Најекономично греење (затоплување)

Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
зимава ми беше прва со вивакс аерито и презадоволен сум од цената на сметките (претходно се греев со панели) со тоа ако бев стоплен а не сум задоволен од бучавата на надворешната единица, сторив се што ми дадовте за совет. Претходно греев со еден панел една соба сега со инверорот цел спрат мал е 45м2 и одлично поминави финансиски поефтино и стоплен иако да бидам искрен не видовме некоја кујзнае каква ладна зима. Инвертерот воопшто не го исклучував24/7 беше уклучен,деновите кога беше некаде -5 -10 неколку дена идеше навечер 2 пати во дефрост и тоа беше сосема кратко. Приметив дека тие денови знаеше од целата надворешна единица да тече вода што некако не ми се допадна ама една кофа под тоа и вршеше работа. Слип модот навечер исто така е екстра.... друго што знам ќе видиме некоја поладна зима што како. На сите што се грејат на напанели им пшрепорачувам да си земат инвертер ке си ги вратат парите за некоја зима и ќе бидат бајаги постоплени
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.273
Практична споредба :
GREE LOMO 3.5 kW vs. VIVAX AERI 3.5 kW ............Version 2.0 :)
Главни технички карактеристики:
V2.jpg

Победник :
1. Компресор: GREE Lomo 3,5Kw (работен волумен: LOMO 10.2 cm3 > AERI 9,8 cm3) поголем волумен е подобро
2. Јачина на дување на внатрешна единица: Gree Lomo ( LOMO 560m3/h vs. AERI 520m3/h) појак издув е подобро
3. Тежини: GREE LOMO (внатрешна потешка LOMO 9kg vs AERI 8,2kg)
4. Цена: GREE LOMO ( Lomo 22.990 vs AERI 27.990) поефтино е подобро :)

Заклучок:
ПОБЕДНИК е ЛОМО !!
Ломо e во старт со појак компресор, занемарливо поленење со фреон од 50гр има АЕРИ но ако све се земе во предвид (вкллучително и цената)
ЛОМО за 22.990 е подобро од AERI за 27.990, Ломо е со појак компресор, појак издув и поголем Дизајн при греење !!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
L

lleeoo

Гостин
зимава ми беше прва со вивакс аерито и презадоволен сум од цената на сметките (претходно се греев со панели) со тоа ако бев стоплен а не сум задоволен од бучавата на надворешната единица, сторив се што ми дадовте за совет. Претходно греев со еден панел една соба сега со инверорот цел спрат мал е 45м2 и одлично поминави финансиски поефтино и стоплен иако да бидам искрен не видовме некоја кујзнае каква ладна зима. Инвертерот воопшто не го исклучував24/7 беше уклучен,деновите кога беше некаде -5 -10 неколку дена идеше навечер 2 пати во дефрост и тоа беше сосема кратко. Приметив дека тие денови знаеше од целата надворешна единица да тече вода што некако не ми се допадна ама една кофа под тоа и вршеше работа. Слип модот навечер исто така е екстра.... друго што знам ќе видиме некоја поладна зима што како. На сите што се грејат на напанели им пшрепорачувам да си земат инвертер ке си ги вратат парите за некоја зима и ќе бидат бајаги постоплени
Uste edno korisnicko iskustvo stoplen so mali smetki
Koj e pobednik?
AERI :)))[DOUBLEPOST=1526235369][/DOUBLEPOST]
Гаранцијата што те влече ќе ти завлече плус 8000 денари

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Dzabe garancija ako ne ti ja popravaat posle :)))ili nemat rezervni delovi
 
Последно уредено од модератор:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Vivax Aeri 3.5 kw vo tehnomarket e 24990 den i ide so greaci na kompresor i tacna i bez 8000den extra za garancija t.e so 3 god besplatna garancija gree lomo 22990 bez greaci i so garancija 8000den plus znaci 30990 so garancija 10 god[DOUBLEPOST=1526239588][/DOUBLEPOST]
Uste edno korisnicko iskustvo stoplen so mali smetki
Koj e pobednik?
AERI :)))[DOUBLEPOST=1526235369][/DOUBLEPOST]
Dzabe garancija ako ne ti ja popravaat posle :)))ili nemat rezervni delovi
Toa za nieden uvoznik ne sme sigurni dali ke imaat po 10 god delovi ne samo za Greemak .
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Vivax Aeri 3.5 kw vo tehnomarket e 24990 den i ide so greaci na kompresor i tacna i bez 8000den extra za garancija t.e so 3 god besplatna garancija gree lomo 22990 bez greaci i so garancija 8000den plus znaci 30990 so garancija 10 god[DOUBLEPOST=1526239588][/DOUBLEPOST]
Toa za nieden uvoznik ne sme sigurni dali ke imaat po 10 god delovi ne samo za Greemak .
Џабе кога ги немаат на залиха. Види на сајтот.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Џабе кога ги немаат на залиха. Види на сајтот.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Provereno i na web ja ima i vo tehnomarket,bas vo petokot ja gledav .[DOUBLEPOST=1526240622][/DOUBLEPOST]I voedno vo toa sto go postirav od drug clen sto sporeduval e sporedba na gree lomo lclh koja e 31000den i doaga so greaci +8000 den garancija i vivax aeri 3.5 gold od 28000den spustena na 25000den so greaci i 3 god bezuslovna garancija a vo sporedbata od Strelec e gree lomo eco 22990 i taa ja vidov vo noviot salon,kako i mirorot 27990 i lclh 30990
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Screenshot_2018-05-13-21-54-17.png
E sega dali vredi 25000 den i 3god garancija ili 31000 bez garancija t.e 39000 den so garancija toa sekoj treba da odluci dali ima visok pari ili ne razlika 14000 denari
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.273
Odlicen model VIVAX AERI :)
Aerikapilara.jpg
Kapilara za 30k e grabez neviden, so godini gi lazete lugeto deka klimata ima EXV i pecalite i dileri i monteri, AERI e gjubre sto nevredi ni 20k.
Vredi samo procentot sto go lapaat dileri i monteri...zatoa i ja falat
A postov ti e Reklama i si prijaven
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.273
Vivax za tie pari e super a ti neznam zosto mene me spomnuvas jas ne sum ni prodavac nitu pa te spomnav tebe vo mojot predhoden post.
Super bil Vivax....sto e Superot ???? dokazi se be nekogas
Ti so 22god mozes samo cevki da drzis na nekoj monter.....ne lazi i ne menuvaj mislenje....gore spomna deka AERI bila super a ne VIVAX generealno....od kaj znaes AERI kolku e "super" ?
Imas ti AERI ? NEMAS!
ti imas AEZI i toa 18ka stavena vo 30m2...za 30m2 se zima 12ka a ne 18ka....ama Vivax nema saglam niedna 3,5ka sto ke zagree 30m2.....3,5kite im great kako 2,5ki, gjubre do gjubre, za ladenje ladat ama na grreenje se edvaj 2,5ki...zatoa i si zemal edinica pojaka....zatoa i nepokazuvas potrosuvacka :)
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Sto vreganje se udri za Vivax-ov(midea) ne vredela bila gjubre ,samo ne e dopolneto ,Kinesko gjubre e Vivax-ov pa covek da razmisli ubavo za se sto e Kinesko?Haier ili Gree ili Neo?Si vredat kolku sto si imaat kupci cinelo toa ili ne na nekogo ili od kajmakot mu se zema pa se vrega.[DOUBLEPOST=1526245860][/DOUBLEPOST]Ako ima prijava za reklama treba i za antireklama,cinam.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.273
Последно уредено од модератор:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Spodeluvam toa sto nekoj drug gi sporedil dvete klimi vo odnos perfomansi,ceni a koj sto ke zeme ni mene nitu tebe ke te prasa,jas kako neuk za klimi ti kako pristrasen za istite.A za plombi ne se sekiraj 1200 den e edna i ko za cudo ne se kineski tuku Gc japonski a ako me pocestis i pomines vo ordinacija ke se potrudam da najdam nekoja kineska plomba.
Tolku od mene zdravje letovo ke postiram sliki od novata klima stavena vo detskata 16m2 soba.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.273
Ako mislis na postot na Dominatorot deka demek sporedil performansi toj u start ja utnal sporedbata poso AERI e na kapilara.....zatoa ima Verzija 2 sporedba :)
Kolku sto znam tebe ti treba dogrejuvanje za edna mala soba so nesto sto nema da trosi mnogu, sto nema da gasi cesto i ima nekoj dobar minimum....a za toa kapilara za 30 ili 25k e izvikana cena...tebe ti treba nesto so EXV.
Cisto informativno....a ti kako sakas izigraj, ja nikogo neteram da zeme biloo sto.....samo informiram i educiram...sekako nema da ti pisam na PP ej popust ej vaka ej super e klimava.
Za toa Klime e tuka
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom