mene doma e na ova mesto postavena. Razlikata e vo ostanatiot del od prostorot. Gream okolu 60tina m2. vo kuka.
DAIKIN FTXF50A so pesna ke zatopluva vo ovoj prostor.
Vo odnos na potrosuvackata za 230 dena mene mi potrosi 12 897 denari.


Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
kolku sho proxhitav, sprat od kukja e, ne e stan i ushte kukjata ne mu e izolirana.
 
Член од
1 март 2012
Мислења
18
Поени од реакции
3
kolku sho proxhitav, sprat od kukja e, ne e stan i ushte kukjata ne mu e izolirana.
Спрат од куќа е .Кај што е обележано со црвено е невозможно бидејки има лепенка друга куќа .Над телевизорот во дневната соба или над троседот може и од спротивната страна на ѕидот може да се монтира но би дувала директ на тој што ќе седи на троседот .
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
ке има ли наскоро некој поголем попуст или промоции на клими за оние што немаме купено? за мене си прашувам :D
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Спрат од куќа е .Кај што е обележано со црвено е невозможно бидејки има лепенка друга куќа .Над телевизорот во дневната соба или над троседот може и од спротивната страна на ѕидот може да се монтира но би дувала директ на тој што ќе седи на троседот .
Надворешната единица не може на тоа место. А внатрешната? Можеби ќе може.
Автоматски споено мислење:

ке има ли наскоро некој поголем попуст или промоции на клими за оние што немаме купено? за мене си прашувам :D
И мене ме инересира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom