Најекономично греење (затоплување)

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Dr Zmigo, 8 јануари 2010.

 1. Klima ured

  Klima ured

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  1.399
  Допаѓања:
  436
  Eve 5.5kw inverter LG so Twin Rotary compresor.
   
 2. matelu

  matelu

  Член од:
  2 декември 2018
  Мислења:
  64
  Допаѓања:
  81
  Pa trosi be bate ne e finta samo da gree tuku pametno da gree si mu zadal 24 i tolku da drzi a ne bez potreba da ide 28 kako so drva zesko pa otvori terasata grej ja
   
 3. Strelec

  Strelec Недостижен

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  3.607
  Допаѓања:
  3.577
  2,5ка за 30к е скапа инвестиција
  S12EQ.jpg
  --- Споено дупло мислење, 2 декември 2018 ---
  Ти БАТЕ денес се зачлени и одма мене ми се дигаш?
  900W ти троши на +5 vo 30m2....со што се фалиш ? :)
  Lomono trodsi 50% pomalce vo 53m2
   
  Последно уредено: 2 декември 2018
 4. vlavot

  vlavot

  Член од:
  18 април 2014
  Мислења:
  320
  Допаѓања:
  526
  Абе човече, постот ти е од 2015 година, една иста плоча вртиш 7 години, ти и уше еден Alexi само мрчите, сите форуми странски и наши се преполни со искуства задоволни корисници, исто и обратно ти и уше 2-3 корисници сте наводно задоволни од топлотните пумпи на ГРЕЕ, ти работиш за нив зимаш плата у Салон на ГРЕЕ си таму.
  Другиот му е подарена без пари а третиот поради тоа што има една за упола пари другата му е дадена за 1/8 од сумата на сајтот.
  Форумите се преполни со поплаки, вистински поплаки, реални.

  Јас неам прочитани скоро ниту една реална поплака, за Фуџитсу, Тошиба итн...
  Можеби за llcc со електрониката нешо серијата беше фалична, тоа се реални проблеми и поплаки, такви поплаки за ГРЕЕ се поплавени.
  Сите тие sf, hj итн од Мицубиши неам прочитано ниту една реална поплака, само задоволни корисници.

  Имаш клип пред 2 дена сниман со потрошувачка од 1.56 kw поставена на 19 степени внатрешна, на надворешни 0 или + степени, имаш податоци за 18kw потрошени на 0 или + степени надворешни 1.4 kw просек за Хансол и ти трубаш за 5 години стар пост.

  Олади малку и биди реален.  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Lithium002, диме1978 и Kandilce им се допаѓа ова.
 5. Strelec

  Strelec Недостижен

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  3.607
  Допаѓања:
  3.577
  Sto se nervirate be alooo, popoleka, so vreme ke naucite deka Hansolot12 e poefikasen so AutoFan od FH35VE bez AutoFan.
  Amberot12 e poefikasen i poveke gree od Mitsu FH50VE od 98.000 u sekoj pogled :)
  Ucite citajte od iskusni korisnici pa so vreme ke naucite.....samo godini ke vi trebaat za toa i smetkite za struja nema da vi gi izvadat japanskite klimicinja :)
   
  На Sv B му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Sv B

  Sv B

  Член од:
  8 ноември 2017
  Мислења:
  509
  Допаѓања:
  386
  A be dosta veke od tvoive strucni mislenja.
  Isto kako za Amberot sto mjaukase. Kazi koj ti ja prodal, koj ja montiral, prati garancija i ke dojdat lugeto da vidat sto e.
   
 7. HEKOJ

  HEKOJ

  Член од:
  16 јануари 2013
  Мислења:
  1.635
  Допаѓања:
  2.095
  Наместо кај појдите кај братот со Купер ала ЛЦЛХ кој со 450вати загрева 40м2 на 28степени, а и кафето ќе ви го свари на клима во меѓувреме, вие за Хансол повторно :(
   
  На Kandilce му/ѝ се допаѓа ова.
 8. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.899
  Допаѓања:
  2.722
  Dosta se prepukuvate, sekoj neka si kupi so misli deka mu odgovara. Jas licno poznavam dvajca so imaat hansol doma klimite se top, odlicno great i se ekonomicni. Isto i midea se top klimi, i tundrite.
  Glupo e da se tvrdi deka kineskite klimi ne cinat , istiot muabet porano se pravese za xiaomi telefonite ama eve poleka ke gi zgazat starive macki. Dajte malce realni sporedbi i podatoci tie so kupile, ne nekoi da ne kazam montirani postovi pro i kontra od botovi plateni kojznae od kogo.
   
  На ante1, Chicco69, dean79 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 9. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  49
  барам мислење од вас! се мислам што да земам панел или инвертор клима за 20 м2 собче, за двајца пензионери. дефинитивно ми треба нешто што ќе ги грее, а нема да им ја арчи цела пензија. инаку собчето има пвц прозори и ламинат но е на приземје. ве молам за совет!
   
  На Kandilce му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Strelec

  Strelec Недостижен

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  3.607
  Допаѓања:
  3.577
  Nesto si nervozen, u Apteka imaat lek za tebe
   
 11. Klima ured

  Klima ured

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  1.399
  Допаѓања:
  436
  Za 20m2 najekonomicno ke ti bide so inverter klima ovoj model Best buy odlicen model so Mitsubishi kompresor.
   
  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Strelec

  Strelec Недостижен

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  3.607
  Допаѓања:
  3.577
  Star model na R410 i na kapilara, moze da bide dobar samo za monteri od tvoj kalibar sto cekaat dobar profit na dilerska cena za krs star model.
   
 13. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  49
  како ќе дојде сметка отприлика, многу ми е важно колку би трошела струја и номрално дали ќе грее
   
 14. Strelec

  Strelec Недостижен

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  3.607
  Допаѓања:
  3.577
  Nekoj imal Amber Nordic i pod klimat ane se sedelo od sto duva toplo.
  PA si rekov aj da izmeram so kolku Temperatura duva a stvarno duva toplo...
  Bugaristov kazva....Pod klimatika nemoze da se sedii....i ne laze, pod klimat e 56C nejmalku koga vlece 900W.....klimata gree kako Termo pecka!! Amber ne se sedi pod klimata.jpg Malce merev Temperatura na izduv koga vlece 900W.....megju 57,7 i 56C e izduvot i normalno deka ne se sedi pod klimatika :) Amber gree toplo i rastura zatoa gree 80m2 :)

   
  Последно уредено: 2 декември 2018
  На Chicco69, Sportage и Sv B им се допаѓа ова.
 15. Klima ured

  Klima ured

  Член од:
  2 март 2017
  Мислења:
  1.399
  Допаѓања:
  436
  Vaka okolu potrosuvackata se zavisi do izolacijata i do toplinske zagubi. No mislam deka vkupna potrosuvacka zaedno so klimata bi bilo okolu 4.000 den vo najladen period.
  Pak ke kazam se zavisi do izolacijata.
   
  На Bubache и Kandilce им се допаѓа ова.

Сподели преку: