Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
image(2).png
Jas ziveam na sprat od kukja, 140m2, neizolirana, pod mene mnogu slabo se gree, a i da se gree dzabe ke e deka vtoriov sprat e nadgradba i megju peviot i vtoriot sprat ima orazen pristor. Imam tri klimi 2*Mitdubishi WN35 i edna FH35. Dve vo dnevna, a ednata WN vo spalna. Problem imam vo spalnata, na sever e, del od sobata izleguva nanadvor od kukjata kako prodolzetok shto znachi odozdola nemam nikakva zashtita. Nadvoreshnata e na sever sonce nikogas ne ja bie i sobava mozda saat/dva samo vleguva sonce koga zaogja i toa mnogu malku niz edniot prozor. WN35 e klima koja na -10 dava 2,4kw, a sobata moja ima potreba od nekade 3,5k/4kw mozda i povekje koga se minusni temperaturi pa klimata logichki ne postignuva taka dobro. Taa gree, zena mi za chudo ni ednas ne mi se pozalila, a taa e zimurlija ama jas ja osekjam deka raboti optereteno deka ne e kako treba. Vo taa spalna trebeshe ili da stavam klima kako FHto iod 1050€ koja na - 10 dava 3,6kw iki 5,5ka ama spalnata e 21m2 pa 5,5ka bi bilo mnogu zaebano da stavev. Normalno, ova se jas ne go znaev koga gi stavav klimite, ama i da go znaev ne znam shto ke pravev, dali ke dadev 1000€ za klima vo spalna. Zatoa sega na prolet ke napravam ogromni napori da stavam termo izolacija, pa posle toa ochekuvam da de smirat rabotite
Prvo ke osetis razlika na toplinata vnatre,a posle i na smetkata.
Eve nesto za zagubite
 
F

Flatter

Гостин
Во мала просторија како да се свртиш газот е секогаш позади. Мораше да се бира дали да дува во креветите или во дел од масата. Јас како што напомнав, со 30 степени на издув може и одржува 25 и 26 степени во просторијата. Поентата беше дека изгледа попријатно е греењето ако дува потопло на издув 37- 40 степени и кога ќе постигне да исклучи малку. Кај мене на работа има некоја стара ЛГ он оф која работи и исклучува и на -20 (испробано од колешките пред некоја година). Сега на он оф климите им ставаат електронска „заштита“ да не уклучуваат под -5. -6
Што клима ќе беше таа он/оф што работи на -20 можеби и работи ама каков воздух дува ? И квадратурата која е ?

Мојта он-оф клима работи и на -5/-10 ама дува ладен воздух :icon_mrgr:
 
Член од
10 март 2007
Мислења
242
Поени од реакции
46
Стрелец да се засрами за увреди кон членови кои имаат друг тип на клими. Имам другар кој има 2 гри, не можат да се стоплат на ова време и тоа на простор од 60 кв. со вкупна мокност од 6-7 кв. :). Корпус деликти. Јас гри не користам и насекаде пропагирам да не ги купуваат. Зад гри стои тешка пропагандна машинерија, вклучувајќи ги и самите монтери.
Бојкот гри
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
84
Поени од реакции
82
Стрелец да се засрами за увреди кон членови кои имаат друг тип на клими. Имам другар кој има 2 гри, не можат да се стоплат на ова време и тоа на простор од 60 кв. со вкупна мокност од 6-7 кв. :). Корпус деликти. Јас гри не користам и насекаде пропагирам да не ги купуваат. Зад гри стои тешка пропагандна машинерија, вклучувајќи ги и самите монтери.
Бојкот гри
Незнам зошто ти се чини дека има лоби група за одреден производител!!! Иако одредено време ми се чини дека беше негирано, сепак...
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
18 декември 2018
Мислења
98
Поени од реакции
91
Amber imam ja, ne se zaebavam so topla voda i odmrznuvanja, Amberot i na -20 i -30C ke raboti isto kako i na -7c....[избришано од админ]
Naucite ednas zasekogas 2-stepena kompresija sto znaci, i deka toa e SpejsShutle za vasite tretorazredni OnOff klimicinja i nema veza so nekakvi greaci.
Прегледај го приврзокот 203132

I na minus 50 ke raboti spored tebe ama zatoa pravis videa na - 3 i go kries senzorot od termometarot kolku ventili i kompresija ima kompresorot i konjaza da ne mu meris na space shatlot :D
 
Последно уредено:
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Aj prekinete so prepukuvanje na forumot, aman dosadni ste, posebno ti Greenje ala Klima Ured. Gree ne greela Vivaxot greela. Gledaj tebe da ti e doma toplo i niski smetki za struja da imash i ne kazvaj za neshto shto ne si videl tuku samo si slushnal. Celo vreme samo se napagjate i vregjate, kolku e smenat forumot od 2015-16 god koga se zacleniv to chudo neshto. A Strelec i nekolku drugi chlenovi tuka se shto razbiraat i obajsnuvaat. A ostanatite samo prashuvame i uchime po neshto. Daj bidete blagodarni za site informacii shto do sega vi gi dal Strelec, edno Fala barem. Aj pozdrav
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Да се разбереме секој има свој интерес зошто е на темата-форумот..Некој споделува искуство,некој споделува знаење,некој учи и прашува,некој сака да помогне во свеста окулу загадувањето со дрва,некој продава(некои јавно а повеќето тајно) а некој е тука за да навредува и омаловажува!Е овие последните ја расипуваат темата..Се слушнале ли Вие за принципот на рамноправност и еднавквост и за слобода на изразување..
Зошто јас да не можам да споделам позитивни искуство за мојата Грее клима и да бидам навреден поради истото,зошто да неможам да споделам негативно искуство поради мојата Вивакс клима и повторно да бидам навреден,важи за сите членови и за сите модели зошто не може да споделата негативно или позитивно искуство без да бидат навредени омаловажени..Зошто некој не може да продава клими без да биде омаловажен, еве и Енергија и Грее се членови продаават забренето ли е да се врши продажба на темата...
Зошто Вие не знаете да читате по темата без да пребарате(search) и да ги филтрирате добрите постови искуства,знаења,факти и да ги искористите за Вас,туку веднаш почнувате со навреди?!
Да во право е @Scorpio83 темата е многу променета од 2015-2016 а да не зборувам за порано кога не сум бил ни член..
Јас ли да Ви бидам факинг peacemaker или сами ќе разберете и ќе се воздржите од навреди..
Ако некој каже нешто навредливо мора ли Вие да вратите со поголема навреда?!Знаете ли Вие да се воздржите и да одговорите со Факти искуства и знаење а без навреда. Ако пак тој другиот е поискусен од Вас и има повеќе познавање дали Вие со навреда кон истиот без никакви аргументи ќе добиете нешто,сатисфакција можеби...Нели тој другиот е можеби во право тешко е тоа некогаш да се признае?!Можам ли јас да влезам во конфликт со златко и стрелец (или друг некој)кои имаат огромно познавање(и од мене а и од повеќето членови тука ако не скоро и од сите) па јас да им солам памет кога самиот првпат се обратив за помош на темата..
Значи дедо викаше Усул во глата внучко,памет со инка не се тура..Затоа и вие со памет пред да напишете некоја навреда или на навреда вратите со уште поголема навреда,продолжете напред и закопајте те ги тие Ратните секири...Во војна никој не победил,сите изгубиле!
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Aj prekinete so prepukuvanje na forumot, aman dosadni ste, posebno ti Greenje ala Klima Ured. Gree ne greela Vivaxot greela. Gledaj tebe da ti e doma toplo i niski smetki za struja da imash i ne kazvaj za neshto shto ne si videl tuku samo si slushnal. Celo vreme samo se napagjate i vregjate, kolku e smenat forumot od 2015-16 god koga se zacleniv to chudo neshto. A Strelec i nekolku drugi chlenovi tuka se shto razbiraat i obajsnuvaat. A ostanatite samo prashuvame i uchime po neshto. Daj bidete blagodarni za site informacii shto do sega vi gi dal Strelec, edno Fala barem. Aj pozdrav
Dodeka ne se otstrani covekot so poveke profili,ke bide taka.
A ako ucite od nego, togas podobro e nisto da ne znaete. Covekot "izmisluva topla voda", suvi defrosti, modulacii itn. Po balkanskive forumi kine zeleni,i segde e za potsmev. Pa sto posubjektivno od toa sto e prodavac vo gree, ako sakas da ti prodava prikazni idi vo dukan kaj nego.
Gi napravi site monteri,dileri,nepismeni, samo zatoa sto e so naruseno zdravje i go faka paranoja.
E do togas, ke citas suzbivanje na negovite fantazii i prikazuvanje na realnosta
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Ако веќе ставаш би на прекидач некако. Или автоматски ако е да е само кога работи климата и по 5 минути во еден час или нешто слично. А не постојано.

Да греач е 300-400 денари ако е упален. И за главната клима океј ќе се истрпи трошокот некако. Ама заботавате дека тоа е за секоја клима по толку. Значи 2 клими со греач 600-800 или зависи од времето. 3 клими, а често заради распоред се ставаат 3 клими во стан тоа се 3 греачи. Куќа 2 спрата 4 клими отидоа 4 греачи.

Нема везе, и да се става Клима со греач тоа треба исклучиво да биде главната клима. Никако споредните.

Или ниедна да нема греач и да си топи со дефростот се што треба.
Aj ako mozi da objasnish zosto zede greach za tvojata klima ako od postovive tvoi se gledaat kritiki sprema greach na tacna kako toa troshel I sl. I daj spodeli tvoe korisnicko iskustvo kako si zadovolen I kolku troshi kaj tebe.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Немам греач на климите. Сакав да ставам на самсунгот стар он-оф ама го извадив и го донирав тој клима уред.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
145
Поени од реакции
271
Немам греач на климите. Сакав да ставам на самсунгот стар он-оф ама го извадив и го донирав тој клима уред.
Eve vi attach tvoj post kade imash narachano od ebay greach I toa od 250w. Znachi togash opravduvashe postavuvanje na greach od sto se gleda deka si naracal a sega ednostavno kritiki sprema toa. So seta respekt sprema tvojte postovi za izolacija koesto se pozitivni no sprema nekoi postovi izgleda ne se bash iskreni I ne se objektivni.
 

Attachments

Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
И истиот еве го ден денес.
@Sportage te zakopa sega. Ne se site lazgovci tuka
Tabelava za evidencija koj so sto se gree sto ja vodite nekako ne vi e dobra
Iako ke negiras, znam,kolku treba be covek da nemas popametna rabota i da dojdes do nivo da baras po forumov koj sto kazal????? Tipicno za kolega ti e ova,i aj nego ke go razberam nekako, "zar i ti sine Brute"???
@Scorpio83 @ante1 dobri li ste vie? Svakate li zosto se protiv gree,a ne protiv toshiba ili daikin ?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom