Најдобри населби/маала за семејно живеење во Скопје

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Верувај истражувам со месеци, па еве и тука се обратив во очај :icon_mrgr:
Види, има. Ретко, ама се наоѓа. Е сеа, во Рафталиџе тешко пошто барака под 200000 нема...
Надежта последна умира :)
А децава Compton шараат по ѕидови...
 
Член од
11 февруари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
11
А децава Compton шараат по ѕидови...
Види, факт е дека Тафталиџе е можеби најубава населба во Скопје. Посебно делот после Рузвелтова, до Педагошка. Ама преценета е, а полека и таму грдите мали зградички се шират ко канцер...
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.087
Поени од реакции
12.717
На тоа мислев.
Епа ако не ти одговара ни тоа,дојди во влае.Има уште некоја барака останато,расчепкај по огласи.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Член од
11 февруари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
11
На тоа мислев.
Епа ако не ти одговара ни тоа,дојди во влае.Има уште некоја барака останато,расчепкај по огласи.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Не дека не гледав и таму, ама си дадов уште некое време да побарам по централно...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.597
Поени од реакции
36.224
...убаво место се гледа по комшиите, џабе ти е убаво место ако ти се погоди некој комшија - вол, што мисли дека тој може да прави што сака во своја сопственост!...а и да најдеш некое добро место со добра мирна околина или комшии, преку ноќ може да се продаде комшиското место и да дојде некој локален шериф и да ти го усере целото реновирање, купување или било што ќе направиш!...најдобро денес да се купи евтин паушал стан со можност за менување, па од место на место додека не се погоди околината, мноооооогу е важно што комшии ќе се погодат, оти кај нас нема ама баш никаква култура за заедничко живеење како да се сите овчари од планина...да ги е_бем сељачанаа!:uzi:

 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.937
Поени од реакции
35.820
Не сум за тие населби/села што се подалеку. Сакам да функционирам и пешки или со велосипед, а и јас и сопругата работиме во центар. Не би се осудил да сум врзан за кола. Инаку сакам да правам куќичка, и се надевам дека ќе најдам некое плацче во градска убава населба. Затоа побарав мислења, може ќе добијам некој предлог каде да барам. Веројатно има убави маала кај што не ми паднало на памет да погледнам.
А до колку пари можеш да вложиш за објектот што го планираш, плац+градба?
Претпоставувам дека си свесен дека во подрачје што ќе биде и „блиску“ до центар ти требаат околу 200-300к од старт.
Инаку станови некаде каде што имаш зеленило околу зградата ,Аеродром, Карпош, Автокоманда од поблиските, Ново Лисиче малку подалеку од Центар.
Паркинг во Карпош 1 и 2 тешко ти се наоѓа иако не се плаќа, кога одам кај пријатели во овие населби на гости пекол ми е навечер да најдам место за паркирање, Аеродром не знам точно како им е регулирано со паркингот али кај одредени делови и таму знае да нема место (делот кај Тобако 2 откако ги турнаа бараките веќе е џунгла, евентуално во Аеродром во делот од Вучко до Мајчин Дом, не се далеку од Центар, имаш блиску кеј и има колку толку зеленило наоколу.
Кисела Вода и гага да ти ја даваат да не ја земаш, тотално уништена населба, никаква инфраструктура и гужва нон стоп, а со најавата дека ќе го градат булевар Македонија би ги прескокнал за живеење во следните 5-6 години и Црниче, Припор, Сопиште, Водно.
 
Член од
11 февруари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
11
...убаво место се гледа по комшиите, џабе ти е убаво место ако ти се погоди некој комшија - вол, што мисли дека тој може да прави што сака во своја сопственост!...а и да најдеш некое добро место со добра мирна околина или комшии, преку ноќ може да се продаде комшиското место и да дојде некој локален шериф и да ти го усере целото реновирање, купување или било што ќе направиш!...најдобро денес да се купи евтин паушал стан со можност за менување, па од место на место додека не се погоди околината, мноооооогу е важно што комшии ќе се погодат, оти кај нас нема ама баш никаква култура за заедничко живеење како да се сите овчари од планина...да ги е_бем сељачанаа!:uzi:

Ма да, ама реално не можеш да бидеш роб на идиотите. Тоа ќе оставам на среќата... Ако се погоди комшија дебил, ќе засадам ограда од зимзелени дрва 5м висока, и ќе си свиркам. Сигурно нема да бегам цел живот од комшии :D[DOUBLEPOST=1550433352][/DOUBLEPOST]
А до колку пари можеш да вложиш за објектот што го планираш, плац+градба?
Претпоставувам дека си свесен дека во подрачје што ќе биде и „блиску“ до центар ти требаат околу 200-300к од старт.
Инаку станови некаде каде што имаш зеленило околу зградата ,Аеродром, Карпош, Автокоманда од поблиските, Ново Лисиче малку подалеку од Центар.
Паркинг во Карпош 1 и 2 тешко ти се наоѓа иако не се плаќа, кога одам кај пријатели во овие населби на гости пекол ми е навечер да најдам место за паркирање, Аеродром не знам точно како им е регулирано со паркингот али кај одредени делови и таму знае да нема место (делот кај Тобако 2 откако ги турнаа бараките веќе е џунгла, евентуално во Аеродром во делот од Вучко до Мајчин Дом, не се далеку од Центар, имаш блиску кеј и има колку толку зеленило наоколу.
Кисела Вода и гага да ти ја даваат да не ја земаш, тотално уништена населба, никаква инфраструктура и гужва нон стоп, а со најавата дека ќе го градат булевар Македонија би ги прескокнал за живеење во следните 5-6 години и Црниче, Припор, Сопиште, Водно.
Не би се сложил баш со математиката.. Пред нос ми кидна баракче во Козле со 260м2 плац за 115000. Градбата е упола поевтина од плацот, така да, со значително помалку од горенаведените може да се помине. Само ќе се испотам да најдам :toe:
Што се однесува до муабетов за стан, имам во градски ѕид. Тоа иде у оглас, пошто изгорен сум за дворче, летниковче, скара, ќефои :ајнапиво:
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.937
Поени од реакции
35.820
Ма да, ама реално не можеш да бидеш роб на идиотите. Тоа ќе оставам на среќата... Ако се погоди комшија дебил, ќе засадам ограда од зимзелени дрва 5м висока, и ќе си свиркам. Сигурно нема да бегам цел живот од комшии :D[DOUBLEPOST=1550433352][/DOUBLEPOST]

Не би се сложил баш со математиката.. Пред нос ми кидна баракче во Козле со 260м2 плац за 115000. Градбата е упола поевтина од плацот, така да, со значително помалку од горенаведените може да се помине. Само ќе се испотам да најдам :toe:
Што се однесува до муабетов за стан, имам во градски ѕид. Тоа иде у оглас, пошто изгорен сум за дворче, летниковче, скара, ќефои :ајнапиво:
Пак ќе дојдеш до мојата математика, иако се надеваш поинаку.
Градба, комуналии, проекти, уписи во катастар и ќе видиш дека ќе ти отидат над 200к каде и да си нашол, плус да не правиме муабет дека одобренијата за рушење и градба ако не подмачкаш некаде ќе го чекаш со години. Плус види и маркицата каква е на тој плац, има плацови кои и џабе да ти ги дадат не вредат. Инаку за пешки поголемиот дел од Козле е на 45 минути од Центар, така да и не е така блиску, а со градски превоз си ограничен на 57ца и ако одиш до Гологанов на 5ка.
 
Член од
11 февруари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
11
Пак ќе дојдеш до мојата математика, иако се надеваш поинаку.
Градба, комуналии, проекти, уписи во катастар и ќе видиш дека ќе ти отидат над 200к каде и да си нашол, плус да не правиме муабет дека одобренијата за рушење и градба ако не подмачкаш некаде ќе го чекаш со години. Плус види и маркицата каква е на тој плац, има плацови кои и џабе да ти ги дадат не вредат. Инаку за пешки поголемиот дел од Козле е на 45 минути од Центар, така да и не е така блиску, а со градски превоз си ограничен на 57ца и ако одиш до Гологанов на 5ка.
Овој беше под Св. Јован, совршена локација на пола саат до центар. Ама тоа е, кидна :)
Како и да е, точно е дека секогаш има непланирани трошкови, ама за баланс има и начини да се ушпара. Башка планирам мала куќарка, 120-130м2, на две нивоа... Закосен плафон за штедња на комуналии... Толку, доста ми е. Се надевам ќе најдам нешто у согласност со планираниот буџет. На крајот на краиштата, кеифот нема цена, а еднаш се живее :ojeaa:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Крај краева може ако не најдеш плац, да најдеш директно куќа, еве на пример тие куќи што се околу Тафталиџе/Козле/Црниче...Ако не се брзаш, можеш да бараш преку агенција за да биде поефикасно барањето.
 
Член од
11 февруари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
11
Крај краева може ако не најдеш плац, да најдеш директно куќа, еве на пример тие куќи што се околу Тафталиџе/Козле/Црниче...Ако не се брзаш, можеш да бараш преку агенција за да биде поефикасно барањето.
Па да, спомнав веќе горе дека и стара куќа / барака е во игра. Само плацеви, без објект, во тие населби веќе скоро и да нема.
Преку агенции пробав, ама имам чувство дека цените се повисоки. Неколку опции што добив со реални цени, беа од оглас, или од рекла казала човек на човек, дека некој сосед продава... Додека понудите од агенциите беа драстично повисоки, дури и малку нереални. На пример, руинирана куќа (за рушење) со 400м2 плац во Тафталиџе 1 - 250000 евра :lolzz:
Среќа не се брзам, па кад буде, нек буде :)[DOUBLEPOST=1550439532][/DOUBLEPOST]
Крај краева може ако не најдеш плац, да најдеш директно куќа, еве на пример тие куќи што се околу Тафталиџе/Козле/Црниче...Ако не се брзаш, можеш да бараш преку агенција за да биде поефикасно барањето.
Па да, спомнав веќе горе дека и стара куќа / барака е во игра. Само плацеви, без објект, во тие населби веќе скоро и да нема.
Преку агенции пробав, ама имам чувство дека цените се повисоки. Неколку опции што добив со реални цени, беа од оглас, или од рекла казала човек на човек, дека некој сосед продава... Додека понудите од агенциите беа драстично повисоки, дури и малку нереални. На пример, руинирана куќа (за рушење) со 400м2 плац во Тафталиџе 1 - 250000 евра :lolzz:
Среќа не се брзам, па кад буде, нек буде :)[DOUBLEPOST=1550439597][/DOUBLEPOST]
Го знам огласов, одамна се продава, ама тој дел на Козле баш и не ми по мерак...
 
F

Flatter

Гостин
Да си пишам мое мислење. Гледам многу се скапи плацевите... За еден обичен плац 70000е а рачунај и куќа 50000евра+ тоа ти испаѓа преку 150000++.

Незнам како си расположен за стан ама јас сепак мислам дека стан со вклучен паркинг ти е најдоброто решение поготово што со тие 150000е можеж да најдеш некој добар дуплекс стан со преку 100квадрата со вклучен паркинг за да не му ја мислеш.
За добра населба незнам ама според мене најдобра опција ти е голем стан со ливт на +10ти спрат и ич мирна да ти биде главата, види сега новите што се градат адора, Cevahir Sky City и слични такви европски згради барем ќе бидеш сигурен дека ќе живееш квалитетен живот со обезбеден паркинг.

Исто и веќе Скопје ти е уништено со згради во центар така да ако бараш плац во центар да биде блиско тогаш ништо ќе се разорочараш само. Исто и веќе почнуват да прават куќи надвор од центар пошто им станува загушно густо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom