Најдобри дизел мотори...

L

Luki Junior

Гостин
5/6 цилиндара у линија на Мерцедес дизел
5 цилиндара у линија на Фолксваген дизел
6 цилиндара у линија на БМВ бензин

Од поновите, 6 цилиндара у линија н БМВ дизел...

Крај на приказната...

Секој в6 мотор му требе тегове за баланс, иначе ќе полета од под хаубата од вибрации..
--- надополнето: 27 февруари 2013 во 09:38 ---
ПСА веќе го користат дизело на Форд од 2000 ццм.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
А форд го користи на ПСА 1400ццм и ако не се лажам 1600ццм
 
L

Luki Junior

Гостин
А форд го користи на ПСА 1400ццм и ако не се лажам 1600ццм
Точно.. 1.4 го користе форд, а 1.6 демек заедно го развијаа.. Земаа блоко од ендура-Де 1.6 од 80тите на форд, ставија му модерна електроника, сензори, едно турбо и Комонрејл технологија и ја ти нов мотор... :D:D:D:D:D
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
,,koja e razlikata pomegju,,TDi,,,,HDi,,,,TDCi,,,,,CDi,,,,,,ama bash nikakva,,,
,,,germanski francuski,,ili timi neznam veke kavi ,,,samo po ime,,,,
,,a koga sme veke ,,ozbilno ,,za diskusija,,,najdobrite,,sepak ,,,i povtorno spored mene ,,doagjaat od ,,japonija,,,,ISUZZU,,,,,,,,,
Toj što nema pojma od koli i motori samo ovakvi gluposti može da pišuva.
 
L

Luki Junior

Гостин
Јапонците са добри за бензински мотори и високи вртежи...
Дизелите не и са баш најсилна страна...
најдобрио дизел шо са го извадиле исузу е 6.6 ве8 Дурамакс шо го стават у ЏиЕмСи и Шевролет, ама ако е со Алисон Менач да може да го издрже вртежнио момент на тај ѕвер.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
,,,,e jes val imash ti pojma,,,,se gleda od mars,,,otvori oncle google,,,,site se koncepciski potpolno isti,,,samo so razlichen pechat i logo na firmata,,,,
aj pozdrav narodnjaci,,,folcvagenovci,,,od drvo da e ama golf da e,,,,pppfffffff,,,,,,,;)
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Во глобала сите мотори со добро одржување се доста доверлви... Опеловите срања (конкретно 1.6D), кај мене се покажаа многу појќе од фаленот добар дизел на Форд (1.8D).

Сакале да признаете или не, Мерцедес се врв... Голема кубикажа, релативно мала коњажа, рецепт за неуништлива машинерија. Тргнувајќи од 200D, 240D, 300D, 250D, 250TD, 300TD, па се до новите CDI мотори. Некој ќе речи, баби се, тромави, трошат многу... нема да возиш кола од 2 тона, која сакаш да оди како ферари а да ти троши како фиќо.


Тебе репер за добар мотор ти е дали оди на црвена нафта?

Земи Ленд ровер Дифендер, од 60-тите.... 2.5 Дизељ, арапите во пустина и на сурова нафта ги возеа.
2200cc, а има само 105KS...:facepalm:
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
...i shto mu fali ,,,ima 10 milioni kilometri da pomine,,,pre gazdata ke crkne otkolku motorot,,
,,a ako sakate za trki,,i crveni vrtezhi,,,ako vi drzhi gazot vozete benzinci,,,,,,,,:cool:
Па секако дека возам бензинец :D
--- надополнето: 27 февруари 2013 во 11:21 ---
на ц-класа ги има у верзија со 75 којна и 95 којна.... :)
:icon_mrgr:
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
што ќе кажете за D-4D на Toyota?
Имам слушнато кај нас многу страдат турбините од ,,лошата,, нафта??? што има врска нафтата со лопатките на турбината освен ако не ги јаде, јас мислам дека е до уљето кое ги подмачкува лежитата на осовината на турбината бидејки вртат со
100 000-150 000 вртежи во минута
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
,,,,e jes val imash ti pojma,,,,se gleda od mars,,,otvori oncle google,,,,site se koncepciski potpolno isti,,,samo so razlichen pechat i logo na firmata,,,,
aj pozdrav narodnjaci,,,folcvagenovci,,,od drvo da e ama golf da e,,,,pppfffffff,,,,,,,;)
Pak se gleda deka nemaš pojma.Poarno traj si da ne ti se smeat. Koncepciski e ogromna razlika od starite TDi,SDi, i obični dizeli do ponovite HDi,CDi,DCi itn. Ponovite se site komonrail,starite se so boš pumpa. Zaedničko im e samo toa što odat na nafta. Ama ti taka i taka nemaš pojma pa bezveze i ova što ti go napišav i ništo ne razbiraš.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.792
Поени од реакции
29.260
,,,abe coek ,,,zboruvame za deneshnive generacii na dizel motori,,,a ti ispomesha i bosh pumpi od dedo noe,,,aj teraj i brkaj rabota ,,se gleda deka ne si ja razbral temava,,,:ROFLMAO:,,,,
,,a i navistina mi e chudno sho pishuvash,,stvarno teshko za razbiranje,,,koga izmesha ,,prvo ferguson ,,,pa golf kec ,,i segashni modeli na dizel motori,,,e stvarno teshko e za razbiranje ,,,tiki aj teraj ,,,i vozi mishko,,,:pos:,,,
Pak se gleda deka nemaš pojma.Poarno traj si da ne ti se smeat. Koncepciski e ogromna razlika od starite TDi,SDi, i obični dizeli do ponovite HDi,CDi,DCi itn. Ponovite se site komonrail,starite se so boš pumpa. Zaedničko im e samo toa što odat na nafta. Ama ti taka i taka nemaš pojma pa bezveze i ova što ti go napišav i ništo ne razbiraš.
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
,,,abe coek ,,,zboruvame za deneshnive generacii na dizel motori,,,a ti ispomesha i bosh pumpi od dedo noe,,,aj teraj i brkaj rabota ,,se gleda deka ne si ja razbral temava,,,:ROFLMAO:,,,,
,,a i navistina mi e chudno sho pishuvash,,stvarno teshko za razbiranje,,,koga izmesha ,,prvo ferguson ,,,pa golf kec ,,i segashni modeli na dizel motori,,,e stvarno teshko e za razbiranje ,,,tiki aj teraj ,,,i vozi mishko,,,:pos:,,,
оф топик, што ти е поентава со запиркиве?
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
До сите експерти за дизел:D Audi 2.5 TDI од 2002, или Ford Mondeo 2.0 TdCi од 2004.
Што е подобро???

P.S. Мојот кум сака да купи форд, а кумата сака ауди:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom