Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Swiss клими Tissot :)) мислам CH e x3 поубав од овие TST,TOSOT збуниго непријатело со иминава
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Не гледаме на убавина кога зимаме инвертер, примарна функција му е греење а не модна писта. Башка ако се исти тогаш се фабрички излезени исти, и негледам како некоја би била поубава од другата.

А на подејебавањето за Ломо...За 20к ЛомотоЕко баш и беше Tissot за другите LowBuget клими ака Хаиери или Вивакси од 22-28к.

Основен модел LomoECO од 20к имаше вградена G10 технологија т.е вграден G-Matrik чип, технологија која е мислена именка за другиве брендови.

А кој сака може и вака да се офајди и да му се накачат комшиите од галама за 22к.

Чисто споредувам LowBugat модели, слични ценовно ама ценовните разлики не некој ке му лапнат 2к или 4к без потреба за истото, тој што купува основен модел било за некоја мала соба или за основно греење монтажата ке ја плати со тие 4к.
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Не гледаме на убавина кога зимаме инвертер, примарна функција му е греење а не модна писта.
тука си во право нее модна писта за убавина, заборавив да напоменам Електрониката/Софтверот е поубав x3 на CH препоставувам за разлика од Тиссот/тст/тоссот/тајфуј и други .. исто то важи за Carrier електронски/софтерски е поубав од друга ребрендирана Midea
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
тука си во право нее модна писта за убавина, заборавив да напоменам Електрониката/Софтверот е поубав x3 на CH препоставувам за разлика од Тиссот/тст/тоссот/тајфуј и други .. исто то важи за Carrier електронски/софтерски е поубав од друга ребрендирана Midea
Неноси закључоци од небо како некој дрон....све што сија није злато.
Кој тоа Кариер има подруга електроника од Мидеа?
еве ти конкретно доказ дека Мидеа е иста со Carrier, сакаш у ПДФ сакаш скрееншот кој одамна го имам направено...
IStoe.jpg
постари модели се ова на мултисплит што и еден член тука ја има од 2016та.....Но за мене после оваа идентичност секој Кариер ми е Мидеа и недавам пари за него...ако имаш некој доказ кој конкретен модел не е Мидеа би ти бил благодарен.
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Неноси закључоци од небо како некој дрон....све што сија није злато.
Кој тоа Кариер има подруга електроника од Мидеа?
еве ти конкретно доказ дека Мидеа е иста со Carrier, сакаш у ПДФ сакаш скрееншот кој одамна го имам направено...
Прегледај го приврзокот 207690
постари модели се ова на мултисплит што и еден член тука ја има од 2016та.....Но за мене после оваа идентичност секој Кариер ми е Мидеа и недавам пари за него...ако имаш некој доказ кој конкретен модел не е Мидеа би ти бил благодарен.
Ај вака сеа негде во минатите твои постови имаш ти напоменато дека електониката на Carrier е по добра јас не открив нешно ново ни тука сакам да бранам некои бред или да плукам .. многу убо знаеме сите 50% од климата има електрониката/софтверот улога еве ќе ја земам Midea Mission 18 имаше видео модулација и самите незнаат шо алогаритми ставиле :) за разлика од 12 имаше уба модулација .. поентава ми беше ако климата има убав софтвер и електроника ќе раб убо без разлика дали е Gree,midea,toshiba,mistu,carrier и други
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.838
Поени од реакции
7.593
Инаку чисто информативно кога ќе ви продаваат муда за бубрези со некоја технологија G10 да знаете дека уствари тоа е некоја измислица и не постои. Единствено што најдов е
G10 Inverter
Provides enhanced system performance and energy saving – lower power consumption, Ultra-low frequency / low noIse and precise temperature control.
но ова го имаат сите клими, само што не си измислуваат зборчина G10 да си речиш бог знае каква технологија е, а служи само за топ шоп реклама.
Може да пишете на Гугл G10 inverter или G10 technology, апсолутно нема ништо, има само продажба на Грее клими. Никаква информација нема за тоа каква е оваа технологија, некој патент, како другите да ја прилагодат, чиста нула.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Pew Pew mozda zasto ne si cital dovolno taka mislis i nosis zakljucoci od corap...da ne recam od PP nosis zakljucosi site naucnici stanavte tamu, onoj drugiot e so 10Kw zagubi u 50m2
Da, mozda sum kazal negde nekogas za Carrier deka imal dobra elektronika, i verovatno za model sto Cariier go ima rebrendirano kako svoj a e isti Gree Crown no se prodava samo za Americki pazar ne i za balkanci...i toj model ne e za nas
KAsno uletuvas i ne si cital koga trebalo da citas
A vtoro ne si go procital ni ova od 2016ta deka na Carrier Split sistemi mu se sitna boranija i neigra tamu....Napisano i na drug Forum od reci kazi nivni prestavnik
http://www.elitemadzone.org/p3797000
Midea raboti za niv sve SPLIT i sve e toa Kina made, samo pravat mozda poubavi paneli...ko za tebe poubavi ama pak na kapilara vo osnovni modeli koi bi gi platil 30~40k...nemam vreme da citam nazad za tebe za sve sto ne ti e jasno....imas Histori baraj informacii.
Dali e SPLIT ili Multisplit ili Komercijalen ured e nebo-zemja sporedba, za SPlit ako zborime Cariier e Midea 99%, za ostanatoto sekako deka ne e, ama ti od oblaci zakljucuvas koe sto e
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
@Pew Pew mozda zasto ne si cital dovolno taka mislis i nosis zakljucoci od corap...da ne recam od PP nosis zakljucosi site naucnici stanavte tamu, onoj drugiot e so 10Kw zagubi u 50m2
Da, mozda sum kazal negde nekogas za Carrier deka imal dobra elektronika, i verovatno za model sto Cariier go ima rebrendirano kako svoj a e isti Gree Crown no se prodava samo za Americki pazar ne i za balkanci....
KAsno uletuvas i ne si cital koga trebalo da citas
A vtoro ne si go procital ni ova deka Carrier u Split sistemi sitna boranija neigra

Napisano i na drug Forum od reci kazi nivni prestavnik
http://www.elitemadzone.org/p3797000
Midea raboti za niv i sve e toa Kina made, samo pravat mozda poubavi paneli...ko za tebe poubavi ama na kapilara...nemam vreme da citam nazad za tebe za sve sto ne ti e jasno....imas Histori i baraj informacii.
Пак се се вртиме во loop зборуваме за електроника на климите без разлика на фирма еве на пдф читав на една клима EEV а тука читам се гаси ко да е на капилара модулација 0 со електроника е тоа неможи еден EEV да контролира или пиши на спецификација а во реалност ТОНЧ шо е по трагично нее ефтина клима од 30к 40к
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Nema EEV vo klimi od 20k~25k bidi siguren vo toa...prasanje i vo tie od 30k dali ima i sve treba da proveris pred da platis.
Ako baras ispeglana modulacija i za toa zboris toa e druga prikaska, nekoj modeli kaj Kinezite imaat dobra modulacija ako zborime za nizok minimum...
isto i kaj Japancite
nekoi modeli spustaat nisko nekoi ne
kaj Kinezite moze da ti se pogodi dobra modulacija i za 30k, kaj Japancite toa tek tamu negde nad 40k moze da se pogodi.
Modulacija niska treba za mala soba, i toa sekogas go resava Multisplit, Multi ima najmala modulacija spored isporacana toplina.....e nesto poskapo ama toa e toa, kolku pari...
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
@Strelec експерт си. дечки немој да се лажеш дека се е исто. па уште и 60к за gree chinese. гледате дека стампаат пластики и клими на велико. ако сакате увезете 5 контејнера ќе се викаат северна македонија за следната сезона. тоа за мене е далеку од добар бренд. пак ќе кажам овде има премногу грее дилери.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Да не има некоја информација од прва рака за моделот Тошиба Seiya кој е замена за Мираи моделот, модел со озбилна конструкциска грешка???
Каква грешка има Мираи знае некој ?

Seja.jpg

Кога ке стигнат Seiya кај нас знае некој ? Гледам кај нас само Мираи е у понуда (незнам у контејнери колку е тоа ама сигуно ги има уште )

Мислам со цена од 37.990 за најслабата 2,5ката, па Јапанац, узтоа со грешка на "озбилен форум" каде Тошиба се велича до небо одеднаш ваква изјава за грешка....веднаш следи и Реплика на место :D
seja2.jpg
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Последно уредено:
Член од
11 август 2013
Мислења
25
Поени од реакции
5
За простор од 35м2 ми препорачаа да земам 5кW клима пошто немам изолација на просторот па ги гледам овие подоле. Некое мислење од поискусни членови е добредојдено :)
https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/FUEGO-FG-240-INV
https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/LG-S-18EQ-NSK---S-18-EQ-UL2
https://www.neptun.mk/categories/INVERTER_SISTEMI/BEKO-BBVCM-180---BBVCM-181-INV
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Smeski u boja.
Se "cudam" :rolleyes: sto im dodale opcija za Manuelen Defrost na ovie nadvoresni od po 23kg:pos:...ko ke se zalat na smrznati nadvoresni od Support ke im kazat stiskaj HiPower i ke gi resat odma....i taka edno 20puti u denot stiskaj :)
DF.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom