Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Neznam dali e obrabotena ovaa tema nitu dali pripagja tuka ili vo "dom i semejstvo".... samo sakav da ukazam od korisnosta na edna vakva tema... da razmenime iskustva, koj na sto se gree i koe e po mislenje na forumdziive najekonomicno greenje. Zagrevanjeto kako sto znaeme e golem tovar na budzetot... Jas stanot go gream so elektricna energija... takozvana struja. Edna 5-ka (5KW) pecka i eden francuski (Thermor) panelen konvektor od 2KW.... 2-3 godini taka (pred toa TA + maslen radijator od 3KW) .... i tuka nekade smetkata za Dekemvri i Januari cca 6.000.- .... ima li nekoj idea za poevtino greenje... samo nemojte da mi kazete deka ve gree vruka rakija, ljubovta kon vladata, ili plinot na Rusija! Nesto seriozno, isprobano.... na primer dali ima iskustva 100% greenje so Thermor konvektorite? Ili so Inverter klima uredi?..... Ima li nacinda se zastedi?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Мене ме интересира, користи ли некој Кано систем на затоплување?
Искуства? Позитивни и негативни работи? Цена?
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Neznam dali e obrabotena ovaa tema nitu dali pripagja tuka ili vo "dom i semejstvo".... samo sakav da ukazam od korisnosta na edna vakva tema... da razmenime iskustva, koj na sto se gree i koe e po mislenje na forumdziive najekonomicno greenje. Zagrevanjeto kako sto znaeme e golem tovar na budzetot... Jas stanot go gream so elektricna energija... takozvana struja. Edna 5-ka (5KW) pecka i eden francuski (Thermor) panelen konvektor od 2KW.... 2-3 godini taka (pred toa TA + maslen radijator od 3KW) .... i tuka nekade smetkata za Dekemvri i Januari cca 6.000.- .... ima li nekoj idea za poevtino greenje... samo nemojte da mi kazete deka ve gree vruka rakija, ljubovta kon vladata, ili plinot na Rusija! Nesto seriozno, isprobano.... na primer dali ima iskustva 100% greenje so Thermor konvektorite? Ili so Inverter klima uredi?..... Ima li nacinda se zastedi?
Друже не знам на кој спрат ти е станот но мислам дека парно со дрва би ти било најокономично и најдобра варијанта ако си во можност нормално (имаш визба или остава).

Потребна ти е солидна печка за дрва (трајногореча или жареча како и да ја викаат), пумпа и инсталација за парно во собите.(ребра, цевки итн итн)
Кога ќе ја инсталираш мислам дека тоа е најдобрата варијанта.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Neznam dali e obrabotena ovaa tema nitu dali pripagja tuka ili vo "dom i semejstvo".... samo sakav da ukazam od korisnosta na edna vakva tema... da razmenime iskustva, koj na sto se gree i koe e po mislenje na forumdziive najekonomicno greenje. Zagrevanjeto kako sto znaeme e golem tovar na budzetot... Jas stanot go gream so elektricna energija... takozvana struja. Edna 5-ka (5KW) pecka i eden francuski (Thermor) panelen konvektor od 2KW.... 2-3 godini taka (pred toa TA + maslen radijator od 3KW) .... i tuka nekade smetkata za Dekemvri i Januari cca 6.000.- .... ima li nekoj idea za poevtino greenje... samo nemojte da mi kazete deka ve gree vruka rakija, ljubovta kon vladata, ili plinot na Rusija! Nesto seriozno, isprobano.... na primer dali ima iskustva 100% greenje so Thermor konvektorite? Ili so Inverter klima uredi?..... Ima li nacinda se zastedi?
Има една ептен ефтина варијанта поволна и за цел објект а и поединчни простории греенње на гас или авто плин како сакаш,
со 10л плин околу две недели е сега за почетното загревање на печката ти иде малку повеќе плин но потоа горењето се сведува на еден час дневно горење изведбата е на лице место и по желба јас барем и повеќето пријатели сме задоволни за други незнам
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Има една ептен ефтина варијанта поволна и за цел објект а и поединчни простории греенње на гас или авто плин како сакаш,
со 10л плин околу две недели е сега за почетното загревање на печката ти иде малку повеќе плин но потоа горењето се сведува на еден час дневно горење изведбата е на лице место и по желба јас барем и повеќето пријатели сме задоволни за други незнам
Od idnata sezona moite prijateli pa i delovni partneri pocnuvaat ogranicena prodazba na pecki, kamini i kotli za kuknji sistemi na TNG, ke se proizveduvaat..za sega vo pomali serii za koristenje vo Makedonija (vsusnost proizvodstvoto e za izvoz), ovaa godina tece testiranje vo nasi uslovi...dogodina zdravje... :)
...vo sekoj slicaj , ako pak se zakaci na priroden gas....apsolutno najeftino greenje za sega...inaku gorenjeto e procesorski kontrolirano i nema dopir so vnatresniot prostor....
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Od idnata sezona moite prijateli pa i delovni partneri pocnuvaat ogranicena prodazba na pecki, kamini i kotli za kuknji sistemi na TNG, ke se proizveduvaat..za sega vo pomali serii za koristenje vo Makedonija (vsusnost proizvodstvoto e za izvoz), ovaa godina tece testiranje vo nasi uslovi...dogodina zdravje... :)
...vo sekoj slicaj , ako pak se zakaci na priroden gas....apsolutno najeftino greenje za sega...
Старо бркај работа некој ептен многу пред твојте пријатели ги работи овие грејни тела вп мк и идат за извоз :pos2: али незнам колку се економични тие на твојте пријатели иначе најзастапени овде кај нас на пазаров се,хрватските гасни печки али јебига несе економични
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
na primer dali ima iskustva 100% greenje so Thermor konvektorite? Ili so Inverter klima uredi?..... Ima li nacinda se zastedi?[/QUОTE]

Ја се грејам со Thermor греалки. За стан од 90 квадрати имам две 3 X 2.5kw. Воглавном користам два, третиот го пуштам ако падне испод -5 пошто тој ми е поставен во ходник пред спалните и главна функција му е да ги грее спалните. Просечна температурата ми е 21 степен пошо не трпам топло.

Инаку, живеам во куќа од три спрата која од едната страна е лепенка, предната страна ми е Југоисток, а само една соба ми е на Север.

Највисоката сметка ми е беше лани во Јануар, некаде околу 6000 денари, ама имај во предвид дека во таа цена ми е урачунато и готвење на струја, а и машина за алишта и за садови по еднаш дневно.

Е сега, на било шо да се грееш, ако немаш излокација ќе ти летаат парите...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Дрва од планина сам да си набере човек и ако не го фати шумска полиција тоа ти е најекономично греење, е сега има ризик......
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
А овие Фонко греење што фураат реклами стварно се заштедува толку или?
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Мене ме интересира, користи ли некој Кано систем на затоплување?
Искуства? Позитивни и негативни работи? Цена?
Баш сега им ја гледав веб страната.. некако шо знам,... текстот ми делува набрзина склепно, ако да е преведувано од некој јазик и недосредено..
Инаку, тоа што го нудат ме потсеќа на еден сличен систем кој го има во трговскиот позади алуминка. Едно време прашував таму за нивните системи и имаше една украинка која го водеше бизнисот..
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Ne se sveduva na tolku oni ti vikaat ono ovo ina kraj koa ke izracunas i bushenje za vodata i gluposti iskaca skapo
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
фонко системи такви се користат веке многу одамна низ цел свет,така да несе нешто комплициранипа мошеш и самиот да си го направиш.кас таков систем за ладење користам веќе десетина години ама сеуште не сум се решил и греењето да го изведам така ако некој сака информации и планови за изградба на истото нека пише
 
H

^HITMAN^

Гостин
Во куќата која ја градиме направивме план за затоплување со една локална фирма од Гевгелија за инсталирање на парно кое ќе се загрева од котел на дрва кој ќе биде поставен над каминот во дневната соба. Звучи интересно и фирмата гарантира затоплување на сите простории на два ката од 190м2, но ќе видиме како ќе излезе.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Јас размислував за клима-инвертер... доста ефикасни се покажани бидејќи не троши константно 2.5 KW како што прават печките или калориферите додека се вклучени. Башка доколку ја држиш нон-стоп уклучена нема да имаш мака од ладното (кај другар мој обична клима без инвертер лани цела зима стоеше уклучена и грееше без проблем иако надвор беше -20 и на надворешниот дел имаше 10 цм мраз). Така да за во стан би ја разгледал таа опција, само заебано е што ќе мора да се постави некако да има проток на воздух низ сите соби доколку сакате секаде да затоплите. Доколку имате трособен или поголем стан... настанува заебанција со климата.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
podno greenje na plin
treba kotel na plin samo da smestis
kaj nas vo mkd ne znam dali se prodavaat
kaj nas nema gasovod ama mozes da go resis problemot so 2plinski boci i ke gi menuvas
golema e razlikata so parnoto i so zagrevanjeto na vodata
vo parnoto se gree vodata na 60 stepeni a vo podnoto se gree od 25-30 stepeni
i imas zasteda golema
samo ova se izveduva vo nov objekt ako gradis
 

Kajgana Shop

На врв Bottom