Најдов слепо маче без мајка - сега што?

Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
На девојката мачката беше отруена во нејзиното маало,а позади неа остави 3 мачки помали од еден месец.Прочитав на интернет дека со топло козјо млеко,жолчка од јaјце и виtамини се хранат преку шприц или шише со цуцла.Вечер одам да ги нахранам бидејќи ќе немало никој дома :)
 
Последно уредено:

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Јас имав 2 глуви мачина, па се пикнаја под кола и сега ги немам поќе.
Инаку, поклонвам машко жолто маче. Ако има заинтересирани нека ме контактират ПП, ќе му дам и слики од мачето :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.634
Поени од реакции
23.637
Дома чувам слепо маче ,што го најдов надвор.Сега веке е постаро 8-9 месеца .
Инаку зеницата му реагира на сонце и светлина ама најверојатно нервот му е оштетен што води кон мозокот.Мирисот и слухот затоа му се х3 појаки од обична мачка.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
И еве една слика од синоќешната акција :)
Прегледај го приврзокот 92523
Од кај може да се купи вакво шишенце?

Инаку, да го пофалам јас мачево шо го имам, тоа за кое паничев у една друга тема.

Почна активно да јаде, и да извршува физиолошки потреби, со помош нормално, со марамче. И многу добро напредува, да не го урочам.
Со шприц го храниме, малце му е така тврдо, ама јаде се повеќе и повеќе.

Ај да не го урочам.
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Срценце- браво!!!
Кој е срценце,јас или едно од ТРИТЕ мачиња? :pos:[DOUBLEPOST=1400276589][/DOUBLEPOST]
Од кај може да се купи вакво шишенце?

Инаку, да го пофалам јас мачево шо го имам, тоа за кое паничев у една друга тема.

Почна активно да јаде, и да извршува физиолошки потреби, со помош нормално, со марамче. И многу добро напредува, да не го урочам.
Со шприц го храниме, малце му е така тврдо, ама јаде се повеќе и повеќе.

Ај да не го урочам.
Незнам од каде е шишенцето,можеби во вет шоповите има такви,не сум сигурен,ајде утре ќе прашам ќе ти кажам.Инаку и овие се околу 20 дена страри и сами си претаат во песокот,ско се мали,сами се лижат,се борат и од кога ќе ги нахранам јас или некој друг,повторно мјаучат за внимание,за да си игра некој со нив :)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Од кај може да се купи вакво шишенце?

Инаку, да го пофалам јас мачево шо го имам, тоа за кое паничев у една друга тема.

Почна активно да јаде, и да извршува физиолошки потреби, со помош нормално, со марамче. И многу добро напредува, да не го урочам.
Со шприц го храниме, малце му е така тврдо, ама јаде се повеќе и повеќе.

Ај да не го урочам.
Ако не успееш да најдеш вакво шишеенце, секогаш е добра опцијата- медицински ракавици за една употреба што се- во едниот прст ќе ставиш млекце и ќе направиш ситно дупче на врвот, за мачето да може да си цица од неа, додека ти е ставена на рака. Достапни ти се секаде, а и доста ефтина варијанта. Воедно, исто така можеш да најдеш и обична, најмалечка цуцла за новороденчиња од аптека.
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Ако не успееш да најдеш вакво шишеенце, секогаш е добра опцијата- медицински ракавици за една употреба што се- во едниот прст ќе ставиш млекце и ќе направиш ситно дупче на врвот, за мачето да може да си цица од неа, додека ти е ставена на рака. Достапни ти се секаде, а и доста ефтина варијанта. Воедно, исто така можеш да најдеш и обична, најмалечка цуцла за новороденчиња од аптека.
Ама нека внимава прво да го исчисти тој прашокот што е внатре,или нека ја преврти наопаку и под чешма...[DOUBLEPOST=1400323019][/DOUBLEPOST]
Од кај може да се купи вакво шишенце?

Инаку, да го пофалам јас мачево шо го имам, тоа за кое паничев у една друга тема.

Почна активно да јаде, и да извршува физиолошки потреби, со помош нормално, со марамче. И многу добро напредува, да не го урочам.
Со шприц го храниме, малце му е така тврдо, ама јаде се повеќе и повеќе.

Ај да не го урочам.
Сега добив одговор,од вет шоп се наоѓа такво шишенце.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Ама нека внимава прво да го исчисти тој прашокот што е внатре,или нека ја преврти наопаку и под чешма...[DOUBLEPOST=1400323019][/DOUBLEPOST]
Сега добив одговор,од вет шоп се наоѓа такво шишенце.
Од кој вет шоп поточно? За да не лутам низ продавници.
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846

Kajgana Shop

На врв Bottom