Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
28 септември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
5
sto se sluci so Gree??
Си работеше супер ама само што падна температурата под нула почесто правеше паузи и мораше во тие неколку дена да се комбинира со старото термо,инаку многу тивко работи,дури и планирав и јас таква да земам.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Си работеше супер ама само што падна температурата под нула почесто правеше паузи и мораше во тие неколку дена да се комбинира со старото термо,инаку многу тивко работи,дури и планирав и јас таква да земам.
Дали мислиш на дефрост циклусите дека се многу чести или друго нешто? Мислам дека означува DF на единицата кога флегува во дефрост - а може и грешам, така да знаеш кога влага.

Или пак да не била сетирана рецимо 25Ц и да постигнува 25Ц таму кај неа, или ifeel да нешто со батериите зеза. Рецимо ако исклучиш i-feel и да ја ставиш на 30 би требало да си тера убаво.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
кога си во право, кога го препорачуваш Carier како тука: https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-947#post-8239646 или сега кога велиш за FTXF 35A... и друг модел од 18,000BTU Daikin дека се број еден!? Во кој сегмент (да не губам време со Еуровент) е подобра опција Дајкинот .... барем во споредба со овој постар модел, додека не почнала Мидеа да работи Кариер!? Што ти е поентата со ова? Да добиеш лајк од Грее лобито, или од оние што имаат Даикин? Има ли некој модел од Mitsu, Toshiba Panasonic и сега Daikin... што не си препорачал?
Види вака, ако сакаш да видиш што е врв во климатизацијата поглени ги Fujitsu, штета што нашиов импортер почна да мути нешто со некои сомнителни модели и ознаки ... инаку стариот добар "LMCE" кој кошташе исто со споменатите модели на Кариер и Дајкин што ги предлагаш и фалиш (43-44К).... ќе ти ги “одува“ фаворитиве по сите параметри!
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
кога си во право, кога го препорачуваш Carier како тука: https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-947#post-8239646 или сега кога велиш за FTXF 35A... и друг модел од 18,000BTU Daikin дека се број еден!? Во кој сегмент (да не губам време со Еуровент) е подобра опција Дајкинот .... барем во споредба со овој постар модел, додека не почнала Мидеа да работи Кариер!? Што ти е поентата со ова? Да добиеш лајк од Грее лобито, или од оние што имаат Даикин? Има ли некој модел од Mitsu, Toshiba Panasonic и сега Daikin... што не си препорачал?
Види вака, ако сакаш да видиш што е врв во климатизацијата поглени ги Fujitsu, штета што нашиов импортер почна да мути нешто со некои сомнителни модели ... инаку стариот добар "LMCE" кој кошташе исто со споменатите модели на Кариер и Дајкин што ги предлагаш и фалиш (43-44К).... ќе ти ги “одува“ фаворитиве по сите параметри!
Toa sto napisav Daikin no1 napisav deka i tie klima uredi se ok za cenata a do skoro vreme Bea ismejuvani od gree lobito https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1286#post-8509403
Do skoro vreme Vikaa deka ne cinele Daikin
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Toa sto napisav Daikin no1 napisav deka i tie klima uredi se ok za cenata a do skoro vreme Bea ismejuvani od gree lobito https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-1286#post-8509403
Do skoro vreme Vikaa deka ne cinele Daikin
Nikoj ne nerece deka necini tuku kolku dava.ovaj daikin na -15stepni
Samo 2kw po eurovent a kosta 43000den
Hansolot dava.2.9kw na -15 a e37000den
Toa e matematikata klimco
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
ima li nekoj sto e korisnik na parapetna klima za da prenese korisnicko iskustvo,posto sum vo dilema dali da kupam parapetna ili da odam so zidna.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Nikoj ne nerece deka necini tuku kolku dava.ovaj daikin na -15stepni
Samo 2kw po eurovent a kosta 43000den
Hansolot dava.2.9kw na -15 a e37000den
Toa e matematikata klimco
Kade pisuva za hansolot koga nema eurovent vie samite si pravite tabeli i toa ne e verodostojno kako eurovent

Vikas daikin e proslaba a vcera ja falite
Bila mnogu jaka Masina i slicno

Dogovorete se sto ke favorizirate a sto ne Vaka ste smesni ednas e dobra drukpat e slaba necini :pos:
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Kade pisuva za hansolot koga nema eurovent vie samite si pravite tabeli i toa ne e verodostojno kako eurovent

Vikas daikin e proslaba a vcera ja falite
Bila mnogu jaka Masina i slicno

Dogovorete se sto ke favorizirate a sto ne Vaka ste smesni ednas e dobra drukpat e slaba necini :pos:
Klimco taa na slikata bese 18ka a ti ja preporacuvas 12kata koja ima 2kw na -15.
Ima za tebe klimco razlika megu 12ka i 18ka ili.se od klima ti e isto od on off do inverter i do hiper inverter. Se e za tebe isto da ima nadvoresna i vnatresna i da pisi
Vivaks:)
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Vo petokot dobiv povik od Goran od Gree, koj isprati monter/serviser da ja pogledne klimata.

Koga monterot/serviserot ja pogledna prostorijata rece deka maximum bi trebalo da doaga smetka od 2000 den mesecno vo najladnite denovi i toa ako se gree 24/7, a deka se nad toa znaci deka ima nekoj problem.

Gi ispita montazata, i freonot, koi bea OK. kako i temperaturata na izduvot. Potoa gi merese napon i presmetuvase dali meracot od Anhoch tocno ja pokazuva potrosuvackata, i da ne dolzam mnogu, krajniot zaklucok bese deka najverojatno ima defekt so elektronikata koga posle 30 min, so zadadena i postignata temperatura od 24 stepeni a nadvoresna od 19 stepeni, povlekuvase po 800W za odrzuvanje na teperaturata.

Posle polovina cas mi se javi deka od Gree mu odobrile zamena so nov ured, i deka do krajot na nedelava ke go zamenime uredot, taka da sega cekam na zamena.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Vo petokot dobiv povik od Goran od Gree, koj isprati monter/serviser da ja pogledne klimata.

Koga monterot/serviserot ja pogledna prostorijata rece deka maximum bi trebalo da doaga smetka od 2000 den mesecno vo najladnite denovi i toa ako se gree 24/7, a deka se nad toa znaci deka ima nekoj problem.

Gi ispita montazata, i freonot, koi bea OK. kako i temperaturata na izduvot. Potoa gi merese napon i presmetuvase dali meracot od Anhoch tocno ja pokazuva potrosuvackata, i da ne dolzam mnogu, krajniot zaklucok bese deka najverojatno ima defekt so elektronikata koga posle 30 min, so zadadena i postignata temperatura od 24 stepeni a nadvoresna od 19 stepeni, povlekuvase po 800W za odrzuvanje na teperaturata.

Posle polovina cas mi se javi deka od Gree mu odobrile zamena so nov ured, i deka do krajot na nedelava ke go zamenime uredot, taka da sega cekam na zamena.
Одлично што сподели!
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Nikoj ne nerece deka necini tuku kolku dava.ovaj daikin na -15stepni
Samo 2kw po eurovent a kosta 43000den
Hansolot dava.2.9kw na -15 a e37000den
Toa e matematikata klimco
Hansolot dava 2.5 kw na -10 taka da na -15 ne dava 2.9 tuku nekade 2.2 2.3 kwt.e moze no e maximumot a ne nominala sto e bitno koj ne drzi dolgo tuku nekolku casa taka da bez manipulacii
Za daikin se vrednostite nominalni a za hansol se vrednostite dobieni na
Najjakiot izduv so turbo button a klimata taka dolgo ne izdrzuva tuku e za brzo zagrevanje a ne dolgotrajno zagrevanje.
I vtoro hansolot e na akcija potoa e pak nad 43000 den
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Vo petokot dobiv povik od Goran od Gree, koj isprati monter/serviser da ja pogledne klimata.

Koga monterot/serviserot ja pogledna prostorijata rece deka maximum bi trebalo da doaga smetka od 2000 den mesecno vo najladnite denovi i toa ako se gree 24/7, a deka se nad toa znaci deka ima nekoj problem.

Gi ispita montazata, i freonot, koi bea OK. kako i temperaturata na izduvot. Potoa gi merese napon i presmetuvase dali meracot od Anhoch tocno ja pokazuva potrosuvackata, i da ne dolzam mnogu, krajniot zaklucok bese deka najverojatno ima defekt so elektronikata koga posle 30 min, so zadadena i postignata temperatura od 24 stepeni a nadvoresna od 19 stepeni, povlekuvase po 800W za odrzuvanje na teperaturata.

Posle polovina cas mi se javi deka od Gree mu odobrile zamena so nov ured, i deka do krajot na nedelava ke go zamenime uredot, taka da sega cekam na zamena.
Да не му го „увалат“ сега на некој тој твојот хансол, дури трае попустот :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Turbo butonot kak Gree ti go mesas so Hi-Power kaj Toshiba a toa ne e isto.

Kaj Gree max Fan e izdvoen na posebno Tubo kopce(sto e glupost) no koga ke se vluci Turbo, potrosuvackata nema da otide na maximum kako sto bi otislo kaj Toshibata. Hi-Power kaj Toshibi drzi 15 ili 20min i se isklucuva, za tie 20min kompresorot vrti na maximum i trosi maximum za da zgree pobrzo....a Turboto kaj Hansolot moze so saati da stoi vkluceno zasto e samo max Fan i ne e vrzamo so obrtai na kompresorot.
Hi Power i nema nekoja razlika so da na klimata i zadades 30C i max Fan za da ja nateras da povlece jako.

i Hansol na -10c dava 3, 5kw a
na -15c 2,95kw. Od kaj gi izvadi 2,5kw samo ti si znaes.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom