Најдобри адвокати во МКД

Член од
24 мај 2007
Мислења
77
Поени од реакции
5
Што мислите кој се најдобри!!!!!!
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.265
Поени од реакции
8.229
Знам дека ја ќе бидам, а сеа моментално кој ми го чува местото... незнам да ти кажам...
 
T

Tetro

Гостин
Шехтански е бр. 1 према мене. Не сум партиски определуван, па така да можеш да ми веруваш на зборот. :wink:

 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.048
Поени од реакции
18.001
не знам кој е најдобар, ама знам само дека оној Саво Коцаров значи сигурно лежење затвор. Како Арангел Михаил што е за мртовци-така Саво е за ќорка. Цел живот го гледам на вести како брани некого и цел живот лежат. :)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.730
Поени од реакции
619
Оди ти за адвокат ја на акедемија за судија ке си идам
да видам пари ,
живот да видам.
Е за таму ти треба повеќе од среќа :)

За темата- Добар адвокат не значи негово постојано појавување во јавност. Освен солидни познавање од материјата која ја работи, потребни му се и успешни познавања со судиите од правосудството, бидејќи сакале да признаеме или не, врски си постојат.
Бидејќи следам судења во Кривичниот суд, и имам следено поголем број адвокати, како подобри би ги издвоил : Стеван Павлески (екс ЈО на РМ), Тортевски, Милутин Ангеловски (екс директор на КПД Идризово)и Ефто Поповски (за презимево не сум сигурен 100%), бидејќи гледам дека добро се снаоѓаат во изведувањето на доказите :)
Со оглед дека е кривичен суд, скоро секогаш од спротивната (тужителската, обвинителската) страна стојат јавни обвинители, и најчесто тие излегуваат како победници, но имиња не би споменувал сега за сега, не ми текнуваат :)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.936
ИМа еден стар келав на тв нон стоп ги брани сите криминалци, богами за неколку миљони да ти извади 6 месеци затвор алал да му е :D
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.694
Поени од реакции
9.960
Ќељавиот? Тој е тој Саво Коцарев, забегано старче, махер невиден кај нас. Колку и да се корумпирани не може секој као тој Саво -негативец ама го бива.
 
T

Tetro

Гостин
ИМа еден стар келав на тв нон стоп ги брани сите криминалци, богами за неколку миљони да ти извади 6 месеци затвор алал да му е :D
Ќељавиот? Тој е тој Саво Коцарев, забегано старче, махер невиден кај нас. Колку и да се корумпирани не може секој као тој Саво -негативец ама го бива.
Саво :salut:
 
Член од
26 април 2010
Мислења
501
Поени од реакции
20
Најдобри се оние кои имаат најмногу пријатели меѓу судиите и обвинителите ( та не ли го гледате судскиот систем во целост).
 
M

M del Mar

Гостин
Ќељавиот? Тој е тој Саво Коцарев, забегано старче, махер невиден кај нас. Колку и да се корумпирани не може секој као тој Саво -негативец ама го бива.
Го бива за граѓански спорови и те како, кривичните послабо :)
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
256
Овие адвокати што ги гледате на ТВ и се стресувате на нивните имиња најчесто немаат ни Д од добри бидејќи добар адвокат значи освен познавања да има и одговорност према клиентот и да му биде достапен 24/7 а не да се понаша како префригано говедо и да не крева на повиците на клиентот додека скапува во некоја од скопските “читални“ и згора на се да ти го наплати тоа.
 
Член од
29 март 2009
Мислења
97
Поени од реакции
9
Е за таму ти треба повеќе од среќа :)

За темата- Добар адвокат не значи негово постојано појавување во јавност. Освен солидни познавање од материјата која ја работи, потребни му се и успешни познавања со судиите од правосудството, бидејќи сакале да признаеме или не, врски си постојат.
Бидејќи следам судења во Кривичниот суд, и имам следено поголем број адвокати, како подобри би ги издвоил : Стеван Павлески (екс ЈО на РМ), Тортевски, Милутин Ангеловски (екс директор на КПД Идризово)и Ефто Поповски (за презимево не сум сигурен 100%), бидејќи гледам дека добро се снаоѓаат во изведувањето на доказите :)
Со оглед дека е кривичен суд, скоро секогаш од спротивната (тужителската, обвинителската) страна стојат јавни обвинители, и најчесто тие излегуваат како победници, но имиња не би споменувал сега за сега, не ми текнуваат :)
Ефто се презива Спировски.
Сите си имаат свои области.Јагнула е на имотно правни односи,Саво е на терористиве бранител,и Ефто ги брани Терористиве па затоа и пред некоја година му ставија бомба под џипот.Инаку на Ефто жена му е(којзнае која по ред) судиката Гордана Спировска,бившата жена на екс.министерот за здравство Владо Димов.
Некои се договараат на процент ако се работи за штета од сообраќајка,а доколку се работи за било кој друг процес од кој не се заработува пари секое излагање на суд по 100 евра го наплаќаат,па макар и да се одложи тој ден.И затоа во договор со судиите или со спротивниот адвокат намерно ги влечат процесите по 10 години,те едниот не дошол те другиот не дошол.Народ ке изумре чекајќи да му заврши процесот со конечна одлука.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.730
Поени од реакции
619
Ефто се презива Спировски.

Некои се договараат на процент ако се работи за штета од сообраќајка,а доколку се работи за било кој друг процес од кој не се заработува пари секое излагање на суд по 100 евра го наплаќаат,па макар и да се одложи тој ден.И затоа во договор со судиите или со спротивниот адвокат намерно ги влечат процесите по 10 години,те едниот не дошол те другиот не дошол.Народ ке изумре чекајќи да му заврши процесот со конечна одлука.
Да, да, Ефто има канцеларија кај холандска амбасада мислам :)
Абе наплаќаат за секое излегување на суд ама па сеа 100 евра...малце е многу :) Гледам трошковник за наплата, на адвоакт по сл. должност, и зема околу 3000-4000 за цело судење (на страна процентот и др. награди). А што се однесува за одложувањата- не може да речеме ека судијата е виновен за тоа, за намерно да ја одолговлекува работата (иако тоа им се допаѓа на адвокатите највеќе), бидејќи не може да знае судија дали оштетениот или обвинетиот или сведоците можат да дојдат на судење. Се разбира, наредниот пат, ако не можат, ќе ги приведат :)
 
Член од
29 март 2009
Мислења
97
Поени од реакции
9
Да, да, Ефто има канцеларија кај холандска амбасада мислам :)
Абе наплаќаат за секое излегување на суд ама па сеа 100 евра...малце е многу :) Гледам трошковник за наплата, на адвоакт по сл. должност, и зема околу 3000-4000 за цело судење (на страна процентот и др. награди). А што се однесува за одложувањата- не може да речеме ека судијата е виновен за тоа, за намерно да ја одолговлекува работата (иако тоа им се допаѓа на адвокатите највеќе), бидејќи не може да знае судија дали оштетениот или обвинетиот или сведоците можат да дојдат на судење. Се разбира, наредниот пат, ако не можат, ќе ги приведат :)
Aбе за одложувањето не се криви судиите туку се криви адвокатите затоа што они како колеги се договараат,еднаш нема да отиде едниот оти се задржал на друг процес,па после нема да дојде другиот и така по ред.Па некогаш нема да излезе некој од обвинетите за да се одолговлече случајот.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.160
Поени од реакции
4.754
јас ви кажувам дека чичко ми е најдобар, сега има 65 години и не знам дали ке ви прифати али сепак пишите во пп и ке ви дадам број :helou: не да го фалам ама човекот си е ѕвер:nesum:
 
На врв Bottom