Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517
Tocno taka imam mnogu informacii iscrpeno od temava.. barem polovinata ako ne i poveke bile od Strelec i sekako Zlatko, alfata i omegata na temava i samo na taa edna tema, a ne od strucnjaci (citaj seirdzii) ko tebe na site mozni temi na forumov..
Inace iljadarkata figurativno bese spomnata ama koj da sfati..
аааа сфатив сеа
лижеш кај стрелецот
продужи


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274
A tol testot kazuva kolku moze da isporaca toplina na taa min temperatura?
Testovite se tie sto ti gi kazav, objaveni se za sekoja Temperaturna zona ovde na Eurovent, ako klimata ne e za ladna zona tuku samo za Average ondak taa klima nema ni da se testira na -15C, tuku krajniot test e -7. Rabotata e da na -7 klimata ne raboti na maksimum opteretuvanje od 100%(FullLoad) tuku so 88%(PartLoad).
Testovite za Average se oznaceni so bukvite A, B, C i D, a za TOL nepostoi test, dava informacija proizvoditelot no ne se znae kako e dobien toj test, kolku vreme trae i slicno.
Retko koj Proizvoditel i prijavuva TOL so Temperatura poniska od -20C (pocrtanoto najdole) na vtorata slika za da klimata bide i testirana od strana na Eurovent na -15C ili -22. REtki se takvi klimi na Eurovent i takvite nosat oznaka Nordik ND i slicno, test na -15 ke napravi Eurovent samo ako klimata e deklarirana so TOl<-20.
Tab1.jpg
Tab2a.jpg [DOUBLEPOST=1547074107][/DOUBLEPOST]Poslednive 3 Strani stom zborite za Izolacija znaci sepak ima efekt moeto pisuvanje za iljadarceto sto ne sum go zemal...od nieden tuka!
Istoto i po drugite forumi se zbori....IZOLACIJA NAJBITNA.
Posledna denesna strana na eden stranski forum....povtorno taa izolacija.
izolac1.jpg
Do vcera X klimi pa i najeftinite mozea da zagrevaat i po 100m2 ako bea marka imaa sertifikat ili gi prodavase Klime...sea ispadna deka ni 3,5kw Mitsubishi od 38.000den nemoze da zagree 20m2 zaradi STO ?
imajte ubava vecer!
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Колку пари толку музика пак се навраќаме на старата. Ако сакаш да купиш поевтина клима помалку и ќе те грее. Треба да платиш 7ка да добиеш греење како 5.5ка (али за тие пари и гратис ураган).
Затоа имаш 3.5ки како оваа https://tehnomarket.com.mk/product/740476/panasonic-cscu-z12skew-m и имаш 3.5ки како оваа http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=72202, со тоа што вторава накај 2.5ка на греење иде.
Дупло цена разлика
Pa brat, iskreno, na prstite od edna raka se brojat modelite shto u stvari se deklarirani 3,5ki i u stvari davaat 3,5kw na - 7/-10. Se drugo realno e megju 2,40ka i 2,90ka, a gi rachunaat 3,5ki
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Mozebi ne si Klime ama go poseduvas istiot negov idiotizam! Pametuvas i drndas a ne mislis deka nekoj sto mozda ke go procita ovoj tvoj glupav post stvarno ke gi pukne zadnjite brojani pari i ke veruva deka klimata moze da ja gasi na minusni temperaturi i toa vo slabo izoliran objekt i koga ke ja pali vo izladena prostorija taa ke mu duva na maximum i taka forsirana nema da pravi defrostini!!!
Se napuni forumov pacienti poradi koi bolji izbor ke napravis ako go slusas prodavacot...na sto spadnavme... Ah be Dr. Zmigo “što si kreval raka..”
Полека бре @rusrus не пламнувај веднаш не се нервирај објасни му на човекот зошто не е во право
немора веднаш да го вреѓаш ако има поинакво мислење од твоето.Не ги ставај сите клими во исти кош,можеш да си кажеш за твојата клима бидејќи повеќе си ја познаваш.
Еве јас објавив видео во кое покажав дека секоја добра клима,а во случајов фх 35ве може да затопли изладена просторија на минусни температури.И притоа докажав дека иако просторијата е изладена на 16c
не мора да ја возам прво на 18c па малу да загреела, па потоа на 20c и се така до посакуваната температура.Едноставно ја поставив на 24c и понатака климата си ја
ја работи целата работа.А што е најважно за мене ми ги испорачала киловатите кои мора да ги испорача по спецификација, дури и повеќе од тоа по формулава од форумов.
Ај да ти дадам еден пример за полесно да сватиш зошто е добро да имаш добра клима која може да ги даде киловатите по спецификација, и во изладена соба. Што праиме ако ја укинат евтината тарифа и постават некоја посолена средна тарифа.
Во примеров јас имам две фх 35ве,од кои едната ќе ја користам во дневен престој од 14ч.до 23ч повеќето денови, бидејќи сите сме наработа до 16ч.
А пак другата фх 35ве, која ја користам за затоплување предсобје со две спални пример вкупно све 35 квадрати,ја користам од 22ч. до 08ч.наутро кога заминуваме на работа и дома нема никој.Јас би ги користел климите на овој начин бидејќи Dr. Zmigo кој го спомнуваш во твојот пост темава ја крстил ;најекономично греење и затоплување; и плус ја сместил во икономија и бизнис.Дури и на евтинава тарифа ќе бидам поикономичен од тебе.Фх 35ве за час два ќе затопли на 23 24 степени.
Е.. ај сега да видам како ти би ги користел твоите клими во истиов пример. Средна тарифа нека биди 6 ден.фкупно,а климиве на минусни ни трошеле по 1 киловат за полесна математика.
Или друг пример,што ако треба да користи индустриска струја.Дали и на индустриска не треба да се гаси
твојата клима.

Еве ако не си ги видел видеата,тоа е 40 минути видео поделено на 4 дела, по 10 минути видео,бидејќи на стреамабле не може да се прикачи видео поголемо од 10 мин.

https://streamable.com/9w9m7
https://streamable.com/dkuiw
https://streamable.com/4nzsy
https://streamable.com/d4zi6
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Полека бре @rusrus не пламнувај веднаш не се нервирај објасни му на човекот зошто не е во право
немора веднаш да го вреѓаш ако има поинакво мислење од твоето.Не ги ставај сите клими во исти кош,можеш да си кажеш за твојата клима бидејќи повеќе си ја познаваш.
Еве јас објавив видео во кое покажав дека секоја добра клима,а во случајов фх 35ве може да затопли изладена просторија на минусни температури.И притоа докажав дека иако просторијата е изладена на 16c
не мора да ја возам прво на 18c па малу да загреела, па потоа на 20c и се така до посакуваната температура.Едноставно ја поставив на 24c и понатака климата си ја
ја работи целата работа.А што е најважно за мене ми ги испорачала киловатите кои мора да ги испорача по спецификација, дури и повеќе од тоа по формулава од форумов.
Ај да ти дадам еден пример за полесно да сватиш зошто е добро да имаш добра клима која може да ги даде киловатите по спецификација, и во изладена соба. Што праиме ако ја укинат евтината тарифа и постават некоја посолена средна тарифа.
Во примеров јас имам две фх 35ве,од кои едната ќе ја користам во дневен престој од 14ч.до 23ч повеќето денови, бидејќи сите сме наработа до 16ч.
А пак другата фх 35ве, која ја користам за затоплување предсобје со две спални пример вкупно све 35 квадрати,ја користам од 22ч. до 08ч.наутро кога заминуваме на работа и дома нема никој.Јас би ги користел климите на овој начин бидејќи Dr. Zmigo кој го спомнуваш во твојот пост темава ја крстил ;најекономично греење и затоплување; и плус ја сместил во икономија и бизнис.Дури и на евтинава тарифа ќе бидам поикономичен од тебе.Фх 35ве за час два ќе затопли на 23 24 степени.
Е.. ај сега да видам како ти би ги користел твоите клими во истиов пример. Средна тарифа нека биди 6 ден.фкупно,а климиве на минусни ни трошеле по 1 киловат за полесна математика.
Или друг пример,што ако треба да користи индустриска струја.Дали и на индустриска не треба да се гаси
твојата клима.

Еве ако не си ги видел видеата,тоа е 40 минути видео поделено на 4 дела, по 10 минути видео,бидејќи на стреамабле не може да се прикачи видео поголемо од 10 мин.

https://streamable.com/9w9m7
https://streamable.com/dkuiw
https://streamable.com/4nzsy
https://streamable.com/d4zi6
Koj koja klima napagja bre Micko sto imam ja od toa ne sfakjam zasto bi napagjal neciva klima.
Napagjam nebulozi a doticniot se iznamele co toj post a veke vo sledniot objasnuva kolku e vazna izolacijata. Aj sega da vidime ova ti sto go plasiras deka ke digne za saat dva na minusni nadvoresni T klimata od 16 na 24C, kade ke digne na termometarot pod nea na dva tri metra meren vozduh? Kade e mebelot na koj ke legnes i ke bide kamen, kade se ladnite zidovi kade e kocan parkerot? Ovie tvoi videvca ne ja pokazuvaat celokupnata slika koja podrazbira topol dom za da sfatis polesno pa sega ti! Sto se odnesuva do ekonomicnosta poveketo od iskusnive so greenje so klima poracuvaat namaluvanje i zgolemuvanje na T nasproti gasenje ama eve ti site gi butna. Ako veke ti e interesno vo ovaa faza na entuzijazam zemi dva-tri dena meri potrosuvacka so gasenje palenje i isto tolku dena ao nnamaluvanje za 2-3 stepena pa sam uveri se sto e poekonomicno! Ama ke meris i sporeduvas i T na zidovi na mebel a na trosedot so gol gaz ke sednuvas i posle ke sfatis sto e i bolje i poekonomicno..
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Dosta ja mantrate mantrata vie prodavacive na Gree klimi deka trebalo da se gree 24 saata toa sto vasite klimi treba da rabotat 24 saata za da great zboruva za nivniot kvalitet greenjeto i ladenjeto si e individualna rabota i sekoj si se gree ili ladi sprema svoite potrebi Epten e bitno ako ne i najbitno e da znaes dali klimata sto si ja kupil ima dovolno sila kapacitet da ja isporaca potrebnata toplina kw navedena vo specifakijata ( a ne da mu veruvas na prikaznite na nekoj prodavac) na pogolemi minusni temperaturi i vo ladni nezagreani prostorii Sum ja platil klimata skoro 24 000 den so montaza i sakam da ja pustam vo ladna soba na - 6 ,7 ili 10 stepeni i taa da gree i da te zagree i da duva mnogu toplo skoro zesko na - 11 ili 12 C posto vo specifikacijata pisuva deka great do - 15 C i za srekja Vivax/ Midea go pravat toa odlicno I nemam defrosti na 30 do 50 min vcera na najladnoto ne napravi nieden defrost tocno imam golemi toplinski zagubi posto kukjata ne e izolirana ama klimata ima dovolno snaga toplina i uspeva da ja zagree sobata na golemi minusni temp temperaturata e 22 c na 50 cm od pod na edno metro e 23 Toa sto vie plukate po Vivax i gi pravite nekvalitetni klimi i gi ubeduvate ludjeto da ne kupuvaat od niv si e vas problem posto Vivax/Midea se mnogu pokvaliteten brend od Gree i sve sto e proizvedeno vo Kina nema ist kvalitet
Ti.isklucuvaja klimata koga nadvor e -10 stepeni nikoj da ne.slusas so razbiraat ovie @Strelec @rusrus kaj videle tie takava silna klima .
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
A sho ke vi e eurovent ko ovde ima forumsko merenje so kameri I sl. Ete so merenjevo ovde se vadat takvi rezultati sho ne znajsh dal da veruvash na eurovent ili ne. @mdeni Aj proveri vo prethoden post so presmetkata dali nesto greska si zasto imash pishano potrosuvacka 1.47kw a pishano vo formulata 1.2kw. Ako ima greska togash bi doslo deka kaj tebe klimata vadi 8.22kw toplina so tie merenja a so toa I povisok cop. Mozi pak jas da sum greska ne znam.
1.2 e коефициент а не потрошња. Фиксна е таа бројка. Подоле се користи 1.47 за пресметка на цоп.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Полека бре @rusrus не пламнувај веднаш не се нервирај објасни му на човекот зошто не е во право
немора веднаш да го вреѓаш ако има поинакво мислење од твоето.Не ги ставај сите клими во исти кош,можеш да си кажеш за твојата клима бидејќи повеќе си ја познаваш.
Еве јас објавив видео во кое покажав дека секоја добра клима,а во случајов фх 35ве може да затопли изладена просторија на минусни температури.И притоа докажав дека иако просторијата е изладена на 16c
не мора да ја возам прво на 18c па малу да загреела, па потоа на 20c и се така до посакуваната температура.Едноставно ја поставив на 24c и понатака климата си ја
ја работи целата работа.А што е најважно за мене ми ги испорачала киловатите кои мора да ги испорача по спецификација, дури и повеќе од тоа по формулава од форумов.
Ај да ти дадам еден пример за полесно да сватиш зошто е добро да имаш добра клима која може да ги даде киловатите по спецификација, и во изладена соба. Што праиме ако ја укинат евтината тарифа и постават некоја посолена средна тарифа.
Во примеров јас имам две фх 35ве,од кои едната ќе ја користам во дневен престој од 14ч.до 23ч повеќето денови, бидејќи сите сме наработа до 16ч.
А пак другата фх 35ве, која ја користам за затоплување предсобје со две спални пример вкупно све 35 квадрати,ја користам од 22ч. до 08ч.наутро кога заминуваме на работа и дома нема никој.Јас би ги користел климите на овој начин бидејќи Dr. Zmigo кој го спомнуваш во твојот пост темава ја крстил ;најекономично греење и затоплување; и плус ја сместил во икономија и бизнис.Дури и на евтинава тарифа ќе бидам поикономичен од тебе.Фх 35ве за час два ќе затопли на 23 24 степени.
Е.. ај сега да видам како ти би ги користел твоите клими во истиов пример. Средна тарифа нека биди 6 ден.фкупно,а климиве на минусни ни трошеле по 1 киловат за полесна математика.
Или друг пример,што ако треба да користи индустриска струја.Дали и на индустриска не треба да се гаси
твојата клима.

Еве ако не си ги видел видеата,тоа е 40 минути видео поделено на 4 дела, по 10 минути видео,бидејќи на стреамабле не може да се прикачи видео поголемо од 10 мин.

https://streamable.com/9w9m7
https://streamable.com/dkuiw
https://streamable.com/4nzsy
https://streamable.com/d4zi6
Trebase da zemes edna.FH50ve.i vo salon.da.ja.stavis ke.greese nasekade.
Ako bese taka rabotata ke stavaja radijatori.samo vo.salonot.
Tesko odi.zatopluvanje od salon vo.sobite.-podobro da si zemel dve.klimi.-vo sekoja spalna posebno
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Ако потраеа уште некој ден завчерашните температури, ќе фрлевме и клими и се. Имаме можност да се грееме на клими голем дел од грејната сезона единствено поради климатската зона во која спаѓаме. Немора месец дена, еве 15 дена по ред нека биде највискока -5 најниска -15 ќе заврши муабетот многу бргу за греење и тоа со една клима :)
Trebase da zemes edna.FH50ve.i vo salon.da.ja.stavis ke.greese nasekade.
Ako bese taka rabotata ke stavaja radijatori.samo vo.salonot.
Tesko odi.zatopluvanje od salon vo.sobite.-podobro da si zemel dve.klimi.-vo sekoja spalna posebno
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Interesna zabeleska, megutoa ako se ima dobra izolacija greenjeto so klimi e cista glupost.
Soba vo kompletno greena kuka, (ili stan) od 45m2, so eden nadvoresen zid od 9*3m i drug od 5*3 ima potreba nesto nad 650 a pomalku od 700W, koga nadvoresnata temperatura e -15 a vnatresnata e +25. Na ovie potrebi so klima e neprakticno, i samo ke cuvstvuvas ladno struenje na vozduhot.
Edino moze vo igra da vleze Nexura megutoa so cenite e neisplatliva.
Najdobra varijanta e parno, ili na toplotna pumpa, ili na kotel na peleti bideki moze poefikasno da reguliraat temperatura.
Greenjeto so klimi bas i treba da bide vo situacii koga nemas izolacija. Inace sto ke mi se 3KW koga na -15 mi trebaat 700W. Duri i najevtinite modeli ke brkaat rabota.
Inace interesno e kako do kaj temperaturi od -2,-3 Hansolot rabotese po specifikacii tocno sporedeno so moite presmetki.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Ако потраеа уште некој ден завчерашните температури, ќе фрлевме и клими и се. Имаме можност да се грееме на клими голем дел од грејната сезона единствено поради климатската зона во која спаѓаме. Немора месец дена, еве 15 дена по ред нека биде највискока -5 најниска -15 ќе заврши муабетот многу бргу за греење и тоа со една клима :)
Druze podobro stoplen sum na -10 so 2 defrosta vo den odkolku sega -2 i vlaznost 90 so defrost na sekoi 2 h[DOUBLEPOST=1547107897][/DOUBLEPOST]
Interesna zabeleska, megutoa ako se ima dobra izolacija greenjeto so klimi e cista glupost.
Soba vo kompletno greena kuka, (ili stan) od 45m2, so eden nadvoresen zid od 9*3m i drug od 5*3 ima potreba nesto nad 650 a pomalku od 700W, koga nadvoresnata temperatura e -15 a vnatresnata e +25. Na ovie potrebi so klima e neprakticno, i samo ke cuvstvuvas ladno struenje na vozduhot.
Edino moze vo igra da vleze Nexura megutoa so cenite e neisplatliva.
Najdobra varijanta e parno, ili na toplotna pumpa, ili na kotel na peleti bideki moze poefikasno da reguliraat temperatura.
Greenjeto so klimi bas i treba da bide vo situacii koga nemas izolacija. Inace sto ke mi se 3KW koga na -15 mi trebaat 700W. Duri i najevtinite modeli ke brkaat rabota.
Inace interesno e kako do kaj temperaturi od -2,-3 Hansolot rabotese po specifikacii tocno sporedeno so moite presmetki.
Koleska moja so 10 cm izolacija i fenomenalni prozori go gree stanot 100m2 so parno na struja i prosliot mesec za dekemvri samo 8000den platila smetka za struja so toa sto navecer im e vo spalni 20 stepeni.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ако потраеа уште некој ден завчерашните температури, ќе фрлевме и клими и се. Имаме можност да се грееме на клими голем дел од грејната сезона единствено поради климатската зона во која спаѓаме. Немора месец дена, еве 15 дена по ред нека биде највискока -5 најниска -15 ќе заврши муабетот многу бргу за греење и тоа со една клима :)
Не гледам проблем во греењето со клима која е нормално димензионирана за просторот во кој се користи. Не го ни осетија климиве тој бран на поладни температури. Си кренаа компросорот на 1400-1500W и завршена работа.

А секако дека климатската зона влијае затоа што сме блиску до Медитеранот. Да бевме на Крит најбуџет клими ќе не топлеа супер. Да бевме во Јакутија, веројатно немаше на клими да се грееме туку на гас. Но, ние живееме тука. А за тука климата е неприкосновена. Особено што и онака ја ставаш за ладење!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom