Најдобри vs најлоши македонски веб сајтови

Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Надоврзувајќи се на темава, ми дојде прашањето: Кои македонски сајтови ги читате редовно, ги сметате за квалитетни и оригинални? Кои ги сметате за катастрофални, и не знаете како можат да бидат толку популарни?

Еве ви една листа на Alexa од пред недела-дена за Топ 20 македонски сајтови:

1. TIME.MK
2. GOOGLE.MK
3. KAJGANA.COM
4. MOTIKA.COM.MK
5. FEMINA.MK
6. KURIR.MK
7. FEJS.MK
8. TOCKA.COM.MK
9. ON.NET.MK
10. DEMOTIVACIJA.MK
11. IDIVIDI.COM.MK
12. CRNOBELO.COM
13. ZABAVAX.COM
14. PLUSINFO.MK
15. ZAZABAVA.COM
16. BRKAJRABOTA.MK
17. PAZAR3.MK
18. KANAL5.COM.MK
19. FAKULTETI.MK
20. MNOGOO.MK
 
Член од
10 август 2011
Мислења
2.371
Поени од реакции
1.281
Надоврзувајќи се на темава, ми дојде прашањето: Кои македонски сајтови ги читате редовно, ги сметате за квалитетни и оригинални? Кои ги сметате за катастрофални, и не знаете како можат да бидат толку популарни?

Еве ви една листа на Alexa од пред недела-дена за Топ 20 македонски сајтови:

1. TIME.MK
2. GOOGLE.MK
3. KAJGANA.COM
4. MOTIKA.COM.MK
5. FEMINA.MK
6. KURIR.MK
7. FEJS.MK
8. TOCKA.COM.MK
9. ON.NET.MK
10. DEMOTIVACIJA.MK
11. IDIVIDI.COM.MK
12. CRNOBELO.COM
13. ZABAVAX.COM
14. PLUSINFO.MK
15. ZAZABAVA.COM
16. BRKAJRABOTA.MK
17. PAZAR3.MK
18. KANAL5.COM.MK
19. FAKULTETI.MK
20. MNOGOO.MK
Овие само ги читам, еве што мислам :D

Кајгана (y)
Факултети (y)
Фејс (y)
Курир (n)
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Еве ви една листа на Alexa од пред недела-дена за Топ 20 македонски сајтови:
Хахаха....ти друже признај дека прв пат слушаш за Alexa!? :pos:

И за сите што се палат ко мајмуни за рангирањето на Alexa....слободно нека имаат до знаење,дека и во интернет просторот се што лета не се јаде.....така да со рангирањето на Alexa можеш да лажеш само мали деца,никако луѓе кои знаат да ракуваат со компјутер.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Освен 2-3 сајта, другово опишува само каква трач нација сме.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Хахаха....ти друже признај дека прв пат слушаш за Alexa!? :pos:

И за сите што се палат ко мајмуни за рангирањето на Alexa....слободно нека имаат до знаење,дека и во интернет просторот се што лета не се јаде.....така да со рангирањето на Alexa можеш да лажеш само мали деца,никако луѓе кои знаат да ракуваат со компјутер.
Друже, Alexa не е целосно релевантна, но дава каква-таква слика за тоа што се чита.
Ако не, дај некој друг јавен извор на ранкинг на сајтови, па да споредуваме. ;)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
1. TIME.MK
2. GOOGLE.MK
3. KAJGANA.COM
4. MOTIKA.COM.MK
5. FEMINA.MK
6. KURIR.MK
7. FEJS.MK
8. TOCKA.COM.MK
9. ON.NET.MK
10. DEMOTIVACIJA.MK
11. IDIVIDI.COM.MK
12. CRNOBELO.COM
13. ZABAVAX.COM
14. PLUSINFO.MK
15. ZAZABAVA.COM
16. BRKAJRABOTA.MK
17. PAZAR3.MK
18. KANAL5.COM.MK
19. FAKULTETI.MK
20. MNOGOO.MK
мн ретко ги отворам сите овие :)
capture-20120226-162819.png
 
L

.Lost Angel.

Гостин
најискрено можам да кажам дека сите од други копирате освен tocka.com.mk малце имаат повеќе содржини и мотика нешто онака ама другиве све copy paste прават.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
најискрено можам да кажам дека сите од други копирате освен tocka.com.mk малце имаат повеќе содржини и мотика нешто онака ама другиве све copy paste прават.
А па точка и мотика ко на лице место да се со репортери од настаните?

Уствари првиве можно е, кога ќе пишат „Точка дознава..“ не можеш да негираш :pos:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.400
Поени од реакции
7.658
Значи мои фаворите веќе долги години се Кајгана и Он.нет (мада Он.нет ќе го мењам со Офф.нет кога ќе се појави онлајн). Да не го заборавам и БркајРабота кои ми се подеднакво интересни во последниве година дена.

Мотика ти е превод на македонски на fishki.net и чат пат некој амерички сајт. Точка... ахх бре Точка, најчесто спомнуван сајт на Fail.mk
Е овој Fail.mk ми праи ќејф, ги лови сите грешки на македонските сајтови.

Сајтови кои бегаат од шаблонот се Plagij.at и Oкно. Јас би ги ставил во групата квалитетни сајтови.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Леле мори мајко колку е листата на сајтови демотивирачка :) ( со исклучок на 3-4 сајта ) .. страшно ,ако ова се најдобрите 20 МК сајтови ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom