Најдобрите и најлошите странци што настапувале во Македонија?

Член од
7 мај 2008
Мислења
2.818
Поени од реакции
368
Стварно интересно е ова, би рекол и трагично... Олег Лебедев кога играл во Македонија, Христов не бил роден. И сега од нигде никаде искача мангупот и кажува дека не бил добар.

БТВ не ја упропастувај темата
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.382
Поени од реакции
248
М.М воџата на ФА играше во Алумина и играа куп (мислам беше) против Жито Вардар и се рчнаа нешто со тој Кола Оба и дали го исклучија М.М или Кола Оба не ми текнува точно, ама М.М на поминување го нокаутираше црнецот, ама здрав нокаут му даде :))

Али најбољи нокуат во нашава лига...Олег Лебедев сред Куманово на Будимир Јоловиќ, прво коло и го казнија 7 утакмици. Па за недела дена го нокаутирал Симиќ (кој играше во МЗт тогаш) каков боксер беше Олег Лебедев, али таков кошаркар дефинитивно немате видено (кој го памти го знае, кој не, баш ми е криво) играше и за Руска репрезентација...какви само добри странци играа тогаш, а сега гледаме квази кошаркари од типот на Пејановиќ, Смит, Мајкиќ, Груиќ....
hahah :)
 

Кавадарчанец

Бадр Хари фан
Член од
18 декември 2007
Мислења
4.156
Поени од реакции
28
Јас сум мал така да де нешто повеќе за тој Лебедев да слушниме некоја слика снимка ако има некој се разбира.бтв абе неможам да најдам снимки од 1998 навака од кошарка ако може информација кој пренесуваше утакмици тогаш која телевизија ако знае некој да ми каже фала однапред.:smir:
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
Не треба да се забораве:

1.Артан Кучо: Албанец по народност, одличен тројкаш и бек. Долго време играеше прво во Тиквеш после во Орка. Беше закон.

2.Ренди Дак: Никогаш немало таков атрактивен кошаркар во Македонија - забиваше како ненормален - 360 степена или назачки или незнам како - забиваше на заебанција а беше висок колку Горан Самарџиев. После Орка играел во Азија негде мислам, и во В.Британија негде. Сега е тренер. Никогаш не играел во NBA или Канада како со спомна некој. Проверив на интернет.

3.Скоти Турман - Бек во Жито Вардар - одличен шутер. Поодамна беше.

4.Доналд Кол - Не треба муабет го знаете сите.

5.Тимоти Бурогс - Имаше играно за Ефес Пилсен пред да дојде во Орка. Заедно со Деан Јовановски,Тошо Гечевски, браќата Боцевски, Ренди Дак, Артан Кучо, Горан Самарџиев (тогаш некаде се прослави) и други, го сочинуваа "Дрим-тимот" на Орка кој одлично ја почна сезоната али после се повреди Јовановски и тимот заврши дури некаде на 4 место мислам....После Орка пропадна.

6.Бонер Апшоу - првиот американец во Македонија. Не го познавам доволно, погоре пише за него подобро.

Има и други - одкога се растури Орка не ја пратев толку кошарката, плус не бев и во Македонија, еве сега пак може да се каже дека ја пратам одкога се формира Фени Индустри :)

Штета шо се растури Струмица, ке беше по интересна лигата. Не ми е јасно - дали ке постоеше клубот уште ако освоеа нешто? Зар толку големи биле финансиските проблеми....

Ме подсеќа ситуацијата со Орка - ти даваат пари и тим, ако не освоиш ништо - ајде чао. Па дај му шанса барем уште една година мајка му стара. ц ц ц ц.

П.С. Мнооогу ми е криво шо Лоренс Мек Кензи испадна пијаница и шо врие до 5 саат сабајле. Според тоа шо го видив на youtube за него треба да е ѕвер. Го земаа во овче поле....
на времето коа б еа тука скоти турман и стивен едвардс - жито вардар имаше шанса да биде барем еднаш првак во македонија
ама тогашноте годел работнички не ни дозволија
јебига беа то ввремиња

едит: ке заборасвев, беше тука и Кола Оба ама беше тешко дрво, дури и се повреди
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.252
Поени од реакции
6.847
Од поновата генерација Фрај(Фени и Амак),Кејд Дејвис(МЗТ),малце пред тоа и Талик Браун од Фени,типот од Лукоил дојде еден од ретките школувани(кошаркарски) црнци кај нас. Знаеше да се ослободи од блок,да игра пик&рол,да пробива,одлична одбрана...Од утките Тремејн Форд,Нгаи Еванс и уште 3-4 шо беа на проба у Фени,изиграа по 2-3 утакмици и ги палеа куферите..Исто и лани оној центарот на МЗТ шо беше,пред да дојде Гечевски...какво дрво,на двочекор сам промаши,цела сала му се смееше :icon_lol:. Аа да,исто и Луковиќ од Куманово е еден од подобрите странци...јбг,тоа шо нема појма да игра центарски го надополнува со висината.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Скоти Турман беше најдобар. Мислам дека беше и на НБА драфтот претходно, ако не се лажам.

Даваше по 40 коша на утакмица како од шала....
 
Член од
8 септември 2007
Мислења
335
Поени од реакции
1
Jadran Vujacic, Slobodan Nikolic, Vojkan Popovic
Nemetali Ograzden Strumica mnogu odamna
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.597
Поени од реакции
69.954
Кај нас во маало најголема навреда на баскет е ако те наречат Рони Рос :D
Играше една полусезона во Работнички само не знам пред колку години :icon_mrgr:

Од кога е отворена темава какви се раритети странци поминале низ лигава, тоа е чудно едно :icon_mrgr:
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.428
Поени од реакции
42.521
kako se vikae onoj popot od kanada sto igrase za mzt ? interesna pojava bese :)
i lorenco or da ne go zaboravam, tipot sto glumese vo the sixth man, sporedna uloga imase ali vo dosta sceni se izbacuvase

inace ja rasharav temava ... ubavi kosarkarski spomeni mi otvori moram da priznaam, ova sega e bljuvotina najiskreno, shteta za novive generacii, a ne go ni osetile ona od porano koga se punea site sali, se igrase atraktiven basket, se krsea tabli, cepelini, atraktivni potezi, jolovic i negovoto legendarno izveduvanje pod kos u Jane, pagjanje na real u skopje, nek si ebe vekot, ubavi vreminja.
 

Yeezus

Господин Ѕверка
Член од
25 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
251
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/558834_10151842166119606_1627859011_n.jpg?oh=a61f85a0364523ff70551f62b48b51e2&oe=54E0AED3

Eнтони Ли-Инграм играше 2012/13 за КК Куманово 2009 / Games Played 14, Pts. 19.3 , Ast. 2 .5 , Stl. 0 .9 , Blk 1 .2 - Еден од подобрите. Атлетичен, агилен, брз, добар во офенс/дифенс, несебичен, баш он онака тимски-школски играч ... :)
 
Последно уредено:
Член од
1 септември 2014
Мислења
93
Поени од реакции
27
Скоти Турман е најдобар странски играч кој било кога играл за македонски клуб.
За да ви стане јасно за какво играчиште стануваше збор еве ви прво линк за составот на Американската репрезентација (убаво прочитавте репрезентација) за Гудвил игрите кои се одржале 1994 во Санкт Петерсбург каде Турман настапувал рамо до рамо со легенди како Мајкл Финли и Тим Данкан.
Еве и видео од финалето од 1994 година во Ен Си Еј лигата каде на самиот крај и го решава натпреварот за титулата.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.252
Поени од реакции
6.847
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/558834_10151842166119606_1627859011_n.jpg?oh=a61f85a0364523ff70551f62b48b51e2&oe=54E0AED3

Eнтони Ли-Инграм играше 2012/13 за КК Куманово 2009 / Games Played 14, Pts. 19.3 , Ast. 2 .5 , Stl. 0 .9 , Blk 1 .2 - Еден од подобрите. Атлетичен, агилен, брз, добар во офенс/дифенс, несебичен, баш он онака тимски-школски играч ... :)
Не заебавај,може беше солиден играч ама никако неможе да се вброи во еден од најдобрите..
 
Член од
13 октомври 2014
Мислења
1.094
Поени од реакции
367
Чисто онака да не забораиме да го спомнеме Darnell Lindsay кој играше за МЗТ не сум сигурен која сезона ама мислам беше 2010-2011 , не викам дека е еден од најјаките што играл во Македонија ама секогаш играше со срце , а поготово фановите на Работнички го памтат на дербито во парк коа им убаци околу 30 поени , и се срчка со некој од Работнички ...Се врати у Америка и го убија таму , нивната мафија...Никогаш заборавен
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Памти ли некој како се викаше тој Литванецот што играше за Жито Вардар?
 

Yeezus

Господин Ѕверка
Член од
25 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
251
@Near, бројките си кажуваат ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom