Најдобри филмски тепачки

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.582
Поени од реакции
21.025
[stereotip]Може има ваква тема али со "одличниот" пребарувач не успеав да најдам.Ако има, слободно нека се забие во канта темава.[/stereotip]

Значи филм. Грубо кажано, машки филм. Главниот лик, нормално, има цел што треба да ја направи (дали да се одмазди, дали да убие онака некој, дали да украде нешто или да спаси, што и да било) Но до целта, нешто му се испречува. Поточно некој. И му се спротиставува. И настанува тепачка/борба/пукотница, како и да е. Такви сцени сигурно сте виделе безброј пати. Па дури и на рекламите на средство за чистење се случуваат тепачки со бактериите. Епа ако веќе толку сте гледале, кажете кој е вашиот фаворит како најдобра филмска тепачка. Под добра не мора да значи само најмоќна, најкрвава или слично туку сцена која ви оставила впечаток на вас како нешто блиску до легендарно. Еве неколку мои фаворити:


 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
450
Now here is something else..
Може не е во стилот на Чак Норис и остало, али мене ми оставија голем впечаток:aaand this..

 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ауф, има многу, не знам од каде да почнеме.

Еве, од една која сигурно не сте ја виделе повеќето, не е од филм, али е анимација, па ги исполнува условите.

Dante vs Nero, двајцата се полудемони, да не се збуните зашто се толку добри.
Уживајте.

 
Х

Ханзо

Гостин
Ако добро ја сконтав темава, критериумот е борба 1 на 1. Ако не, тогаш да ја спомнам првата сцена од Saving private Ryan, која је јепик. Ако да, тогаш не ја спомнувам првата сцена од Saving private Ryan, која је јепик, и гласам за пресметката меѓу John Preston и DuPont во Equilibrium.
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
87

ова е ЕПСКА БИТКА без конкруенција !

затворете темата нема потреба за двоумење :tv:
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Оној на брат му ко че му ја скршат кичмата :smir:

 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Добра тема...

Ама кашапопара ја направивте. Барем троа текст да пишевте.
Би ставил повеќе ама да биди почисто сега една.

Една од најдобрите сцени со пукање. Ви текнува на пукањето во тоа кафеанчето во Desperado. Е ова е во кинески ресторан/чајаџилница. Лета скршено дрво, брашно, хартија, пердуви. Само во оваа сцена се испукани толку куршуми колку од 3 просечни акциони филмови. Или така изгледа.
Видеово го има на youtube, и е доста добар квалитет. ДВД рип скоро. (најверојатно е HQ)
Гледајте го дирекно од youtube, на цел екран и звучниците попуштени за звукот од пиштолот да биди гласен (скоро) како во реалност, значи да ви пука во ушите.
Филмов има уште неколку опасни сцени :vozbud: Откако ќе го изгледате ова, видете во предложени видеа, ќе најдите. Ама најубо цел да се гледа.
После ќе пратам и некои борби од Џет Ли. Најдобрите борби со него спред мене се во Fist of Legend (со учителот и со генералот), Fearless (борбата на платформата и крајната), и Kiss od the Dragon (крајната борба во станицата)
 
На врв Bottom