Најдобрите и најлошите странци што настапувале во Македонија?

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.159
Поени од реакции
5.128
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/558834_10151842166119606_1627859011_n.jpg?oh=a61f85a0364523ff70551f62b48b51e2&oe=54E0AED3

Eнтони Ли-Инграм играше 2012/13 за КК Куманово 2009 / Games Played 14, Pts. 19.3 , Ast. 2 .5 , Stl. 0 .9 , Blk 1 .2 - Еден од подобрите. Атлетичен, агилен, брз, добар во офенс/дифенс, несебичен, баш он онака тимски-школски играч ... :)
Одличен играч!
@Near Вероватно го немаш гледано колку јас. Одличен шутер и одбрамбен играч.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.262
Поени од реакции
6.902
Одличен играч!
@Near Вероватно го немаш гледано колку јас. Одличен шутер и одбрамбен играч.
Абе брат верувам дека беше добар играч,ама не е тоа тоа за да биде ставен како еден од најдобрите. Реално да прајме муабет,спореди го со Марк Дин,Едвардс,Турман(не ги памтам овие играчи,ама сите ги зборуваат како едни од најдобрите),па еве и Доналд Кол од Фени шо играше до пред некоја година ќе ја приметиш разликата. А и не е се во бројките,лани Балабан у Фени имаше 23-4 поени просек и 12 скока,ама бевме камења и тој малце двоеше од другите,па никако не би го сместил како еден од најдобрите. Добар-ДА,ама еден од најдобрите-НЕ. :)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.788
Поени од реакции
1.504
Скоти Турман е најдобар странски играч кој било кога играл за македонски клуб.
За да ви стане јасно за какво играчиште стануваше збор еве ви прво линк за составот на Американската репрезентација (убаво прочитавте репрезентација) за Гудвил игрите кои се одржале 1994 во Санкт Петерсбург каде Турман настапувал рамо до рамо со легенди како Мајкл Финли и Тим Данкан.
Еве и видео од финалето од 1994 година во Ен Си Еј лигата каде на самиот крај и го решава натпреварот за титулата.
Бев дете но се сеќавам по нешто на типов, играше за Жито Вардар ако не се лажам?

Имаше и добар скок шут од полудистанца ако не се лажам.

Ниско крило или бек беше нештоSent from my C5303 using Tapatalk
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.788
Поени од реакции
1.504
Едит: Хаха, сум пишел за него во темава пред 6 години ете :-D

Sent from my C5303 using Tapatalk
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.788
Поени од реакции
1.504

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Од поновата генерација Фрај(Фени и Амак)
Џарид Фрај
се изнашетал од еден до друг крај на планетава.Од овде во Исланд, па до Австралија и пак во Исланд :icon_lol: Со Вил Кодл
или ккао се читаше беа супер тандем.И Војдани Дамјан...ихх ко пред 20 годинида било :unsure: И Доналд Кол секако од поновите.

Најслаб - Харвис Кофилд 2007/08.Да беше странец и Ангел Тасевски ќе го пишев како најтупаџија и најпровокатор.

Инаку во занимливости во историски теми назад 2007/08 МЗТ изгубиле од Струмица 85-135 дома.
И Тимче во истата тема
тимче.png
 

Yeezus

Господин Ѕверка
Член од
25 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
251
Абе брат верувам дека беше добар играч,ама не е тоа тоа за да биде ставен како еден од најдобрите. Реално да прајме муабет,спореди го со Марк Дин,Едвардс,Турман(не ги памтам овие играчи,ама сите ги зборуваат како едни од најдобрите),па еве и Доналд Кол од Фени шо играше до пред некоја година ќе ја приметиш разликата. А и не е се во бројките,лани Балабан у Фени имаше 23-4 поени просек и 12 скока,ама бевме камења и тој малце двоеше од другите,па никако не би го сместил како еден од најдобрите. Добар-ДА,ама еден од најдобрите-НЕ. :)
А, во што се гледа ако не во бројките ? :facepalm:
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.262
Поени од реакции
6.902
А, во што се гледа ако не во бројките ? :facepalm:
Abe facepalmu,bruks pred nekoja godina so igrase u strumica sekoe kolo imase 30+ poeni. Otide u kumanovo ne vleze nitu ednas u 12-te igraci. Ako cela ekipa e drva i eden igrac malce samo da se izdvojuva se broi li kako eden od najdobrite? I lani eden srbin u pelister imase prosek 40 poeni koga bea sobrano luge od ulica samo toj postignuvase poeni,znaci li deka e eden od najdobrite?
 

Yeezus

Господин Ѕверка
Член од
25 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
251
Abe facepalmu,bruks pred nekoja godina so igrase u strumica sekoe kolo imase 30+ poeni. Otide u kumanovo ne vleze nitu ednas u 12-te igraci. Ako cela ekipa e drva i eden igrac malce samo da se izdvojuva se broi li kako eden od najdobrite? I lani eden srbin u pelister imase prosek 40 poeni koga bea sobrano luge od ulica samo toj postignuvase poeni,znaci li deka e eden od najdobrite?
Брукс, е еден од најдобрите сигурно, И во АБА играше супер, и потоа кратко во КК Струмица. Во Куманово беше чисто за одржување форма додека да најде нов клуб...исто и поради правилото за странци, не играше...Не трескај... Бројките го прават таков...За тој србинот што го спомнуваш секоја чест, нормално дека е добар странец...шо ме интересира каква била екипата, Ако си добар тоа е :D Темава така гласи "најдобрите странци и најлошите" - да ти преведам ...Индивидуално, а не од колективна гледна точка...И никаде не се наведува нумерички да се подредуваат.. Туку само го истакнав Ентони, онака... Фала,чао :D

Edit: Бројките го прават играчот, најдобар !!!
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.159
Поени од реакции
5.128
До некаде се согласувам со Near у врска дека некој не толку квалитетен ако само тој игра и шутира половина од целиот тим нормално е дека ќе има добра статистика, битно е процентот за шут, скокови . блокади.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Justin Reynolds у мзт е една од најголемите утки, иако претходните сезони у македонска лига играше солидно, во аба беше ужасен, ретко неинтелегентен играч.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom