Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.519
Поени од реакции
1.585
Што мислите за Midea климите? Дали се добри ? Позитивни негативни работи? Конкретно ме интересира овој модел
Midea MT-12N8D6-I / MT-12N8D6-O

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
малку ќе испорача на -7*С надворешна температура, (PdesignH) само -2,4.... но ако ти е за загревање 16m2 па до добро изолирани 25м2.... ова е ОК и многу економична клима. SCOP 4.6.... не доколку е поскапа од 30К!
 
Член од
16 март 2019
Мислења
518
Поени од реакции
220
Што мислите за Midea климите? Дали се добри ? Позитивни негативни работи? Конкретно ме интересира овој модел
Midea MT-12N8D6-I / MT-12N8D6-O

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Midea kako klimi se ok koristat GMCC ( Toshiba ) kompresori konkretno za toj model sto prasuvas dali ke go koristis za greenje ili ladenje dali imas izolacija kolkava kvadratura sakas da grees ladis so klimata
Eve LINK od klimata
 
Член од
11 декември 2009
Мислења
278
Поени од реакции
99
Како мислиш малку ке испорача?
Имам добра изолација,за греење ми е повеќе ама и за ладење во лето нормално. Околу 25-30м2

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
518
Поени од реакции
220
Како мислиш малку ке испорача?
Имам добра изолација,за греење ми е повеќе ама и за ладење во лето нормално. Околу 25-30м2

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Druze poveke toplina na -7°C ke isporaca Haier tundra modelot a i so Mitsubishi kompresor e Eve energetska nalepnica od tundra modelot sto e na popust vo Setec LINK od klimata
Eve energetska nalepnica od tundra Haier

Poevtina podobra od Midea tie Haier tundra na -7°C ke isporaca 2.8kw toplina dodeka Midea na -7ke isporaca 2.4kw. toplina
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.969
Поени од реакции
4.001
@brzi82
Najtopla preporaka i najdobra cena so najmnogu vgradeni funkcii ima GREE LomoLC i toa za najsniska cena od 20.990 vo sporedba so Mideata i Haierot.
Da ne te lazat prodavacive Zmigo i Najubaviov deka za poslabo treba da frslis 22.999 ili nedajboze 27.999den za klima koja ni servisno nema so skrieni podatoci.
Se obiduvaat da dokazat deka 2,8 ili 2,4 se pogolemi cifri od 3,2 zosto nikako ne im ide matematikava :)

LC3.jpg
A za poznavacive na kompresori....Lomo ide so Daikin-Gree kompresor
LC4.jpg
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
2.048
Поени од реакции
954
@brzi82
Najtopla preporaka i najdobra cena so najmnogu vgradeni funkcii ima GREE LomoLC i toa za najsniska cena od 20.990 vo sporedba so Mideata i Haierot.
Da ne te lazat prodavacive Zmigo i Najubaviov deka za poslabo treba da frslis 22.999 ili nedajboze 27.999den za klima koja ni servisno nema so skrieni podatoci.
Se obiduvaat da dokazat deka 2,8 ili 2,4 se pogolemi cifri od 3,2 zosto nikako ne im ide matematikava :)

Прегледај го приврзокот 210668
A za poznavacive na kompresori....Lomo ide so Daikin-Gree kompresor
Прегледај го приврзокот 210670
Ne sum bas upaten kako se slucuvajnava gree go kupi daikin ? Ili obratno.? ili pak pravat samo zaednicki kompresori....??
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.969
Поени од реакции
4.001
Ova e staro ko biblija od 2008ma koj procital znae, koj ne procital ke vika kineski se

Na samiot pocetok vo prvata recenica e napisano za kompresorite
Daikin Industries and Gree Electric Appliances Agree to Establish Joint Venture
to Manufacture Compressors
and Molds for Air Conditioners
https://www.daikin.com/press/2009/090218/

i podole
One company, Zhuhai Gree Daikin Device Co., Ltd., is being established to standardize and jointly manufacture inverter type compressors and printed circuit boards (PCB), both of which are the key components of global residential air conditioner
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.048
Поени од реакции
954
Ova e staro ko biblija od 2008ma koj procital znae, koj ne procital ke vika kineski se

Na samiot pocetok vo prvata recenica e napisano za kompresorite
Daikin Industries and Gree Electric Appliances Agree to Establish Joint Venture
to Manufacture Compressors
and Molds for Air Conditioners
https://www.daikin.com/press/2009/090218/

i podole
One company, Zhuhai Gree Daikin Device Co., Ltd., is being established to standardize and jointly manufacture inverter type compressors and printed circuit boards (PCB), both of which are the key components of global residential air conditioner
E sega jasno e kako den!!nema povejke koj/sto da kazuva vakvi bile onakvi*
 
Член од
23 март 2009
Мислења
530
Поени од реакции
282
Bash me interesira nekoj da kazi iskustvo so LG klimi. Izgledaat dosta interesno. Imam i nekolku drugari koi vekje 3 godini koristat LG klimi i prezadovolni se. Edniot 3,5ka, gree 25m2 stan, drugiot 24m2 stan. Dobro im se dimenzionirani ama vaka ne kazale nikakva zamerka dosega. Niski smetki, stopleni, a toa e najbitno. Pa ne znam dali ova se dolzi na toa deka dobro se dimenzionirani klimive ili ednostavno LG pravat kvalitetni klimi.
Jas imam LG,imam pisano i slikano otvorena klima

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
530
Поени од реакции
282
Па едни од ретките ако не и единствени што даваат 10 години гаранција на компресор!На се останато две години стандард,иако реално,попрво електроника ќе се заебе него ли компресор.Друго,ЛГ се присутни од кога памтам кај нас,лично не сум чул некој да се пожали од нив,ама па и незнам никој кој се грее исклучиво со ЛГ инвертер(за ладење/догревање знам).
Штом имаш фирма со сервис тука во ред е,па макар и надвор од гаранција да биде кварот.
Постави го истото прашање и за Грее,кога веќе алудираш на нешто!(и ако смееш!)
Jas se grejam samo na LG klima
Ok e

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
530
Поени од реакции
282
Kako raboti klimata


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
288
Поени од реакции
174
Пред да ја почнам да ја читам темава мислев да земам грее зошто мислев дека за буџет клими би требало да се добри, но по читањето на темава почнав да се премислувам, за сега по консултација со стручни лица( коишто не ѓи хејтаа како што овие од грее го прават тоа за секој проивод што не е нивен, за грее ми кажаа дека се ок како производ но и дека луѓето кои ѓи продаваат се гадни) одлучив да земам Даикин. Во ред е да сте кинески бренд, во ред е и да сте помалку квалитетни, но има нешто што се вика customer service коишто вас за жал ви фали. ;)
 

Strelec

Недостижен
Член од
9 јануари 2006
Мислења
3.969
Поени од реакции
4.001
Не ги пратиш огласите за работа на Даикин, имаат мањак персонал, не па да имаат суппорт.
https://www.icsgroup.mk/2019/01/
Даикиновците избегаа од Даикин и сега се дел во Грее запослени....ако ги бараш Т. В. Џ. и остали....кај нас се и подобро им е :)

А Customer Servisot кој го пофали неможе ни 2 ознаки да погоди и вака им функционира.
daik1.jpg
Упс небил тој модел други биле ознаките па цената не е 83к туку била над 2000евра....мала грешка а 1,5 или 2к се у прашање :)
daik2.jpg
За овој модел што е прашувано у ИЦС немаа ни појма дека постои, а знаеш ли зашто ?
Зашто ИЦС на лагер ги има само ефтините модели, основна буџет класа сенсири и слично...ко ке им побараш нешто што е над 1500евра тоа немаат на лагер и за супортот се непознати појмови и се одма изненаџени и збуњени....а за да донесат нешто така непознато за нив што го немаат на лагер треба прво да го платиш, па да го порачаат и да чекаш месец два да ти го донесат и тоа под услов да го погодиш моделот со точни ознаки зашто од нив многу не очекувај дека ке приметат разлика у една или две букви во ознаките.
Да не ја приметев разликата со ознаките лесно можеа да му ја увалат оваа као "Поефтинава" за 83к која нема везе со моделот што е прашан.
Така да споредби Даикин Јапан со овдешни нивни продавачи е мнооогу далеку од Јапан. Брендот е сосем ОК ама овдешниве се тотално неписмени.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
587
Поени од реакции
1.458
Kako raboti klimata


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Mislam deka ne postoi vakva klima koja ce raboti po ovaa sema: samo da ladi, a da ima EV. Za ladenje ne e ni bitno dali ima EV.
Za da bide kako sto treba na slikata fali CETIRIKRAK VENTIL, koj ja menuva nasokata na freonot i ulogata na izmenuvacite.....
 
На врв Bottom