Најдобри поволности за стан (банки)

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Дали за одобрување кредит од банка мора имотен лист?

Ќе купуваме стан од изведувачот на зграда (не инвеститор), на кој станот му е даден во компензација и пријавен со предбелешка во катастер, и има предимотен лист. Имотни листови нема никој добиено бидејќи зградата е уште во градба, за некој месец треба да биде пуштена.

Прашањето ми е дали во банка ќе одобрат кредит со преддоговор, предбелешка и имотен лист од зградата/земјиштето кое е на инвеститорот? Или мора стриктно имотен лист, кој во овој случај не може да се извади.
Ќе одобрат во банка со преддоговор и предимотен лист.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Кратко прашање, дали кога земаш кредит на 20 години и тој кредит чини 50,000 евра. На крајот од тие 20 години регуларно плаќање ти ќе исплатиш пример 70,000 евра.

Дали доколку го вратиш кредитот во рок од 10 години вкупната камата ќе се намали или едноставно само периодот на отплата ќе ти се намали а ти секако каматата ќе си ја платиш?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Кратко прашање, дали кога земаш кредит на 20 години и тој кредит чини 50,000 евра. На крајот од тие 20 години регуларно плаќање ти ќе исплатиш пример 70,000 евра.

Дали доколку го вратиш кредитот во рок од 10 години вкупната камата ќе се намали или едноставно само периодот на отплата ќе ти се намали а ти секако каматата ќе си ја платиш?
Ke ti se namali.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.164
Поени од реакции
3.125
Има ли некој земено или воочено во која банка има најмала камата? И кај не бараат учество?
Така од прилика за камативе најниска Шпаркасе па кооперативна ми се видоја..
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
361
Поени од реакции
792
Дали за станбен кредит мора да има и ко-кредитобарател?
 
Член од
28 јануари 2008
Мислења
298
Поени од реакции
68
Дали за станбен кредит мора да има и ко-кредитобарател?
Не, но зависи од повеќе фактори

Колкав кредит сакаш да земеш,
на колку години,
колку учество ќе упатиш,
колку месечно заработуваш

Банката ќе ти дозволи ~1/3 од месечните примања да ти бидат за рата ( доколку ти сакаш, се разбира )
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.305
Дали можам потврда за платен персонален данок да приложам како доказ за приход? Фриленсер сум, и не сум осигуран.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.164
Поени од реакции
3.125
Не, но зависи од повеќе фактори

Колкав кредит сакаш да земеш,
на колку години,
колку учество ќе упатиш,
колку месечно заработуваш

Банката ќе ти дозволи ~1/3 од месечните примања да ти бидат за рата ( доколку ти сакаш, се разбира )
Jaс мислам дека до 40-50% може да ти биде ратата за кредит повеќе и законски не смее.. Другото е све добро кажано..
Автоматски споено мислење:

Дали можам потврда за платен персонален данок да приложам како доказ за приход? Фриленсер сум, и не сум осигуран.
Многу тешко.. Единствено некој друг имот да дадеш под хипотека како залог..
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Не, но зависи од повеќе фактори

Колкав кредит сакаш да земеш,
на колку години,
колку учество ќе упатиш,
колку месечно заработуваш

Банката ќе ти дозволи ~1/3 од месечните примања да ти бидат за рата ( доколку ти сакаш, се разбира )
1/2 од месечните примања е за станбен кредит

Дали можам потврда за платен персонален данок да приложам како доказ за приход? Фриленсер сум, и не сум осигуран.
Јас сум во процедура за станбен кредит, пријавен сум во македонска фирма колку и плус фриленсам. За да ми го земат во предвид и девизниот прилив ми побараа годишна даночна пријава. Баш пред саат време ми се јавија од банка и ми потврдија дека и девизниот прилив ми е земен во предвид и вкупните примања ми се многу повисоки. Ако се водиш како невработен и имаш девизен прилив најубаво да отидеш до банка да прашаш. Јас аплицирав во тутунска
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.057
1/2 од месечните примања е за станбен кредит


Јас сум во процедура за станбен кредит, пријавен сум во македонска фирма колку и плус фриленсам. За да ми го земат во предвид и девизниот прилив ми побараа годишна даночна пријава. Баш пред саат време ми се јавија од банка и ми потврдија дека и девизниот прилив ми е земен во предвид и вкупните примања ми се многу повисоки. Ако се водиш како невработен и имаш девизен прилив најубаво да отидеш до банка да прашаш. Јас аплицирав во тутунска
@vidooq
Обично е проблем за фриленсери, иако имаат прилив од странство и ги сметаат за поризични категории.
Даваат ама со поголема каматна стапка и сепак бараат некој друг начин на обезбедување за кредитот. Ова што го зборам е од личен разговор со директор на експозитура на НЛБ. Така да, ако е можно мини си плата кај некој со некоја задоволителна плата е јебига скоро 50% на нетото ќе имаш придонеси.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom