Најекономично греење (затоплување)

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Dr Zmigo, 8 јануари 2010.

 1. Dr Zmigo

  Dr Zmigo

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  1.245
  Допаѓања:
  902
  I ovde li politika? I tuka za 2014? Zamoliv na pocetok koga ja otvoriv temata, i bas me zabole i za 14 i za 15-ta 16.... i za VMRO i za SDSM. Me interesira nesto drugo. Kako evtino i kvalitetno da gi greeme nasite domovi.... Bi prasal vo vrska so temava:
  Znae li nekoj dali vo RM ima ponuda na Daikin, Mitsubisi, Toshiba, Fujitsu.... invertori!?
  Nemam nisto protiv Kano, bas naprotiv - bi sakal da postigne uspeh i nadvor od granicive, da napravi brend vo ovaa bransa....kako sto napravi na pr Fonko-klimatizeri!
  Neznam za pumpite i ostanatite proizvodi na Fonko, ama navistina klimatizerite im se top! Mislam deka prednicat na Balkanot, Gorenje -klimi i hrvatskive Vivax se igracki i mozat voda da im nosat na Fonco! (malku reklama i za nasive).... Eden mnogu slikovit primer. Kolku i da izgleda nelogicno - mnogufaleniot model na PANASONIC CS/CU-RE12JKX "AA" klasa, moknost 3.5/4.2 (ladi gree) trosi 1.06/1.17 (COP 3.6) cini 500.- Evra...... Na Fonko model so malku pomali performansi i poslab COP-faktor invertor FO-I-124LG (ladi/gree) 3.2/3.8 trosi 1/1.2 (COP 3.06) cini 550.- Eur ......
  za sto bi se resile ako trazite invertor koj ke sluzi i za greenje na niski temperaturi?
   
 2. Мистичен

  Мистичен Човек

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  14.006
  Допаѓања:
  799
  екстремен, не шири дезинформации во обид да лечиш фрустрации.

  Што се однесува до корисникот кано, учтиво беше замолен да го избрише телефонскиот број кој му стоеше во потпис, од причина што тоа се коси со правилата на форумов. Откако културно му го објаснив тоа по ПП и му кажав дека на сите заинтересирани за неговите системи може слободно да им даде контакт по приватни пораки, ми врати со прилично безобразна порака во која меѓу другото напиша дека сака да му го избришеме јузерот.

  Значи, кога некој гостин културно ќе биде замолен да го почитува куќниот ред, а тој го тера домаќинот и неговиот куќен ред "у пичку матер" и бара бришење на јузер пошто нештата не се како што си замислил тој - нема многу кредибилитет да соли памет преку реинкарнации во браќа, свекрви и јатрви.

  Чуму плачипичкосување после избришан јузер, кога бришењето е на барање на членот?

  Да резимираме:

  1. Терајте си герила маркетинг на форум под превез на совети, но правете го тоа во блага и нетенденциозна форма која не преминува во спамирање.

  2. Телефонски броеви ќе си разменувате исклучиво преку лични пораки.

  Океј? Океј.
   
 3. Nightman

  Nightman

  Член од:
  2 март 2008
  Мислења:
  84
  Допаѓања:
  9
  Најекономично е печка на парно за стан или па за куќа на 2-3 спрата. Еве од лично искуство кај нас имаме парно со голема печка за 300-400 м2. Значи со 15 кубика се грее за еден спрат, за два со 18, 3 спрата со 20 кубика дрва со што бојлерите од 3-те спрата се со приклучок за парно и соларна енергија и се поврзани со парното така што заштедуваме на струја, и сега летово планираме да ставиме соларна енергија за искористување на топлинската енергија со што ќе се загреваат бојлерите со помош на тој систем. И ги заменив сите сијалици ставив од неонските што светат за 100 вати а трошат само 24 вати.
   
 4. vselenec

  vselenec

  Член од:
  26 април 2010
  Мислења:
  501
  Допаѓања:
  17
  Најекономично греење е одличната изолација на објектот, а потоа сето горе речено е во ред.
   
 5. onak

  onak

  Член од:
  11 мај 2010
  Мислења:
  2.952
  Допаѓања:
  690
  нај не економично е електрични котли на струја... на дрва е доста економично...
   
 6. Dr Zmigo

  Dr Zmigo

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  1.245
  Допаѓања:
  902
  Na drva a? Znaci ke se vrakame 100 godini nazad... Da udrime po sumite, ona malku sto ostana... buka, dab!
  Ama maestro Trajanov i Co.... ke zasadat! Mislam deka dolgorocno ke stane najskapoto greenje! Baagi ke ne cini! Ke plakame so "kozickata"!
   
 7. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ti so pravo taka mislis , ama obespravenite borci za covekovi prava, i nekoja druga lokalna seljacaaana vo MKD ima sprotivni stavovi, gi prakticira i muva ne ja lazi.........................................
   
 8. *-----*

  *-----*

  Член од:
  24 ноември 2009
  Мислења:
  4.961
  Допаѓања:
  4.852
  Ептен е лесно да мислиш за иднинат и екологија да тераш.
  Се разбира кога си на централно градско греење :)
   
 9. onak

  onak

  Член од:
  11 мај 2010
  Мислења:
  2.952
  Допаѓања:
  690
  си постои дрва за сеча и дрва што не смеат да се сечат... а и реков дека на дрва е доста економично... сеуште стјам на тоа, ама постои и уште по економично, поготово со цената на дрвава како иде нагоре... прогноза за цена на дрва за следнава грејна сезона е дека ќе биде помеѓу 60 и 70 евра по кубик, што и не е така малце... освен ако идеш и сам си береш и крадеш...

  и со добро познат се согласувам пак, лесно е да збориш за екологија (при греење нели) гога си поврзан на централно греење или имаш систем на струја а МОЌЕН СИ ДА ГО ПЛАТИШ... прашајте ги оние со 5-6 илјади примања како намераваат да се греат и како се греат и колку на нив им чуе за екологијата... исто колку и на државата што им чуе за нив...
   
 10. Dr Zmigo

  Dr Zmigo

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  1.245
  Допаѓања:
  902
  Ne veruvam deka na onie sto imaat mali primanja ke im e evtino da plakaat za kubik drva 60-70Eur! Sakale ne-sakale ke moraat da stanat "ekologisti" i da odberat drug nacin za greenje... Zasto ako odat da gi berat sami, ama ic na drzavata nema da i cue za niv.... pa ke gi prati so kebence pod miska da se great kaj dedo Idriz!
   
 11. onak

  onak

  Член од:
  11 мај 2010
  Мислења:
  2.952
  Допаѓања:
  690
  немој да го заборавиш моментот дека се поскапува... не само дрвата и струјата и нафтата и мазутот и плинот... некни еден комшија го гледам од зграда, во подрум јаноси ПЛИНСКАТА ГРЕАЛКА, а знам дека е исклучен од топлификација... каде бе со тој памет бе во колективна зграда од 40 и кусур станови со плин се грееш... ама па според него така му било нај ефтино...греел само една соба и во неа и спил и јадел иготвел и се... ах пуста немаштија, на што се ќе го натера човека... до кога бе вака до кога???? во ред е да се бара економичен начин за било што, па така и за греење, ама човек треба да биде спремен да го плати... јас тргнувам од моите системи... за некој што нема пари и е на работ на егзистенција, ова би му било и повеќе од одличен начин за да штеди, ама почетната инвестиција, неможе да си ја дозволи скотро никој од нив... имав случај од еден дедо од припор... човекот на 2-3 години пред пензија го шутираат од работа и му давата одпремнина од 24 плати... самиот ми велеше дека милион пати се премислувал во што попрво да ги уложи зашто после мноооогу дооооолго време прв пат во раце држи толку многу пари (4300 евра) и на крјот одлучи да ги инвестира во кано систем на постоечкото парно, што не му работело скоро 15 години и според мене исто така паметен потег, си стави на куќата демит фасада, и тоа 10 сантими (куќата му е 90 квадрати)... и остана без пари, ама дефинитивно правилен чекор и на вистински начин ги употреби парите... поготово изолацијата... изолацијата му е мајка на штедењето... ама како човек да си дозволи да го направи тоа... исто како и јас што копнема по еден мерцедес АМД купе... нема шанси да го купам... исто и комшијава мој...човекот знае што треба ама едноставно НЕМА ПАРИ... стварно е жално...

  ако продолжам да зборам ќе испадне во политички правец, затоа тука ќе застанам бидејки темава не е за тоа...
   
 12. *-----*

  *-----*

  Член од:
  24 ноември 2009
  Мислења:
  4.961
  Допаѓања:
  4.852
  шо убава реклама си стегна и сето тоа бес пари
   
 13. Tetro

  Tetro Гостин

  најекономично = термално греење, само што бара инвестиција голема на почетокот
   
 14. Polar Bear

  Polar Bear Absolute Predator

  Член од:
  22 април 2010
  Мислења:
  51
  Допаѓања:
  2
  Corrrrect!

  Добра изолација и материјали за градба со мал топлотен капацитет. Од канаѓаните може да се научи како може да се одржи температурна разлика внатре/надвор од 50 Ц, и до шест месеци во годината, а да не чини цело богатство.
   
 15. Dr Zmigo

  Dr Zmigo

  Член од:
  14 мај 2009
  Мислења:
  1.245
  Допаѓања:
  902
  Znam sto e dobra izolacija, rabotam vo firma koja izveduva montazna gradba na nisko energetski kuki (montazni kuki).... me interesirase okolu zatopluvanjeto, ne okolu izolacijata, toa mi e poznato. Eve kako se gradat nisko energetski kuki:

  no da ne ja reklamiram i jas firmata vo koja rabotam, eve vo 150-tiot post na ovaa tema, prv pat spomnav....znaci me interesira samo za zagrevanjeto na prostoriite - greenjeto!
   

Сподели преку: