Најдобри дизел мотори...

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Член од
27 декември 2012
Мислења
28
Поени од реакции
4
E a sho ke kazete ovie ponovote passati 6ka mi rekoa pasat samo 1.9tdi 2.0 ne ... em 2.0 e 140 kojna a ovoj 1.9 samo 105:( vo plan sum da zemam pa kazete nekoe mislenje.
--- надополнето: 6 декември 2013 во 18:56 ---
според мене мерцедесите 123 и 124 ги имаа најдобрите мотори Дизел секако не зборувам за бензин
2 000 000 ретко кој друг дизел оди без ремонт
голфовите 1 2 3 исто така добри иако тешко стигнуваат до 500 000 километри
опелите со исузу исто така доста издржуваат
бмв и така и така и тие тераат до 500 000 без некои скапи поправки
пежо рено цитроен фиат и тн и тн 200 000 и толку почнал уље да троши
погоре малку на темава добро кажа еден голема кубикажа со мала коњажа и бес турбо едноставно ( нема смрт ) и овие новите голф 1.3 мултиџет и 1.4 тди исфорсирани мотори краток век

:)
multijet toa e najgolemoto srajne na motor sho se ima proizvedeno u istorijata na avtomobilizmot, iam drugar so fiat multijet 1.3 70.000 km crkna na udolnica 100ka mosh ke odi na gornishka nazad se vraka, t.e gasni nemoze da iskaci, ni gas prima ni nishto ...
Ako gresam neka me popravi nekoj :)
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
E a sho ke kazete ovie ponovote passati 6ka mi rekoa pasat samo 1.9tdi 2.0 ne ... em 2.0 e 140 kojna a ovoj 1.9 samo 105:( vo plan sum da zemam pa kazete nekoe mislenje.
--- надополнето: 6 декември 2013 во 18:56 ---

multijet toa e najgolemoto srajne na motor sho se ima proizvedeno u istorijata na avtomobilizmot, iam drugar so fiat multijet 1.3 70.000 km crkna na udolnica 100ka mosh ke odi na gornishka nazad se vraka, t.e gasni nemoze da iskaci, ni gas prima ni nishto ...
Ako gresam neka me popravi nekoj :)

1.3 мулти џет????????Нема шанса!!!!!Ти го гарантирам....Сега ке одиме во мојата поранешна фирма,уште го возат,има 310 000км поминато.Јас го оставив со 210 000км мислам дека беше......

Едниствена мана му е што е слаб во однос на тежината за тоа комбе.Оддржувано е во Аутомобиле Ск од прв ден.Знам на 140 000км??? имаше проблем со ЕРГ вентилот.Го сменија и се си беше ок...

Е сега ако е стариот ЈТД мотор а тој се вградуваше до 2002 е тоа е губре од комбе.Пријател мој на 60 000км му направи ремонт.Тоа беше серија од црвени карго модели во 2000 и 2001.....
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Канта на 4 тркала, а ако е од бугарија донесен тури му пепел
Ако биле добри швабо уште ќе ги возел.

Јас на Сеат Толедо имам 1.9 TDI од голф 3 , само бошот е друг, спие моторот, шо е проблемот?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Мој другар има Добло со 1.3 мултиџет и душата му ја вади.Сега пред некоја ден носевме брикети во еден манастир и мака нема.Има многу поминато,а никакви захфати на него нема правено.

Летоска бев во Ксамил преку Химара(потежок пат за кола здравје) со пунто 1.9 ЈТД со клима вклучена и 400 км со угорници од 12% и повеќе и на крај просек 5 литри.Ни уље ни бутур не трошеше.Сега во зима еве пали како бензинец а братучедот го зеде со 180 000 км.
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
16
Мој другар има Добло со 1.3 мултиџет и душата му ја вади.Сега пред некоја ден носевме брикети во еден манастир и мака нема.Има многу поминато,а никакви захфати на него нема правено.

Летоска бев во Ксамил преку Химара(потежок пат за кола здравје) со пунто 1.9 ЈТД со клима вклучена и 400 км со угорници од 12% и повеќе и на крај просек 5 литри.Ни уље ни бутур не трошеше.Сега во зима еве пали како бензинец а братучедот го зеде со 180 000 км.
Top auto.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
E a sho ke kazete ovie ponovote passati 6ka mi rekoa pasat samo 1.9tdi 2.0 ne ... em 2.0 e 140 kojna a ovoj 1.9 samo 105:( vo plan sum da zemam pa kazete nekoe mislenje.
--- надополнето: 6 декември 2013 во 18:56 ---

multijet toa e najgolemoto srajne na motor sho se ima proizvedeno u istorijata na avtomobilizmot, iam drugar so fiat multijet 1.3 70.000 km crkna na udolnica 100ka mosh ke odi na gornishka nazad se vraka, t.e gasni nemoze da iskaci, ni gas prima ni nishto ...
Ako gresam neka me popravi nekoj :)

Чичко ми има Добло,ми се расипа колата мене,ме влечеше со Доблото,кај мене тројца луѓе во кола,кај него тројца,и плус вештачко ѓубре носеше може 400 кила,Доблото не претна,ни да изгуби снага,ни да чади,ни ништо,како по долниште,така го горниште влече.1.3 Мултиџет мотор.
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
16
Чичко ми има Добло,ми се расипа колата мене,ме влечеше со Доблото,кај мене тројца луѓе во кола,кај него тројца,и плус вештачко ѓубре носеше може 400 кила,Доблото не претна,ни да изгуби снага,ни да чади,ни ништо,како по долниште,така го горниште влече.1.3 Мултиџет мотор.
1.3 e taman dizelce. Em ne trosi em ide.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
1.3 mjet e odlicna masina, istite gi vgraduvaat i vo opelite pod oznakata 1.3 cdti. Samo osetlivi se na kvalitet na naftata, a kaj nas gorivata se katastrofa.
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
16
1.3 mjet e odlicna masina, istite gi vgraduvaat i vo opelite pod oznakata 1.3 cdti. Samo osetlivi se na kvalitet na naftata, a kaj nas gorivata se katastrofa.
A be so zboris be ? Na poznat moj sluzbenoto Doblo 1.3 da ne videlo slucajno asalna nafta ? Se vozi na crvena samo i isklucivo. Ic ne mu cue. Dosega 300000Km bez nisto da se promenilo. I raboti isto kako denta koga e kupeno. Kolku pati me ima vozeno. Da se zivi i zdravi burinjata nafta (kupena za 35 denari litro na crno).
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
A be so zboris be ? Na poznat moj sluzbenoto Doblo 1.3 da ne videlo slucajno asalna nafta ? Se vozi na crvena samo i isklucivo. Ic ne mu cue. Dosega 300000Km bez nisto da se promenilo. I raboti isto kako denta koga e kupeno. Kolku pati me ima vozeno. Da se zivi i zdravi burinjata nafta (kupena za 35 denari litro na crno).
Ova tesko da projde, da ne kazam 100% sum siguren deka so vozenje na crvena nafta max 30-50.000km i site dizni i CR pumpata ke treba da se frlat. Kolku kosta ova da se kupi ic da ne zboram. Kaj ovie diznite se zatapuvaat i so standardna nafta, a kamoli so crvena. Mislam deka fabricki e predvideno na 150.000km diznite da se menjaat. Ova vazi generalno skoro za site CR motori. A za CR pumpata koj kakva sreka ke ima.
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
70
Поени од реакции
16
Ova tesko da projde, da ne kazam 100% sum siguren deka so vozenje na crvena nafta max 30-50.000km i site dizni i CR pumpata ke treba da se frlat. Kolku kosta ova da se kupi ic da ne zboram. Kaj ovie diznite se zatapuvaat i so standardna nafta, a kamoli so crvena. Mislam deka fabricki e predvideno na 150.000km diznite da se menjaat. Ova vazi generalno skoro za site CR motori. A za CR pumpata koj kakva sreka ke ima.
Dali da se smeam ili da placam na ovie gluposti. Dobloto so 300000km si vozi i den denesen a covekot ja gazi bezmilosno. Cudo od motor. Mazda 6 imam videno so 450000km vozena isklucivo na crvena nafta.
Ja prodade covekot i si kupi CX5 i od prv den crvena. BTW masinski inzener e i ima doktorat za dizel motori.
A ti voZi skapan TDI so tehnologija od pred 100 godini. I edvaj cekam da gi opnat tie ko tebe so EKO danok pa da zborime posle.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ova tesko da projde, da ne kazam 100% sum siguren deka so vozenje na crvena nafta max 30-50.000km i site dizni i CR pumpata ke treba da se frlat. Kolku kosta ova da se kupi ic da ne zboram. Kaj ovie diznite se zatapuvaat i so standardna nafta, a kamoli so crvena. Mislam deka fabricki e predvideno na 150.000km diznite da se menjaat. Ova vazi generalno skoro za site CR motori. A za CR pumpata koj kakva sreka ke ima.

Може се погодило така,некогаш и среќата е битна.
 
Член од
27 декември 2012
Мислења
28
Поени од реакции
4
Чичко ми има Добло,ми се расипа колата мене,ме влечеше со Доблото,кај мене тројца луѓе во кола,кај него тројца,и плус вештачко ѓубре носеше може 400 кила,Доблото не претна,ни да изгуби снага,ни да чади,ни ништо,како по долниште,така го горниште влече.1.3 Мултиџет мотор.
Kolku km ima izminato ?
--- надополнето: 8 декември 2013 во 11:25 ---
1.3 мулти џет????????Нема шанса!!!!!Ти го гарантирам....Сега ке одиме во мојата поранешна фирма,уште го возат,има 310 000км поминато.Јас го оставив со 210 000км мислам дека беше......

Едниствена мана му е што е слаб во однос на тежината за тоа комбе.Оддржувано е во Аутомобиле Ск од прв ден.Знам на 140 000км??? имаше проблем со ЕРГ вентилот.Го сменија и се си беше ок...

Е сега ако е стариот ЈТД мотор а тој се вградуваше до 2002 е тоа е губре од комбе.Пријател мој на 60 000км му направи ремонт.Тоа беше серија од црвени карго модели во 2000 и 2001.....[/qu
1.3 мулти џет????????Нема шанса!!!!!Ти го гарантирам....Сега ке одиме во мојата поранешна фирма,уште го возат,има 310 000км поминато.Јас го оставив со 210 000км мислам дека беше......

Едниствена мана му е што е слаб во однос на тежината за тоа комбе.Оддржувано е во Аутомобиле Ск од прв ден.Знам на 140 000км??? имаше проблем со ЕРГ вентилот.Го сменија и се си беше ок...

Е сега ако е стариот ЈТД мотор а тој се вградуваше до 2002 е тоа е губре од комбе.Пријател мој на 60 000км му направи ремонт.Тоа беше серија од црвени карго модели во 2000 и 2001.....
Sto znam... imam slusnato mnogu se zalat od tie motori, no eve sega slusam deka se top motorite, inace jas licno ja imam vozeno lineata na drugarmi i se napolniv nervoza sea koa se potsekam dure se nerviram :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom