Најекономично греење (затоплување)

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Bidejki kotleto bi mi bilo vo podrum, odzakot pominuva niz zidovi vo kuka taka da e nevozmozno golem del od odzakot da go izoliram, bi mozel samo toj sto e nad najgornata ploca, a toa e okolu 3m.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.732
друга важна работа за добра промаја е доволно долг оџак.значи ако од местото на приклучок до излезот битно е колку метра има оџакот.ако има повеќе од 8-9 метри и овој оџак би бркал работа.двата пронципи на кои работи оџакот е едниот кој го спомена пајакот на воз:cool:,а другиот принцип е разликата на притисоци.колку е горниот отвор повисоко,толку таму атмосферскиот притисок е помал,а кај котелот е поголем,па природно се јавува промаја.

ако ти е добар оџакот мислам нема да имаш проблем
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Ajde sega gledam gore ima na forumov koj mnogu dobro ja poznavaat problematikata so kamini i odzaci pa ke go proiznesam i mojot problem:

Mojot najgolem problem e sto odzakot sto go imam vo kukata e so standarden otvor (dijametar) na tulite od pred 20 god. a toa e 118mm (120mm).
Povrsinta koja sto sakam da ja zagream e okolu 100-120m2.
Gledav mnogu kamini koj vo specifikacijata pisuva "PROMER DIMNACE (CENTROMETAL BIO-CET 17) 118mm). Jas iskontaktirav so Centrometal i tie mi rekoa deka toa se odnesuva za priklucokot, a dijametarot na odzakot da bide min. 150mm, a optimalno 180mm.
Isto taka i za kotlite na Alfaplam i Smederevac, mi rekoa deka taa kvadratura so koj i da bilo kamin nema da ja zagrees ako imas 120mm odzak.
Dali ima nekoj resenie za toa kako moze da stavam kotel a da go iskoristam odzakot so 120mm dijametar?
Dali postojat i kade (ako ima) moze da se najdat kamini koi bi gi zadovoluvale moive potrebi, dali ima so ventilatori ili nesto treto i dali bi mi vrsele rabota?

Vo sekoj slucaj odnapred blagodaram
Добро ти рекле, оџакот во дијаметарот треба да биде барем 15 % поширок од отворот на каминот или котелот. Така да за излез од 120мм треба да биде минимум 150 мм до кај 180 мм.
А пошто за таа квадратура излезите на грејните тела се по правило пошироки тогаш мислам дека ни 150мм нема да ти брка работа, не пак 120.
Сега најдобро би било да си изѕидаш нов оџак по можност внатрешен. Ако тоа не е опција тогаш пробај со вентилатор на оџакот да створиш присилен вакум, или да го приклучиш на постоечкиот и да се надеваш дека се ке биде во ред;).
Трето нема.
Или има. Печка на пелети со воден котел. Нив не ни треба да им ставиш оџак туку наједноставно и најдобро решение е да го дупниш ѕидот во висина на издувот од котелот, една цевка хоризонтално и надвор. Нити ке се затни некогаш нити ке имаш некој поголеми проблеми со тоа, а ако ја штеловаат да согорува како што треба нема ни да има видлив чад, можеби додека се запали( ништо страшно).
Друго искрено не ми текнува.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Nov odzak nema sansi da zidam.
Peleti, ne mi doaga na pamet da dadam 2000evra, nema matematika.
A toa so ventilatori, nekoja firma koja prodava ili se zanimava konkretno so ventilatori za odzaci??

A onie alfa plam 70 ili 90, za koja kvadratura se (ama ne po specifikacijam tuku nekoj od iskustvo), i kolkav odzak baraat??
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.732
алфите во пракса загреваат простор колку што е бројката.значи алфа 90 загрева без проблем 90 м2 .ова со сигурност важи за стан,а за куќа многу зависи каква е куќата.

види разгледај Централ23,доста е јак,и можи да се наложи за повеќе време,овие алфиве мора да се ложат на 1-2 саата.мана е што на него неможи да се готви,ама е тесно и високо(релативно).овој котел мислам дека можи да фунционира и на ф120
--- надополнето: 6 јуни 2013 во 21:46 ---
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Nov odzak nema sansi da zidam.
Peleti, ne mi doaga na pamet da dadam 2000evra, nema matematika.
A toa so ventilatori, nekoja firma koja prodava ili se zanimava konkretno so ventilatori za odzaci??

A onie alfa plam 70 ili 90, za koja kvadratura se (ama ne po specifikacijam tuku nekoj od iskustvo), i kolkav odzak baraat??
Алфа 70 ти е 7 киловати снага, алфа 90 ти е 9 кв, ако ме држи добро меморијата.
Заклучно со тоа алфа 70 ти е за 49 квадрати
Алфа 90 за 63.
Оџак нормален, мислам изелзот им е 120 мм.
За вентилатори појма немам искрено.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.732
владе-овие бројки се за обичен шпорет,а не за тие со котел.моите родители имаат алфа90 ама без котле.тие што се со котел многу се разликуваат по снага.

пример јас што го имам каминот ги има следните бројки:

-моќност на греење на самиот камин-10 kw
-предадена моќност на радијатори-18 kw
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
владе-овие бројки се за обичен шпорет,а не за тие со котел.моите родители имаат алфа90 ама без котле.тие што се со котел многу се разликуваат по снага.

пример јас што го имам каминот ги има следните бројки:

-моќност на греење на самиот камин-10 kw
-предадена моќност на радијатори-18 kw
Имал немал котле то му е снагата. Дури со котле може да се речи дека се губи од снагата поради полошото согорување.
И во спецификациите убаво пиши дека дел од снагата ја предава во собата, дел во водата. Која е логиката ако ја предава само во просторот да загрева пример 60 квадрати, додека ако ја предава и во воздухот и во водата ке загрева 120 квадрати и тоа ист модел на печка со таа разлика што наместо шамотни тули има казан со вода.
За твојот камин искрено ми е мака да барам, но максимална снага беше 21 киловат, номинална 18 од кои 8 одеја во просторијата каде седи каминот , 10 во котелот( можи и обратно беше , мака ми е сега да барам, ама во основа така некако беше 60/40 беше соодносот), додека без воден котел номиналната снага беше 18 кв и цела ја предаваше во просторијата која ја загрева.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Bidejki sporetot bi bil vo podrum kade ke se gotvi, mene bi me interesiralo alfa 70/90, kolku radijatori moze da zagree so temp. na voda od okolu 55C, i dali bi bil dovolen 118mm odzak so visina okolu 5-6m. Toa sto pisuva vo specifikacii e vo red , go citam i jas, tuku nekoj od iskustvo.
I kolku kvadrata e relativna rabota (zavisi od izolacijata), tuku kolku rebra so temp. 55C, na vodata moze da se zagreat. Mene mi e bitno pogolema energija da se predade na vodata (kon radijatori), bidejki del sum so klimi a del sakam so kotle.

A nekoj so toa ventilatorite za vo odzak ako ima nekoja informacija???
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Bidejki sporetot bi bil vo podrum kade ke se gotvi, mene bi me interesiralo alfa 70/90, kolku radijatori moze da zagree so temp. na voda od okolu 55C, i dali bi bil dovolen 118mm odzak so visina okolu 5-6m. Toa sto pisuva vo specifikacii e vo red , go citam i jas, tuku nekoj od iskustvo.
I kolku kvadrata e relativna rabota (zavisi od izolacijata), tuku kolku rebra so temp. 55C, na vodata moze da se zagreat. Mene mi e bitno pogolema energija da se predade na vodata (kon radijatori), bidejki del sum so klimi a del sakam so kotle.

A nekoj so toa ventilatorite za vo odzak ako ima nekoja informacija???
Еден киловат по правило е 8 квадрати, но баш ради изолацијата која не секогаш е добра, за попрактично се зема дека еден киловат ти е 7 квадрати( ако таванот ти е 2.6 метри). Инаку правилно треба да пиши метри кубни не квадрати, па кога ке одземиш висина на таванот иди во квадрати. И пак ке намалиш малце пошто тие се мерени во идеално услови со идеален оџак, идеална изолација и суви дрва, а во домашни услови тоа не е секогаш така.
За алфата 70 и 90 ти кажав во квадрати, а за колку ребра на колкава температура ке си прашаш некој што мести топловодни системи за греење. И за тоа имаше една проста пресметка од типот колку квадрати толку ребра, но не се сеќавам како одеше математиката. А ако сакаш поголемиот дел од енергијата да оди во радијаторите ке си земиш котле а не шпоре.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Pred da stavam izolacija temp. na vodata be se 55-60C za da me zagree, otkoga staviv izolacija (za ista nadv. i vnatr. temp.) dovolno e 45-50C temp. na voda vo radijatori.
I treto irelevantno e toplo ili ladno, nekomu 20C e toplo, nekomu 25C ladno.

I veles e daleku ako odis pes.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.732
кај шпроретите и камините разликата во снага е тоа што кај тие со котле,се искористува топлината што иначе би заминала со чадот надвор.тие без котле имаат далеку потопол чад на излез од оџакот,а кај овие со котле тоа е значително поладен чадот.

овде има многу варијации на искористување на топлината на самиот чад,а најдалеку се стигнати италијанците кои користат многу методи на одземање на топлината од чадот(редење на хоризонтални плочи од шамот така да чадот оди како осмица кон излезот,дополнително струење на воздух околу ќумкот,изработување на решетката на жариштето ос цевки низ кои струи водата од котлето...)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
28
Поени од реакции
5
Pred da stavam izolacija temp. na vodata be se 55-60C za da me zagree, otkoga staviv izolacija (za ista nadv. i vnatr. temp.) dovolno e 45-50C temp. na voda vo radijatori.
I treto irelevantno e toplo ili ladno, nekomu 20C e toplo, nekomu 25C ladno.

I veles e daleku ako odis pes.
Jas imam alfa 90 obicen I super gree a I ne trosi mnogu drva, kupiv kamin da smenam malku plamen 450 evra pa I povece I se greev ovaa sezona. razlikata e 4 kubika drva povece I kaminot tezok e za potpaluvanje mnogu go vraca dimot nazad ali pa koga gori ognot moze da gledas u nego.

komsijata moj ima alfa 90 so parno I kaj sto mu e alfata ja gree ta soba I plus dve sobi I topla voda za tusiranje on proba I treta soba da gree ama nee toa toa I plus 12 kubika drva sekoja godina.

jas biti preporacal alfa da si zemes ida si teras rabota najisplatlivo e I lisici nema da mavas po doma od cad na kamin kako mene.
pozz.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
A komsijava so alfa 90 so parno, kolkav mu e odzakot, dijametar??
Zasto jas imam odzak 118mm.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.732
Сас,јас мојот камин првично го имав инсталирано на оџак со ф120 мм и си влечеше многу добро.Покасно созидав нов оџак 20 x 20.најбитно е топлинската изолација,дали оџакот ќе собира или не саѓи.Мојот оџак од 120 мм има грешка уште во градењето и собира многу саѓи.Затоа президав нов.Оние шуплини кои ги има во блоковите од оџакот,кај мене се наполнети со бетон,а бетонот е многу добар спроводник на топлина,па оџакот ми собира ѕифт.

Новиот оџак покрај болот има уште 3 слоја од кои едниот е со полна тула,и затоа немам проблем.Шеста година го користам и нема никакви наслаги во него.

Кратко кажано-со влечењето нема да имаш проблем,можи да имаш со собирање на ѕифт.Ако можиш провери го визуелно и види каков е внатре.Лошите оџачи одма се гледаат внатре како имаат слоеви на катран
 

Kajgana Shop

На врв Bottom