Најекономично греење (затоплување)

Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Смееш ама мора да ја пријавиш за царина и ќе ја шверцаш. Уште подобра варијанта е да се врзеш со некој и да си го враќаш данокот од гр а да не ја цариниш што ќе ти излезе една клима гратис плус. Снајди се, најди некој од Битола ако имаш и тргај во поход.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Смееш ама мора да ја пријавиш за царина и ќе ја шверцаш. Уште подобра варијанта е да се врзеш со некој и да си го враќаш данокот од гр а да не ја цариниш што ќе ти излезе една клима гратис плус. Снајди се, најди некој од Битола ако имаш и тргај во поход.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Najiskreno ne bi se nafakal na toa. Fala ti na sovetot, sigurno ti e dobronameren, ama nemam energija za toa :)
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Па добро сега енергијата ќе ти заштеди 500-1000€ :)

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Bugjetot na @Fikshe1989 e ogranicen na 2500, za tie pari saglam 5 klimi od marki kako Mitsu ili Shushiba ne se zimaat, i samo moze da zdene osnovni modeli koi se preslabi vo sporedba na Hansol ili Lomo i na prva zima ke kaslaat i ke vlagaat u defrost sekoi 15min.
Eve kako kashla osnoven model 35HJ na Mitsu i cena od 35.000den i ovaaa zima na +3.....zamislite na -3 sto ke pravi. So edvaj 25kg od tezgerevo ne se spie ni na 8metra od nego :D

Od covek koj ima nekolku klimi a ne edna kazuva deka i teneketo Miaraito od 21kg isto budi komsii i ne im dava da spijat pa ne se ni koristi :D
http://www.forum.hr/showpost.php?p=67905493&postcount=517

Прегледај го приврзокот 185524
Dobro drugar, eve kako mozam jas da znam koja 3,5ka ke se maci na +3, a koja ne? Kako moze klima inverter da se maci na +3? Eve toa ne mi e jasno, a neli inverteri se bidejki mozat da rabotat i do -10? Znaci jas ako stavam Mitsubishi, 600€ 3,5ka, ke mi se maci na +3? Togas cemu svega ovoga?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Dobro drugar, eve kako mozam jas da znam koja 3,5ka ke se maci na +3, a koja ne? Kako moze klima inverter da se maci na +3? Eve toa ne mi e jasno, a neli inverteri se bidejki mozat da rabotat i do -10? Znaci jas ako stavam Mitsubishi, 600€ 3,5ka, ke mi se maci na +3? Togas cemu svega ovoga?
Ne mu veruvaj na ovoj covek toj ti e plukac po se samo po gree ne i moj sovet ne slusaj sovet od nego i sekako gree nemoj da zimas moj sovet bidejki imam nekolku prijateli sto zemale gree i site se zalat edniot ke go prodava gree LCLH i ke zima ili Carrier ili Haier tundra.
Odlukata e tvoja no moj sovet tie da gi izbegnuvas gree sepak ti si znaes.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Не се замарај уште не ги научи ип кловновите кои се :)

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Ne mu veruvaj na ovoj covek toj ti e plukac po se samo po gree ne i moj sovet ne slusaj sovet od nego i sekako gree nemoj da zimas moj sovet bidejki imam nekolku prijateli sto zemale gree i site se zalat edniot ke go prodava gree LCLH i ke zima ili Carrier ili Haier tundra.
Odlukata e tvoja no moj sovet tie da gi izbegnuvas gree sepak ti si znaes.
Jas Gree vo sekoj slucaj nema da zemam. Znaci ke gledam Mitsu/Carrier/Panasonic/Tundra ama mi nema logika inverter od ovie firmi na +3 da pravi problemi, pa i da e osnoven model.
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
Jako... :) Ela sega da te vidam doznaj koj kazuva vistina..
Jas imam dvajca prijateli so gree hansol -20 i se zadovolni so mi pomogna mene vo odlukata i zedov takva. So cela iskrenost klimata ja imam < od 1 nedela taka da koe mislenje i da go imam ne vredi mnogu no vo edno sum prilicno ubeden: Ako za 40-45000 zemis entry model na daikin(gi spomnuvam oti gi gledam sekoj den), za parite dobivas daleku pomalku nego pr. Od gree.


Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Smees da vnesuvas vakvi sistemi vo drzavava? Klimi imaat freon, bi pravele problem na granica, ne?[DOUBLEPOST=1518383771][/DOUBLEPOST]
Moze budzetot da mi skokne za edna do edna i pol iljadarka plus vo narednive 4 dena :-D Mozebi i za 2000 iljadarki :-D
Ako ti skokne budzetot, zemi stavi si prvo izolacija, pa posle se ostanato.
Imas vreme, ne se brzaj.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Zemi resi se sto sakas da napravis.
Ti izgleda ni samiot neznaes sto sakas. Koga ke zemes nesto pisi i spodeli iskustvo, vaka samo go istupivme u prazno.
Prv pat te gledam da mi komentiras taka da neznam sho e "tupenje" za tebe. Ako za tebe beshe tupenje, jas vo izminative 5,6 dena se iznasobrav korisni informacii shto od tuka, shto od drugi strani i mnogu nauciv zatoa shto dosega nikogas ne sum sekiral za greenje, sega sum zenet, samostoen i za moi pari sakam dobeo da istrazam pred da napravam neshto. A ke stavam inverteri, a prashuvam koi se najdobri/najekonomicni zatoa shto temava e toa "Najekonomicno greenje".
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Ne stavaj inverteri, stavi si podobro parno na peleti, kako sto pocna so muabetot. Toa e sigurno podobro resenie.[DOUBLEPOST=1518389211][/DOUBLEPOST]Izolacija ne stavaj voopsto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom