Најдоброто кафе во Скопје?

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Home Brews, Joy, Knox, Coffee Factory, Coffee O'clock, Squeeze me, Helium, Public Room...

Фонтана/Класик ако сакате за пеевче нес, чоколаден прелив, шлаг и ресана.
Mon frere ако сакате кафе во боја.
Cosy beer bar позитивно ме изненадија со кафето. Пиев антибиотици, не пиев пиво и топлото макијато стварно беше топ.
Трафика, ако ви е за носењe.

П.С. ако некаде има интересни, шарени, џиџани шеќерчиња, пишете. :P
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.523
Home Brews, Joy, Knox, Coffee Factory, Coffee O'clock, Squeeze me, Helium, Public Room...

Фонтана/Класик ако сакате за пеевче нес, чоколаден прелив, шлаг и ресана.
Mon frere ако сакате кафе во боја.
Cosy beer bar позитивно ме изненадија со кафето. Пиев антибиотици, не пиев пиво и топлото макијато стварно беше топ.
Трафика, ако ви е за носењe.

П.С. ако некаде има интересни, шарени, џиџани шеќерчиња, пишете. :P
Иако никогаш немам отидено во 7г еспресо бар, мислам дека е еден од подобрите во Скопје судејќи по концептот и сликите на фб.
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Иако никогаш немам отидено во 7г еспресо бар, мислам дека е еден од подобрите во Скопје судејќи по концептот и сликите на фб.
70% од кафињата им се ко торти :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.523
70% од кафињата им се ко торти :)
Разбирливо.
Мора да шљакаат за да ги привлечат шмизлите кои ставаат на стори со таг каде се.Али ете, незнам која кафетерија има толку видови на еспресо и ко што гледам имаат баристи кои добро знаат што прават.

Еве, за мене ова е перфектно макијато.

маки.jpg

И еспресото делува импресивно.

кафе.jpg

Нормално, мора да ги пофалиме и за тортите.


торта.jpg
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Самото кафе Џулиус Мајнл,

Кафичи: Седум грама, Кофи Фактори. Во Ла стрега макијатото ми беше као млеко.
Турското кафе во Плаза Де Торос и Ајриш Паб и во скоро Кинг Бургер на плоштад. ;)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.540
Иако никогаш немам отидено во 7г еспресо бар, мислам дека е еден од подобрите во Скопје судејќи по концептот и сликите на фб.
за на инста да објават нормално ке изгледаат вау ама не им се баш така кога ке те послужат а богами не ми се ни свиѓа амбиентот


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Еднаш планирав да одам во Mickitos, ама многу е такво малецко местото, ептен кнап и се предомисливме.
Во 7грама имам отидено еднаш, многу одамна кај Соборна, ама некако ептен ми е на автобуска, на улица...
Во моментов фаворит ми е Joy во Карпош, полабаво, самопослужување - не чекаш келнери за сметка, не молиш за чаша вода. Целиот амбиент ми се свиѓа и така. :D
Јас си сликам, интересно ми е. Си водам евиденција кои места ми се непосетени, ако видам стори со ново шеќерче - скрин мавам. :oops: 740 од прилика шеќерчиња имам, со дупликати нормално. Дури и кога немам шеќер за торта, не ги отворам дупликатите. :ROFLMAO:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.540
Еднаш планирав да одам во Mickitos, ама многу е такво малецко местото, ептен кнап и се предомисливме.
Во 7грама имам отидено еднаш, многу одамна кај Соборна, ама некако ептен ми е на автобуска, на улица...
Во моментов фаворит ми е Joy во Карпош, полабаво, самопослужување - не чекаш келнери за сметка, не молиш за чаша вода. Целиот амбиент ми се свиѓа и така. :D
Јас си сликам, интересно ми е. Си водам евиденција кои места ми се непосетени, ако видам стори со ново шеќерче - скрин мавам. :oops: 740 од прилика шеќерчиња имам, со дупликати нормално. Дури и кога немам шеќер за торта, не ги отворам дупликатите. :ROFLMAO:
да се мењаме?

7гр во Аеродром е така ко увлечено не е одма на булевар


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
У Метаноја служат Јулиус Меинл. Атмосфера за со книга - добитна комбинација.
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
41
Поени од реакции
145
Во свет Starbucks дефинитивно. Продаваат кафе со географско потекло. Најдобар впечаток од оние што сум ги пробал ми направило она од Суматра и она од Еквадор. Costa Coffee избор број два во светски рамки. За жал ги нема во Скопје. Во Скопје кафето од автоматите на Nescafé (во трафики, молови, пекари итн) е топ.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.594
Во свет Starbucks дефинитивно. Продаваат кафе со географско потекло. Најдобар впечаток од оние што сум ги пробал ми направило она од Суматра и она од Еквадор. Costa Coffee избор број два во светски рамки. За жал ги нема во Скопје. Во Скопје кафето од автоматите на Nescafé (во трафики, молови, пекари итн) е топ.

Starbucks... америчко срање што во ниту една држава со кафе традиција и разбирање неможе да просперира. Во Италија има дури едно во Милано наменето за туристи, во Австалија почнаа со 80 сега ги има 30тина и се наменети пак за туристи што се палат на марка, во Индонзија 2-3 во туристички шопинг центри, Виетнам, Колумбија, Еквадор... Овие имаат се освен кафе, бучкуриши што се продаваат ради имиџ.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Во свет Starbucks дефинитивно. Продаваат кафе со географско потекло. Најдобар впечаток од оние што сум ги пробал ми направило она од Суматра и она од Еквадор. Costa Coffee избор број два во светски рамки. За жал ги нема во Скопје. Во Скопје кафето од автоматите на Nescafé (во трафики, молови, пекари итн) е топ.
Не знам дали ти е шега ова, ама Старбакс го има најтуристичкиот, мерикански, basic шмек за кафе. Освен ако си edgy тинејџерка, оправдано.

Чудна работа, на западов сите кафичи се по три до четири масички, колку што може понекомотни столчиња. Ама и толку седат, максимум 20 минути, да провери мејл и да испаси мозокот со едно утринско американо. Само тука се шмука по два саата пакетот, цоца цола и макијаточино и се лупа табла. Некогаш стварно ти е потребно да си одмориш сам со себе во 10ам со кафе. Кога последен пат имате седнато негде сами по кафиќиве?

За 7гр, иако немам отидено повеќе од година дена, не ми беше ништо посебно кафето. Амбиентот е баш западњачки, пиеш брзински кафето и кидавела. Некој го спомна Хелиум погоре, баш пред некој ден со бандата заклучивме дека има едно од полошите кафиња во Скопје. Или може нас така ни се погодува. Во Ла Стрега триестиното ми беше ептен вкусно. Сега сакам турското да го пробам, го прават на песок.
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
41
Поени од реакции
145
Го почитувам вашиот вкус за кафето. Иако не се сложувам. За мене што е супер, за вас тоа е за никаде. И обратно.
И кој е во право? Никој... односно, секој за себе. Така да стварно нема смисла да дебатираме за вкусовите

За останатото, дали и кој може да просперира да бидам искрен прогуглав :

Top 12 Largest Coffee Chains in the World

  1. Largest Coffee Chains: Starbucks Coffee! ...
  2. Largest Coffee Chains: McCafe. ...
  3. Largest Coffee Chains: Costa Coffee! ...
  4. Largest Coffee Chains: Tully's Coffee. ...
  5. Largest Coffee Chains: Peet's Tea and Coffee. ...
  6. Largest Coffee Chains: Lavazza Coffee. ...
  7. Largest Coffee Chains: Bewley's. ...
  8. Largest Coffee Chains: Tim Hortons!
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Го почитувам вашиот вкус за кафето. Иако не се сложувам. За мене што е супер, за вас тоа е за никаде. И обратно.
И кој е во право? Никој... односно, секој за себе. Така да стварно нема смисла да дебатираме за вкусовите

За останатото, дали и кој може да просперира да бидам искрен прогуглав :

Top 12 Largest Coffee Chains in the World
  1. Largest Coffee Chains: Starbucks Coffee! ...
  2. Largest Coffee Chains: McCafe. ...
  3. Largest Coffee Chains: Costa Coffee! ...
  4. Largest Coffee Chains: Tully's Coffee. ...
  5. Largest Coffee Chains: Peet's Tea and Coffee. ...
  6. Largest Coffee Chains: Lavazza Coffee. ...
  7. Largest Coffee Chains: Bewley's. ...
  8. Largest Coffee Chains: Tim Hortons!
Ама тоа што ти си гуглал не ти дава кое кафе е најдобро, туку кој е најголем ланец. А, секоја тинејџерка и тинејџер, секој кинез што е во Европа, секој хипстер со Мекбук, дремат во Старбакс. Старбакс единствено добро имаат Мatcha Tea, другото се торти.
Точно е за вкусови не се дискутира, ама не можеш во категорија кафе да го ставиш локалот што става 5% кафе, 35% млеко и 60% преливи, шлагови и слични глупости. Тоа е кафе исто колку што и плескавицата во мекдоналдс е плескавица.
Истото важи донекаде и за Коста, иако они имаат подобар избор на кафиња.

Во било која држава надвор од Македонија да отидеш ќе најдеш 100 различни кафичи што се многу подобри од Старбакс. И за седење и за носење кафе. 7г ти е исто срање, за на инстаграм да те видат.
Во Македонија добро кафе во Баду, Кофи Фактори и Тренд на почетокот имаа добро Американо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom