Најекономично греење (затоплување)

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Dr Zmigo, 8 јануари 2010.

 1. ivana19966

  ivana19966

  Член од:
  8 септември 2017
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  4
  Септњмври 3200
  Окт 3450
  Ноем 3370
  Декември 13 800
  Јануари 14 100
  Фебр 10500
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Strelec

  Strelec Недостижен

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  3.475
  Допаѓања:
  3.361
  Aj vaka vikas 3000den ti e bez greenje smetkata, Septemvri i Noemvri da pretpostavime ne citale i stavile pausal pa procitale za Nova Godina i jasna e smetkata za Dekemvri od 13.800.
  ama za Januari i Februari se pak visoki.
  Klimata moze maximalno 1,9Kw da vlece i maximalno bi potrosila 8.000den pod uslov cel mesec nonstop taka da trosi 24/7 sto nema logika.
  Za koe grad/,mesto stanuva zbor ?
  Nesto izgleda vi imaat dodavano odzemano zaradi mesecite koga udirale pausal.
  A deka rabotela na maximum sigurno rabotela....i so cesti pauzi za defrost....slaba e klimata za toj prostor a so toa i COPot e slab.
   
  Последно уредено: 14 март 2019 во 23:08
  На диме1978, ante1 и ivana19966 им се допаѓа ова.
 3. Pew Pew

  Pew Pew

  Член од:
  25 декември 2018
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  56
  Извини што ќе те помачиме .. за ноем и дек можеш да видеш kwh Скапа и Евтина
   
 4. ZigZag1115

  ZigZag1115

  Член од:
  27 ноември 2018
  Мислења:
  155
  Допаѓања:
  240
  Дури и 5000евра да ти стигне сметка евн нема да признаат дека е грешка тоа да го знаеш.
  Климата нема шанси да има потрошено толку, да ја отепаш нема да потроши повеќе од 7000.
  Тоа што не крева фазла од 22с собна температура значи дека климата не е соодветна за просторот.
  Тоа што не сте стоплени и ви го суши воздухот не сте навикнати на грење со клима, и тоа тешко ќе се навикниш, зошто некои луѓе едноставно неможат да поднесат нешто цело време да му дува в глава.
  Со парно ќе ти биде далеку далеку покомфорно дома, топло во сите соби со топлина која ќе ја поднесуваш. Само треба котелот да ти биде надвор во помошна просторија за да не ти се чади и валка низ дома.
  Цена за парното не може да се определи точно зошто има повеќе фактори. Најмалку 3-ца мајстори ќе си прашаш и ќе ти дадат понуда.
  Најбитно е да се пресмета колку метри радијатори ти се потребни во секоја соба. Според радијаторите се бира котелот кој ќе ги задоволува. Котелот според kw-тите треба да биде за 20-25% појак од вкупната количина на киловати кои радијаторите можат да ја дадат.

  СПОРЕД КОТЕЛОТ ТРЕБА ДА СИ НАПРАВИШ ОЏАК ПРАВИЛНО ДИМЕНЗИНИРАН ЗА ТОЈ КОТЕЛ, ова ти е најважно за парното да ти биде најекономично и најдобро да работи.
  Е сега повеќе ќе загадува од климата, ама не бива ти да неможеш да го стоплиш детето во зима, а да се грижиш за чадот.
  Син ми има 4 години и кога грејам со парното раат е си трча-игра низ сите соби, а кога е уклучена климата само в дневна седи досадно му е и не будали сите по дома :-D.
   
  На PticaSelica и ivana19966 им се допаѓа ова.
 5. Strelec

  Strelec Недостижен

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  3.475
  Допаѓања:
  3.361
  Ja prvo sto bi proveril e dali mi udiraat pausal smetki i dodavaat realno nepotroseni Kwh na smetka, i mnogu me kopka informacijata sto moze da ni ja dade samo @ivana19966 dali sega na broiloto ima pomalku Kwh odkolku sto ima Kwh na poslednata smetka?, odnosno dali i imaat pausalno dodavano Kwh od sto realno potrosila.Bi trebalo po sekoja logika sega da ima povejke Kwh na broiloto od poslednata smetka kako za skapa taka i za eftina tarifa ama sve e mozno.
  I ne prasavme kolku stanari se vo toj objekt i dali nekoj drug moze da ima troseno struja za greenje, objektot e 150m2 a se kazuva samo za 60m2 kako se greele, a ostanatite 90m2?.
  So malo dete mora i kupatiloto da se zagreva, baska bojlerot.
  Vo celata prikaska nesto nestima i vkupnata smetka ne ke da e samo od klimata koja gree samo dnevna 60m2.
  Sijalici vo 40m2 imam sve LED staveno a na broj se negde okolu 10 koi netrosat poveke od 60W ako site se vkluceni a nikogas ne se site vkluceni....za 60m2 bi bile verovatno i poveke od 10 sijalici (pretpostavuvam) i ako tie ne se LED ete kade lapa struja i do 600W poveke, da ne go spomnuvam tuka i moznoto bojlerce vo kujnata, najgolemiot kradec na struja. Peskirac vo kupatilo ako ima isto ke kreva na smetkata so okolnite zidovi od 90m2 drzeni ladni.
   
  Последно уредено: 15 март 2019 во 00:16
  На диме1978 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Pew Pew

  Pew Pew

  Член од:
  25 декември 2018
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  56
  Јас се си мислам нонстоп броилото работи на скапа Т1 ко го менувале сатот може заборавиле да наместа тарифи .. думам ко се сменуваше евтината струја од 14 до 16 кај нас се блокира на првиот спрат нонтоп беше Т2 пријавме одма дојде типот што го чита сатот го поправи
   
  На ivana19966 и Strelec им се допаѓа ова.
 7. Strelec

  Strelec Недостижен

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  3.475
  Допаѓања:
  3.361
  A ti zatoa prasa kolku ima na skapa a kolku na eftina tarifa
  Pa takvi "mali greski" mozno da im se desavaat ;)
  Imase primeri i so netocen casovnik na broiloto, i ti gledas doslo 14:00 pustas bojler ili peralna a na broiloto bilo 13:00 i ti kuca na skapa tarifa mesto na eftina. I toa nikoj ne proveruva
   
  Последно уредено: 15 март 2019 во 00:25
  диме1978, ante1, Bafra и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. ElVi

  ElVi

  Член од:
  8 јули 2017
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  0
  Климата е во домашни услови,насочена да дува надолу.Прашањето ми беше зошто на исто зададена температура понекогаш дува млак воздух и работи постојано, а понекогаш дува топол воздух и климата си прави вклучи исклучи.Според мене со вториот начин на работа е поголема заштедата или сум грешка.Кога работи постојано троши околу 650-700 W.Поздрав.
   
 9. ZigZag1115

  ZigZag1115

  Член од:
  27 ноември 2018
  Мислења:
  155
  Допаѓања:
  240
  Види убаво дали ти продале инвертер :)
   
  На BiKuul му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mdeni

  mdeni

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  843
  Допаѓања:
  1.147
  Сите имаме инвертери скоро и јасно ни е колкава е сметката за греење со инвертер. А пола народ е со бебиња.

  3600 месечно е максимум за најладниот месец, а 5000 за 18ка клима. Плус потрошувачи од домаќинството. За јануари значи. А за другите месеци ќе е помалку. (зборуваме од конструктивна гледна точка, едноставно толку влече компресорот, неможе и да сакаш повеќе ПРОСЕЧНО да повлече, толку му е и толку му дава контролерот, можеби ќе падне температурата на издув, ама ограничувањата се тие на скоро секоја клима)

  Една фхтф50 троши 1600в ставена на 30ц и максимален фен. Тоа се 5700 денари за цел месец. И тоа нема да се седи во просторот. Повеќе неможе физички да потроши. Нема каде да оди струјата и да и ја дадеш.

  Згора на тоа 3000 за домаќинство ете 8700

  А инвертер има барем 3 цоп во најлош просечен случај на месечно ниво. Значи ако со инвертер е 5700, со било кое друго грејно тело ќе е околу 15000-20000. Што точно се поклопува со моето искуство.
   
  Последно уредено: 15 март 2019 во 08:26
  На диме1978, ante1 и tzlatko им се допаѓа ова.
 11. baljo

  baljo

  Член од:
  23 јануари 2015
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  73
  Можеби е поскапа, како првична инвестиција, но може да размислите за таков вид на греење, но наместо на дрва тоа да биде со топлинска пумпа.
   
 12. ElVi

  ElVi

  Член од:
  8 јули 2017
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  0
  Инвертер е.
   
 13. jay993

  jay993

  Член од:
  25 март 2013
  Мислења:
  178
  Допаѓања:
  114
  Ako nemaat dovolno stedstva za toplotna pumpa. Podobra varijanta od kotel na drva e kotel na peleti. So peletite pomala maka ke ima i moze da go sta i duri.i vo soba poso nema da chadi i da prlavi. A bashka nema treba da go pazat kotelot na peleti dali ima drva ili dali ke ugasi koga nema doma da bidat se se shteluva elektronski i nema da se zamaraat.
  Edinstveno e sto ednash vo 2-3 dena me treba da go polnat so peleti i da go citatat od pepel na 5 dena.
   
 14. Fikshe1989

  Fikshe1989

  Член од:
  22 ноември 2017
  Мислења:
  766
  Допаѓања:
  1.085
  Abe kakvi 13000 denari za smetka za struja za so edna inverter klima? Nema bukvalno nikakva logika muabetov.
   
  На mdeni и jay993 им се допаѓа ова.
 15. jay993

  jay993

  Член од:
  25 март 2013
  Мислења:
  178
  Допаѓања:
  114
  Stvarno nema logika muabetov. Izgleda devojkata ima drugi potroshuvachi i zatoa tolkava e smetkata.
  Za najrealno da si vidi kolku i troshi klimata neka si kupi merach i ke si znae. @ivana19966
  Jas imam Daikin..... non sense e da potroshi tolku mnogu klimata.
   
  На диме1978, mdeni и bulipilot им се допаѓа ова.

Сподели преку: