Најдобра фирма за графички дизајнер

Член од
6 декември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
3
Здраво дечки,
нова сум на форумот извинете доколку има ваква тема, би сакала да ми кажете од ваше лично искуство која е најдобра фирма (маркетинг агенција) за работа во Македонија за графички дизајнери. Како е во фирмите каде што вие сте вработени, кои се предностите а кои мааните. Доколку не ви се допаѓа темата нека оди во канта :)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.283
Искрено- мое мислење е дека нема таква. Во сите наши фирми, освен графички дизајн (не знам дал воопшто разбираат што е тоа), бараат да си веб дизајнер, програмер, 3-Д аниматор, водео едитор, кардиолог, физичар, автомеханичар, добар кафе кувар и возачка дозвола од б и ц категорија...
Ако веќе се сметаш за добар дизајнер- имаш страни како одеск, еланс... направи добро портфолио и бичи фриленс, барем ќе знаеш дека си добро платен за тоа што си го сработил.
 
Член од
6 декември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
3
Ти благодарам на одговорот, баш поради таа причина и ја отворив темата сакав да проверам како другите се снаоѓаат со овој проблем и дали секаде е така. Многу ретко некој да знае што е работата на графичкиот дизајнер.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.217
Поени од реакции
7.367
Ти благодарам на одговорот, баш поради таа причина и ја отворив темата сакав да проверам како другите се снаоѓаат со овој проблем и дали секаде е така. Многу ретко некој да знае што е работата на графичкиот дизајнер.
Во суштина за скоро ништо пари сакаат да имаш познавања и вештини што во странство во цел еден тим се распределени. И да, да бидеш потрчко во врска со документи, кафиња и храна, као и тоа да имаш возачка. Само за последниов дел ко потрчко од тој тип подобро ќе те платат да работиш ко доставувач за некој локал за храна/пиење. Од тие причини и јас прекинав да аплицирам во такви фирми и агенции.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.785
Поени од реакции
3.013
Здраво дечки,
нова сум на форумот извинете доколку има ваква тема, би сакала да ми кажете од ваше лично искуство која е најдобра фирма (маркетинг агенција) за работа во Македонија за графички дизајнери. Како е во фирмите каде што вие сте вработени, кои се предностите а кои мааните. Доколку не ви се допаѓа темата нека оди во канта :)
Незнам за други градови ама знам дека во Скопје да си дизајнер е исто како да си роб. Газдиве скопски се изкомплексирани до степен за у ментална институција. Мислим толку се уфилмани, како да живеат во филмот “волците од волстрит“ и како они да ја водат целата маркетинг кампања во джавата, а врска немаат од коплементарни бои.
Јас ти препорачувам ако си тазе во оваа работа да влезеш у некоја фирма за ако треба и ич пари и чмај тамо без нервози, со игнорирање на газди а соработка со мајсторите кои се на офсет и др. за да начуш како иде процесот на штампа и изработка на друго (кутивчиња, папки, книги, светлеќи реклами, лакирање, пластифицирање... итд) и после да се повлечеш и да си работиш од дома.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.592
Само зошто подфорумов не е баш активен, не значи дека јас не сум.

Ако имате нешто да кажете за темата според воведниот пост и насловот - ок.
Ако имате офтопик направете си посебна тема или најдете соодветна.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.540
Поени од реакции
2.550
Каде можам да најдам добар графички дизајнер во Скопје?
 
На врв Bottom