Најдолга железничка линија

Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Која е најдолгата железничка линија, пишува трансибирската но има напоменато дека таа е во Русија, односно трансибирската.
Имам проектна, никаде неможам да најдам за чудово па некои вака да не знае ? :)

П.С Незнам каде да оди темава ептен се избунив...па нека ја преместат ако нечини :)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Која е најдолгата железничка линија, пишува трансибирската но има напоменато дека таа е во Русија, односно трансибирската.
Имам проектна, никаде неможам да најдам за чудово па некои вака да не знае ? :)

П.С Незнам каде да оди темава ептен се избунив...па нека ја преместат ако нечини :)
Па таа е моментално најдолгата железничка линија во светот, незнам што те буни.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Која е најдолгата железничка линија, пишува трансибирската но има напоменато дека таа е во Русија, односно трансибирската.
Имам проектна, никаде неможам да најдам за чудово па некои вака да не знае ? :)

П.С Незнам каде да оди темава ептен се избунив...па нека ја преместат ако нечини :)
со две СС се пишува
http://en.wikipedia.org/wiki/Trans-Siberian_Railway
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Да, но имало продолежение од окулу 320 километри, иначе ги најдов резултатите благодарам средив само уште мала помош ама рече професорот ке ми средел.
Благодарам :love:
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.354
Поени од реакции
4.857
Иако резултатите многу лесно можат да се најдат, вакви теми се отвораат само со цел тие што ги отвориле случајно да начекаат готова семинарска, проект, состав и што и да било таму професорот што им го задал.
 
F

FARANG

Гостин
Vladivostok - Moskva

Ima dosta emisii za toa i mi e edna od neostvarenite zelbi...

Najdolgo patuvanje - London do Singapur ama ova ima poveke promeni na liniii.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Vladivostok - Moskva

Ima dosta emisii za toa i mi e edna od neostvarenite zelbi...

Najdolgo patuvanje - London do Singapur ama ova ima poveke promeni na liniii.
Москва-Владивосток па продолжува уште едно 320 километри до Нахотка, има 97 попатни станици и патувањето се завршува за 8 денови 4 часа и 25 минути со што ја означува оваа релација како најдолга железничка линија во светот :) :)
 
F

FARANG

Гостин
Neznam za Nahotka ama dva pati sum bil do Vladivostok i nekako u glava mi se uvrte da se izvozam. Sepak pomislata deka 10tina dena ke zaglavam u voz i niz sibir nekako me predomisluva. Interesna rabota e pred zeleznickata stalno ima turisti sto so niv ponesuvaat ton vodka... Bi bilo dobra zurka
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Neznam za Nahotka ama dva pati sum bil do Vladivostok i nekako u glava mi se uvrte da se izvozam. Sepak pomislata deka 10tina dena ke zaglavam u voz i niz sibir nekako me predomisluva. Interesna rabota e pred zeleznickata stalno ima turisti sto so niv ponesuvaat ton vodka... Bi bilo dobra zurka
Мислам дека водката ја пијат за затоплување, но сепак добро возовите се ептен елитни и добри за патување :) :)
 
F

FARANG

Гостин
Хм, мислам дека ја пијат за забава од досада. Најдолго патување со воз ми било Сингапур - Куала Лумпур некој си 8 саати. Сакав да ја видам природата. Се е тоа убаво ама после неколку саати и тоа скурчува. Затоа и се премислив. Не сум за такви работи, воз, брод незнам да ги уживам. Авион е изимислена работа. Наместо недела дена у воз мислам порадо би заакал до Камчатка ако можам да најдам асална тура
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Хм, мислам дека ја пијат за забава од досада. Најдолго патување со воз ми било Сингапур - Куала Лумпур некој си 8 саати. Сакав да ја видам природата. Се е тоа убаво ама после неколку саати и тоа скурчува. Затоа и се премислив. Не сум за такви работи, воз, брод незнам да ги уживам. Авион е изимислена работа. Наместо недела дена у воз мислам порадо би заакал до Камчатка ако можам да најдам асална тура
Брат тоа ти е веќе авантуристичко патување бе..повеќе го прават ради реда отколку поради туризам 90 % од луѓето сепак на сибир освен со воз и авион со друго нешто не се оди, а со авион ретко може да се пренесат големи количини на залихи и слично :) :)
 
F

FARANG

Гостин
Летај со авион а залихи прати со воз :). Ако планираш прави го порано дур си млад. Порано зборам кога СССР се распагала имало девојки пред станица у Владивосток што за карта до Москва ќе ти биле и ‘девојка‘ така бар ми имаат кажувано, тогаш младите бегале за Москва денес е обратно... Иначе покрај луксузните возови има и крш руски возови ако сакаш автентично да си поминеш ;)
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Летај со авион а залихи прати со воз :). Ако планираш прави го порано дур си млад. Порано зборам кога СССР се распагала имало девојки пред станица у Владивосток што за карта до Москва ќе ти биле и ‘девојка‘ така бар ми имаат кажувано, тогаш младите бегале за Москва денес е обратно... Иначе покрај луксузните возови има и крш руски возови ако сакаш автентично да си поминеш ;)
Тие се веќе класа подолу, или пак за пренос на работници :) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom