Најекономично греење (затоплување)

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.667
Поени од реакции
3.639
Не го ни гасам. Си има жар ко ќе станам.
Темата е најекономично греење, а од дрва поекономично здравје.
Па тука и те чекав, за да ти биде економично на дрва ти треба уште едно 2000 евра инвестиција, и без жар ке ти биде топло и ке ложиш 2саати у денот а не и преку ноќ. Вероватно имаш 35кв у 120м2...поНЕекономично од ова здравје. Економично за даго направиш уште многу едукација ти треба, и пари.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
29
Поени од реакции
18
Па тука и те чекав, за да ти биде економично на дрва ти треба уште едно 2000 евра инвестиција, и без жар ке ти биде топло и ке ложиш 2саати у денот а не и преку ноќ. Вероватно имаш 35кв у 120м2...поНЕекономично од ова здравје. Економично за даго направиш уште многу едукација ти треба, и пари.
За што ми требаат 2000е?
Зависи колку затоплуваш и колку дрва трошиш. Ако си во куќа си има бенефиции и за преку лето да можеш да си палиш оган да не арчиш струја. Башка преку зима ем готвиш ем се затоплуваш. Струјата е енормно скапа за да се затоплуваш на било какво греење на струја.
За стан со сопствено парно на дрва систем шпорет, бољер и радијатори е најекономично.
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.667
Поени од реакции
3.639
2000 za sto?
Pa na glavnoto, da reguliras vnatresna temperatura za da bide ekonomicno kako sto velis, da nebide pretoplo koga netreba primer u Oktomvri ili preku nokj.

2000 ke ti otidat na Bafer, avtomatika, regulacija na temperatura po soba itn...a izvedba so drva kotel+radijatori ne regulira vnatresna temperatura kako najbiten uslov da greenjeto bide ekonomicno.
Eve ti nekoj izvedbi ovde
Razgledaj gi, ima izvedbi razni od-do cenovno, i sekogas istoto vazelo poskapata izvedba e najekonomicna posle vo potrosuvacka.
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
8
Поени од реакции
1
А шо е финтата шо само оваа u-crown e do -30 а други и многу поскапи се до -15
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.667
Поени од реакции
3.639
А шо е финтата шо само оваа u-crown e do -30 а други и многу поскапи се до -15
Razlikata e sto Crown pa i Amber do -30 imaat 2-stage kompresor t.e imaat poinakva izvedba vo nadvoresnata edinica pa mokjta na greenje pocnuva da im slabee na temperaturi -15 i ponisko. Do -15 full kapacitet imaat i visok COP.
Daikin ima model do -30 two-chamber, ima kompresori so varijabilen volumen-displacement itn...postojat mnogu razlicni kompresorski tehnologii koi obezbeduvaat jako greenje i na golemi minusi a na -7 rabotat bukvalno na 50% pa imaat visoka energetska klasa A+++ no tie izvedbi se mnogu poinakvi od izvedbi so obicen rotary ili twin vgradeni kaj modelite do -15.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.262
А шо е финтата шо само оваа u-crown e do -30 а други и многу поскапи се до -15
Носат нордиски клими наменети за Финска и Гренланд ко небаре во зима постојано кај нас температурата е под -20.

Лани во најладното во Прилеп во куќа без изолација претерав со Хаиер Тундра 5.5 и трошеше 1200-1500W што е некаде 60% од вкупната моќ.

Разликата помеѓу нордиските клими и поскапите до -15 е во електрониката и начинот на работа. Нордиската клима од Грее ќе ти работи како калорифер и поради тоа ќе има голема потрошувачка. Ќе исклучува често и ќе ти работи како он офф

Квалитетните до -15 го немаат овој проблем и си одржуваат температура без да гаснат
 
Член од
29 август 2008
Мислења
1.739
Поени од реакции
772
А шо е финтата шо само оваа u-crown e do -30 а други и многу поскапи се до -15
i amber tie do -30 no 5.5kw, e poskap od u-crown za 10k
Автоматски споено мислење:

Носат нордиски клими наменети за Финска и Гренланд ко небаре во зима постојано кај нас температурата е под -20.

Лани во најладното во Прилеп во куќа без изолација претерав со Хаиер Тундра 5.5 и трошеше 1200-1500W што е некаде 60% од вкупната моќ.

Разликата помеѓу нордиските клими и поскапите до -15 е во електрониката и начинот на работа. Нордиската клима од Грее ќе ти работи како калорифер и поради тоа ќе има голема потрошувачка. Ќе исклучува често и ќе ти работи како он офф

Квалитетните до -15 го немаат овој проблем и си одржуваат температура без да гаснат
ti si mi bil komso..... aa ne znaev ...cekaj sega znaci haier tundra 33250mkd vo setec bese posledno(kvalitetnite klimi vo niv i vivax aeri i taa e 35k) i ovie od + 50/60k gree,daykin,mitsu i drugite se kaloriferi a tundrata e odlicna -15ka. ? taka svativ .. ?
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2015
Мислења
324
Поени од реакции
243
Разликата помеѓу нордиските клими и поскапите до -15 е во електрониката и начинот на работа. Нордиската клима од Грее ќе ти работи како калорифер и поради тоа ќе има голема потрошувачка. Ќе исклучува често и ќе ти работи како он офф
Хаха добар виц:pos:
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
939
Поени од реакции
1.254
Прашањето на дечкото ако со ХЈ50 му е лсдно, а веќе има изолација на таван и пвц, мислам дека пак ќе му е малку и Укровн.

Ако е таква работава треба да ја оставиш ХЈ50 кај што си е, а да додадеш патапетна 5.5,kw или 3.5кв единица некаде во просторот. На пример на северната страна.

Со тоа и Хј50 ќе се растерети, а поголемиот товар на греењето ќе падне на парапетнатс. Мислам дека сте зимурливи и дека за да го постигне она што сакаш 26ц и да е доле нездраво топло треба вакво решение.

Бидејќи ќе се два инвертера ќе работат на минимум скоро цело време и ќе има одлична дистрибуција на топлината и ќе имаат се на се многу висок SCOP во текот на грејната сезона.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
4.952
Поени од реакции
2.778
За што ми требаат 2000е?
Зависи колку затоплуваш и колку дрва трошиш. Ако си во куќа си има бенефиции и за преку лето да можеш да си палиш оган да не арчиш струја. Башка преку зима ем готвиш ем се затоплуваш. Струјата е енормно скапа за да се затоплуваш на било какво греење на струја.
За стан со сопствено парно на дрва систем шпорет, бољер и радијатори е најекономично.
Klimite i toplotnite pumpi se dokazano i provereno poeftino zatopluvanje nego drvata. Baska vo mk kaj so e najeftina strujata vo evropa. Na zapad nikoj veke ne vgraduva kotli na drva, 80% se toplotni pumpi, 20% se pecki na zemen plin i peleti.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.262
ti si mi bil komso..... aa ne znaev ...cekaj sega znaci haier tundra 33250mkd vo setec bese posledno(kvalitetnite klimi vo niv i vivax aeri i taa e 35k) i ovie od + 50/60k gree,daykin,mitsu i drugite se kaloriferi a tundrata e odlicna -15ka. ? taka svativ .. ?
Не, на поскапите мислев баш од тие Митсу, Тошиба, Даикин кои што се до -15 и не работат како калорифер
Автоматски споено мислење:

Хаха добар виц:pos:
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.463
Поени од реакции
1.466
i amber tie do -30 no 5.5kw, e poskap od u-crown za 10k
Автоматски споено мислење:


ti si mi bil komso..... aa ne znaev ...cekaj sega znaci haier tundra 33250mkd vo setec bese posledno(kvalitetnite klimi vo niv i vivax aeri i taa e 35k) i ovie od + 50/60k gree,daykin,mitsu i drugite se kaloriferi a tundrata e odlicna -15ka. ? taka svativ .. ?
А ти или било кој, ќе ми објасните што се замарате со температури пониски од -15*С. кога на 90% територија во МКД, (мачно веќе да повторувам)... просечната температура во Декември (максимална +5, а минимална просечна -2) во Јануари (максимална +4, а минималната во просек во најладниот месец е -3 -4*С).... Но секако знаеме пред три год имавме зима со многу ниски температури, каква немало измерено рекоа за СК, во последните 30 години со т до -20, a во БТ до -25 ... но сепак во СК од Октомври до Март таа зима беа измерени цели 100 часа со пониски температури од -10, а со пониски од -14*С само 60 часа... Еве ти т* во Прилеп од најстудениот месец (Јануари) во оваа сезона на греење....
1563953609916.png
еве од Јанури 2018та
1563953709077.png
1563954243585.png
ГЛЕДАШ НЕКАДЕ -15??? Оно ќе има пониски од -15....гарант уште годинава!!! Наредната грејна сезона.... Или можеби за 5 години од сега! :).... Но тоа (-30) да се земе како најголем атрибут на климите и да се потрошат страници и реферати... е стварно бесмислено.
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2018
Мислења
90
Поени од реакции
140
А ти или било кој, ќе ми објасните што се замарате со температури пониски од -15*С. кога на 90% територија во МКД, (мачно веќе да повторувам)... просечната температура во Декември (максимална +5, а минимална просечна -2) во Јануари (максимална +4, а минималната во просек во најладниот месец е -3 -4*С).... Но секако знаеме пред три год имавме зима со многу ниски температури, каква немало измерено рекоа за СК, во последните 30 години со т до -20 во БТ -25 ... но сепак во СК од Октомври до Март таа зима беа измерени 100 часа со пониски температури од -10, а со пониски од -14*С само 60 часа... Еве ти т* во Прилеп од најстудениот месец (Јануари) во оваа сезона на греење....
Прегледај го приврзокот 213122
еве за 2018та
Прегледај го приврзокот 213123
Прегледај го приврзокот 213125
ГЛЕДАШ НЕКАДЕ -15??? Оно ќе има пониски од -15....гарант годинава!!! Или можеби за 5 години од сега! :).... Но тоа да се земе како најголем атрибут на климите и да се потрошат страници и реферати... е бесмислено.
Тоа се вика ...маркетинг, мора да се истакне некоја карактеристика која ќе те направи подобар од другите (и покрај тоа што нема да ти треба)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
939
Поени од реакции
1.254
Токму така. Просечниот купувач појма нема од ништо и гледа до -20 ааа сигурно е појака. Колку пати истово ми го рекле. Затоа и Вивакс и Грее нудат -20 и -30, за да личат дека се „појаки“ на просечниот граѓанин. Стандард маркетинг си е тоа, и дефинитивно функционира беспрекорно.

Истиот муабет и со „квадратите“. Ааа оваа е за 40м2, сигурно е појака од онаа зза 35м2. Исто и оваа маркетинг фора ја користат Грее.


Смешки ама тоа е реалноста.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
1.739
Поени од реакции
772
А ти или било кој, ќе ми објасните што се замарате со температури пониски од -15*С. кога на 90% територија во МКД, (мачно веќе да повторувам)... просечната температура во Декември (максимална +5, а минимална просечна -2) во Јануари (максимална +4, а минималната во просек во најладниот месец е -3 -4*С).... Но секако знаеме пред три год имавме зима со многу ниски температури, каква немало измерено рекоа за СК, во последните 30 години со т до -20, a во БТ до -25 ... но сепак во СК од Октомври до Март таа зима беа измерени цели 100 часа со пониски температури од -10, а со пониски од -14*С само 60 часа... Еве ти т* во Прилеп од најстудениот месец (Јануари) во оваа сезона на греење....
Прегледај го приврзокот 213122
еве од Јанури 2018та
Прегледај го приврзокот 213123
Прегледај го приврзокот 213125
ГЛЕДАШ НЕКАДЕ -15??? Оно ќе има пониски од -15....гарант уште годинава!!! Наредната грејна сезона.... Или можеби за 5 години од сега! :).... Но тоа (-30) да се земе како најголем атрибут на климите и да се потрошат страници и реферати... е стварно бесмислено.
Se nemam zapnato jas za toa -30 samo pisav toa sto e....nisto ni povejke ni pomalku....A toa dali ke padne temperaturata pod -15 ke padne januari...vo Prilep,Bitola sigurno....toa sto klimata na-7/ -15 so kolkav kapacitet ke raboti .dali so 50% ili 100% isto e vazno vo odnos na potrosuvackata....
 
Последно уредено:
На врв Bottom