Најдобра петорка во Југославија

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
1945 - 1960.................
1960 - 1975.................
1975 - 1990.................
Успеси на таа репрезентација на Европски и Светски првенства
Состави и резултати од утакмици,кратки снимки од борби за 1-3 место.
------------------------------
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.857
Со никој несакам да бидам груб ниту сега ми е тоа целта али како можеш бе друже вакви теми да правиш жити форумв... :eek:
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Што и фали на темава младиќу :свиркам:
Ништо , проблемот е што само 10 души на форумот знаат кој е Плеќаш , Џерџа , Вараиќ , Жижиќ , Перинчиќ , Остарчевиќ . За Данеу и Корач да не зборувам .Уште помалку ги имаат видено во живо . Така да анкетата ке си биде Гоогле анкет !
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Ништо , проблемот е што само 10 души на форумот знаат кој е Плеќаш , Џерџа , Вараиќ , Жижиќ , Перинчиќ , Остарчевиќ . За Данеу и Корач да не зборувам .Уште помалку ги имаат видено во живо . Така да анкетата ке си биде Гоогле анкет !
Добра е темата само да напишеше тој некоја текст за Корач и компанија, за златните генерации на Југославија.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Корач не го имам гледано , прерано отиде . Данеу исто така го немам гледано , но после нив скоро сите останати ги имам гледано во живо барем 2-3 пати.
Што да се каже без да ти наидат солзи ? Тоа е една историја за што бевме и што можеше да бидеме ин опосит на тоа што сме и до кај сме . Небо и земја .
Жално за две работи : Прераното заминување на Дражен и општо растурањето на репрезентацијата 91. Инаку со тој состав од Аргентина маме ке им плачевме на сите уште 10 години .
Не знам којлку од вас се секаваат на квалификационата со Германија во Скопје во салата во Градски парк ? 40 разлика за полувреме , како да играа Харлем глобтротерс и селска екипа од Конго киншаса :cuc: . Мислам дека 70 или 72 коша им дадовме за едно полувреме.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.857
Што и фали на темава младиќу :свиркам:
Ништо не и фали на идејата а на темава и фали многу никаква организација и цел нема. Треба еден основен концепт да се има за да личи на нешто темава. Значи добар наслов соодветен со идејата и содржината, јасно истакнување на целта на темата преку воведниот текст итн.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Јас незнам многу да барам по интернет,
е кога би знаел, а баш многу Ме интересира за оваа репрезентација што беше страв и трепет
за Русите а богами и за цел свет.( тие моја генерација и нешто постари, нас не одушевуваа со играта)
Дајте некој Адреси (по можност на Српски) каде може да се прочита нешто за нив.
Учества на Европски првенства и освоени места.
Учества на светски првенства и освоени места.
Ете за Корач има ли нешто на Википедија (таму не сум отворил до сега ќе пробам сега).
Добра е темата само да напишеше тој некоја текст за Корач и компанија, за златните генерации на Југославија.
па да знаев ќе напишев повеќе,освен што кога играше таа генерација на Југославија се празнеа улиците сите бевме пред телевизорите,на многу утакмици сакам да се присетам,некој ги губевме за малку, највише сум го мразел тоа Русинот како дибек,како бандера 2,20,повисок од Ќосич, и само стој пред кош и ги бута баскетите,како ли се викаше.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.004
Поени од реакции
7.705
Јас незнам многу да барам по интернет,
е кога би знаел, а баш многу Ме интересира за оваа репрезентација што беше страв и трепет
за Русите а богами и за цел свет.( тие моја генерација и нешто постари, нас не одушевуваа со играта)
Дајте некој Адреси (по можност на Српски) каде може да се прочита нешто за нив.
Учества на Европски првенства и освоени места.
Учества на светски првенства и освоени места.
Ете за Корач има ли нешто на Википедија (таму не сум отворил до сега ќе пробам сега).

па да знаев ќе напишев повеќе,освен што кога играше таа генерација на Југославија се празнеа улиците сите бевме пред телевизорите,на многу утакмици сакам да се присетам,некој ги губевме за малку, највише сум го мразел тоа Русинот како дибек,како бандера 2,20,повисок од Ќосич, и само стој пред кош и ги бута баскетите,како ли се викаше.
https://sh.wikipedia.org/wiki/Košarkaška_reprezentacija_Jugoslavije
https://hr.wikipedia.org/wiki/Jugoslavenska_košarkaška_reprezentacija
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Јас незнам многу да барам по интернет,
е кога би знаел, а баш многу Ме интересира за оваа репрезентација што беше страв и трепет
за Русите а богами и за цел свет.( тие моја генерација и нешто постари, нас не одушевуваа со играта)
Дајте некој Адреси (по можност на Српски) каде може да се прочита нешто за нив.
Учества на Европски првенства и освоени места.
Учества на светски првенства и освоени места.
Ете за Корач има ли нешто на Википедија (таму не сум отворил до сега ќе пробам сега).

па да знаев ќе напишев повеќе,освен што кога играше таа генерација на Југославија се празнеа улиците сите бевме пред телевизорите,на многу утакмици сакам да се присетам,некој ги губевме за малку, највише сум го мразел тоа Русинот како дибек,како бандера 2,20,повисок од Ќосич, и само стој пред кош и ги бута баскетите,како ли се викаше.
Ткаченко :) , да ама тоа бидна едно првенство . Не цицаа весло нашиве , Николиќ и компанија видоа дека не можат да го сопрат него па во Манила го заштопаа Сергеј Белов , он им беше организатор на играта и го хранеше со топки Ткаченко . Така Ткаченко си се прошета таа утакмица натаму наваму и Југа бидна првак . Уствари таму двапати сме ги победиле !
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Ткаченко :) , да ама тоа бидна едно првенство . Не цицаа весло нашиве , Николиќ и компанија видоа дека не можат да го сопрат него па во Манила го заштопаа Сергеј Белов , он им беше организатор на играта и го хранеше со топки Ткаченко . Така Ткаченко си се прошета таа утакмица натаму наваму и Југа бидна првак . Уствари таму двапати сме ги победиле !
откако напишав,ми текна дека така се викаше, како некој џин беше ама тромав,од еден кош до друг му требава минути... еј кој утакмици беа, (па и која држава,не е темава за тоа)
------------
баш ме интересира мислење кога сега би направиле репрезентација од сите нови држави на Таа Ју,
дали ќе ни биде некој рамен на светов.
---------------
почнав да читам од википедија ете таму има стварно се до ситница,е нема само делови од мечевите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom