Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Обично е вака:
Фен на Ауто,
09ч сабајле на 24ц
14ч на 21ц
17ч на 24ц
23ч на 26ц

Од прилика вака, понекогаш менувам по некој параметар.

А со ваков тајмер е убаво што и некој да ја издрапа климата (најчесто исклучи) таа пак ќе се упали и нема да се прегрее просторот. А и ако ти стане топло пошто си работел низ дома ставам на 16ц и после некое време пак таа сама ќе се врати на нормаленит режим на работа. Значи поставена ми е вака плус минус некој степен и бајаги фино е во просторот. Дека она си фаќа уште од утрото, не дозволува да крене температурата многу и нема потреба после да форсира и народ да ја "гаси". Туку си пирка уште од ладното и си одржува. Со тоа што во 14ч веќе е потопло плус и ефтина струја и ја ставам на помалку за да излади за кога ќе си дојдеме од работа да влеземе во убаво и ладничко.
Sekoj za sebe, mene lichno ovie mi se niski temperaturi, bi mi bilo dosta svezo. Na 26 mene nekako zasega mi e naj ok. Ne sakam neshto presvezo da pravam da mi e, nego onaka, prijatno. I radi bebeto mi e, ne sakam epten svezo da pravam. Inache perfekt e, epten mi e keif ko ke si gi gledam klimichkive kako mi rabotat. "Skapa igrachka", taka mi reche toj od kaj shto gi kupuvav klimite koga gi mestev :)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Зависи од просторот. Гледам на термометрите низ собите да е меѓу 22.0 и 23.9ц ако видам 24 значи треба да се коригира нешто во сетинзите, или под 22ц.

Бебиња треба да седат до 22, максимум 24ц.
https://www.google.com/search?q=optimal+temperature+for+a+baby&oq=optimal+temperature+for+a+baby&aqs=chrome..69i57j0l3.6401j0j7&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

И така и одржувам зошто тоа е здрава температура. Над 24.1ц е веќе страшно топло, народ се поти, неможе да се работи, бебињата се потат па потоа се разболуваат, неможат да спијат од топло, се будат, треба да ги пресоблакаш и слично. Сите препораки се такви за бебиња, не сум сретнал некаде бројка да кажат да смее над 24ц бебе да седи. А и за возрасни е ужасно топло.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Dali nekoj moze da ja objasni funkcijava Dry mode ja pustiv klimava da e probam isto duva ladno namestena temperatura 25 i na prv izduv , no so pomala potrosuvacka od 800-900w dodeka na Cool mode ima pogolema potrosuvacka otprilika 900-1000w.
Bidejki klimava mi e nova inverter 7kw od februari so greenje sum prezadovolen od vcera ja probav prv pat na ladneje pa ne mi e jasno Dry mode funkcijava sto, e kako sto citav toa e za ladenje no em go i odvlaznuva vozduhot.
Функцијата е да го суши воздухот,и особено потребна во региони со висока влажност(приморски краеви најчесто).Кај нас во Македонија генерално нема проблем со >90% влажност,иако има денови на пр. после дожд да рипне влажноста до толку.
Како работи е проста физика.За да отстрани влажност климата,мора да ја кондензира влагата на ладен изменувач исто како во мод ладење.Тоа што негледаш голема разлика во потрошњата и не е некоја мана оти секако ќе ја користиш во мод ладење-што исто па дури и повеќе одвлажнува.
Да си на место каде ќе треба само да одвлажнуваш без да ладиш... тогаш ќе гледаш колку троши и колку е ефикасна во тој мод(т.е. колку ќе те нервира ладењето) :)
За среќа кај нас можеш слободно да го заборавиш тој мод.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Не ги штедите инвертерите на ладење, цел ден да ве лади појше од 6kw или 40ден нема да потроши, 24/7 да работи.
Вчера саботата климата ја пуштив на ладење околу пладне 12часот на 24Ц за да олади побрзо, покасно е поставена на 26Ц и за вчера екстремно топол ден над 30Ц под 4Kw има за цел ден потрошувачка....поточно 3,78Kw.
Неделата на 09.06.2019 е снимено....саботата преку цела ноќ е оставена да работи на 26 (преку ноќ ке ги олади зидовите) па така и преку ден во најтоплото троши околу 300W и нема да ви рипа потрошувачката на на 700 или 1000W ни во 15часот на пладне во најтоплото. Само оставете ги преку ноќ и држете константна температура, најмала потрошувачка има така и секогаш константна температура.
(Од 21 до 23 потрошња нула ради бањање на децата па женами ја има угасено климата.)
https://streamable.com/yndeb
 
Последно уредено:
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Moj prijatel saka da premine na greenje so klima.zivee vo kuca,izolirana so 10 fasada,pvc stolarija i izoliran krov.se raboti za dnevna i kujna otvoreno 50m2 i tri sobi na sprat,dve detski i edna spalna.skalite se otvoreni nagore nema pregradi.gore posto se pomali sobite vo plan e da ide so edna klima vo hodnik.sto bi preporacale?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Moj prijatel saka da premine na greenje so klima.zivee vo kuca,izolirana so 10 fasada,pvc stolarija i izoliran krov.se raboti za dnevna i kujna otvoreno 50m2 i tri sobi na sprat,dve detski i edna spalna.skalite se otvoreni nagore nema pregradi.gore posto se pomali sobite vo plan e da ide so edna klima vo hodnik.sto bi preporacale?
За 100 м2 најверојатно ќе му требаат 4 клими.
Доле 5.5 и 3.5, горе нека гледа распоредот.
Ходникот ќе си се грее од долните клими. Како и да е, малку сложена задача е без да го погледне стручно лице просторот.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Moj prijatel saka da premine na greenje so klima.zivee vo kuca,izolirana so 10 fasada,pvc stolarija i izoliran krov.se raboti za dnevna i kujna otvoreno 50m2 i tri sobi na sprat,dve detski i edna spalna.skalite se otvoreni nagore nema pregradi.gore posto se pomali sobite vo plan e da ide so edna klima vo hodnik.sto bi preporacale?
Koj mu e maksimalniot budzet sto go ima za nabavka na klima inverter do kolku pari ?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Koj mu e maksimalniot budzet sto go ima za nabavka na klima inverter do kolku pari ?
Отворени скали кон 2 кат знаеш што значи? Уште ако и ходникот горе е отворен без преграда со скалите, кои идат одоздола.
До буџет не е стигнат човекот. Треба да знае дали воопшто ќе се згрее со клими при таков распоред.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Отворени скали кон 2 кат знаеш што значи? Уште ако и ходникот горе е отворен без преграда со скалите, кои идат одоздола.
До буџет не е стигнат човекот. Треба да знае дали воопшто ќе се згрее со клими при таков распоред.
Golem e prostorot se slozuvam so tebe no bidejki covekot ima dobra termo izolacija ne bi bilo problem greenjeto so inverter klima no samo treba da se obrne golemo vnimanie na moknosta na klimata-te i da se izabere dokazana Marka ( model ) na inverter klima.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Tocno.raspredot e toj i treba da se vidi ili vidi nekoe strucno lice dali će moze da se gree so klima ured.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
50m2 no so promenliva visina (otvorena galerija) se kako 60m2 ili 70m2, prostor so mnogu kubici vozduh i visina na del od dnevnata pretpostavuvam 5metra.
Za greenje na dolniot sprat ke mu treba okolu 7kw ili najubavo 2konzolni zasto konzolnite usisot go zimaat od najladniot vozduh nisko dole.
A so edna klima gore vo hodnikot neznam sto bi resil za dolniot sprat edino ako misli samo na ladenje....ako mu e za ladenje prvo sto ke primeti letovo e deka taa klima poveke dolniot sprat ke go ladi otkolku gore spalnite, ladniot vozduh e potezok i ke mu bega nadole i poladno ke bide na dolniot kat.
So klimi moze i da ladi i da gree, a za dolgotrajno resenie ke mu treba pogolema investicija posebno na dolniot kat.
So taa edna gore (verovatno misli 3,5ka) nisto nema da resi, ke zavrsi premontirana vo nekoja spalna uste prvata godina.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Отворени скали кон 2 кат знаеш што значи? Уште ако и ходникот горе е отворен без преграда со скалите, кои идат одоздола.
До буџет не е стигнат човекот. Треба да знае дали воопшто ќе се згрее со клими при таков распоред.
Ist raspored imam i sum zgrean duri i toplinata od predsobljeto ide i vo spalnite gore i do 2-3stepeni se topli za spienje,e sega za ladenje e problem :cool: kako ladis dole toplinata odi gore i sobite ke bidat topli pa ke mora klimi vo spalnite.
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
@Strelec @GT1 i ostali gree botovi, daiseikai nemam doma mislam deka znaes sto imam, ama gree nikogas nema da imam samo poradi vas. i stvarno ne sakam da propadne gree, pa kako ke imame urnek za model na klima sto e precenet :))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom