Најдобри населби/маала за семејно живеење во Скопје

Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Зависи каде Влае. Улиците Мраморец или Белчишка (меѓу Чакаларов и Порта) треба да урнеш неколку куќи за една мала зграда. Главно се лепенки со многу мали дворови. Кон Вардар веќе прават згради.
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Од источна страна на Вардар....за секој случај.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
@siteIMINJAzafateni и за кај се одлучи ? најде ли такво чудо што бараш низ Скопјево, за 100.000е плац и куќа и пола саат од центар пеш :)
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Здраво дечки. Дали некој од вас живее во црвено-белите згради во Ѓорче, веднаш до Санте Плус Болницата? Како сте задоволни од градбата?
И ако може мислење за тој дел од Скопје за живеење за млади? Ќе купуваме стан, ама сакаме да е подалеку од гратскиот метеж.
Поздрав!
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Здраво дечки. Дали некој од вас живее во црвено-белите згради во Ѓорче, веднаш до Санте Плус Болницата? Како сте задоволни од градбата?
И ако може мислење за тој дел од Скопје за живеење за млади? Ќе купуваме стан, ама сакаме да е подалеку од гратскиот метеж.
Поздрав!
Јас не живеам во таа зграда меѓутоа имам луѓе кои живеат во таа зграда. Е сега како што ми кажаа во некои од становите почнало да се појавува влага што не е ок баш за нова зграда. Паркинг имате и за шлепер да паркирате. Продавноче имате одма тука плус жито маркет вие на пеш 5 мин. Две основни школи на пеш 5-10мин. Градинка и амбуланта исто така. Мирна населба е освен знаат да галамата од социјалната зграда (Ромите) Моите живеат исто и јас до пред некое време близу зградава. Фина и убава населба за семејно живеење. Само проблем е што малце е далеку од центарот и гужви по сабајле :)
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.303
Поени од реакции
7.434
У Џон Кенеди улицата, малце асоцира името на нешто ама далеку од тоа.
Па зашто многу Албанци купуваат станови во Аеродром и Карпош? А се градат многу згради и во Чаир и во Бутел?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Тука (Радишани) една барака отиде за 30.000 € пред година дена, но во лоша состојба. Оние кои се во подобра состојба одат до 100.000 €, што е подобро од стан. Бараките се двособни или трособни, 2 купатила, кујна, трпезарија, дневна и подрум. Може да си направите и поткровје (како што имам јас) и подрумот да го направите како мало апартманче. Плус имате 2 тераси и можност да си направите во дворот и летна тераса.

Чист воздух (демек), има зеленило, сега за места за рекреација не знам, има мало паркче (3 клупи ставиле!) и неколку игралишта. Имаме и градинка и училиште, плус 4-5 маркети. Ни Тито да стане од гроб не ме сели во стан во Центар.

Главниот проблем е што не се инвестира во оваа населба затоа што во однос на околните населени места сме имале повисок стандард!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom