Најдобра македонска хостинг солуција

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Acid напиша:
Кај била хостирана странава?
Да не е „спонзориран“ од рекетарот Донев?
 
P

Princ

Гостин
Hypnotic напиша:
А колку што јас знам, ние ниту сме инсталирале малициозни скрипти, ниту пак сме чепкале кај што не ни е местото. Во овој случај администраторот треба да ни помогне да го најдеме проблемот (скриптата која прави штета во случајов) и заедно да го решиме, а не директно да го суспендира акаунтот
Е тука се согласувам. Ама не е правило тоа. Администраторот може да види лог и преку логот ќе знае која скрипта прави проблем. Исто така и потеклото може да го најде. Ако е со намера поставено, те брише без никакво предупредување:)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Princ напиша:
Да, именските опслужувачи се негови.
Јас се изненадив што воопшто мејл им пратил... Донев не би му го препорачал на никого, па макар и гага да го дава хостингот. :nenene:
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
Абе Ацид не ми кажа за тоа, преку кој начин им плаќаш на тие 1&1 ?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
KaiTekk напиша:
Абе Ацид не ми кажа за тоа, преку кој начин им плаќаш на тие 1&1 ?
А каква врска ти има коментаров со темава?
 

ultimate

Hosting Guru
Член од
15 јуни 2005
Мислења
27
Поени од реакции
0
Dr_Virus - оваа емаил порака е пратена на повеќе клиенти од страна на доневсервер и многу од нив се „исфрлени“ од серверот. Ова само го пишувам колку да ве известам дека ништо не е направено од ваша страна, бидејки истиот емаил бил испратен на многу корисници на доневсервер. ( нема логика од сите веб страни што биле хостирани да имало нарушување на безбедноста или искористеност на ресурси на серверот ) Така да верувам дека вие не сте направиле ништо против безбедноста на серверот. А баш е чудно зошто се одлучиле од доневсервер да ги исфрлат клиентите на ваков начин. Навистина чудно. Сигурно бил направен голем трансфер на серверот, доколку некој клиент употребувал недозволени скрипти или некои „хакери“ или вистински „хакери“ неовластено влегле во серверот и го злоупотребувале со користење на многу трафик или слично. Сепак хостинг компаниите имаат
правно да ги суспендираат и терминираат оние клиенти кои ги злоупотребуваат серверите. Но навистина како што ацид кажа, оние кои плаќаат за хостингот сигурно не би го ризикувале за да го злоупотребат со што ќе си ги изгубат веќе уложените пари.
Јас се надевам дека вие не сте направиле ништо лошо на серверот но тоа е тоа. Одлуката е нивна а вие сакале или не доколку ви е донација немате големо право да се побунувате. Инаку доколку вие сте само дизајнери на страната нема што многу да се возбудувате, гајлето нека го превземе училиштето, само гледајте вас да не ве обвинат поради исклучувањето на страната од серверот. Сепак доколку ви е потребен хостинг донација за училиштето можеме да ви помогнеме. Веќе имаме донирано неколку хостинг пакети на невладини организации и училишта. Повеќе околу ова клик тука.
Или може да ме контактираш преку приватна порака за добивање на хостинг како донација за училиштето.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
znaci posledniot post e od covek koj go ima koristeno donev server
:bravo: se nadevam temata nema da bide izbrisana posldeniot email od donev server e deka toa bilo po naredba od direkcijata na serverot

da hostingot ne e platen od nasiot dzeb no spozorite gi barvame nie
paketot go recenuivame kako nas i se rabotese dosta seriozno

ako so skripta phpbb i guestbook.php kod od 12 linii moze da se hackira cel seriozen server Linux coool neka se javi covekot
problemot e bidijki v meseces juni aktvinosta na forumot se zgolemi za 300% a edistven limit vo uslovite e 30 000 mb trafic
phpBB skripta e vklucena vo fantastiko na serverot ima phpNuke sto znaci ako napravis portal kako kajgana ke bidas isfrlen uste prvite 10 casa

janesandanski.com bese isklucen odma posle pismoto koe go prativ " dali planirate da go podobrite vasiot server bidejki php i myslq pagaat ako vo isto vreme ima zakaceno 5 dusi na forumot" nivniot odgovor bese za koj se raboti posle 3 dena acc bese skinat

bez da i odgovoram za koj acc se raboti bidejki custrvuvah deka namerato mu e suspenizja


nekoj po iskusen da kaze so tuzba dali moze da se bara osteta bijdeki ne se pocituvani pravilta od dogovorot od strana na serverot
plus ne obvinuva za kriminal hakiranje na server

ps
jas mu prviot koj go pocna proekto i na pocetokot bevme zemalaedva paketi carnival-strumica.com i janesandaski.com ne sum ucenik poveke vo ucilsteto no ko ke se fatis na oroto mora da go igras
 
D

DJ_DEXTER

Гостин
ЛооооооооЛ. А бе ова треба да се стеља.
Ниеден хосинг админ во светот нема напишано нешто слично.
 

ultimate

Hosting Guru
Член од
15 јуни 2005
Мислења
27
Поени од реакции
0
Dr_ViRuS напиша:
znaci posledniot post e od covek koj go ima koristeno donev server
:bravo: se nadevam temata nema da bide izbrisana posldeniot email od donev server e deka toa bilo po naredba od direkcijata na serverot
Не, не сум бил корисник, но ова ти го кажав бидејќи знам повеќе кои се пожалија и ја имаа истата оваа порака што и вие сте ја добиле. Значи очигледно неможело од сите тие страни да се злоупотреби серверот? Нема баш логика. Или пак е имало премногу корисници на серверот и пожелно било неколку ( или повеќе ) да се отстранат од истиот ;) .
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
fala ulitmate za prekrasnata donacija ima nekoj so misle za dobroto na opstestvoto ....nemozam da pisam poveke txt bidejki ima grozna buraaaaa vo sofija moram da gasam kompjutero
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
Дај препорачајте некоја ФИРМА каде што ќе можам да си хостирам страни, зш еве овие IBS не вракаат на контактот добар веб имаат направено мислам ме привлекоа со дизајнот и содржината али не и со фактите = не ми вратија на контактот! Незнам што се дешава дајте некој сериозни фирми со кои ке можам да соработувам.. а и не само јас туку и вие!:toe:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Избришав една порака. Темава е за добри хостинг солуции, а не за бесплатни (чкарт) солуции.

Инаку, кога го испрати форумуларот на IBS?
Можеби не стигнал, прати го повторно... Нема причина зошто не би добил одговор ако стигнала контакт формата.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Aма ефтино...
Мт Нет е најскапиот хостинг провајдер во Македонија, убедливо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom