Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Abe covek kako 2 godini pa togas ispaga deka Mojata AEZI e gree a do vcera Vie zborevte deka Vivax-ot AEZI-to e vsusnos Midea
A Jas AEZI-TO go imam 3 godini
I e odlicno za cena VS kvalitet
Sami se demantirate :)
Vivaks vo eftinite modeli se prefrli na midea ama vo nordiskite drzavi prodolzi da go.rebrendira Gree Ucrown uste godina dve.Taka Stoese na sajtot na Vivaks za Finska.


@Astra_Astra
Eve tuka procitajsi
Ima za site .Ke.vidis deka Gree e najmogu cenet i najmnogu se koristi vo odnos na Midea,Haier o slicni marki

https://forum.setcombg.com/всичко-за-климатиците/

Gree Hansolot 12ka ti e najdobar ured za parite vo Mk.
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Neznam od kade ovoj ured 2014 so R22, koga uste togas bese zabranet uvoz na R22. Ova e nekoj oldtimer model.[DOUBLEPOST=1537108244][/DOUBLEPOST]
Ti klime nikako da naucis, VIVAX zima od Midea fabrika modeli koi Midea nikogas nema da gi promovira za nivni model. Zatoa i gi nema na Midea web site, nema nikade da gi najdes.
Од каде, па сигурно од продавница. Од каде може? Климата беше за ладење, така да, многу-многу не избиравме. Појдовме, кажавме квадратура и зедовме. Нема што. Е за греење е малку различно.[DOUBLEPOST=1537109607][/DOUBLEPOST]
Кои се тие задоволни, а да не се препродавачи и луѓе од иста ип адреса



Прегледај го приврзокот 196838

Од она што последниов период го разбарував низ интернетот овие се клими кои што според мене се најблиску цена-перформанси базирано врз еуровент сертификат.
Најбитно од се е да провериш кој и е лимитот на климата што сакаш да ја купиш ако не сакаш да тресиш заби на минусни температури. Сепак на 2-3 години имаме такви зими па да не треба да доплаќаш дополнително за греалки и струја.

Јас не би зел ни Грее ни Вивакс затоа што немаат документ. Реално се евтини и многу луѓе ги имаат но како буџет клима би ја издвоил Haier, кој според мене би бил подобар избор од овие две. За 1000 евра можеш да земеш две тундри 5.5 и 3.5 не верувам дека би згрешил.

Втор совет, купи грее клима, но пази да не ти ја увалат пошто тоа е она што знаат најдобро да го прават
Прегледај го приврзокот 196839
Значи, од овие, Panasonic е најекономична и во долг рок најисплатлива?
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Tundra со "документ" на греење ептен економична:tapp:
G класа или по нашки Шкљ класа.
Shkj.png
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Tundra со "документ" на греење ептен економична:tapp:
G класа или по нашки Шкљ класа.
Прегледај го приврзокот 196842
@Astra_Astra и сите останати, ова е уште еден обид за манипулација ако не си доволно информиран

ова со Г класа е напишано затоа што не е пресметан SCOP, но не значи дека навистина има G во штедливост.
Тоа SCOP е сезонски пресметан COP и иако го нема во сертификатот, имаш посебен пресметан COP за сите температури и на +7 и на -7 и на -15.

Аман нека го банира некој овај Стрелец, ќе заеби многу луѓе.


Инаку првата Панасоник во мојот список е најштедлива од сите, има најдобар софтвер што знае да управува со температура во соба.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Hansol 42.990den
SCOP 4,7
Pdesign 3,5kw

Panasonic Z12 52.990den
SCOP 4,9
Pdesign 3,2

Za 0,2 pogolem SCOP ima Panasonikot zaradi toa sto pomalce gree samo 3,2kw.
ama i 10.000den e Panasonikot poskap, pari sto tesko ke ja vratat investicijata posto smetkite za struja u 100den ke se razlikuvaat.
Tie 10.000 ne se zatoa sto ke gree pojse tuku za da se plati dokumentot i i eventualno Cvitamin filterot.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Hansol 42.990den
SCOP 4,7
Pdesign 3,5kw

Panasonic Z12 52.990den
SCOP 4,9
Pdesign 3,2

Za 0,2 pogolem SCOP imaiPanasonikot zaradi toa sto pomalce gree samo 3,2kw.
ama i 10.000den e Panasonikot poskap, pari sto tesko ke ja vratat investicijata posto smetkite za struja u 100den ke se razlikuvaat.
Еве уште една манипулација, нигде не ја спомнува цената од 48990 на клими мк и тимокомпјутерс за панасоникот туку нормално таа поскапата

и да, Панасоник ти е премиум бренд со секакви документи а за Грее тешко дека може ова некој да го потврди.

пс. не сакам да бидам контра Грее, можеби имаат добри модели ама сакам да се престане со манипулација тука.

и да од време на време ќе го има ова тука во мои постови, чисто да знаете со каков човек дискутирате и колку ќе ви помогне

 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Dali Panasonikot ima twin kompresor?
Dali ima greaci?
Dali e optimizirana za greenje?
Kako raboti? nikoj neznae
Zasto da dade nekoj 10k pojse koga osnovnoto greenjeto ke bide isto.
Da ne go vrakjam postot so Jorkot dosadni ste so toj dokument koj neznaete da go tumacite, Hansolot e vrvna klasa model ne e niska Vivax klasa. Ne mi treba dokument ako masinata ima sve sto treba.
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Јас навистина не знам дали има модератори за темава, ама во суштина ова би требало тема за корисници да биде, не за продавачи. Може и грешам, што знам. Ајде пак да прашам - што им фали на новиве модели Vivax. Мене некако ми се во иста класа со Gree. Може грешам, ама не прочитав никаде дека едниве повеќе греат, другиве помалку, едниве се расипуваат, другиве не, едниве бучат, другиве не, едниве трошат, другиве не... Такви некои едноставни работи ако може, суштински. Дека се е од Кина или Азија, повеќе од јасно. И Panasonic-от е оттаму.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
Dali Panasonikot ima twin kompresor?
Dali ima greaci?
Dali e optimizirana za greenje?
Kako raboti? nikoj neznae
Zasto da dade nekoj 10k pojse koga osnovnoto greenjeto ke bide isto.
Da ne go vrakjam postot so Jorkot dosadni ste so toj dokument koj neznaete da go tumacite, Hansolot e vrvna klasa model ne e niska Vivax klasa. Ne mi treba dokument ako masinata ima sve sto treba.
ECONAVI + INVERTER
The Perfect Energy Saving Technology
ECONAVI detects where energy is normally wasted and adjusts cooling/heating power depending on
room conditions and activity levels. Then, INVERTER leverages ECONAVI sensor data and varies
compressor rotation speed. This helps to optimize cooling/heating operation and reduces wasteful
cooling/heating

Еве нешто брзо што најдов за Панасоникот. И знам со сигурност дека на -15 степени ќе испорача 2.76 киловати топлина. Од кај да знам што технологија користи таа врвна класа Хансол и колку киловати топлина ќе даде на -15 и со каква потрошувачка?
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
@Astra_Astra и сите останати, ова е уште еден обид за манипулација ако не си доволно информиран

ова со Г класа е напишано затоа што не е пресметан SCOP, но не значи дека навистина има G во штедливост.
Тоа SCOP е сезонски пресметан COP и иако го нема во сертификатот, имаш посебен пресметан COP за сите температури и на +7 и на -7 и на -15.

Аман нека го банира некој овај Стрелец, ќе заеби многу луѓе.


Инаку првата Панасоник во мојот список е најштедлива од сите, има најдобар софтвер што знае да управува со температура во соба.
A zoshto nema vrachunat SCOOP?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Ајде пак да прашам - што им фали на новиве модели Vivax.
Им фали што негреат, сите имаат 3,5кw само на ладење, на греење ти ги заокружив со црвено кругче колку даваат на -10C
Значи 2,3кv 2,6kw и 2,7Kw на греење се јачини како за 2,5ки.
Или кратко кажано 3,5ките им се 2,5ки на греење, затоа и ти предлага монтерот 5,5ка за 30м2 само 5,5 прво ке ве дува јако и ке ви троши дупло.
ELabelVivax1.jpg
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.832
Поени од реакции
7.554
A zoshto nema vrachunat SCOOP?
Тоа не знам, но можам да ти гарантирам дека не е круцијално нешто. Некаде ќе видиш дека некои клими имаат SCOP 5.1 на греење, а тие да ти рачунале на warmer climate. Тука фали параметар за SCOP на average climate, нешто што еуровент не го пресметал.

Но затоа може сами да пресметаме односно да направиме мала аналогија. Пример

модел---------------------------------------------------------SCOP--------COP(+7)
Panasonic CS-Z12SKEW-M/CU-Z12SKE------------4.9-----------4.35
FUJITSY AOYG12LLCE / ASYG12LLCE------------3.80-----------3.54
Midea MA-18N8D0-O/MA2-18NXD0-I----------------4.00-----------3.62
LG S18EQ UL2 / S18EQ NSK--------------------------4.30-----------3.60

Она што лесно може да се забележи е дека сезонскиот COP (SCOP) е секогаш поголем од COP на +7. Значи на Тундрата со COP(+7) од 3.72 во најлош случај SCOP ќе биде 4.0 што значи ќе има енергетска класа A+, а не G како што тврди манипулаторот Стрелец

еве како се рангираат класите

upload_2018-9-16_18-8-7.png

за да биде G класа треба да има SCOP < 1.90, а тоа и јас да произведам клима нема да се случи
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
Мали НЕКОЈ не си дораснат
нида ми се обраќаш не па да ме нарекуваш манипулатор.
Така пишува, G класа, или непишува?
Читам што пишува, а ти манипулираш и се ставаш над тој за тебе пресуден документ. Па ти ли си поточен од тоа што таму е напишано, не ке да си.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom