Најекономично греење (затоплување)

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Dr Zmigo, 8 јануари 2010.

 1. beneamata

  beneamata

  Член од:
  14 ноември 2009
  Мислења:
  15.098
  Допаѓања:
  10.763
  Хансолот кај мене од 10 степени во станот (до толку може да падне температурата ако не грееш) мерено од внатрешната ја качи на 23 за саат ипол максимум зашто не ја гледав, може и порано. Си играв со брзините, прво на аутофан, па на турбо мод, направи дефрост и од до тогаш наместена на 23, ја покачив на 25 и најјак фан и после тоа беше 23 степени кога видов. Во 4 саати, направи 2 дефроста зашто ја форсирав очигледно. Надворешната температура под 0, не знам точно, али Ск од 5ипол до 9ипол ваљда беше околу -1~-3
  Вие кажете дали е добро ова.

  Иначе дефинитивно не треба да се гаси климата ако си таму постојано, нема логика.
   
  На Chicco69, Svirac_bt, Strelec и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. yamaha10

  yamaha10

  Член од:
  1 ноември 2013
  Мислења:
  610
  Допаѓања:
  515
  изолација братче му е лекот за се, кај мене потребата од топлина е смешна во споредба со вас кога читам што пишувате. Колку за илустрација на -10 мене ми треба 1Kw топлина во 20м2, самостоен објект-куќа без никакво додатно греење во другите соби
   
  На Kandilce и ante1 им се допаѓа ова.
 3. baljo

  baljo

  Член од:
  23 јануари 2015
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  27
  Наместо две од споеменатите, за иста цена може да земе три од http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=70294
  Останува прашањето околу капацитетот на струјната инсталација.
   
  На mdeni и Simonkud им се допаѓа ова.
 4. petna

  petna

  Член од:
  1 октомври 2018
  Мислења:
  98
  Допаѓања:
  187
  Taka e. I jas celo vreme ja podrzuvam idejata deka so dobra izolacija go pravi sekoe greenje evtino.
   
  На ante1 и Kandilce им се допаѓа ова.
 5. Scorpio83

  Scorpio83

  Член од:
  18 декември 2015
  Мислења:
  69
  Допаѓања:
  164
  Bitola vs Skopje ;)
   

  Прикачени податотеки:

  На ante1, Kandilce, beneamata и уште 5 други им се допаѓа ова.
 6. Fikshe1989

  Fikshe1989

  Член од:
  22 ноември 2017
  Мислења:
  686
  Допаѓања:
  977
  Dali nekoj moze da gi nabroi site klimi (modeli) shto vo Makedonija se nudat, a koi se na - 10 ona shto u stvari se drklarirani. Ako e 3,5ka da e 3,5ka i na - 7/-10 i slichno. Mene mi teknuvaat vaka na vrv na glava FH i LN od Mitsubishi i CS-Z od Panasonic. Bash me interesira eve dopishete tie shto znaete.
   
  На lleeoo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dr Zmigo

  Dr Zmigo

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  1.373
  Допаѓања:
  1.299
  Не се секирај, до година во Охрид нема да имаш температури до -10*С, :P просечните во Ох се Дек (0 и +7) во Јануари (-2 +6)....
  годинава ептен ја утнаа AcuWeather... види што предвидоа за оваа зима за Балканот
  upload_2019-1-11_13-1-38.png
  што предвидоа во Декември за јануарските температури во СК... (слично е цела МКД)
  upload_2019-1-11_12-57-54.png
  а гледаме какви температури имаме....!? ТОТАЛНА УТКА!
  upload_2019-1-11_13-5-15.png
  сега за втората половина од Јануари или третина бар, велат околу просекот.... ама кој да им верува!
  Околу списокот на клими со висок PdesignH, слободно додај ги и Fujitsu LMCA или LUCA, кои БТВ под други имиња те ознаки се продаваат кај нас.... затоа препорака за Fuji Грција и на две фактури, каков фреон-меон... донесоа десетина, можеби дваесет члена на форумов клими од Грција! Кој LG, друг Carier, трет Toshiba, Daikin.....
  Мислам дека LMCA 3.5ka има Pdesign 3.2кW што е одлично со оглед на цената. Се важи ова нели? Или прашуеш за 3,5ки дизајнирани само над 3,3-3,4?
   
  На PticaSelica, Kandilce и beneamata им се допаѓа ова.
 8. Fikshe1989

  Fikshe1989

  Член од:
  22 ноември 2017
  Мислења:
  686
  Допаѓања:
  977
  @Dr Zmigo Ne se racuna 3,2 Pdesign :)
  A inache prashav ova za klimive bidejki navistina, samo nekolku klimi se realno 3,5ki/5,5ki. I so ova ispagja deka ako nekoj koj zivee vo prostor bez termoizolacija, normalna fasada i saka da gree 30m2 soba ke mora da zeme ili 3,5ka od ovie so Pdesign 3,5 ili da si zeme 5,5ka od ostanstite modeli koi imaat 4 ili 4,30kw pDesign.
   
  На Kandilce му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mdeni

  mdeni

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  761
  Допаѓања:
  1.051
  Токму така, незнам зошто тоа ти делува чудно. Ама затоа постои Еуровент, и зошто го трубиме за Еуровент толку многу.

  Ако просторот на -7 или -10 има загуби толку и толку, оваа клима дава толку и толку.

  Рецимо просторот има на -10 потреба од 3KW, значи клима со над 3KW ќе врши работа. Во тој ранг има клими кои се релативно ефтини и не е којзнае коклу страшно. Со клима што дава 3.5KW на -10 просторот ќе си е супер.

  Ако просторот има 4KW на -10 тогаш клима со под 4KW нема да заврши работа. Голема е веројатноста дека просторот има некој проблем кој треба да се проба да се реши за да му се симне потребата ако е возможно пред да се бара некоја екстремна клима. Бидејќи оние кои даваат над 4KW се поскапи и имаат издув над 800m3 кој не е многу пријатен во соба под 50м3.

  А ако веќе е постоечки просторот и климата, тогаш само се земаат параметрите и се решава проблемот на друг начин. Вака:
  Ако просторот на -10 бара 3KW а климата може да даде рецимо 2.6KW тогаш во најладниот дел од просторот може да се постави панелка НА ТЕРМОСТАТ. Термостатот треба да е подесен на 21Ц или 22Ц некаде грубо. И оставена панелката на раат со термостатот. И во секој момент кгоа климата ќе неможе да постигне во тој дел да има 21-22Ц ќе се вклучи панелката и ќе додаде некој киловат.

  П.С. Да нема забуна исто е и за било кое грејно тело!!! Ако просторот има загуби од 4KW на -10, а дома имаш панелка од 3KW, таа ќе работи цело време, ама нема да успее да го стопли просторот. Едноставно загубите се премногу за неа. И толку. Дали се тие 3KW од клима или од панелка, или од дрва, или од гуми, или од пелети е потполно исто. Ако загубите на просторот не се надополнат нема да се загрее просторот. Крај.
   
  Последно уредено: 11 јануари 2019 во 14:25
  На Chicco69, ante1, диме1978 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 10. damjov

  damjov

  Член од:
  4 мај 2007
  Мислења:
  35
  Допаѓања:
  11
  Muabetot e kako grubo da se preracuna potrebata na prostorot spored materijal, isolacija prozori.. :)
  --- Споено дупло мислење, 11 јануари 2019 во 14:37 ---
  Mada ima takvi onlinekal kulatori na eden na toshiba naletav pred nekoj den..
   
 11. Fikshe1989

  Fikshe1989

  Член од:
  22 ноември 2017
  Мислења:
  686
  Допаѓања:
  977
  Da @mdeni Taka e kako shto kazuvas, samo toa treba prodavachite da go znaat ubavo za da ti go kazat, a ne klientot da treba da e ekspert za klimi. Vo red, Eurovent e relativno lesen da si go prochitas ama iskreno kolku lugje shto kupuvaat/kupile klimi slushnale za Eurovent ili kolku prodavachi znaat za Eurovent? Ako ne uspeam da stavam fasada, ako ne sum finansiski moken sega, togas sum vo plan da ja premestam WNot od spalna vo edna od detskite koi se 12 do 15m2 kade bi bila sosema dovolna i vo spalna taka da napravam, da kupam 5,5ka koja ke nema nekoj pregolem pDesign, recimo 3,9/4,2 kw i ke gledam da nema prejak izduv iako sega WNot vo spalna mi e na 3ta brzina i ne mi smeta voopshto, a treta brzina na WNot e mislam 450m3 pa ne znam na 5,5ka koja brzina e 450m3 ama ne mislam deka ke imam problem. Ama ovaa e krajnata opcija.
   
 12. mdeni

  mdeni

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  761
  Допаѓања:
  1.051
  Многу подобро е да се потсредат најголемите загуби отколку да се оди на појака клима. А според мене 5.5KW клима во спална нема никаква логика.
   
  На Kandilce, диме1978 и Dr Zmigo им се допаѓа ова.
 13. Fikshe1989

  Fikshe1989

  Член од:
  22 ноември 2017
  Мислења:
  686
  Допаѓања:
  977
  epa eve gi sreduvam. Ushte izolacija dobro da frlam nad zidot na klimata koga ke se stopli deka od nadvor ke moram da go pravam toa, a sega e ladno. Toa shto ti kazav e krajna opcija, tuka e i moznosta da ako ne uspeam nishto da napravam, da koristam nekoja back-up grealka vo najladnite denovi koja ke se ukluchuva samo navecher na evtina struja. Ama mislam deka ke uspeam izolacija da stavam.
   
  На Kandilce му/ѝ се допаѓа ова.
 14. micho73

  micho73

  Член од:
  15 јануари 2015
  Мислења:
  294
  Допаѓања:
  213
  ај ке ве молам линкови и цени од Hansol I Amber 5,5 ki во пп/
   
 15. ivanthegrejt

  ivanthegrejt

  Член од:
  15 август 2011
  Мислења:
  109
  Допаѓања:
  28

Сподели преку: