Најдобра валута за време на пандемија?

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.909
Поени од реакции
9.507
Брегзитот не те замислува што како...
Баш заради то мислам дека ке им се појачат валутата и ке добијат една стабилност
Ne e stabilna funtata sea
во моментов ништо не е стабилно до пред само месец креваше (прам муабет за во однос со денаров пошо то пратам) полека и наеднаш со Коронава доживеа пад според мене со купување на фунтата може поке да се добиет отколку изгубит.ПОбрзо ја гледам на 70 и нагоре отколку да се израмнит со еврово.Прам муабет за долг рок па и на краток може ке се исплатит.
 
D

Deleted member 50555

Гостин
Купи акции во нафтени компании,купи акции ако нескокнале во компании кои се занимаваат со производство на средства за дезинфекција,Биткоинот падна на багатела пред скоро купив нешто јас под 4.500 ко беше,купи XRP по мене на долг рок ке се исплатит, најбитно продај долари ако имаш
Како може да се купат акции од Македонија?
 
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Периодот да се позиционираш во кеш итн помина, моментално треба да гледаш можности каде е најпаметно да инвестираш и позиционираш на долг рок 5год плус( шпекулирање со фиат валути не е инвестирање). Сите централни банки почнуваат со масовно Квантитативно Олеснување и печатење на пари за да ги стимулираат последиците од економскиот колапс, кој во наредниов период масовно ќе се осети и ќе предизвика голем инфлационен притисок врз сите централни хартиени пари. Во економски циклус на рецесија и зголемена инфлација скапоцените метали (злато, сребро, паладиум) од кој златото доминира ти се најдобра заштита на твојата финансиска вредност.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Периодот да се позиционираш во кеш итн помина, моментално треба да гледаш можности каде е најпаметно да инвестираш и позиционираш на долг рок 5год плус( шпекулирање со фиат валути не е инвестирање). Сите централни банки почнуваат со масовно Квантитативно Олеснување и печатење на пари за да ги стимулираат последиците од економскиот колапс, кој во наредниов период масовно ќе се осети и ќе предизвика голем инфлационен притисок врз сите централни хартиени пари. Во економски циклус на рецесија и зголемена инфлација скапоцените метали (злато, сребро, паладиум) од кој златото доминира ти се најдобра заштита на твојата финансиска вредност.

Добро е што не кажа биткоин па да се посмеевме уште малку...
Автоматски споено мислење:

Во вакви времиња ти треба УСД затоа што трговијата иде претежно со него. Тоа ти е бараната валута моментално. Да, ќе се смени се тоа набрзо и кога другите ќе се стабилизираат ќе тргнат они нагоре на сметка на УСД. Тајминг и потреба од тоа ќе зависи.

Јас во моментот разгледаувам опции за купување недвежнина во места каде валутата им е апла падната и каде е може лесно да се влези на тој пазар. Како АУС државјанин за мене АУС сега е супер... Приходите во голема мера ми се во УСД, АУС доларот паднат на под 60 центи, беше и 53. АУС во приницип има политика доларот да ни се движи негде 70-90 центи така да ќе сигурно ќе расти. Во моментов имаме застој на продажба на некретнини така ќе има благ пад. Ќе видиме дали ќе има смена во кредитната политика на банките мада тоа не ме тангина, ако сменат нешто ќе биде пред се окулу висината на депозитот што мене не ми смета, каматите паѓаат, идеме кон 0.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2017
Мислења
258
Поени од реакции
319
Добро е што не кажа биткоин па да се посмеевме уште малку...
Биткоин ти е еден од најдобрите risk/reward инвестиции моментално на пазарот. Имаш лимитирано колку можеш да загубиш а има многу поголема шанса да отиде многу нагоре после сета оваа криза да излезе шампион. Биткоин токму поради овие причини(нелимитирано печатење пари, bailouts, големи задолжувања, централизација на капитал) беше создаден одма после 2008 кризата. Така да јас сега се смејам за шансата што ми се отвори да акумулирам евтин Биткоин.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.863
Поени од реакции
7.253
Биткоин ти е еден од најдобрите risk/reward
Е алелуја да напишеш и ти нешто точно и конкретно, а не, ќе ќе ќе.
Значи голем ризик, голема заработка, ама може и голема загуба.

А тоа со печатење пари и инфлации, не ти држи вода. ЕУ 10години цело време пушта по 700 милијарди евра, па никако да мрдне инфлацијата, опнаа негативни каматни стапки (тоа не било кејнз правило според некои) за да натераат народ да троши и да пркне економијата, а ефектите кои се ...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Биткоин ти е еден од најдобрите risk/reward инвестиции моментално на пазарот. Имаш лимитирано колку можеш да загубиш а има многу поголема шанса да отиде многу нагоре после сета оваа криза да излезе шампион. Биткоин токму поради овие причини(нелимитирано печатење пари, bailouts, големи задолжувања, централизација на капитал) беше создаден одма после 2008 кризата. Така да јас сега се смејам за шансата што ми се отвори да акумулирам евтин Биткоин.
Се слагам, ако сака некој да се коцка со вистински пари на подолги патеки ова не е така лошо бар дур сеуште има народ што верува во вакви „ивестиции“.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Јас од земање ум на вакви форум експерти и чаршијарски муабети се истрчав 1500 USD за XRP (Rippple)

Експерти да ги риниш со лопата, исто како во берберница да правиш муабет за нуклеарна физика. Секој знае се.

Седи си мадро и заработи си пари како шо си е ред - со работа. Али ако си се решил комар да играш, ондак "инвестирај"
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
10
Поени од реакции
1
Како може да се купат акции од Македонија?
Во вложување на акции во ова време треба да бидеш спремен да ги вложиш парите (но тие пари да не ти се "последни" пари што ги имаш дома) инвестицијата може да ти потрае 3-5 години!!! за да направиш профит 30% од вложените (сега следува 1-2години криза и нема да има девидента) јас имав акции во Комерцијална и Алколоид (ти ги препорачувам - секогаш иди микс 50÷50)
2.за да купиш акции иди во Комерцијална или тутунска банка таму имаш брокет и ти зима 1% трансакција!
3.Иако сум лајк на верза се влегува со акции со кои брзо излегуваш (Комерцијална, Тутунска, Алколоид ако имаш екстра кеш макпетрол!)
4.Вложи колку си спррмен да изгубиш и да чекаш на подолг временски рок! Стара школа!
 
D

Deleted member 50555

Гостин
Во вложување на акции во ова време треба да бидеш спремен да ги вложиш парите (но тие пари да не ти се "последни" пари што ги имаш дома) инвестицијата може да ти потрае 3-5 години!!! за да направиш профит 30% од вложените (сега следува 1-2години криза и нема да има девидента) јас имав акции во Комерцијална и Алколоид (ти ги препорачувам - секогаш иди микс 50÷50)
2.за да купиш акции иди во Комерцијална или тутунска банка таму имаш брокет и ти зима 1% трансакција!
3.Иако сум лајк на верза се влегува со акции со кои брзо излегуваш (Комерцијална, Тутунска, Алколоид ако имаш екстра кеш макпетрол!)
4.Вложи колку си спррмен да изгубиш и да чекаш на подолг временски рок! Стара школа!
Не сум заинтересиран за македонски фирми. Ако е можно во странски фирми да се инвестира ок, за македонски не ми се вложува.
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
10
Поени од реакции
1
Не сум заинтересиран за македонски фирми. Ако е можно во странски фирми да се инвестира ок, за македонски не ми се вложува.
Можно е проку брокер од Комерцијална!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom