Најдобри албуми за 2014 година

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Оваа 2014та година излегоа навистина добри албумчиња но и покрај добрите албуми кои излегоа имаше и такви хејтани албуми помеѓу нив најмногу беше хејтан албумот на U2 - Songs of Innosence.

Според Rolling Stone е албум на годината е Songs of Innosence - U2 во секоја смисла на значењето, но исто така некои го нарекоа тој албум како воскресувач на U2.

Традиционално како и секоја година да ги одбереме најдобрите албуми само што оваа година ќе се подели на жанрови.


    • Рок:
    • Метал :
    • Електронска:
    • Хип-Хоп:
    • Поп / Р&Б:


Еве го мојот избор:


  • Рок:
    • The War On Drugs - Lost in the Dream
  • Метал : Xerath – 3
  • Електронска: Aly & Fila – The Other Shore
  • Хип-Хоп: Dilated Peoples – Directors of Photography
  • Поп / Р&Б: Here and Nowhere Else

Кои се вашите најдобри албуми за оваа година?
 
S

StormRage

Гостин
Види го бе, зашо ми ја крадиш темата ? :D
и лани некој ми ја собра :D

И не можеш да ја делиш по жанрови, многу луѓе слушаат скроз различно од напишаното :)
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Многу слабо слушав нови изданија годинава, ама еве едно што ми остави поголем впечаток, како ЕP-во, така и целиот материјал на бендот.

Bölzer - Soma (Complete EP 2014) :roker:

Не мора да е албум ваљда? :P
 
Член од
5 декември 2014
Мислења
23
Поени од реакции
45
Song of innocence на U2 беше најмногу хејтан заради начинот на кој избраа да го промовираат. Инаку се старите добри U2 за кои секогаш би бил спремен да одвојам некој денар.
Според мене еден од најдобрите албуми годинава е на alt-J кои се инди-рок бенд - This is all yours
Метал: Catacombs of the Black Vatican
P.S. Незнам зошто ама многу сум циција за да споделувам музика ептен лично си ја гледам, ама ај уживајте.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не сум некој голем слушател на странска музика, затоа како најдобар албум за оваа година го означувам албумот Македонско девојче 2 :)
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
+1 за Alt-J и номинација за Jack White и албумот lazzareto, според мене еден од ретките добри Рок албуми годинава. Симнете, вреди да се слушне (y)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ја би со овој, макар шо имаше и подобри албуми, али ете ради бендот кој го сакам, него би го пишал.

 
D

Deleted member 53418

Гостин
Многу слабо слушав нови изданија годинава, ама еве едно што ми остави поголем впечаток, како ЕP-во, така и целиот материјал на бендот.

Bölzer - Soma (Complete EP 2014) :roker:

Не мора да е албум ваљда? :P
Ептен добро лежи во комбинација со World of Tanks :D
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945

Би одел со овој, свежо синоќа го слушав, а и друго немам многу слушано освен тој од Том Јорк и уште 3-4 ама се од не многу познати бендови. Коа сме кај нови албуми, на замунда имате торент од албумот на Alain Concepcion - R, нов бенд добра музика, ислушајте го :)
 
Ф

Флеш

Гостин
Пинк Флојд извади албум и everybody loses their mind
Том Јорк same shit ..... Mheaw резултат на крај

Најдобар е Kiesza=Sound of a Woman
The Roots=Shout your Cousin ...
Marc The Marco=Salad Dayz

и то ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom