Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
AUX sepak pravi solidni inverter klimi e Sega za popustot podobro da ima nekakov popust nego li da ima pokacuvanje na cenite sepak sekoj popust e podobar nego li da ima pokacuvanje.
кога сме кај попустиве ред е да кажеме дека не дупат по пропис, демек е на попуст а тие го извадиле китот за монтажа(држачи, цевки, црево, кабел...) нешто што ќе ни го наплати отпосле монтерот,
ние повозрасните знаеме дека до пред Х години клима одеше со се се од погоре споменатото,
дури и до ден денес на youtube кога се распакуваат климите го има само ние измисливме топла вода и на муштериите им продаваме ем доста поскапи уреди отколку во сосетството ем им ги кратиме пакетите.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
го извадиле китот за монтажа(држачи, цевки, црево, кабел...)
Koga sme Kaj kit za montaza do pred nekoja godina znam deka so sekoja kupena MAX klima davaa vo pakovanjeto so klimata set za montaza od Kabel bakarni cevki 3m izolir traka za cenkite dodeka drzaci za nadvoresnata edinica ne bea vkluceni vo paketot takov set za montaza davaa za MAX klima uredi do pred mislam 2 godini dali Sega davaat neznam mislam ne Sega MAX se pravat vo Gree fabrikata vo Kina prethodno MAX klima uredite se pravea vo TCL fabrikata vo Kina.
Drugi proizvoditeli na klimi dali davale set za montaza vklucen vo pakovanjeto so klima uredite neznam.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Koga sme Kaj kit za montaza do pred nekoja godina znam deka so sekoja kupena MAX klima davaa vo pakovanjeto so klimata set za montaza od Kabel bakarni cevki 3m izolir traka za cenkite dodeka drzaci za nadvoresnata edinica ne bea vkluceni vo paketot takov set za montaza davaa za MAX klima uredi do pred mislam 2 godini dali Sega davaat neznam mislam ne Sega MAX se pravat vo Gree fabrikata vo Kina prethodno MAX klima uredite se pravea vo TCL fabrikata vo Kina.
Drugi proizvoditeli na klimi dali davale set za montaza vklucen vo pakovanjeto so klima uredite neznam.
погоре напишаното се однесуваше за повеќето брендови не само за овој за кој ти зборуваш.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
случајно налетав на видеово, одамна тука се тераше агенда као еколошки било да се грееме на струја ама битолчани викаа ние го јадеме од Рек Бт, додека тука некои паметњаковци полимизираа као нема врска се е под контрола
значи себичност на најјако пуштена
https://www.facebook.com/1195040680/posts/10219791174708559?sfns=mo


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
случајно налетав на видеово, одамна тука се тераше агенда као еколошки било да се грееме на струја ама битолчани викаа ние го јадеме од Рек Бт, додека тука некои паметњаковци полимизираа као нема врска се е под контрола
значи себичност на најјако пуштена
https://www.facebook.com/1195040680/posts/10219791174708559?sfns=mo


Sent from my iPhone using Tapatalk
1. Немаш ли заклучено дека ова е бизнис тема? Нормално е да е пуштена пропаганда на најјако.

2. Сепак загадувањето со шпорети на дрва е енормно големо, без разлика дали струјата е од Рек или од увоз, во зима да преживееш во град во НМК е успех.

3. Рек треба да си превземи мерки за да го намали загадувањето со обновување филтри и што ти знам што друго.

4. Раковидните коментари подобро да се трујат 50000 во Битола отколку 500000 во Скопје убиваат повеќе од самото загадување
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.279
1. Немаш ли заклучено дека ова е бизнис тема? Нормално е да е пуштена пропаганда на најјако.

2. Сепак загадувањето со шпорети на дрва е енормно големо, без разлика дали струјата е од Рек или од увоз, во зима да преживееш во град во НМК е успех.

3. Рек треба да си превземи мерки за да го намали загадувањето со обновување филтри и што ти знам што друго.

4. Раковидните коментари подобро да се трујат 50000 во Битола отколку 500000 во Скопје убиваат повеќе од самото загадување
Точка 3. Нема лек! Освен целосно затварање.
Е сега што некој реши дека Скупје 2014 е побитен проект од некоја фотоволтаична централа од 660MW/h им дава “секакво” право на луѓето да си кењаат и да се жалат... и во право се.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Decki, pri montaza na 5,5ka, po default mora 5m cevki? I dali vakumiranjeto treba da trae podolgo nego na 3,5ka? Utre cekame da vidime ubava cena dali ke ni dadat za Hair Tundra 5,5kata od Setec, starata so R410 freon, pa ako im odgovara na moite, ke ja zemat. Go ubediv nekako tatko mi za klima.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Decki, pri montaza na 5,5ka, po default mora 5m cevki? I dali vakumiranjeto treba da trae podolgo nego na 3,5ka? Utre cekame da vidime ubava cena dali ke ni dadat za Hair Tundra 5,5kata od Setec, starata so R410 freon, pa ako im odgovara na moite, ke ja zemat. Go ubediv nekako tatko mi za klima.
Најмалку 3 метри, пожелно нешто повеќе. За да се атенуираат вибрациите од надворешната.

Вакуум е исто време.

Пожелно буфери на ногарките на надворешната.

Двете бакарни цевки да се изолираат секоја посебно и да не се допираат меѓусебно.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Најмалку 3 метри, пожелно нешто повеќе. За да се атенуираат вибрациите од надворешната.

Вакуум е исто време.

Пожелно буфери на ногарките на надворешната.

Двете бакарни цевки да се изолираат секоја посебно и да не се допираат меѓусебно.
ova za izolacijava na bakarnive cevki mi e malku chudno iskreno. Go napomenuvame vaka na forumov, a dosega na site novi klimi shto sum gi videl, na moite, na od baba mi i dedo mi i na drugitr baba i dedo, na kumov itn, na site ushte od start cevkite im doagjaat posebno izolirani so onaa belana navlaka, kako se vikat, ne znam. Izgleda porano praele gluposti, ama sega ne znam dali nekoj monter montirvit neizolirani cevki pa dvete zaedno da gi izolirat odposle.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Вакуум е исто време.
Vakumiranjeto ne e avtobus ili voz, pa da trae vozenjeto isto vreme po utvrden vozen red. Daj ne pisuvajte vakvi dezinformacii......
Vakumiranjeto moze da trae vremenski vecno AKO SE IZVEDUVA SO NESOODVETNA OPREMA. Treba da se postigne odreden vakuum, mereno vo Tori, mm zivin stolb, mBari....pri koj vodata vo sistemot ce ISPARI na sobna temperatura (so spustanje na pritisokot se spusta i tockata na isparuvanje na vodata). Aman citajte sto sum pisuval nanazad za vakumiranjeto i ce vi bide pojasno.
Inace ko sto gledam od 100 monteri, dali eden ili dvajca imaat soodveten pribor za vakumiranje ( dvostepen kompresor, digitalen manometar, bakarni a ne gumeni priklucni creva za vakumiranje itn), uste 20-tina monteri od ovie 100 mislat deka vakumiraat (abe pola saat pumpata raboti), a ostatokot ne ni pomisluva deka treba vakvo nesto (nekoj od niv mislat deka se vakumira ako klimata e na more ili ako e inverter.....)
Zatoa ne e ni bitno dali nekoj ce vi go "vakumira" uredot, zatoa sto vo 99% slucai ce imate NEVAKUMIRAN ured.
Poradi toa vi prepracuvam da barate klima koja se prodava so gotovi cevki prethodno vakumirani i zatvoreni so pl. kapacinja kako i (sto e uste povazno) vnatresen ured zatvoren so kapacinja i poln so argon. Siguren sum deka moze da se najde barem ova vtorovo, a cevkite i da ne se vakumirani imaat mnogu, mnogu pomal volumen od vn. edinica pa stetata nema da bide ni golema.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom