Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Kaj mene meracot vaka pokazuva:
819casa e mereno ili 34dena total
Potroseni 356Kwh
ili 10.5Kw prosek po na den (u pari po 50den dnevno ) za 85M2 stan so 3 nadvoesni zida, imam slaba izolacija no dobar raspored za greenje so edna klima, od dnevnata kade e klimata duva kon otvoren hodnik koj vodi kon spalnite.
Sliki ke pokazam koga @Dr Zmigo ke pokaze.....fer e mislam
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Zdravo do site. Nema da se falam, niti da reklamiram nekoj brend ,voedno ovoj forum treba da e za spodeluvanje na iskustva a ne za teranje biznisi na odredeni clenovi od taa pricina ne kupiv ni gree ni vivax ni toshiba ni mitsibushi.Se odluciv za LG S12EQ inverter model 2018 i stanje e vaka.Salon 30m2 zadadena 24° fanot na auto i si ja odrzava ovaa temperatura plus-minus pola stepen.Potrosuvackata e od 700 do 900 W ovie nekolku dena,a predhodno koga bese pomeko istata temperatura ja odrzavase so potrosuvacka od 200 do 600 W.Eve sega momentalno potrosuvacka e 700W i povele sliki od termometar i daljinsko[DOUBLEPOST=1543765775][/DOUBLEPOST]
Ovaa slika so daljinskoto e so zadadena temperatura. So taa pogore ima razlika na taa ima strelka nagore a na ovaa e termometarce so stikla da ne nastane zabuna posto LG-to ima kopce ROON TEMP
Odlicen model so Twin Rotary compresor.
So zdravje da se sluzis i dolgi godini da ja koristis ekonomicno da te zagreva / ladi
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Odlicen model so Twin Rotary compresor.
So zdravje da se sluzis i dolgi godini da ja koristis ekonomicno da te zagreva / ladi
Slaba ti e za greenje "3,5kava" na ladenje, ama na greenje e edvaj Dvoipolka ili 2,5kw u prevod, zatoa i mu trosi po 900W, vrti toa kompresorceto malo za da stigne od 2,5ka do 3,5ka :)
S12EQ.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
2 декември 2018
Мислења
72
Поени од реакции
86
Kaj mene meracot vaka pokazuva:
819casa e mereno ili 34dena total
Potroseni 356Kwh
ili 10.5Kw prosek po na den (u pari po 50den dnevno ) za 85M2 stan so 3 nadvoesni zida, imam slaba izolacija no dobar raspored za greenje so edna klima, od dnevnata kade e klimata duva kon otvoren hodnik koj vodi kon spalnite.
Sliki ke pokazam koga @Dr Zmigo ke pokaze.....fer e mislam
Ne e fer. Ti ako sakas i mozes da pokazes sliki odma
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Gree ferito колку троши како лудо.
Еве го клипот
https://youtu.be/vbBvf-EBdvU

Еве ги коментарите од типот што го купил и се жали,

Пишува 1.2 kw просек средна потрошувачка


А на дечкото горе хансолот 18и нешо kw има извадено за 1 ден на температури околу 0 и + тоа е просек 1.4kw на час, човече. Чијзс.

Има мноогу поплаки по бугарските овој и другиот македонски форум дека Хансолов троши многу, всушност сите GREE трошат, тоа е нешто што кинезите не можат да го ископираат, инвертерска склопка и софтвер.
Трубам за ова долго време но луѓето не слушаат.
Железо тешко секој може да направи, дури и јас, ама електроника и софтвер скоро никој. Ниту се копира.

Како што ги гледам работиве, ситуацијата е, грубо од кинеските клими GREE можеби и ќе ве стоплат, најверојатно и ќе ве стоплат, но затоа ќе трошат струја како калорифер или рингла, другите кинески нема да трошат струја како рингла ама прашање е дали ќе ве стоплат.

Низок модел на јапонец, најверојатно нема да ве стопли многу ама нема да потроши ич, само висок модел на јапонец ем ќе ве стопли гарантирано ем ќе истроши гарантирано наајмалку струја, споредбено со GREE 2-3 пати помалку струја од нивните модели.

Но за да се купи таков мора минимум да се одвои 1000 еур и нагоре за 3.5 kw клима.

Така да изборот е ваш.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 декември 2018
Мислења
72
Поени од реакции
86
Последно уредено:
Член од
2 декември 2018
Мислења
72
Поени од реакции
86
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Gree ferito колку троши како лудо.
Еве го клипот
https://youtu.be/vbBvf-EBdvU

Еве ги коментарите од типот што го купил и се жали,

Пишува 1.2 kw просек средна потрошувачка


А на дечкото горе хансолот 18и нешо kw има извадено за 1 ден на температури околу 0 и + тоа е просек 1.4kw на час, човече. Чијзс.

Има мноогу поплаки по бугарските овој и другиот македонски форум дека Хансолов троши многу, всушност сите GREE трошат, тоа е нешто што кинезите не можат да го ископираат, инвертерска склопка и софтвер.
Трубам за ова долго време но луѓето не слушаат.
Железо тешко секој може да направи, дури и јас, ама електроника и софтвер скоро никој. Ниту се копира.

Како што ги гледам работиве, ситуацијата е, грубо од кинеските клими GREE можеби и ќе ве стоплат, најверојатно и ќе ве стоплат, но затоа ќе трошат струја како калорифер или рингла, другите кинески нема да трошат струја како рингла ама прашање е дали ќе ве стоплат.

Низок модел на јапонец, најверојатно нема да ве стопли многу ама нема да потроши ич, само висок модел на јапонец ем ќе ве стопли гарантирано ем ќе истроши гарантирано наајмалку струја, споредбено со GREE 2-3 пати помалку струја од нивните модели.

Но за да се купи таков мора минимум да се одвои 1000 еур и нагоре за 3.5 kw клима.

Така да изборот е ваш.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Јак ти е фазон споредбава, клима од 500 евра рамњаш со модел на Mitsubisi од 1000евра нивни наводно врвен и најекономичен модел АМа со фаличен AutoFan еве вака работи, сама себе се грее ама собата истива- се лади.....палиш кјумбето ако залади, џабе фрлени 1000евра. Дали Сензоров е ДЕФЕК или СОФТВЕРОТ кај овој модел незнам ама све на све ако "Делукс" моделов работи бетер од најлоша Мидеа замисли SF ili факин HJ како работи.
kjumbe.jpg
 
Член од
2 декември 2018
Мислења
72
Поени од реакции
86
Gree ferito колку троши како лудо.
Еве го клипот
https://youtu.be/vbBvf-EBdvU

Еве ги коментарите од типот што го купил и се жали,

Пишува 1.2 kw просек средна потрошувачка


А на дечкото горе хансолот 18и нешо kw има извадено за 1 ден на температури околу 0 и + тоа е просек 1.4kw на час, човече. Чијзс.

Има мноогу поплаки по бугарските овој и другиот македонски форум дека Хансолов троши многу, всушност сите GREE трошат, тоа е нешто што кинезите не можат да го ископираат, инвертерска склопка и софтвер.
Трубам за ова долго време но луѓето не слушаат.
Железо тешко секој може да направи, дури и јас, ама електроника и софтвер скоро никој. Ниту се копира.

Како што ги гледам работиве, ситуацијата е, грубо од кинеските клими GREE можеби и ќе ве стоплат, најверојатно и ќе ве стоплат, но затоа ќе трошат струја како калорифер или рингла, другите кинески нема да трошат струја како рингла ама прашање е дали ќе ве стоплат.

Низок модел на јапонец, најверојатно нема да ве стопли многу ама нема да потроши ич, само висок модел на јапонец ем ќе ве стопли гарантирано ем ќе истроши гарантирано наајмалку струја, споредбено со GREE 2-3 пати помалку струја од нивните модели.

Но за да се купи таков мора минимум да се одвои 1000 еур и нагоре за 3.5 kw клима.

Така да изборот е ваш.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa trosi be bate ne e finta samo da gree tuku pametno da gree si mu zadal 24 i tolku da drzi a ne bez potreba da ide 28 kako so drva zesko pa otvori terasata grej ja
 

Kajgana Shop

На врв Bottom