Најдоброто кафе во Скопје?

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Вкусот на кафето не зависи само од квалитетот на кафето. Големо ако не и пресудно е добра апаратура за кафе...Тука спага и мелницата за кафе и самата машина за кафе, нејзиното одржување, редовно чистење. .. Кога ке се погодат сите елементи тогаш има вкусно кафе. Јас сум пиел на многу позабаталени места повкусно кафе отколку на места со познато име.

Тоа е тоа... 3 работи - квалитет на кафе, машината/процесот и баристерот - значи мора да знае да ја чисти, да ја погоди температурата итн... Си има мајсторија.


НИТУ еден ланец неможе да има консистентонст баш ради третиот фактор, човечкиот. Во Бразил Старбакс е добро затоа што кафе ти прави асален баристер, трениран и добро платен и таму на пример е добро. Сигурно ќе се разводени како ќе растат. Тоа беше случајот во Турција на пример. Таму веќе ги делат на добри и катастрофа па најстариот, првиот Старбакс во Истанбул на пример пропадна откако смени газди и вработени.
Автоматски споено мислење:

Ја посочив Австралија бидејќи на неа прво ми текна. Иначе причината е иста сегде, а Старбакс не функционира и во Индија, Виетнам, Јужна Африка, Италија, Израел и Нов Зеланд.
Па тоа ти зборам де, не фунцкионира или е на апарати во скоро секоја држава со кафе култура. Затоа не ми е мерило тоа што се „јаки“ во кина, филипини или домашен терен, мада и таму се потешко им иде.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Кондензирано млеко ставаат во фрапињата у Грчка (во конзерва), тоа што кај нас тураат рандом најевтино млеко од тетрапак е друга приказна.
Плус - имаат друго Нескафе од она што се продава во Македонија. Различно е на вкус, дефинитивно.
И двете работи ги има за ОК пари во Лидл, на пример.



- Лажичка и пол кафе, шеќер по желба, се става еден прст вода. Се мути со тоа рачната мешалица за кафе, мора да се направи пена за да кога ќе ја свртиш чашата наопаку ништо не истекува.
-Се додаваат 2-3 коцки мраз, се става ладна вода некаде до 2/3 од чашата и на крај се става кондензирано млеко по желба.

Се добива истото фрапе како на плажа/кафич. Веќе година и кусур си правам по овој рецепт, нема утка.
Одлично е грчкото фрапе, али пробај да го најдеш фрапето од Maxwell House, у Лидл го нема, во поголемите грчки маркети се наоѓа, мене лично повеќе ми се свиѓа од фрапето на Nescafe.
frape.jpg
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Го почитувам вашиот вкус за кафето. Иако не се сложувам. За мене што е супер, за вас тоа е за никаде. И обратно.
И кој е во право? Никој... односно, секој за себе. Така да стварно нема смисла да дебатираме за вкусовите

За останатото, дали и кој може да просперира да бидам искрен прогуглав :

Top 12 Largest Coffee Chains in the World
  1. Largest Coffee Chains: Starbucks Coffee! ...
  2. Largest Coffee Chains: McCafe. ...
  3. Largest Coffee Chains: Costa Coffee! ...
  4. Largest Coffee Chains: Tully's Coffee. ...
  5. Largest Coffee Chains: Peet's Tea and Coffee. ...
  6. Largest Coffee Chains: Lavazza Coffee. ...
  7. Largest Coffee Chains: Bewley's. ...
  8. Largest Coffee Chains: Tim Hortons!

McCafe се втори бидејќи се дел од McDonalads. За овие можам да ти кажам дека имаат најлош продукт во светот и го плаќаат 4 пати помалку од скоро секој асален кафич. Дечково што им го осмисли концептот и им беше прв снабдувач ми е клиент (цел проект почна во Мелбурн). Нивното кафе е полно со адетиви и скоро секогаш се сервира врело за да не го осетиш... Катастрофа ама партнерството со Мекдоналдс ги прави огромен играч.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.398
Одлично е грчкото фрапе, али пробај да го најдеш фрапето од Maxwell House, у Лидл го нема, во поголемите грчки маркети се наоѓа, мене лично повеќе ми се свиѓа од фрапето на Nescafe.
Одлично, фала за предлогот. Би требало да одам наредната недела, ќе побарам во АБ или во Масутис...

Ете го @Bobi FCB



Автоматски споено мислење:

Една од тие е Douwe Egberts, позната Холандска фирма за кафе (го имате во грчка во поголеми маркети, еве како изгледа теглата). Во нивните кафетерии исто така има мал милион разни кафиња а.к.а. торти, што го викате погоре, но според мене тие се за оние луѓе што сакат да кажат дека пиеле кафе, или едноставно не сакаат кофеинот да ги удри јако :)
На страна од тортиве, во сите кафетерии ги има стандардните еспресо, еспресо макијато (single ili double), американо и сл. јаки кафиња, и овие кафиња се значи стварно пре-пре-добри.

Слика од АБ маркетот што е кај ИКЕА во Солун. Најлево го има кафето хахах
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Одлично, фала за предлогот. Би требало да одам наредната недела, ќе побарам во АБ или во Масутис...

Ете го @Bobi FCB


Баш пиши дали ти се свиѓа.
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
41
Поени од реакции
145
McCafe се втори бидејќи се дел од McDonalads. За овие можам да ти кажам дека имаат најлош продукт во светот и го плаќаат 4 пати помалку од скоро секој асален кафич. Дечково што им го осмисли концептот и им беше прв снабдувач ми е клиент (цел проект почна во Мелбурн). Нивното кафе е полно со адетиви и скоро секогаш се сервира врело за да не го осетиш... Катастрофа ама партнерството со Мекдоналдс ги прави огромен играч.
A сопственик на Costa Coffee е The Coca-Cola Company од неодамна, за некои си 4.51 милијарди EUR . (од лани, од 2019)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.645
Поени од реакции
13.100
Јас не знам како го оценувате вкусот на кафето во 7гр. и сличните како нив кои кафето го мешаат со разни засладувачи.
Имаат они и разни еспреса, не е само до „торта“ кафињата.
Апропо Старбакс, неам баш некое големо искуство, имам пробано 2 пати, еднаш во Солун каде вкусот беше просечен и еднаш во Софија со вкус под просек, се осеќаше застоената соја во млекото. Инаку зедов латиња и во двата старбакси, оти тоа ми е појдовна точка кога нешто првпат пробувам (знам дека сум грешка, но играм малку насигурно со кофеинот да не ме здрмне ептен јако од старт). Во Коста во Софија, кафето беше над просек, мноогу испред Старбакс.
Од брендови Јулиус е изнад се', па одат Хаусбранд, Или, Лаваца, АтиБаси, Чибо... итн.
Американото во Пјаца/Плаза ми е стална порачка, више ме научија кога ќе седнам таму.
Дома си зимам зрна и мелам крупно накај средно па во мока-пот, па зависно од расположение или како еспресо или едно на едно со кондензирано млеко = лате. Едно време зимав оној шурупот од печен лешник ама глеам у последно време ич не ми праат мерак тортиве, па терам само вака.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
A сопственик на Costa Coffee е The Coca-Cola Company од неодамна, за некои си 4.51 милијарди EUR . (од лани, од 2019)

Costa Coffee ми е по ОК. Го има доста на аеродромите низ светот па обично така во брзање зимам и сум задоволен од нив, не е бог знае што али дефинитивно на аеродром каде си лимитиран со избор, цени се плафон и а квалитет е обично ужас (исклучок Сингапур) се најдобри.
Автоматски споено мислење:

Во Скопје добро кафе имам пиено во Југ (тениските терени, незнам како се вика бифето) и La Strega. 7 грама иако прават торти ги посетувам, онака за смена...

Најдобро кафе во екс ју што имам пиено е Кафетерија во Београд.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom