Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.272
...rece Folkerot so 12poeni od kazni....ko da gi dobil za kultura i lepo ponasanje :D[DOUBLEPOST=1518392165][/DOUBLEPOST]@Fikshe1989
Toa monterceto-strucnjakot sto ke ti uvali jeftinjaci od Carrier/Shushiba pazi da ne ti gi izmontira isto ovaka i naopacki :D
[DOUBLEPOST=1518396865][/DOUBLEPOST]
Odlukata e tvoja no moj sovet tie da gi izbegnuvas gree sepak ti si znaes.
Slusam si odmaral nekolku dena...Zakaza li na Moj Termin? a dijagnozata i na druga tema ti ja potvrdile :icon_lol:
dijagnoza1.jpg
dijagnoza.jpg
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Ne stavaj inverteri, stavi si podobro parno na peleti, kako sto pocna so muabetot. Toa e sigurno podobro resenie.[DOUBLEPOST=1518389211][/DOUBLEPOST]Izolacija ne stavaj voopsto.
Sto ke mu e izolacija,koga gledas deka si sobral eden kup informacii deckoto. Sega i diploma od termotehnika ke mu dadat.
Lici ko da trola, ama valjda ne a :tapp:
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@Fikshe1989 procitaj po stranski forumi forum.hr ili bugarskite vidi sto koristat sto preporacuvaat koi brendovi pa posle sporedi so ovie mislenja na forumov od dilerive na gree vivax i haier i vidi sto e najdobro za tebe ,ti ke preseces sto e najdobro spored budgetot ne nie .
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Forall

Jas drugar najiskreno da ti kazam na ovoj forum se zacleniv samo za dve raboti. Prvata behse shto me interesirase edna od temite tuka na forumot vo delot za ekonomija, i sem na odreden broj na komentari na drugi temi, 80% od moite komentari se vo ovaa tema, premnogu se pushtiv vo istrazuvanje za da iznajdam najsoodveten nacin za zagrevanje na mojot dom. Kako sho mozis da vidis i od moite komentari, premnogu prashuvav tuka, postojano pisham i iskreno mislenjata od forumov gi iskombinirav so mislenjata na lugje koi shto profesionalno tuka vo mojot grad rabotat so sitemi na greenje i zakluciv deka so inverteri bi ni bilo najekonomicno.

Imase tuka nekolku clenovi koishto kontraproduktivno deluvaa so svoite komentari i probaa da me istrolaat, ama ne obrnav mnogu vnimanie na niv.

Da se vratimesega na ova shto me interesira; Dali nekoj moze da mi kaze dali koga bi stavil 2*3,5kW vo dnevnata bi si pravele problem edna so druga? Dali moze vo edna prostorija da rabotat dve klimi?
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Zbaci seushte se nemam konsultirano okolu toa koi klimi da gi stavam. Za vo dnevna bi sakal Mitsubishito Fh350, 63 bona sho e, a so nea nekoja klima koja ke e prosecna, ne najjaka i ne najevtina, primer Carrierot. Vo spalna i vo hodnik bi stavil mozebi Cerrier/Mitsu/Tundra dokaj 550€ od klima.

Bidejki najverojatno odlukata ke padne da se gream na zima so inverteri, barem za vo dnevna ne planiram da shtedam i ke ja stavam FH350kata od Mitsubushi i so nea nekoja ne taka slaba 3,5ka kako Panasonic, Tundra ili Carier ili mozebi ushte eden poevtin Mitsubushi. Za vo spalna i hodnik neznam iskreno, mozebi i tamu Carrier/Mitsu ama tie 550€ klimite. Mozebi i Tundra bi stavil vo spalnata i hodnikot.
Друже, можи не сум паталец, ама ќе ти препорачам да не се расфрлаш со пари, посебно сега со повеќе од пола зима помината. Колку што те разбрав, имаш термо печки со кои ја турна зимата, така да не брзај со набавка на грејни тела. Чим ги имаш парите, за трошење лесно е, во секој момент можеш да ставиш и клима, и печка на пелети, и топлотна пумпа. Реши го греењето/ладењето во дневната, таа соба ќе ја користиш најмногу. За другите соби почекај. Како што кажа, утре-другиден здравје боже ќе дојдат дечиња, клима се мести во 2 дена доколку ги имаш парите.

Моја препорака, купи си добра 5.5Kw за дневна. Уствари не добра, одлична. Не штеди на тоа. А купи си и еден панел за секој случај. Според мене, просек 350 дена во годината нема да имаш мака со греењето во дневната. Е сега за тие 15 дена твое е дали ќе си решиш да ставиш 2*3.5Kw или еден панел за догревање. Ако процениш дека 5.5Kw не си ја брка работата според твоите очекувања, уште една 2.5Kw можеш во било кое време да ставиш. Башка тоа, ако климата си ја брка работата (во што сум 99% сигурен), панелот можеш да го користиш во спалната. На панелот му треба (просек) 15 минути да загрее 15м2 на температура пријатна за спиење. Доколку сакаш да спиеш на 23-24 степени, тогаш е друго. Јас искрено сакам да спијам во ладно, и доволно ми е 15 минути панел. Минатиот месец си набавив електрично ќебе кое исто како панелот го палам 15 минути пред спиење, колку да ми ја затопли постелата, а панелот го баталив скрос. Пак ќе речам, пробај така, ако не ја бива, клима се става во секој момент.

Мисли како и кога ќе ја решиш изолацијата. И најбитно од се, можеби побитно од изолацијата (барем за мене, што живеам во стан), е дали од долу греат. Пред да се преселам, живеев со моите во стан на втор спрат. Комшиите под мене заминаа во Америка 2 зими со ред. Не можам да ти кажам колкава беше разликата кога тие грееја под нас, и кога не беа тука. Истото е и сега во новиот стан. Комшиите под мене имаат деца, и греат скоро 75% од станот. Уште кога го купив станот, кога не ми беше уреден, се осеќаше блага топлина кога од надвор ќе влезеш внатре, без никакво греење. Доколку твоите под тебе греат (а верувам дека греат), нема да имаш мака со 5.5Kw во дневната.

Секако, ова е мое мислење, а и кажав дека не сум паталец (од твојот тип). Греам 30м2 дневна/трпезарија/кујна со FH35VE, (стан на 7ми спрат, северо-исток, добра изолација и ПВЦ прозори) и сум презадоволен. Само сакам да ти сугерирам дека доколку се одлучиш за инвертери (а гледам дека натаму туркаш), немаш потреба да го решиш греењето за цел спрат сега. Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Друже, можи не сум паталец, ама ќе ти препорачам да не се расфрлаш со пари, посебно сега со повеќе од пола зима помината. Колку што те разбрав, имаш термо печки со кои ја турна зимата, така да не брзај со набавка на грејни тела. Чим ги имаш парите, за трошење лесно е, во секој момент можеш да ставиш и клима, и печка на пелети, и топлотна пумпа. Реши го греењето/ладењето во дневната, таа соба ќе ја користиш најмногу. За другите соби почекај. Како што кажа, утре-другиден здравје боже ќе дојдат дечиња, клима се мести во 2 дена доколку ги имаш парите.

Моја препорака, купи си добра 5.5Kw за дневна. Уствари не добра, одлична. Не штеди на тоа. А купи си и еден панел за секој случај. Според мене, просек 350 дена во годината нема да имаш мака со греењето во дневната. Е сега за тие 15 дена твое е дали ќе си решиш да ставиш 2*3.5Kw или еден панел за догревање. Ако процениш дека 5.5Kw не си ја брка работата според твоите очекувања, уште една 2.5Kw можеш во било кое време да ставиш. Башка тоа, ако климата си ја брка работата (во што сум 99% сигурен), панелот можеш да го користиш во спалната. На панелот му треба (просек) 15 минути да загрее 15м2 на температура пријатна за спиење. Доколку сакаш да спиеш на 23-24 степени, тогаш е друго. Јас искрено сакам да спијам во ладно, и доволно ми е 15 минути панел. Минатиот месец си набавив електрично ќебе кое исто како панелот го палам 15 минути пред спиење, колку да ми ја затопли постелата, а панелот го баталив скрос. Пак ќе речам, пробај така, ако не ја бива, клима се става во секој момент.

Мисли како и кога ќе ја решиш изолацијата. И најбитно од се, можеби побитно од изолацијата (барем за мене, што живеам во стан), е дали од долу греат. Пред да се преселам, живеев со моите во стан на втор спрат. Комшиите под мене заминаа во Америка 2 зими со ред. Не можам да ти кажам колкава беше разликата кога тие грееја под нас, и кога не беа тука. Истото е и сега во новиот стан. Комшиите под мене имаат деца, и греат скоро 75% од станот. Уште кога го купив станот, кога не ми беше уреден, се осеќаше блага топлина кога од надвор ќе влезеш внатре, без никакво греење. Доколку твоите под тебе греат (а верувам дека греат), нема да имаш мака со 5.5Kw во дневната.

Секако, ова е мое мислење, а и кажав дека не сум паталец (од твојот тип). Греам 30м2 со FH35VE, (стан на 7ми спрат, северо-исток, добра изолација и ПВЦ прозори) и сум презадоволен. Само сакам да ти сугерирам дека доколку се одлучиш за инвертери (а гледам дека натаму туркаш), немаш потреба да го решиш греењето за цел спрат сега. Поздрав.
Ama dali ke uspee da zagree soba od 12 m, bidejki ne e bitna kvadraturata i izolacijata na prostorijata tuku dolzinata!
Naravoucenie..namesto sobi 12*4.5 pravete 7.5* 7.5 i ke nemate problem so greenje.
Stvarno probuvam da ne trolam, ama ako tresne uste nekoja zelena i prasa glupost, ke gi postiram mubaetite od PP so nego, "ustava pena mi fati" i pak ne svaka.
" Nekoi prasanja ne zasluzuvaat odgovor" tocno ja opisuva situacijava, ne se macete dzabe da objasnuvate, koga ne gi znaete "cakite" na greenjeto i termodinamikata i termotehnikata
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ama dali ke uspee da zagree soba od 12 m, bidejki ne e bitna kvadraturata i izolacijata na prostorijata tuku dolzinata!
Naravoucenie..namesto sobi 12*4.5 pravete 7.5* 7.5 i ke nemate problem so greenje.
Stvarno probuvam da ne trolam, ama ako tresne uste nekoja zelena i prasa glupost, ke gi postiram mubaetite od PP so nego, "ustava pena mi fati" i pak ne svaka.
" Nekoi prasanja ne zasluzuvaat odgovor" tocno ja opisuva situacijava, ne se macete dzabe da objasnuvate, koga ne gi znaete "cakite" na greenjeto i termodinamikata i termotehnikata
Vo imeto na tatko mi, sakam da ti se izvinam shto ja napravil dnevnata 12,5*4.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Ama dali ke uspee da zagree soba od 12 m, bidejki ne e bitna kvadraturata i izolacijata na prostorijata tuku dolzinata!
Со клима со добар издув нема да е никаков проблем. Дури и да не успее, тоа не значи дека во крајниот дел од собата (кујната) ќе биде 0 степени... 2-3 степени ќе биде разликата. На крај краева можеме да влеземе во дискусија колку време тој (или жената) би поминувала во кујната, па и таму да треба пр. константно да биде 23 степени наместо 20 колку што евентуално би било ако климата не успее да загрее... Доколку жената е во кујната, таа би готвела, а ринглите или рерната би генерирале топлина која ќе ги надокнади тие 1-2 степени разлика што климата не може да ги загрее... Има многу „ако“, но негово е да си одлучи.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
За сите навреди нема добиено никакви негативни поени затоа што е јавна тајна дека сите модератори се греат на бесплатни Грее клими. ГрееМКД нема пари ни интелект да се рекламира како останатите фирми, се што можат е да лажат по форуми и да плаќаат со клими.
За ваква клевета, нареден пат ќе добиеш тужба за клевета од мене како сопственик на форумов. Сега ќе добиеш бан од три дена како опомена.

Toчно е дека Gree се рекламира на форумов со банер, кој го има уредно закупено и платено (ценовник за сите заинтересирани јавно достапен тука), како што може да закупи било која фирма која сака да си закупи рекламен простор на било кој медиум. Тоа што на одредени фирми/поединци ова им боде очи, им предизвикува гнев и сакаат да го извртат тоа во друга насока пишувајќи лаги, нема да го толерирам.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
За ваква клевета, нареден пат ќе добиеш тужба за клевета од мене како сопственик на форумов. Сега ќе добиеш бан од три дена како опомена.

Toчно е дека Gree се рекламира на форумов со банер, кој го има уредно закупено и платено (ценовник за сите заинтересирани јавно достапен тука), како што може да закупи било која фирма која сака да си закупи рекламен простор на било кој медиум. Тоа што на одредени фирми/поединци ова им боде очи, им предизвикува гнев и сакаат да го извртат тоа во друга насока пишувајќи лаги, нема да го толерирам.
Хаха, одаамна не сум ја читнал темава, налетав на постот на @Forall и одма помислив дека ќе се случи вакво нешто.


Чисто за новите и за останатите членови, ова не се случува прв пат, ова е честа појава на оваа тема.

Апсолутно ваквиот потег ја потврдува, бетонира, запечатува вистината и точноста на постот на банираниот член.

Пазете имате 1 или 2 члена со по 5-6 профили, имате пцуење, дрскост непридржување до никакви правила, и сопствениците, модератори, администратори нафта пијат, не знаат што се случува.
Анбливбл.

Затоа уште еднаш, прочитајте го пажливо постот на банираниот, нема ништо други во него освен апсолутна вистина за оваа тема менаџирањето на оваа тема и марката без еуровент.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Хаха, одаамна не сум ја читнал темава, налетав на постот на @Forall и одма помислив дека ќе се случи вакво нешто.


Чисто за новите и за останатите членови, ова не се случува прв пат, ова е честа појава на оваа тема.

Апсолутно ваквиот потег ја потврдува, бетонира, запечатува вистината и точноста на постот на банираниот член.

Пазете имате 1 или 2 члена со по 5-6 профили, имате пцуење, дрскост непридржување до никакви правила, и сопствениците, модератори, администратори нафта пијат, не знаат што се случува.
Анбливбл.

Затоа уште еднаш, прочитајте го пажливо постот на банираниот, нема ништо други во него освен апсолутна вистина за овас тема менаџирањето на оваа тема и марката без еуровент.




Sent from my iPhone using Tapatalk
Не беа тоа исти членови со 2-3 профили туку биле колеги на работа и тоа мислам дека го разрешивме затоа што и членовите одделно ми се претставија и се уверив дека се различни личности. Не ми е јасно, ако некој ве нервира, зошто побогу не го ставите на игнор? Ако има некаде некултурен однос и навреди пријавете ама ве сфаќам, полесно е теории на заговор да се шират.

п.с. ЛГ и Нео имам дома клима ама се греам на пелети, еве апдејт да дадам. Страшно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom