Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Земи ефтино тогаш, "ефтино" и ке се грееш....во следните 10год :cool:
Земи Фуего ефтини се и викаат Шпански биле, Вивакс се исто добри ем Хрватски, две 3,5ки како ке ви легнат а и Хаиер со сертификат треба да се ОК, сосе капилари идат, врв, боље од тоа нема.
Само Хаиерот нема греач на капилара, голем минус, и во Дб е послаб....бучноста е најбите момент за твоите сиви келии батали све друго.
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2011
Мислења
29
Поени од реакции
5
Здраво дали некој се има затоплувано со клима, а има мало бебе дома. Ме интересира дали може да му смета на бебето бидејќи цело време дува и за сушење на воздухот.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
^ Земи си Грее клима, викаат дека најновите модели имале вградено читач на мисли и го суши или навлажнува воздухот во зависност од тоа што ти треба. Греат и до -30, а најмногу ги користат во Маврово и Шапка поради нивната моќност и економичност. Има гласини дека од 2019 на нив ќе може и ручек да се прави.

Инаку понекогаш може многу често да ти прави дефрости и да дува ладен воздух, ама нема гајле бебето, нели од мало треба да се челичи на нагла промена на температура.
 
Член од
4 февруари 2011
Мислења
29
Поени од реакции
5
^ Земи си Грее клима, викаат дека најновите модели имале вградено читач на мисли и го суши или навлажнува воздухот во зависност од тоа што ти треба. Греат и до -30, а најмногу ги користат во Маврово и Шапка поради нивната моќност и економичност. Има гласини дека од 2019 на нив ќе може и ручек да се прави.

Инаку понекогаш може многу често да ти прави дефрости и да дува ладен воздух, ама нема гајле бебето, нели од мало треба да се челичи на нагла промена на температура.
Ништо штом неможе да чисти по дома џабе е и ручеци и частенки. Ако имаш инфо кажи
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
^ Земи си Грее клима, викаат дека најновите модели имале вградено читач на мисли и го суши или навлажнува воздухот во зависност од тоа што ти треба. Греат и до -30, а најмногу ги користат во Маврово и Шапка поради нивната моќност и економичност. Има гласини дека од 2019 на нив ќе може и ручек да се прави.

Инаку понекогаш може многу често да ти прави дефрости и да дува ладен воздух, ама нема гајле бебето, нели од мало треба да се челичи на нагла промена на температура.
Na lagata i se kratki krakata....cul li si tova?
Може и дефроства се шегуваат бугариве.. ако видиш дефрост јави, 12часа е видеото а дефрост нема да видиш.

 
Последно уредено:
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Dobar inverter so odlicna cena rabota temperatura na greenje do -17 stepeni http://tehnomarket.com.mk/product/5006674/panasonic-cscu-fz50uke
nesto servisno za ova?
jas kolku sto znam panasonic, lg i ostanati sto prvenstveno pravat televizori i slicna tehnika ne se mnogu dobri so klimi za greenje.
sega mozno e toa da e smeneto vo posledno vreme, ama sepak podobro e da se vidi nekoj dokument, nesto sto ke potkrepi deka se dobri za greenje.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Има некој мерења од Lomo Eco? Се грее или пригрева некој со неа? Вади ли температура? Мрзне ли? Надворешната поголема е од ЛЦЛХ, а и по тежина е иста. И плус ЕУ лабелата ако е таа, а треба да е, вика 3.2kw за 4.0COP. Бајаги занимливи параметри, особено што рецимо нема греач кој би трошел дополнително струја, што е битно ако се работи за споредна клима.

Имено, со климиве толку е поефтино греењето наспрема порано со котел на струја да е смешно. Пред некое време ми дојде идеја да наштрафам една клима на скалите за и ходникот да ми е топличок/ладничок. И пак сосе греени скали ќе е многу поефтино.

За таму ми влагаат во обѕир најбуџет клими се разбира. Планирам зимоска да ја ставам на греење на 18-22C да си пирка. Да е онака утепано ладното, а она да е повеќето време или на минимум или на постигната температура. А летоска да е на 26-29C и да си пирка исто на минимум или на стенд бај. Во вакви услови SCOP треба да е многу голем за секој инвертер, и не би требало да мрзне многу дури и буџет инвертер.

Од буџетскиве ги гледам
Gree Lomo Eco 12
Vivax AEQI09
Vivax AEQI12
Како опции под 20000 денари така тие упаѓаат на око.

Виваксите се 2.1kw по ЕУ лабела, или 2.4. A Екото испаѓа дека е 3.2. И потешко е бајаги и поголемо.

Сите 3 ќе постигнат тоа што барам од нив, друго ми е муабетот, која ќе има највисок SCOP за таа испорачана моќност. При 200w од штекер која највеќе би дала со други зборови. При pDesignH рецимо 1kw која ќе даде највисок SCOP - рецимо 6 ако не и повеќе. :)
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
nesto servisno za ova?
jas kolku sto znam panasonic, lg i ostanati sto prvenstveno pravat televizori i slicna tehnika ne se mnogu dobri so klimi za greenje.
sega mozno e toa da e smeneto vo posledno vreme, ama sepak podobro e da se vidi nekoj dokument, nesto sto ke potkrepi deka se dobri za greenje.
Panasonic, откако пред 3-4 години го купи (некои велат врати под свое) Sanyo, кој пак беше врвот во климатизацијата до пред неколку години.... и сега Panasonic во поскапите модели (од Ethereata кон подобрите поскапи) почнаа да вградуваат Sanyo компресори, така сериозно се вмешаа во самиот врв на климатизацијата и загревањето, барабар со Daikin Mitubishi, Fujitsu, дури би рекол за нијанса пред Toshiba и Hitachi....и сега не ми отвора Eurovent да видевме што инвертер е споменатиот модел! Па можеби некој ќе најде сервисно или да погледне на Еуровент...!?
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Panasonic, откако пред 3-4 години го купи (некои велат врати под свое) Sanyo, кој пак беше врвот во климатизацијата до пред неколку години.... и сега Panasonic во поскапите модели (од Ethereata кон подобрите поскапи) почнаа да вградуваат Sanyo компресори, така сериозно се вмешаа во самиот врв на климатизацијата и загревањето, барабар со Daikin Mitubishi, Fujitsu, дури би рекол за нијанса пред Toshiba и Hitachi....и сега не ми отвора Eurovent да видевме што инвертер е споменатиот модел! Па можеби некој ќе најде сервисно или да погледне на Еуровент...!?
https://www.climamarket.bg/wp-content/uploads/SM-FZ-UKE.pdf
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
@Strlelec дали може да најдеш инфо за Грее Ломо Еко 12 дупчето за истек колку милиметри е фи?

Нели на тоа дупче се става пластично чепурче од кое продолжува црево. Сакам одоздола да и направам тацна од поцинкуван лим на која ќе застане климата. 85цм на 33цм. И на тацната да направам исто толкаво дупче за да пасува чепурчето со истек за цревцето. За тоа ми треба точно Фи.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
За горново дупче уште не сум нашол информација за Ломо Еко, ако има некој нека каже.


Има некој мерења од Lomo Eco? Се грее или пригрева некој со неа? Вади ли температура? Мрзне ли? Надворешната поголема е од ЛЦЛХ, а и по тежина е иста. И плус ЕУ лабелата ако е таа, а треба да е, вика 3.2kw за 4.0COP. Бајаги занимливи параметри, особено што рецимо нема греач кој би трошел дополнително струја, што е битно ако се работи за споредна клима.

Имено, со климиве толку е поефтино греењето наспрема порано со котел на струја да е смешно. Пред некое време ми дојде идеја да наштрафам една клима на скалите за и ходникот да ми е топличок/ладничок. И пак сосе греени скали ќе е многу поефтино.

За таму ми влагаат во обѕир најбуџет клими се разбира. Планирам зимоска да ја ставам на греење на 18-22C да си пирка. Да е онака утепано ладното, а она да е повеќето време или на минимум или на постигната температура. А летоска да е на 26-29C и да си пирка исто на минимум или на стенд бај. Во вакви услови SCOP треба да е многу голем за секој инвертер, и не би требало да мрзне многу дури и буџет инвертер.

Од буџетскиве ги гледам
Gree Lomo Eco 12
Vivax AEQI09
Vivax AEQI12
Како опции под 20000 денари така тие упаѓаат на око.

Виваксите се 2.1kw по ЕУ лабела, или 2.4. A Екото испаѓа дека е 3.2. И потешко е бајаги и поголемо.

Сите 3 ќе постигнат тоа што барам од нив, друго ми е муабетот, која ќе има највисок SCOP за таа испорачана моќност. При 200w од штекер која највеќе би дала со други зборови. При pDesignH рецимо 1kw која ќе даде највисок SCOP - рецимо 6 ако не и повеќе. :)
Инаку ќе си одговорам сам на себе, зошто најдов нешто можда утре ќе му се најде на некој.

Значи Lomo Eco како што барам јас да пирка би трошело вака според документот од грее:

Грубо цело време работи над 4.0 COP кога е оптеретена 100-400W како што се гледа од табелата.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
212
Поени од реакции
767
Pocituvani,
Vo presret na grejnata sezona, zapocnuva golema promocija na GREE Inverter modelite.
So pocit,
Greemak Group
GREE Promocija Inverter Modeli.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom