Најдобра вода во Македонија?

Која е најдобрата вода во Македонија?


  • Вкупно гласачи
    151

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
33
Decki mene litro o pol voda ne mi se beri vo cela nedela pienje ne pak dnevno da pijam specijalna za da go anuliram dejstvoto na obicnata. Kolku piete be vie voda dnevno, po 10 litri?

Е сеа не зезај и ти, литро ипол (едно шише) цела недела, јас 3-4 литри дневно внесувам од што ми е слатка и си ја мешам со сокови пошо имаат многу шеќер, ем ја користам за чај и кафе секад. Плус подобро и поздраво ќе се осеќаш ако пиеш повеќе вода. Послушај ме, внесувај повеќе вода ако нејќеш на дијализа да завршиш. Како тебе, по една чаша вода на ден пијат само деца до 5 години. Па сеа ти како сакаш брат. Нема да ве молам за ваше здравје да мислите.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Е сеа не зезај и ти, литро ипол (едно шише) цела недела, јас 3-4 литри дневно внесувам од што ми е слатка и си ја мешам со сокови пошо имаат многу шеќер, ем ја користам за чај и кафе секад. Плус подобро и поздраво ќе се осеќаш ако пиеш повеќе вода. Послушај ме, внесувај повеќе вода ако нејќеш на дијализа да завршиш. Како тебе, по една чаша вода на ден пијат само деца до 5 години. Па сеа ти како сакаш брат. Нема да ве молам за ваше здравје да мислите.
Ti so 3-4 litri poprvo ke si gi frlis bubrezite. Turbo gi rabotis ;).
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Најдбри води општо според мене се Горска и Роса. Другото не го бива.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Ne0

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
33
Ti so 3-4 litri poprvo ke si gi frlis bubrezite. Turbo gi rabotis ;).

Да да, али ги работам со чиста вода. Барем вежбаат, ти твоите си ги закржлавил, им треба подмачкуење, само да не биде касно. Продужи си со една чаша на ден. Да знаеш само, има луѓе што пијат повеќе од 3-4 литри на ден.

"Со 3 литри вода на ден, се фрлале бубрези ласта." Тоа ако е турбо брзина, твојата е у лер. Мислењево ти датира уште пред Југославија, можда и порано.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Да да, али ги работам со чиста вода. Барем вежбаат, ти твоите си ги закржлавил, им треба подмачкуење, само да не биде касно. Продужи си со една чаша на ден. Да знаеш само, има луѓе што пијат повеќе од 3-4 литри на ден.

"Со 3 литри вода на ден, се фрлале бубрези ласта." Тоа ако е турбо брзина, твојата е у лер. Мислењево ти датира уште пред Југославија, можда и порано.
I vaka spored tebe koga bi trebalo da se sluci toa ? Na kolkava vozrast bi trebalo da ocekuvam otkazuvanje na bubrezite ?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.505
Поени од реакции
62.324
До толку не се продава никаде Визиана? Веќе 3-4 години пијам Визиана Еко, кој бил по кафетериите по Куманово, сигурно ја има пробано. Ептен е питка вода.

 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Мене на вкус највеќе ми лежи Изворска, евентуално Роса, не ми лежат води како Ладна/Пелистерка/Горска, не би знаел да кажам што е тоа што ми одговара кај Изворска, а го нема кај другиве или пак го има додадено кај другиве. Сум споредувал доста ама не сум дошол до некаков конкретен заклучок. Најлоша убедливо без конкуренција е водата Евина од Кам, која патем 8 денари беше пола литро шише до скоро, ама многу лош вкус, тешка вода не знам да опишам...

П.с. Оваа Визијана има неверојатен состав на Мг, имам слушано дека и била тестирана и се утврдило дека не е маркетинг трик, т.е. дека стварно е точен составот на Мг, вода што стварно се исплати за таа цена и за луѓе што магнезиумот им е дефицитарен на дневна база. Е сега на вкус мене не ми се допаѓа, дека ми е нешто како газирана вода, а газирана вода не можам да поднесам, освен со многу лимон на сила.
 
B

Bafra

Гостин
Само ќе ти одговорам зашто не пијам и не се пие дестилирана вода, за другото веќе ти пишав, прочитај ми го одговорот уште двапати, глеам не ти е јасно од прва. Честичките ppm и ПХ вредноста се се што ни треба да знаеме за квалитетот на водата. Оставам на тебе, па сакаш пиј од чешма сакаш пиј од флаша, ти беше начитаниот што мислеше дека водата не е битна за здравје. Кога цитираш, цитирај го цел пост. (y)

Дестилирана вода им се дава на болни, поготово болни на дијализа, за брзо прочистување на организмот, значи не им ја даваат цел живот. Јас лично не ја пијам, зашто не содржи никаква честичка (минерали, анјони, катјони итн.) и сигурен сум дека не е за секојдневно пиење. Друго е изворска/планинска вода, точно има колку што му е потребно на човечкото тело.

Флашираната вода, знам за дистрибуција на Горска, ги чуваат во затворен хангар и не поминува низ "ултравиолетово" зрачење. Ако не си знаел, има различни видови на пластика. Во бројки се мерат по дебелина, а оваа јас што ја набавувам е 19 литарска боца со три пати подебела пластика од малите, средните и големите шишиња.

П.С. Читај ги постовите, и овој и предходниот по два/три пати. И следен одговор ќе добиеш, само доколку не ме прашуваш стопати едно исто прашање со веќе даден одговор.

Поздрав
Значи ако нема честички не се пие таа вода, ако има многу честички исто не се пие, туку онаа флашираната била со идеален % на честички. :confused:
Дестилирана се пиела за да се прочистела душата/телото, ама ако ја пиеш само нејзе не чини.... не знам дали можеш да ја согледаш нелогичноста тука :unsure:

Колку треба честички да има, од кои честички и кој и врз основа на што тоа го заклучил .... Ако кажеш доктори/научници дај некој линк, бидејќи многу самоуверено пишуваш па сигурно си прочитал.


Горска како тогаш ја прочистуваат водата ??? Штом не користат ултравиолетово зрачење, мора некој друг процес да е вклучен ... или нема такво нешто ???

И шо рече јас не сум те разбрал и не сум ти читал постовите, па нема да одговориш :pos:
Ич не ми одговарај, слободно терај си, видов колку ти е знаењето, пиј си горска и совети дели дека психички проблеми со вода флаширана ќе ги решат :свиркам:

Јас пијам секојдневно дејонизирана вода, проблем ли е тоа?
Проблем е штом пиеш секојдневно без нечија препорака/третман. Затоа прекини , таквата вода не содржи ништо во себе, па во твојот организам апсорбира се што треба и не треба.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Најдобра вода е водата од водовод, тој што ќе ја упропасти со цел да ја приватизира и продава, треба да биде обесен, високо, за злосторства против човештвото.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
До толку не се продава никаде Визиана? Веќе 3-4 години пијам Визиана Еко, кој бил по кафетериите по Куманово, сигурно ја има пробано. Ептен е питка вода.

И за мене Визијана ми е најдобра минерална вода. Баш ми го има тој “минерален“ вкус. Во Скопје знам дека ја има по Зур маркетите
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
A good ol snake oil, која вода е најдобра :):icon_lol:
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Мене на вкус највеќе ми лежи Изворска, евентуално Роса, не ми лежат води како Ладна/Пелистерка/Горска, не би знаел да кажам што е тоа што ми одговара кај Изворска, а го нема кај другиве или пак го има додадено кај другиве. Сум споредувал доста ама не сум дошол до некаков конкретен заклучок. Најлоша убедливо без конкуренција е водата Евина од Кам, која патем 8 денари беше пола литро шише до скоро, ама многу лош вкус, тешка вода не знам да опишам...

П.с. Оваа Визијана има неверојатен состав на Мг, имам слушано дека и била тестирана и се утврдило дека не е маркетинг трик, т.е. дека стварно е точен составот на Мг, вода што стварно се исплати за таа цена и за луѓе што магнезиумот им е дефицитарен на дневна база. Е сега на вкус мене не ми се допаѓа, дека ми е нешто како газирана вода, а газирана вода не можам да поднесам, освен со многу лимон на сила.
Мене Горска и Роса ми се по горчливи и затоа ми се подобри. Другите ми се некако по благи за пиење и не ми се допаѓаат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Не сум јас Господ па да знам кога тебе ќе ти откажат бубрезите.
Ne rekov deka si gospod ama pak poprilicno siguren bese vo prognozite. I sto ako mi otkazat na primer na 90 godini? Dali toa bi znacelo deka si vlezen vo tezok film i lupas gluposti.
 

Ne0

上帝的僕人
Член од
15 март 2019
Мислења
67
Поени од реакции
33
Ne rekov deka si gospod ama pak poprilicno siguren bese vo prognozite. I sto ako mi otkazat na primer na 90 godini? Dali toa bi znacelo deka si vlezen vo tezok film i lupas gluposti.

Хахаха, прво не ни наведе колку години имаш за да знаеме прогноза. Второ, има многу фактори за откажување на бубрези, не е само недоволен внес на вода. Трето, треба да си среќен на 90 години да ти откажат, до тогаш којзнае што прво ќе ти откаже, а со твојот водовнес ти гарантирам многу порано ќе ти откажат. Има луѓе на 30 годишна возраст моментално на апарати за дијализа, со тотално откажани бубрези. Значи, тие лагано си собираат низ годините, дур не им пукне филмот од тебе. Најубаво да си ги провериш со стручно медицинско лице. Ти ветувам, ќе ти го каже истото околу водата.

Позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom