Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Со дупла изолација и PVC прозори ако треба најаката Дисекаи16 од 90.000ден да се стави, тогаш "поефтината" им Даисека13 од 73.000ден е за колку, за до 30м2 ?
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
140
Со дупла изолација и PVC прозори ако треба најаката Дисекаи16 од 90.000ден да се стави, тогаш "поефтината" им Даисека13 од 73.000ден е за колку, за до 30м2 ?[/QUOTE I za gornio sprat imam Daisekai 8 RAS-16.vo kuka sum i nesakam da eksperimentiram so poeftini klimi bidejki mi se glavni grejni tela.mn sum zadovolen od Daisekaito.dekemvri i Januari plakam po 5000den EVNATTACH=full]212881[/ATTACH]
 

Attachments

Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Зошто би чекале потопли денови? Нели целта на инвертерите е во вакви преодни денови да задржува константност, да не исклучува и да има комфор.

На високи температури во лето и на ниски во зима и најевтиниот инвертер ќе работи без да исклучува.
Za sekoj komforot odnosno temperaturata ambientalna e razlicna(toa sto mu godi) ..... za mene ako e 25 vo leto i 21/22 vo zima , za moite 2 mali deca nee ...! i isto taka izminatava nedela imase sekojdnevni vrnezi so jaki el,praznejna i klimata bese odstekana od 220v.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Џабе им објаснуваш на ботовиве од Мидеја Karier Шошиба
Нивната заклучена "константност" на потрошувачка не е една покажана слика - фрејм, тоа е една секунда време, тука нит константност има нит модулација. Се спомна дури и поимот модулација за таа една секунда покажана во ЈPG, Alo модулација е нешто се менува ОД-ДО во подолг период на време и видео треба за да се покаже модулација, а не слика во JPG-што е момент од 1 секунда.
Само незнаеле како се прикачува видео....а знаеле климата да ја изберат :)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Така е со сите хиперинвертери, како FH35VE или Уруру Сарара.
Точно така, Хиперинвертер е кога има енергетска класа со 3 плуса A+++, затоа не е спомнатa Daisekai на
@Josip-Stip во списокот :)
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
140
Точно така, Хиперинвертер е кога има енергетска класа со 3 плуса A+++, затоа не е спомнатa Daisekai на
@Josip-Stip во списокот :)
IMG-6bf25dcc32379b1ad36457c6691b306d-V.jpg [DOUBLEPOST=1563663306][/DOUBLEPOST]
@Josip-Stip

Не треба да му докажуваш на никој за тоа каква клима си избрал.

Објективно ја имаш една од најдобрите клими на нашиот пазар.

Уживај си во ладењето и на зима греењето :)
Jas samo go spodeluvam moeto pozitivno iskustvo.prezadovolen sum od 2te Daisekai sto gi koristam a i smetkite od EVN go potvrduvaat istoto[DOUBLEPOST=1563663698][/DOUBLEPOST]
@Josip-Stip

Не треба да му докажуваш на никој за тоа каква клима си избрал.

Објективно ја имаш една од најдобрите клими на нашиот пазар.

Уживај си во ладењето и на зима греењето :)
Fala na razbiranjeto drugar.pozz[DOUBLEPOST=1563664783][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.837
Поени од реакции
7.589
Za sekoj komforot odnosno temperaturata ambientalna e razlicna(toa sto mu godi) ..... za mene ako e 25 vo leto i 21/22 vo zima , za moite 2 mali deca nee ...! i isto taka izminatava nedela imase sekojdnevni vrnezi so jaki el,praznejna i klimata bese odstekana od 220v.
Сеуште не разбирам зошто чекаш потопли денови. Да видиш колку ќе крени потрошувачката? Она што е битно е дека спушта до 150W, без тие 150W да бидат на исклучен компресор само за да врти вентилатор и грејач како Амбер -30. Притоа Амберот кога ќе исклучи вентилаторот во лето ќе ти дува топло, па ќе имаш потрошувачка од 150W за да се грееш во лето.
Тошибата е топ клима, нема потреба од чекање ни на потопли, ни на поладни времиња, се успева да побие.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Сеуште не разбирам зошто чекаш потопли денови. Да видиш колку ќе крени потрошувачката? Она што е битно е дека спушта до 150W, без тие 150W да бидат на исклучен компресор само за да врти вентилатор и грејач како Амбер -30. Притоа Амберот кога ќе исклучи вентилаторот во лето ќе ти дува топло, па ќе имаш потрошувачка од 150W за да се грееш во лето.
Тошибата е топ клима, нема потреба од чекање ни на потопли, ни на поладни времиња, се успева да побие.
I jas seuste ne razbiram (toa sto ti ne go razbiras),ok e svativme deka ne sakas Gree i ok e nema tuka sto.!A inaku spusta na 150 i raboti kompresorot....ne se sekiraj.....[DOUBLEPOST=1563705361][/DOUBLEPOST]
Џабе им објаснуваш на ботовиве од Мидеја Karier Шошиба
Нивната заклучена "константност" на потрошувачка не е една покажана слика - фрејм, тоа е една секунда време, тука нит константност има нит модулација. Се спомна дури и поимот модулација за таа една секунда покажана во ЈPG, Alo модулација е нешто се менува ОД-ДО во подолг период на време и видео треба за да се покаже модулација, а не слика во JPG-што е момент од 1 секунда.
Само незнаеле како се прикачува видео....а знаеле климата да ја изберат :)
Nema stto da se objasnuva....see veke kazano/pisano,koj svati svatii ,koj vide vide ...
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2019
Мислења
38
Поени од реакции
140
I jas seuste ne razbiram (toa sto ti ne go razbiras),ok e svativme deka ne sakas Gree i ok e nema tuka sto.!A inaku spusta na 150 i raboti kompresorot....ne se sekiraj.....[DOUBLEPOST=1563705361][/DOUBLEPOST]
Nema stto da se objasnuva....see veke kazano/pisano,koj svati svatii ,koj vide vide ...
Spusta i na ponisko drugar sum ja viduval kako modulira i na 89w i na 99w.top pozzz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom