Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
:oftopik:

ако не е проблем "познавачиве" т.с продавачиве да се договорат, решат и еднаш засекогаш да сме на чисто.

цело зимо се форсираше инвертер клима од типот која тие ја продаваат и за греење беше најдобра баш таа, и тогаш за ладење секоја клима ќе вршеше работа независно дали е инвертер или обична брендот секако беше битен, сега кога дојдоа на форумот луѓе кои бараат клима која ќе се користи исклучиво за ладење пак им се нуди инвертер клима сега со образложение комфор при ладење, пола машина ќе ја немало ќе трошела многу струја и тн...

другарчиња разбирам дека паричките се слатки ама треба и образ да се има, има тука луѓе кои се на форумов со години и редовно го пратат па би ве замолил да не бидете смешни и контрадикторни.

ФМП
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Аха.
А не те сфатив во делот за 7000 плус?
Сакаш да кажеш да не земам он-оф туку да дадам 7000 ден плус за Ломото заради комоција и за можност за загревање во преодни периоди?
Зашто за загревање тешко дека ќе ми затреба.
Да не зборувам на празно, еве да речеме овој Gree Fairy он-оф модел, што е најнајосновен модел, мислиш дека би можел да се разгледа како валидна замена за Ломото ако се земе предвид тоа што ми треба?
Od start da ti kazam, jas ne sum struchen i iskustvo so on-off klimi nemam, jas imam inverteri doma, ama ne znam zoshto, ne bi kupuval on-off klima. Ne znam, ne sum poseduval on-off klima nikogas i ne znam kolkava razlika ima vo rabotenjeto, ama po moi nekoi razmisluvanja shto gi imam, koga se raboti za dom bi trebalo isklucivo na inverter da se odi. Ima prichina zoshto se poskapi, modulacija, ekonomichnost i slichno. Velis deka vo najgolem del za ladenje ke ja koristis, ama ke vidis, inverter klimi se "skapi igrachki" i sum 99% siguren deka mesec, dva pa mozebi i tri meseci ke ja koristis za greenje koga ke vidis kolku e ubavo i lesno greenjeto so niv, a vo ovoj slucaj e vekje bitno dali e on-off ili inverter. Vo momentov ne gledam prichina zoshto nekoj bi zemal on-off klima namesto inverter, osven ako nema pari normalno, ama pa i razlikata ne e nekoja drastichna pa da e i toa prechka. Vo mojata glava on-off klimi se za nekoi shto izdavaat apartmani na leto pa sakaat najevtina mozna klima za ladenje.
 

Eru

Член од
31 октомври 2013
Мислења
40
Поени од реакции
78
7те иљадарки се заради DC компресор, инвертер електроника и све она што е вградено во инвертерот а го нема како хардвер во Он/ОФФ клима.
Да дигнеш хауба на надворешните ке фали пола мотор во Он/Офф кратко кажано, а и моторот-компресорот е стара боранија.
Он/Офф клима нема никаква електроника во надворешна, тргни од тука, тука се тие 7000ки што низ сметки за струја ке ги платиш исто како да си земал инвертер.
Небива од Он/Офф инвертер како и да ја вртиш, а комфор и греење па ич недобиваш.
Јасно.
А велиш дека јачината на Ломото ќе е доволна за ладење на мојов простор без проблем? Пишува дека е препорачана до 35м2 што е баш колку што ми треба, но двете врати што ми стојат постојано отворени да не се проблем? +80м3 проток на воздух и +400w капацитет на ладење што ги има Fairy-то нема да се некоја голема придобивка за да би оправдале +10 000 ден за мојава ситуација, со оглед на тоа што ќе ја користам активно само летен период?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Јасно.
А велиш дека јачината на Ломото ќе е доволна за ладење на мојов простор без проблем? Пишува дека е препорачана до 35м2 што е баш колку што ми треба, но двете врати што ми стојат постојано отворени да не се проблем? +80м3 проток на воздух и +400w капацитет на ладење што ги има Fairy-то нема да се некоја голема придобивка за да би оправдале +10 000 ден за мојава ситуација, со оглед на тоа што ќе ја користам активно само летен период?
Brat dali ke e dovolno ili ne, ne znam, bi trebalo da e dovolno, ama gledaj od druga strana, da stavis 5,5ka nema logika, nema nikakva prijatnost da imas vo dnevnata, ke ti smeta duvanjeto, taka da ti ostanuva 3,5ka da zemis. Jas so 3,5ka ladam 56m2 dnevna, otvoren prostor, kukja. Mislam deka sosema dovolno ke ti e za ladenje 3,5ka, lesno e da ladis prostor, poteshko e da go grees.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ако ја ставиш на ифеел на 23 и на убаво место ќе си тера цело лето и 3.5кв.

Ама ако сакаш да ја малтретираш по балкански тогаш и 5.5кв може да е мала. Се ужежало се сите ѕидови и предмети на 29ц, ти се враќаш од работа и ја палиш во 17ч, она дур олади ќе се сокине од работа, ќе бучи, жената ќе ја гаси дека и "дува". Нервите искинати, ништо несработено дека неможеш да се движиш низ објектот оф препотеност. Се бањате секој ден, џабе пак тече пот после 5 минути. Па на бањати она ќе изгаси клима, уште толку жештина.

Вечерта "он" ладел со црево. Тоа надвор 26 степени вечерта не се седи, уште влага 90% направил, не се живее...

За балканското треба ОН/ОФ 7кв клима за 25м2, или две 7кв за 35м2. Само така ќе може да симнат две 7кв од 29ц ужежан простор на нормални 23ц за 30 минути и да ги изгасиш.

Затоа има незадоволен народ, и слично. Незнаат да ги користат климите и често им се монтирани на погрешно место.

Ако ја заборавиш дека е уклучена ќе е како што треба. Јас кога сум на одмор климата не ја гасам. И кога ќе дојдам ќе си е се како што треба, наместо да чекам само што дојден од пат да влезам во рерна од 29ц и да ми фучи клима на максимум наредни 5 саати едвај да олади, а вечерта креветот врел не се спие од што се усвитило се на 29ц внатре, а ѕидовите 33ц неможат да се оладат 2 дена.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ако ја ставиш на ифеел на 23 и на убаво место ќе си тера цело лето и 3.5кв.

Ама ако сакаш да ја малтретираш по балкански тогаш и 5.5кв може да е мала. Се ужежало се сите ѕидови и предмети на 29ц, ти се враќаш од работа и ја палиш во 17ч, она дур олади ќе се сокине од работа, ќе бучи, жената ќе ја гаси дека и "дува". Нервите искинати, ништо несработено дека неможеш да се движиш низ објектот оф препотеност. Се бањате секој ден, џабе пак тече пот после 5 минути. Па на бањати она ќе изгаси клима, уште толку жештина.

Вечерта "он" ладел со црево. Тоа надвор 26 степени вечерта не се седи, уште влага 90% направил, не се живее...

За балканското треба ОН/ОФ 7кв клима за 25м2, или две 7кв за 35м2. Само така ќе може да симнат две 7кв од 29ц ужежан простор на нормални 23ц за 30 минути и да ги изгасиш.

Затоа има незадоволен народ, и слично. Незнаат да ги користат климите и често им се монтирани на погрешно место.

Ако ја заборавиш дека е уклучена ќе е како што треба. Јас кога сум на одмор климата не ја гасам. И кога ќе дојдам ќе си е се како што треба, наместо да чекам само што дојден од пат да влезам во рерна од 29ц и да ми фучи клима на максимум наредни 5 саати едвај да олади, а вечерта креветот врел не се спие од што се усвитило се на 29ц внатре, а ѕидовите 33ц неможат да се оладат 2 дена.
Golemo nepoznavanje ima za rabotata nw klimite megju narodot. Da ne se pravam pameten, do pred 1 godina i jas ne znaev, ama zashto ne sakaat pa da se educiraat barem malku, ne mi e jasno. Na kraj krarva, na nas ostanuva na shto povekje lugje da gi "prosvetlime". Mi se chudat koga ke kazam deka 24/7 mi se uklucheni klimite na ladenje. "Ne e zdravo" "ke se ispobolite" i slichno. A koga ke im kazam drka na 27/26 stepeni mi se na ladenje, se chudat. "E sho ke ti izladit na 27 stepeni namestena? ". Mene mi e perfekt. Iskreno, ne znam kako sum ziveel bez klimi vo zivotov. Se osekjam ko topla voda da sum otkril, zimi majka. Komforto za ziveenje mi e dignat 100% otkako staviv klimi. Gospod da mi gi pozivee samo, da mi izdrzat shto podolgo pred da se sluchi nekoj defekt.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Golemo nepoznavanje ima za rabotata nw klimite megju narodot. Da ne se pravam pameten, do pred 1 godina i jas ne znaev, ama zashto ne sakaat pa da se educiraat barem malku, ne mi e jasno. Na kraj krarva, na nas ostanuva na shto povekje lugje da gi "prosvetlime". Mi se chudat koga ke kazam deka 24/7 mi se uklucheni klimite na ladenje. "Ne e zdravo" "ke se ispobolite" i slichno. A koga ke im kazam drka na 27/26 stepeni mi se na ladenje, se chudat. "E sho ke ti izladit na 27 stepeni namestena? ". Mene mi e perfekt. Iskreno, ne znam kako sum ziveel bez klimi vo zivotov. Se osekjam ko topla voda da sum otkril, zimi majka. Komforto za ziveenje mi e dignat 100% otkako staviv klimi. Gospod da mi gi pozivee samo, da mi izdrzat shto podolgo pred da se sluchi nekoj defekt.
Клима е нешто покомплицирано од нуклеарна централа за 90% народ.

Над 80% од народот не им е јасен феноменот наречен термостат, па за клима. Рерната на 300 ја ставаат 10 минути побрзо ќе загреела отколку на 200...

Микроталасна? Тоа е научна фантастика. Железо несмее внатре, а ти храна ќе ставаш и ќе ја јадеш. Фукушима.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
F7B3B57C-4AF6-4CE6-9218-B513E1452132.jpeg
Вчера после 2 месеци пауза ја уклучив климата која ја купив зимата. Гледам и денес и вчера испушта вода од цевката која е на климата (не надворешна) што не беше случај зимата. Дали тоа е нормално? Дали да викам мајстор? Ве молам за одговор
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Член од
16 март 2019
Мислења
3.118
Поени од реакции
4.883
Vo dnevna FHto mi e pushtena na 27 i fan 3, mnogu topla dnevna imam, po cel den e na sonce, mnogu prozori ima i nemam roletni. Vo spalna WNot mi e na 26 i fan 2.
Iskreno mene lucno na 24°C mi e naj prijatno i fan 1[DOUBLEPOST=1560516389][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 210772
Вчера после 2 месеци пауза ја уклучив климата која ја купив зимата. Гледам и денес и вчера испушта вода од цевката која е на климата (не надворешна) што не беше случај зимата. Дали тоа е нормално? Дали да викам мајстор? Ве молам за одговор
Mislam deka ne treba da ima kondenz voda na plastikata od vnatresnata edinica povikaj go monterot sto ti ja montirali da vidi da ne e zapuseno previtkano kondenz crevoto za kapenje pri ladenje.
Koja cena ja zema klimata od kade gledam Bosch Marka e koj model slikni ja od predna strana klimata.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.265
Ti i na 20 da ja stavis kaj Fiksche ke bide poladno so 27 :)[DOUBLEPOST=1560516765][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 210772
Вчера после 2 месеци пауза ја уклучив климата која ја купив зимата. Гледам и денес и вчера испушта вода од цевката која е на климата (не надворешна) што не беше случај зимата. Дали тоа е нормално? Дали да викам мајстор? Ве молам за одговор
Normalno si e sve, na ladenje kondenz pravi vnatresnata edinica i toa crevce iskaca od vnatresnata.
Zimno vreme pri greenje kondenz pravi nadvoresnata.
Kako sto zimno vreme vnatresnata gree i e barut suva, obratno e letno vreme koga nadvoresnata e barut suva zasto ja isfrla toplinata. Od druga strana vnatresnata da go dignes kapakot ke vidis deka e orosena i vlazna, isto kako koga ke izvadis ladna krigla od frizider i ke pocne da orosuva vo potopla sredina.
A toa sto ke procitas deka na nekogo im tece od nadvoresnata e zaradi toa sto ima montazi kade crevoto od vnatresnata im e staveno da kape vo nadvoresnata.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom